Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?  (Przeczytany 17585 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:00 »
Wiedza o krzyżu? Krzyżologia to się nazywa? Taki uczony i duńskiego nie zna :D ? Mam dostęp do tej Biblii i do słownika duńsko-angielskiego i prawdę mówi :P

Tu masz wersję z 1959 r.: https://books.google.pl/books?hl=pl&id=nBMMAQAAMAAJ

Wpisz sobie "imprimatur", a potem "Marterpæl". Jak nie wierzysz to kup sobie wersję papierową z Amazona ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Grudzień, 2017, 19:09 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:17 »
Wiedza o krzyżu? Krzyżologia to się nazywa? Taki uczony i duńskiego nie zna :D ? Mam dostęp do tej Biblii i do słownika duńsko-angielskiego i prawdę mówi :P
Ty się tu chwaliłeś uczonością, a nie ja.
Kto pisał o swoim przewodzie doktorskim?

Ja też znam prywatny i to polski przekład ewangelii jednego pseudo-katolika który dał słowo pal. Nazywał się Sławomir Łuczkiewicz.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #32 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:18 »
Ani razu nie użyłem słowa przewód na tym Forum. Roszada, to nie jest prywatny duński przekład. Ma KILKA WYDAŃ i MA IMPRIMATUR (każde wydanie ma osobne).


Offline Roszada

Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #33 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:21 »
Ani razu nie użyłem słowa przewód na tym Forum. Roszada, to nie jest prywatny duński przekład. Ma KILKA WYDAŃ i MA IMPRIMATUR (każde wydanie ma osobne).
Czyli rozumiem w Danii uczą o palu Jezusa i w kościołach wiszą i stoją pale.
A dzieci noszą nie krzyżyki tylko paliki na szyjach.
Jeśli nie, to w wasze bajki nie wierzę.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #34 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:32 »
Czyli rozumiem w Danii uczą o palu Jezusa i w kościołach wiszą i stoją pale.
A dzieci noszą nie krzyżyki tylko paliki na szyjach.
Jeśli nie, to w wasze bajki nie wierzę.

Roszada, duński, katolicki uczony, używa słowa "pal męki" w swoim przekładzie Nowego Testamentu z 1953 r. Tłumacz ów nazywał się Peter Schindler. Przekład jest kilka razy wznawiany, a każde wydanie ma imprimatur.

A pisałeś do mnie, co cytuję:

Ja piszę to co czytam i widzę.
Piszę z punktu widzenia KK, a Ty swego prywatnego. Stąd ta różnica.

Okazuje się jednak, że katolickie spojrzenie jak tłumaczyć słowo STAUROS nie jest jednoznaczne i to nawet w tłumaczeniu Nowego Testamentu. Tylko tyle. Nie podałeś więc jakiego dogmatu, tylko swój osobisty pogląd, który wyczytałeś w polskich publikacjach, nie sięgając nawet do niemieckojęzycznych i angielskojęzycznych. Nie będę już komentował wyciągania wniosków na podstawie tłumaczeń tekstów greckich i łacińskich, bo za takie coś nawet licencjatu się na filologii klasycznej nie obroni, bo to niepoważne.

Ale pisz sobie, co widzisz. Każdy jednak tak czyni. Daj też pisać innym, co widzą. A ja widzę, że się mylisz w kwestii słowa STAUROS, bo podchodzisz do sprawy czysto apologetycznie, a nie naukowo ani filologicznie. Trochę sceptycyzmu. Słowa mają zakresy semantyczne. Nie jest tak, że jedno słowo w grece znaczy zawsze jedno słowo po polsku.
« Ostatnia zmiana: 22 Grudzień, 2017, 19:34 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #35 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:35 »
Powtarzam:

Czyli rozumiem w Danii uczą o palu Jezusa i w kościołach wiszą i stoją pale.
A dzieci noszą nie krzyżyki tylko paliki na szyjach.
Jeśli nie, to w wasze bajki nie wierzę.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #36 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:37 »
Powtarzam:

Czyli rozumiem w Danii uczą o palu Jezusa i w kościołach wiszą i stoją pale.
A dzieci noszą nie krzyżyki tylko paliki na szyjach.
Jeśli nie, to w wasze bajki nie wierzę.

Nie wiem o czym tam uczą, ale widzę, co jest jak byk napisane w katolickim przekładzie NT na duński. Wytłumacz, czemu w Kopenhadze Kościół katolicki przyznał imprimatur temu przekładowi? Podważasz decyzję biskupa? :o


Offline Roszada

Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #37 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:42 »
Nie wiem o czym tam uczą, ale widzę, co jest jak byk napisane w katolickim przekładzie NT na duński. Wytłumacz, czemu w Kopenhadze Kościół katolicki przyznał imprimatur temu przekładowi? Podważasz decyzję biskupa? :o
Najpierw sprawdź czy jemu nie chodziło o niesienie samej belki, która była przybijana do słupa, który stał na miejscu kaźni. Bo inaczej kitu mi nie sprzedaż.
I czy ani razu słowo krzyż się nie pojawia.
Czy autor pisze w komentarzach, że słowo krzyż jest nieodpowiednie.

Strażnica Nr 13 z 1961 r. zna gościa, ale go w kwestii pala nie przywołuje:

"Rzymskokatolicki duchowny i pisarz Peter Schindler, broniąc kościoła katolickiego przed oskarżeniem o nietolerancję w stosunku do protestantów w Hiszpanii i Kolumbii, powiada: „Dlaczego papież nie interweniuje? A kto mówi, że nie ‚interweniuje’? Ostatecznie my, którzy siedzimy w Rzymie, mamy trochę więcej pojęcia o jego bezsilności. Papież nie jest dyktatorem Hiszpanii ani prezydentem Kolumbii, i gdy miejscowi katolicy (pod przewodnictwem swych przywódców kościelnych) lekceważą swe własne prawo kościelne, tak jak w wielu okolicach lekceważą wskazówki papieskie (na przykład encykliki dotyczące spraw społecznych), to wtedy sam papież jest bezradny.” Czy może istnieć jeden żywy organizm, w którym członki nie słuchają głowy?"
« Ostatnia zmiana: 22 Grudzień, 2017, 19:44 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #38 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:45 »
Najpierw sprawdź czy jemu nie chodziło o niesienie samej belki, która była przybijana do słupa, który stał na miejscu kaźni. Bo inaczej kitu mi nie sprzedaż.
I czy ani razu słowo krzyż się nie pojawia.
Czy autor pisze w komentarzach, że słowo krzyż jest nieodpowiednie.

Strażnica z 1961 r. zna gościa, ale go w kwestii pala nie przywołuje:

"Rzymskokatolicki duchowny i pisarz Peter Schindler, broniąc kościoła katolickiego przed oskarżeniem o nietolerancję w stosunku do protestantów w Hiszpanii i Kolumbii, powiada: „Dlaczego papież nie interweniuje? A kto mówi, że nie ‚interweniuje’? Ostatecznie my, którzy siedzimy w Rzymie, mamy trochę więcej pojęcia o jego bezsilności. Papież nie jest dyktatorem Hiszpanii ani prezydentem Kolumbii, i gdy miejscowi katolicy (pod przewodnictwem swych przywódców kościelnych) lekceważą swe własne prawo kościelne, tak jak w wielu okolicach lekceważą wskazówki papieskie (na przykład encykliki dotyczące spraw społecznych), to wtedy sam papież jest bezradny.” Czy może istnieć jeden żywy organizm, w którym członki nie słuchają głowy?"

Sprawdziłem. Używa go w Dz 5,30 czy w Dz 10,39. Dla mnie powinien tam stać krzyż, a jest Marterpælen. Strażnica widocznie o przekładzie nie wie, jak i Ty nie wiedziałeś do dziś.


Offline Roszada

Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #39 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:47 »
Sprawdziłem. Używa go w Dz 5,30 czy w Dz 10,39. Dla mnie powinien tam stać krzyż, a jest Marterpælen. Strażnica widocznie o przekładzie nie wie, jak i Ty nie wiedziałeś do dziś.
Tam nie ma stauros tylko ksylon.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #40 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:52 »
Tam nie ma stauros tylko ksylon.

Ale jest PAL MĘKI w duńskim, na którym się zawiesza Chrystusa. Więc nie używa tłumacz tego słowa do belki poprzecznej, a mówi o tej wbitej w ziemię.


Offline Roszada

Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #41 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:56 »
To jest zabawa w głuchy telefon.
Trzeba, jak komuś zależy, prześledzić wszystkie miejsca, a nie bawić się niektórymi tekstami.
Mało tego sprawdzić inne, jeśli są, edycje tego NT i opinie innych tłumaczy duńskich.

Ja jak coś robię to porządnie a nie po łebkach: bo tamta kucharka mówiła to a tamta siamto.
Teraz piszę art. Czy Biblia pozwala czcić aniołów? i nie mam czasu na wasze zabawy w kotka i myszkę.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Grudzień, 2017, 19:58 »
To pisz. Powodzenia. Zrobić Ci recenzję?


Offline Roszada

Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Grudzień, 2017, 20:10 »
To pisz. Powodzenia. Zrobić Ci recenzję?
Mi nie, bo nie uważam się za znawcę duńskiego by zweryfikować.
Masz tam gościa co przywołał ten przekład.
On jest zwolennikiem pala.

Ja najwyżej, gdybym miał argumenty, mógłbym napisać skargę do Watykanu.


Offline sawaszi

Odp: Jak będzie wyglądało nowe światło o krzyżu?
« Odpowiedź #44 dnia: 22 Grudzień, 2017, 20:40 »
Dajcie sobie spokój bracia ,ponieważ Jezus nie dywagował w jaki sposób go pohańbią (proroctwa znał) .
Czy to ważne jak i w jaki sposób ? - czy ważniejsze jest dlaczego i po co ?
Jezus dał okup za nas wszystkich grzeszników .
Zmartwychwstał 3ciego dnia i wstąpił do Ojca w niebiosach .
Stał się Chrystusem (Zbawicielem) .
Po co te spory o mniejszych rzeczach ?  :( .