Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.  (Przeczytany 2692 razy)

Offline Gwałcidusza

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #45 dnia: 02 Grudzień, 2022, 11:17 »
Prowokujace pytanie. Czy teologia to nauka, czy nauka koscielna? Bo przywolana publikacja jest publikacja pisana przez teologa, a Blossom chyba chodzilo bardziej o publikacje swiecka (ale moge sie mylic).
Tak. Możesz sie mylić. Bo w zasadzie każda pozycja może być pisana przez wierzącego lub niewierzącego. Chodzi tylko o podejście. Na przykład jeśli ktoś interpretuje wierzenia w Islamie to może być muzułmaninem lub nie. Równie dobrze może być chrześcijaninem lub ateistą. Liczy się analityczne naukowe podejście. A nie ciągłe epatowanie swoimi wierzeniami. Oczywiście można wyrażać swoje wierzenia, ale to już nie jest to samo. Liczy się tylko chłodna analiza niezależna od swoich wierzeń. Jeśli więc pytanie miało być podchwytliwe, to było nieudolne i niczego niedowodzące. Bo można być wierzącym lub niewierzącym aby badać każdy aspekt wiary bezstronnie. Jedno z drugim nie misi iść w parze.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień, 2022, 11:22 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline blossom

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #46 dnia: 02 Grudzień, 2022, 11:49 »
Moje pytanie nie miało być uszczypliwe. Pytam, bo to okazuje się ciekawy temat. Nie mam problemu z katolickimi biblistami i teologami, bo tacy też potrafią pisać obiektywnie. Oczywiście nie wszyscy, ale to tak samo jak nie wszyscy świeccy.



Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #47 dnia: 02 Grudzień, 2022, 12:35 »
A którzy są obiektywni?


Offline Stanisław Klocek

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #48 dnia: 02 Grudzień, 2022, 13:47 »
Klocku mylisz pojęcia.
Niby, jakie pojęcia mylę? Rozwińmy
Temat jest o wierze, a nie o niewierze.
Wiem, że temat dotyczy wiary w nieśmiertelność duszy, głównie  z I/II wieku. Ale ja pisałem w swym poście wyłącznie dotyczącego tematu duszy. Forum charakteryzuje się tym, że strony przedstawiają swoje odmienne poglądy. Tymczasem robisz przekręt, zarzucając mi, że szerzę inny temat, a mianowicie ateizm.
Idź najlepiej na forum ateistyczne i tam podaj swoje własne argumenty niewiary, to dostaniesz oklaski.
Te Twoje spostrzeżenia, kompletnie nie przystoją jak na Moderatora, którym jesteś. Tu jest mój post (do sprawdzenia), do  którego się odniosłeś, w którym nie wyraziłem nawet najmniejszej sugestii w niewiarę w istnienie jakiegoś Boga. Wręcz odwrotnie większości, odwoływałem się do niby Jego Słowa, podając z niego teksty dotyczące śmiertelności duszy. Tymczasem zamiast się do nich odnieść, pokazałeś swą bezsilność, radząc mi się usunąć z forum. Ja tak Tobie tego nie sugeruję, abyś szukał forum katolickiego, gdy będąc katolikiem, chcesz dogmatami katolickimi, pod "maską" Forum dotyczących św. Jehowy i byłych, (do tych ostatnich się zaliczam) zdominować i uczynić forum katolickich parygmatów. Ponadto, gdy zadaje ktoś ciekawe pytanie, to pan Moderator zgryźliwie odpowiada.
Czy teologia to nauka, czy nauka koscielna?
Przecież Ty sam lepiej wiesz wszystko, to po co zadajesz głupie pytania ;D
Nie na temat? Owszem, ale prostowanie krzywionego zarzutu jest koniecznością. Aby nie przedłużać, następny post cd. o śmiertelności duszy.


Offline blossom

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #49 dnia: 02 Grudzień, 2022, 14:00 »
A którzy są obiektywni?

Niestety nie znam wielu, i właśnie chciałabym poznać. Tylko znam Marcina Majewskiego, o którym wspominałam. Wikipedia pisze o Nim "biblista, doktor hab. teologii, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim", więc zakładam, że jest to uczony katolicki, nie wiem jakie ma osobiste wierzenia, ale wypowiada się w moim odczuciu obiektywnie i naukowo. Wzbudza moje zaufanie. Szukałam wśród jego prac czegoś o duszy konkretnie, ale niestety bezskutecznie.


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #50 dnia: 02 Grudzień, 2022, 14:22 »
U Andryszczaka masz paletę tekstów, różnych autorów:

https://piotrandryszczak.pl/eschatologia_biblijna.html


Offline Stanisław Klocek

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #51 dnia: 02 Grudzień, 2022, 18:38 »
Znam naukę o nieśmiertelności duszy, jako były katolik przez 38 lat. Oto sentencja wiary.
Cytuj
KKK - 366 Kościół naucza, że każda dusza duchowa jest bezpośrednio stworzona przez Boga nie jest ona "produktem" rodziców - i jest nieśmiertelna nie ginie więc po jej oddzieleniu się od ciała w chwili śmierci i połączy się na nowo z ciałem w chwili ostatecznego zmartwychwstania.
Jako były św. Jehowy przez 21 lat, zapoznałem się też z argumentami biblijnymi za i przeciw tej nauce. Słyszałem też wiele prywatnych doznań na rzecz nieśmiertelności duszy np. z zakresu śmierci klinicznej i innych. Miałem też osobiste doświadczenia, które jakoby potwierdzały duchowy wymiar. Jednak dociekliwość wyjaśniła, że była to błędna interpretacja zdarzeń. W związku z powyższymi nie przekonują mnie wszelkie autorytety typu: Dogmat nieomylności papieża (KKK - 891) wraz z kolegium biskupów, ani pisarze biblijni, ani najbliżsi apologeci pierwszych wieków, ani chrześcjańskiego objawienia. Wszystko to jest nieweryfikowalne. W związku z powyższym zadam kilka pytań, które czynią mnie sceptykiem.
  • Jak można zweryfikować istnienie duszy?
  • Czym charakteryzuje się dusza w odróżnieniu od układu nerwowego mózgu w powstawaniu zmysłów?
  • W jakim momencie dusza zostaje dołączona po zapłodnieniu kobiety?
  • Czy w chwili stworzenia duszy przez Boga jest w zarodku taka sama jak po upływie 20-stu lat?
  • Czy ma jakiś związek ciała ze zmysłami jak; wzrok, węch, słuch, dotyk, smak, pamięć, swego ja?
  • Dlaczego będąc pod narkozą, nie miałem żadnej świadomości dotyczących wymienionych zmysłów?
  • Czy dusza poza ciałem może być pozbawiona wyżej wymienionych zmysłów?
  • Z jakiego powodu nie odwiedziła mnie żadna dusza zmarłych osób?
  • Jaką rolę pełni dusza w życiu człowieka?
  • Np.  Gdy się pali mieszkanie, dlaczego wielu ponosi śmierć, ponieważ dusza nie ostrzega przez wymienione zmysły?
  • Gdyby rodzice i środowisko nie informowało dziecko o istnieniu Boga, to czy ono samodzielnie by do tego doszło?
Na razie tyle. Jeśli inni mają jeszcze inne pytania, to proszę. Jeśli chodzi o odpowiedzi typu; "jest to tajemnica wiary" lub "wiara nie musi mieć dowodów, bo nie byłaby wiarą" lub "wierzymy świadkom objawień", to wymijające , a nie przekonujące.
« Ostatnia zmiana: 02 Grudzień, 2022, 18:43 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #52 dnia: 02 Grudzień, 2022, 18:44 »
Znów bajdurzenie Klocka.
Co wniosłeś do sprawy:  Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.

Załóż sobie w dziale Ateizm wątek:

Niewiara Kocka w życie pozagrobowe. :)


Offline Gwałcidusza

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #53 dnia: 02 Grudzień, 2022, 19:14 »
Pytasz "A co z wersetami..." powołując się powyżej na Biblię w dowodzeniu że twa niewiara w duszę jest słuszna. Po czym kilka godzin później stwierdzasz coś co przeczy mocy tych argumentów.
...nie przekonują mnie.... pisarze biblijni, ani najbliżsi apologeci pierwszych wieków, ani chrześcjańskiego objawienia.
Więc nie wiadomo czy ktoś miałby ci odpowiadać przy pomocy Biblii, czy też nie. Myślę, że w wątku na temat twej wiary lub niewiary w duszę sprostujesz te wątpliwości. Bo jakby ci to delikatnie powiedzieć. My tu dyskutujemy w co wierzono w I i II wieku w chrześcijaństwie. Nie o twej wierze. Ani nie o naszej. Tylko o konkretnym środowisku w konkretnym czasie. Nie gniewaj się, ale nie chce mi się dyskutować na temat przekonań poszczególnych forumowiczów. Miej mnie za usprawiedliwionego.


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #54 dnia: 02 Grudzień, 2022, 19:24 »
ŚJ w swej nowej Biblii wreszcie przyznali, choć w przypisie, że teksty Ez 18:4 i 20 odnoszą się do "osoby" lub "życia", a nie do "duszy", jako takiej:

2018: „Wszystkie dusze* należą do mnie. Zarówno dusza ojca, jak i dusza syna należy do mnie. Dusza*, która grzeszy, ta umrze...
* Lub »każde życie«. * Lub »osoba«” (Ez 18:4).

2018: „Dusza*, która grzeszy, ta umrze. Syn nie będzie ponosił winy za grzech ojca, a ojciec za grzech syna...
* Lub »osoba«” (Ez 18:20).

Te wersety co Klocek przytoczył, to jeszcze kiedyś jako Gambit przytaczał jako obrońca nauk CK.
Dziś jako ateista nadal tkwi w naukach ŚJ. :)

Zawsze mówiłem, że ateistom i ŚJ w wielu kwestiach po drodze.
Kto śledzi fora ateistyczne to zauważy, że powołują się oni czasem na źródła świadkowe, a ŚJ w swych publikacjach na źródła ateistyczne.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień, 2022, 08:16 wysłana przez Roszada »


Offline Kyuubi

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #55 dnia: 02 Grudzień, 2022, 23:58 »
Przecież sam Jezus nie miał wyrobionego zdania na temat przyszłości po śmierci. Jego eschatologiczne nauki były mętne tak jak cała Biblia ma charakter typu: Są to metody jak w Mat 10:28 "duszy nie można zabić, ale można ją zniszczyć, zatracić".  W tym miejscu można by jeszcze dyskutować nad pogrumionymi znaczeniami fraz, bo i słowniki nieprecyzują.  Takie metody stosują wróżbici, jasnowidze i inni przepowiadacze. W związku z tym wszyscy pisarze biblijni i pozabiblijni, lubują się rozgrzewaniu emocji ludzkich, niemających nic z rzeczywistością naukową. Zastanawia mnie, dlaczego zwolennicy nieśmiertelnej duszy nie odnoszą się do treści zaprzeczających? Czemu nie chcą uznać sprzeczności na ten temat?

ii tez sie nie klei cytat twojego wersetu:
(28): Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle. [Biblia Tysiąclecia V, Mt 10]

Wyrywanie sobie z kontekstów wersetów i ich nie rozumienie wychodzi ci dobrze jak ciałowi kierowniczemu.
« Ostatnia zmiana: 03 Grudzień, 2022, 00:24 wysłana przez Kyuubi »


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #56 dnia: 03 Grudzień, 2022, 08:28 »
   Mt 10:28 – dusza to nadzieja na życie w przyszłości?

   Świadkowie Jehowy w swym nowym przekładzie zamieścili całą swoją kuriozalną interpretację słowa „dusza”. To jakaś enigmatyczna nadzieja na przyszłe życie wieczne, co jest jawnym przekręcaniem tekstu biblijnego:

2018: „I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale nie mogą zabić duszy*. Bójcie się raczej Tego, który i duszę, i ciało może zgładzić w Gehennie...
* Lub „odebrać życia”, czyli pozbawić szans na życie w przyszłości” (Mt 10:28).


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #57 dnia: 03 Grudzień, 2022, 10:20 »
Umierający rabin Jochanan ben-Zakkai (zm. 80) wyznał:

„Przede mną również są dwie drogi: jedna do ogrodu Eden, druga do Gehenny, a ja nie wiem, po której mnie poprowadzą...” (Ber. 28b)


Offline Stanisław Klocek

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #58 dnia: 03 Grudzień, 2022, 16:52 »
Dobrze, że pytasz. Jest wiele nieporozumień. Postarajmy się je wyjaśnić. Na ten mój post. Zareagowałeś Tym. Parafrazując w skrócie. W swym poście wymieniłem wersety biblijne, które nawiązują do śmiertelności duszy, przeciwstawiając, argumentom o nieśmiertelności duszy, również biblijnym, które przez innych były podawane.  Problemem w Twym pojmowaniu polega na tym, że ja powołując się na Biblię, która nie jest dla mnie autorytetem, dosłownie nie uznaję, iż była pisana pod dyktandem Boga.
... ani pisarze biblijni, (...) Wszystko to jest nieweryfikowalne.
Więc nie wiadomo czy ktoś miałby ci odpowiadać przy pomocy Biblii, czy też nie.
Podejrzewam, że chodzi Ci -"Jak może  SK  powoływać się na Biblię skoro dla niego jest niewiarygodna? Mówiąc wprost SK sam sobie zaprzecza" Spieszę wyjaśnić. Biorąc pod uwagę szukania wspólnej płaszczyzny w naszej dyskusji, czyli takiej, jak w  1 Kor 9:20 "dla Żyda stałem się Żydem". Zatem powoŁując się na Biblię licząc na to, że dla Ciebie jest ona wiarygodnym źródłem. Równocześnie wykazać, że dla Ciebie będąc wiarygodnym źródłem, to łatwiej będziesz mógł dostrzec, jak ona sama sobie przeczy, skoro znajdują się tam treści o śmiertelności, jak i nieśmiertelności duszy. Zrozumiałeś moje podejście, czy nie?

Niepokoi mnie jeszcze jedna kwestia mi zarzucana, mianowicie, że tematem wątku, który założyłeś jest ,,Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku." Tymczasem ja wdaję się w dysputy doktrynalne rozwalając Twą potrzebę zgromadzania materiału o wierze w życie pozagrobowe. Z jednej strony rozumiem tą rozterkę, gdyż regulamin forum nakazuje trzymać się tematu wątku i z tym się zgadzam. Z drugiej strony, ten temat, nie przystoi do celu, jakim jest Forum. Dlaczego? Otóż głównym celem forum jest zamieszczanie różnych informacji oraz przedstawianie różnych opinii i dyskusje, często przeciwnych w jakimś zagadnieniu, tym razem pojmowaniu duszy. Wymagania, które tu spotykam to jakby przekształcanie forum na jakiś urząd statystyczny, lub tworzenie coś na wzór biblioteki archiwalnej, bo w nich się zbiera, gromadzi, przechowuje lub opracowuje na jakieś potrzeby.
. .  . . Nie chcę Ci odbierać takiej możliwości, gdyż i tutejsze forum ma takie działy, jak np. BIBLIOTECZKA ROSZADY. Zobacz  tam, że komentarze są tam wyłączone, a jeśli były, To Moderator usuwał, które rujnowały jego istotę przedmiotu. Tymczasem, wątek, który założyłeś jest w dziale DYSKUSJE DOKTRYNALNE (BIBLIJNE). Podejrzewam, że nie masz dużego doświadczenia na forach. Wogóle to nie wiem czy obecnie ktoś tu jest z uprawnieniami mający narzędzia do utrzymywania porządku? Ale o tym będę dociekał w odpowiednim miejscu.


Offline Roszada

Odp: Wiara w życie pozagrobowe w I/II wieku.
« Odpowiedź #59 dnia: 03 Grudzień, 2022, 17:59 »
W II w. przesłuchiwany przed ścięciem męczennik chrześcijański Nartzalus (zm. 180) rzekł:

„Dziś jako męczennicy będziemy w niebie!” (Akta męczenników scylitańskich w. 15).