Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pochodzenie choinki.  (Przeczytany 877 razy)

Offline Gwałcidusza

Odp: Pochodzenie choinki.
« Odpowiedź #30 dnia: 25 Grudzień, 2022, 14:41 »
Mam takie pytanie (chyba do Roszady) bo nie umiem sobie poradzić z tą wyszukiwarką na stronie Strażnicy. Kiedyś widziałem artykuł na stronie świadków mówiący o tym, że to Luter był zwolennikiem choinki jako biblijnego drzewa życia. Oczywiście nie pisali tam jeszcze, że inspirował się wcześniejszymi misteriami katolickimi na temat Adama i Ewy odgrywanymi przed kościołami. Ale wspominali, o choince jako drzewie życia u Lutra. I nie mogę znaleźć teraz tego artykułu na ich stronie. Wyskakują mi tylko artykuły o pogańskich drzewkach w kontekście choinki. Aktualnie na tapecie mają to:
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/biblia-o-bo%C5%BCym-narodzeniu/

Może ktoś pomóc mi odszukać ten artykuł o Lutrze i choince? Proszę.


Offline Sebastian

Odp: Pochodzenie choinki.
« Odpowiedź #31 dnia: 25 Grudzień, 2022, 14:48 »
przede wszystkim, błędem ŚJ jest ich wstępne fundamentalne założenie, że należy unikać wszelkiego "pogaństwa"...

i w tym celu dokonywać szczegółowego przeglądu historii w celu ustalenia co jest pogańskie a co niepogańskie...

pierwsi chrześcijanie NIE MIELI takiej komórki naukowo-badawczej...

« Ostatnia zmiana: 25 Grudzień, 2022, 14:54 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Pochodzenie choinki.
« Odpowiedź #32 dnia: 25 Grudzień, 2022, 14:59 »
Nie widzę połączenie Lutra z choinką ani z Bożym Narodzeniem.
Ani w polskim ani w ang.

Jakbyś podał zakres lat, to może jeszcze raz popatrzę.


Offline Gwałcidusza

Odp: Pochodzenie choinki.
« Odpowiedź #33 dnia: 25 Grudzień, 2022, 15:20 »
Nie widzę połączenie Lutra z choinką ani z Bożym Narodzeniem.
Ani w polskim ani w ang.

Jakbyś podał zakres lat, to może jeszcze raz popatrzę.
Nie pamiętam. Ale to było kolorowe.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Pochodzenie choinki.
« Odpowiedź #34 dnia: 25 Grudzień, 2022, 15:25 »
A szopka betlejemska robiona to od jakiego bożka pochodzi Klocku?
Ta domena zadanego pytania należy do Ciebie i do wszystkich innych, którzy uznają istnienie jakichkolwiek nadprzyrodzonych istot . Ja nie uznaję ich istnienia. Moje poglądy są zbieżne z francuskim księdzem katolickim Jean Meslier-em, który odrzucał m. in: autentyczność Biblii, historyczność cudów, sensowność dogmatów i.t.d. Jego poglądy są trafniejsze niż wszystkich papieży razem wziętych. Jego dwulicowość życiowa została rozgrzeszona przez spisany Testament. Kropka.


Offline Gwałcidusza

Odp: Pochodzenie choinki.
« Odpowiedź #35 dnia: 25 Grudzień, 2022, 16:12 »
Nie pamiętam. Ale to było kolorowe.
No chyba żebym coś pomylił. Wiem tylko że byłem zdziwiony bo wynikało z artykułu, że choinka jest wzorowana na drzewie życia. A ja miałem z tyłu głowy ciągłe nauczanie Strażnicy że to drzewko celtyckie czy coś w tym stylu. Miałem to sobie jakoś zapamiętać ale zapomniałem bo temat choinki mało mnie wtedy interesował. Może sobie jeszcze przypomnę. To tak jak z Piotrem którego Strażnica nie chce nazywać skałą. I też to samo miałem z tyłu głowy. Aż zobaczyłem w literaturze, że Strażnica dowodzi iż Jezus zmienił mu imię na "skała". Też się wtedy bardzo zdziwiłem.


Offline Roszada

Odp: Pochodzenie choinki.
« Odpowiedź #36 dnia: 25 Grudzień, 2022, 18:20 »
Chyba musiałeś czytać gdzie indziej, nie w świadkowych publikacjach.
Jedyna aluzja to:

*** w07 15.12 s. 9 Czy pogańskie święto można uczynić chrześcijańskim? ***
A skąd się wywodzi tradycja stawiania choinki, tak popularna wśród katolików?
W tym samym artykule zwrócono uwagę, że już od czasów starożytnych wiecznie zielonym roślinom, takim jak „ostrokrzew, myszopłoch, laur, sosna czy jodła, przypisywano właściwości magiczne lub lecznicze, mające strzec przed chorobami”. Dalej napisano: „W wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia, popularna historia o Drzewie z ziemskiego Raju przypomina nam o Adamie i Ewie. (...) Co prawda drzewem tym powinna być jabłoń, ale ponieważ ta zimą nie ma liści, na podwyższeniu stawiano jodłę. Na jej gałęziach wieszano jabłka lub — jako symbol przyszłego nadejścia Odkupienia i Eucharystycznej obecności Jezusa — opłatki przygotowane z odpowiednio uformowanych ciasteczek, a także słodycze i prezenty dla dzieci”. A co się działo w późniejszych czasach?
Nadmieniwszy, że tradycja związana z choinką została zapoczątkowana w XVI wieku w Niemczech, L’Osservatore Romano zauważa: „Włochy były jednym z ostatnich krajów, w których przyjęto choinkę. Powszechnie uważano, że jest to zwyczaj protestancki, który należy zastąpić szopką”. „Tradycję ustawiania dużej choinki przy ogromnej szopce [na placu Świętego Piotra w Rzymie] zainicjował” papież Paweł VI.


Offline Roszada

Odp: Pochodzenie choinki.
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Grudzień, 2022, 18:58 »
To też mogłoby dotyczyć choinki:

*** w07 15.2 s. 30 Pytania czytelników ***
Oczywiście sam fakt, że jakiś przedmiot, motyw czy zwyczaj sięga korzeniami starożytnej religii fałszywej bądź ma w niej jakiś odpowiednik, nie zawsze oznacza, iż prawdziwy czciciel Boga nie może się nim posługiwać.


Offline Roszada

Odp: Pochodzenie choinki.
« Odpowiedź #38 dnia: 26 Grudzień, 2022, 20:29 »
Choinka u ŚJ nie, ale Piñata może być... :)

 To meksykański zwyczaj,  praktykowany przez ŚJ w Meksyku i USA (przez latynosów) oraz innych krajach.

Oto mój art. Piñata a Boże Narodzenie u Świadków Jehowy

https://piotrandryszczak.pl/polemika2a/piniata-a-boze-narodzenie-u-swiadkow-jehowy.html