Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "  (Przeczytany 28245 razy)

Offline gangas

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #45 dnia: 13 Luty, 2017, 02:31 »
 Cyt ABBA;
To zależy, o co toczy się sprawa w kosmosie :) A co, jeśli chodzi o wyłowienie takich, którzy w całym bałaganie poglądów wciąż zachowują dobre skłonności
serca, nie wypinając się na wszystko co inni wiążą z Bogiem i nie zachowują się jak samoautorytet, który może wszystko wyśmiewać??

 A czy nie pomyślałeś chwilę o tym jaką rolę możemy odegrać w kosmosie jak to nazywasz?. Nie wspomnę o wszechświecie.
Skoro wszechświat jest nieogarnięty przez nas ludzi i kosmos również skoro są miliony galaktyk o których wiemy, skoro wszechświat jest nieskończony powiedz mi;
Dlaczego bóg (załóżmy, że to wszystko stworzył) zesłał swego syna akuracik na Ziemię?  Co nim powodowało? Czy Ziemia jest wyjątkowa we wszechświecie i właśnie tam miał Jehowa, czy jak go zwał zesłać swego syna, bo co? Na tej ziemi żyli żydki i zapragnął z nimi zawiązać przymierze? Jesteśmy jacyś wyjątkowi?? I czemu niby całe jego działanie miało by skupić się na Ziemi?? Stworzył miliardy galaktyk ale z Ziemią wiąże wyjątkowe relacje.????

 Nie pojmuję tego poniekąd narcyzmu, że myyyy ludzie jesteśmy wyjątkowi  ::) ::) ::)
« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2017, 02:38 wysłana przez gangas »
Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #46 dnia: 13 Luty, 2017, 09:40 »
Gangas: Dopuszczam różne możliwości. Nawet takie, jakie może nie przyszły Ci do głowy !
A jeśli tak jest, że ten który za to odpowiada tak sobie upodobał, że jak piszesz "żydki" lub inne sploty
leżały mu w kontekście, to co z tego? Stań na autostradzie jak Jim Carrey i wykrzycz mu to :) :) :)

Mrówka na torach kolejowych protestuje!

    Ja jestem człowiekiem logicznym, choć nie do końca we wszystkim racjonalnym, ponieważ wiele rzeczy wpłynęło i wpływa na mnie tak, że nawet w sferze doznań psychicznych (żeby nie powiedzieć: mistycznych) widzę część tego wielkiego uniwersum, które nazywam kosmosem.
Różnica między Tobą a mną, jak widzę  jest taka, że ja staram się z ateistami i innymi ludźmi którzy mają odmienne zdanie, rozmawiać ze zrozumieniem ich punktu widzenia i bez sarkazmu, bo mam szacunek dla ich spojrzenia. Może kiedyś tak nie umiałem, ale życie uczy mnie tego. A nie uważam się za mądrzejszego, który może kpić z nich. Jeśli tak, to po cóż miałbym z nimi rozmawiać? Sobie robić dobrze?
Piszesz o wielu rzeczach wysypując jak z rękawa tematy, które wierz mi proszę, są bardziej skomplikowane. Załóż temat o Żydach, Bogu itp.

Temat "Czy Biblia jest natchniona" jest złożony.  Ja wobec merytorycznych "najmądrzejszych" i ich agresji jestem bezbronny :(
Jaki jest sens dyskutować z kimś, kto wie najlepiej i ma w głębokim poważaniu wszystko, co nie pasuje do jego poglądu - a jednocześnie wychodzi na ring, by wszyscy zobaczyli jaki to on jest hojrak. Widzę, że nie wyłapałeś aluzji jaką delikatnie napisałem wcześniej, więc w tym stylu do mnie osobiście nie pisz. Mógłbym Ci ironicznie napisać Twoimi słowami: "nie pojmuję tego poniekąd narcyzmu, że ktoś jest pewny że NIE jest wyjątkowy, a reszta jest wg. niego głupia, że taką ewentualność dopuszcza". I wiele innych rzeczy mógłbym Ci odpisać w Twoim tonie, łapiąc inne aspekty jakie tu wetknąłeś. Ale to nie jest mądre ani dobre - w ten sposób ciskałbym w Ciebie stylem, który pokazywałby Ci, że tak naprawdę potrzebuję się wygadać na swoją korzyść, a nie po to, by otworzyć umysł na to co mówisz




Offline Martin

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #47 dnia: 13 Luty, 2017, 09:53 »
Co ci chrześcijanie tak nerwowo reagują na cytowanie Biblii. :) Gorolik mówi, że tak to on rozmawiać nie będzie, Roszada mi grozi, a Gorszyciel twierdzi, że mordowanie dzieci to kwestia kultury. :)

No, ale wracając do tematu wątku. Żeby udowodnić boskie natchnienie Biblii, trzeba by:
1. Udowodnić, że Bóg Biblii istnieje.
2. Udowodnić, że jesteśmy się w stanie z nim komunikować.
3. Uzyskać od niego potwierdzenie, że natchnął Biblię swoim duchem.
4. Uzyskać potwierdzenie z niezależnych źródeł, że tak właśnie było i Bóg nie kłamie.

Także zadanie jest cokolwiek ambitne, rzekłbym. :) Z tego, co kojarzę ludzkość utknęła przy punkcie nr 1.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #48 dnia: 13 Luty, 2017, 09:54 »
Temat "Czy Biblia jest natchniona" jest złożony. 

1. Gdy mówimy o natchnieniu, mamy najczęściej na myśli poetę albo też kogoś, kto pod wpływem jakiejś nadnaturalnej mocy przepowiada przyszłość (szczególnym przypadkiem jest tu wieszcz - „natchniony poeta”, „poeta prorok”). Jedna z definicji „natchnienia”, którą podaje słownik języka polskiego, to „myśl, pobudka, podnieta, idea, pomysł zaczerpnięte skądś, powstałe pod czyimś wpływem albo pod wpływem czegoś, pobudzające kogoś do działania”. Te znane pojęcia mogą z jednej strony pomagać nam w rozumieniu, czym jest natchnienie Pisma Świętego, z drugiej zaś - przeszkadzać. Pomagać - bo pokazują że natchnienie pochodzi z jakiegoś zewnętrznego źródła, niezależnego od tego, kto zapisuje natchnione słowa; przeszkadzać - bo zdaje się czynić z piszącego jedynie bierne, bezwolne narzędzie.

2. Co oznacza, że księgi Pisma Świętego są natchnione? Najogólniej rzecz biorąc, oznacza to, że ich autorem jest Bóg. Katechizm Kościoła Katolickiego powtarza za Konstytucją o Objawieniu II Soboru Watykańskiego: „Święta Matka Kościół uważa, na podstawie wiary apostolskiej, księgi tak Starego, jak Nowego Testamentu w całości, ze wszystkimi ich częściami za święte i kanoniczne, dlatego że spisane pod natchnieniem Ducha Świętego, Boga mają za autora i jako takie zostały Kościołowi przekazane” (KKK 105).
Jeśli Bóg jest autorem Biblii, to znaczy, że miał On wpływ na wydarzenia, które opisują poszczególne księgi, wybrał i przygotował ludzi, którzy o tych wydarzeniach opowiadali, a w ostatnim etapie wpływał na wolę i rozum tych, którzy święte księgi spisywali. Nie oznacza to jednak, że ich wola i rozum były wyłączone tak, że spisywali księgi „automatycznie”, niejako „pod dyktando”. Używali oni bowiem wiedzy, jaką dysponowali, i własnych zdolności literackich. „Do sporządzenia ksiąg świętych Bóg wybrał ludzi, którymi posłużył się jako używającymi swoich zdolności i sił, by dzięki Jego działaniu w nich i przez nich oni sami jako prawdziwi autorzy przekazali na piśmie to wszystko, i tylko to, czego On chciał” (KKK 106).

 3. Z tego, że to Bóg jest autorem Biblii wynikają jej przymioty: świętość i nieomylność (prawdziwość). Krytycy zarzucają Biblii, że niekiedy ukazywane są w niej sceny niemoralne, grzechy. Zatem według nich albo Biblii daleko do świętości, albo przynajmniej niektórym jej częściom trzeba odmówić natchnienia. Świętość Biblii nie oznacza jednak, że nie ma w niej scen, opisujących grzech człowieka, ale że Biblia nigdy grzechu nie pochwala. Nie należy też traktować Pisma Świętego jako podręcznika wiadomości geograficznych czy przyrodniczych, choć i takie dane się w nim znajdują, lecz jako księgę zbawienia. Dlatego Katechizm wyjaśnia, iż „należy uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo Święte utrwalona dla naszego zbawienia” (KKK 107).
„W Piśmie Świętym - stwierdza dalej Katechizm - Bóg mówi do człowieka na sposób ludzki. Aby dobrze interpretować Pismo Święte, trzeba więc zwracać uwagę na to, co autorzy ludzcy rzeczywiście zamierzali powiedzieć i co Bóg chciał nam ukazać przez ich słowa” (KKK 109). Podczas czytania Biblii powinniśmy zatem uwzględnić okoliczności kultury i czasu, w którym powstawały poszczególne księgi. Powinniśmy nadto znać ich rodzaje literackie, a także przyjęte w czasach, gdy powstawały, sposoby myślenia, mówienia i opowiadania (por. KKK 110). Musimy także zwracać uwagę na treść i jedność całego Pisma Świętego, czytać je w „żywej Tradycji całego Kościoła” oraz uwzględniać tzw. analogię wiary, czyli spójność prawd objawionych między sobą, gdyż Bóg, który jest autorem Biblii i który objawił nam prawdy wiary, nie może przeczyć sam sobie (por. KKK 111-114).
Zapytajmy dziś siebie: Czy mam w domu Pismo Święte? Jak często do niego zaglądam? Czy traktuję je jako skierowane do mnie natchnione Słowo Boże, czy jak każdą inną książkę?

4. Zapamiętajmy: księgi Pisma Świętego są natchnione, to znaczy, że ich autorem jest Bóg. Z tego faktu wynikają dwa przymioty Biblii: świętość (to znaczy, że nie naucza ona rzeczy niemoralnych) oraz nieomylność (to znaczy, że podaje prawdę, potrzebną człowiekowi do zbawienia). Ponieważ Słowo Boże zostało nam przekazane „na sposób ludzki”, dlatego aby dobrze je zrozumieć, należy z jednej strony czytać je z wiarą, a z drugiej stale pogłębiać swoją wiedzę biblijną.

(http://www.niedziela.pl/artykul/40129/nd/Natchnienie-Pisma-Swietego)


Offline Roszada

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #49 dnia: 13 Luty, 2017, 10:00 »
Cytuj
Roszada mi grozi
Koń by się uśmiał, że niewierzący boi się gróźb Bożych. :-\
Po drugie, jakbyś przeczytał wątek, to byś doczytał, że założycielka wątku pisała, że ja nie mam zbawienia, jak ona Zbawiona. ;)
Cytuj
Gorszyciel twierdzi, że mordowanie dzieci to kwestia kultury
Chłopie drogi, za 3000 lat też osądzą ciebie za zabijanie myszy, much itp.
A o dzisiejszych nienarodzonych nie wspominasz? Też niektórzy wprost nazywają to mordowaniem. To też pewna kultura, tylko że dzisiejsza.

Skoro w Boga nie wierzysz, to czemu Bogu narzucasz nakaz mordowania?
To jakaś amnezja. :-\
Jak może nakazywać mordować ktoś, kto wg ciebie nie istnieje?
Zastanów się. ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2017, 10:04 wysłana przez Roszada »


Offline Martin

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #50 dnia: 13 Luty, 2017, 10:09 »
A o dzisiejszych nienarodzonych nie wspominasz? Też niektórzy wprost nazywają to mordowaniem. To też pewna kultura, tylko że dzisiejsza.
O czym Ty mówisz, Roszado? Sugerujesz, że popieram aborcję?
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #51 dnia: 13 Luty, 2017, 10:11 »
O czym Ty mówisz, Roszado? Sugerujesz, że popieram aborcję?
Ja wspominam o naszej kulturze, bo czepiałeś się kultury sprzed 3000 lat.
Wtedy tez nie wszyscy bogowie mordowali, jak sugerujesz. :)


Offline Martin

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #52 dnia: 13 Luty, 2017, 10:21 »
Ja wspominam o naszej kulturze, bo czepiałeś się kultury sprzed 3000 lat.
Wtedy tez nie wszyscy bogowie mordowali, jak sugerujesz. :)
Nie czepiam się kultury, tylko zbrodni popełnianej w ramach tej kultury. Tak samo, jak nie popieram aborcji i mam w nosie, czy ktoś uważa ją za część "kultury", czy nie. I nigdzie nie zasugerowałem, że wszyscy bogowie mordowali.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #53 dnia: 13 Luty, 2017, 10:26 »
No to jesteś częściowo tolerancyjny zwalaczacz Biblii. :)


Offline gangas

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #54 dnia: 13 Luty, 2017, 10:34 »
 Abba

 p
Piszesz, że jesteś człowiekiem logicznym ale nie do końca racjonalnym i słusznie. Nie rozumiem, czemu to ja miałbym wykrzykiwać coś bogu jak Jim Carrey? Właśnie postawa tych "napędzanych" biblią przypomina mi mrówkę na torach, która mówi ; pewnie jadą po mnie, już powoli się szykuję, jeszcze tylko bagaże.... a tu pociąg przejechał i zabrał ją ale na swoich kołach.
Krótko mówiąc uzurpowanie sobie szczególnych praw we wszechświecie jest moim zdaniem brakiem pokory a ta magiczna książka może dawać taką złudę tym, co ją chcą interpretować w sposób dla siebie odpowiedni ;) ;) ;)


Tusia
 
  Z całym szacunkiem ale to co cytujesz, to akurat dla mnie żadne argumenty. Piszesz o soborach i ustaleniach Twojego Ciała Kierowniczego, które stwierdza to, czy tamto. To sobie ustalili jacyś ludzie i jest to dla mnie tak samo wiążące, jak wytyczne strażnicy ?? :-\ Żadnych DOWODÓW :'( :'(





Jutro to dziś tyle że jutro.


Offline Roszada

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #55 dnia: 13 Luty, 2017, 10:37 »
Cytuj
Żadnych DOWODÓW :'( :'(
No to powiedz jakie chciałbyś dowody.
Ty tez takich nie podajesz, prócz ironii. ;D


Offline Martin

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #56 dnia: 13 Luty, 2017, 10:56 »
No to jesteś częściowo tolerancyjny zwalaczacz Biblii. :)
Niczego nie zwalczam. Po prostu nie zgadzam się z twierdzeniem, że jest ona natchniona przez jakiś nadnaturalny byt.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #57 dnia: 13 Luty, 2017, 10:56 »
  Z całym szacunkiem ale to co cytujesz, to akurat dla mnie żadne argumenty.

No widzisz. W takim razie dyskusję uważam za zakończoną.


yanco

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #58 dnia: 13 Luty, 2017, 11:02 »
Gdyby wszystko było udowodniona nie byłoby miejsca na wiarę bo wszystko byłoby wiedzą. Bóg jest niezglebiony. A to co ustalone na soborach to jest ustalone pod natchnieniem Ducha Świętego i jest to ważne rzeczywiste. Pierwsze ustalenie które dotyczyły krwi i spożywania pokarmów przeznaczonych bozkom były ustalone pod natchnieniem Ducha Świętego . O czym Apostołowie napisali w liście . Postanowiliśmy my i Duch Święty.  To był pierwszy sobór jerozolimski i tak się dzieje do dziś dnia . Oczywiście to też wiara . Ale apostołowie w to wierzyli to dlaczego my nie mamy w to wierzyć . Kanon Pisma Świętego też był ustalony na jednym z soborów i wtedy Duch Święty też kierował biskupami. Owszem były w historii kościoła również i przekupstwa itp. Ale Duch Święty z nimi sobie poradził i dzisiejszym problemami kościoła też sobie Duch Święty poradzi .
« Ostatnia zmiana: 13 Luty, 2017, 11:06 wysłana przez yanco »


Offline Roszada

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #59 dnia: 13 Luty, 2017, 11:07 »
Niczego nie zwalczam. Po prostu nie zgadzam się z twierdzeniem, że jest ona natchniona przez jakiś nadnaturalny byt.
Czyli ja zwalczam :), a Ty popierasz natchnienie, ale nie przez nadnaturalny byt tylko jakiś zwykły bycik. :)