Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "  (Przeczytany 28229 razy)

Offline matus

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Luty, 2017, 18:50 »
Według mnie Biblia nie jest natchniona.
Czytałem ją wiele razy i czytałem też inne "natchnione święte księgi", które (dalej - według mnie) były lepsze merytorycznie i bardziej spójne, ale wciąż niewystarczająco, bym uznał ich świętość i "natchnioność".
Bogowie są gorsi od Pokemonów, bo nie da się złapać ich wszystkich, tylko jednego (albo małą grupkę), bo się obrażają.


Offline Roszada

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Luty, 2017, 18:54 »
Według mnie Biblia nie jest natchniona.
Czytałem ją wiele razy i czytałem też inne "natchnione święte księgi", które (dalej - według mnie) były lepsze merytorycznie i bardziej spójne, ale wciąż niewystarczająco, bym uznał ich świętość i "natchnioność".
Choć nie popieram poglądu, ale popieram wypowiedź autora pochodzącą z jego szczerego serca.
Niech przepytująca nas ma pełny wachlarz odpowiedzi z różnych środowisk i różnych punktów widzenia. :)
Może z czasem wyjdzie, dlaczego pyta o natchnienie Biblii. ;)


Offline Wychowany-w-nieprawdzie

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Luty, 2017, 19:23 »
Mogę opowiedzieć w jaki sposób wyglądało to u mnie:

średnio wierzący świadek (wiek od dziecka do około 18lat) --> zanegowanie wiarygodności CK, nieuznawanie autorytetu starszych, ogółem obrzydzenie wiary Świadków(ok. 19lat) --> Wiara w Jezusa Chrystusa jako jedynego mojego zbawiciela, totalne nieuznawanie wierzeń ŚJ (wiek ok. 20-22) I TUTAJ NASTĄPIŁ DUŻY ZWROT --> Agnostyk i niedługo potem Ateista (wiek ok 23-obecnie).

Najpierw małymi kroczkami poznawałem prawdę o organizacji pózniej byłem głodny prawdy o Biblii, dużo się nią zajmowałem chłonąłem wszystko na temat wiary w Jezusa bez żadnej organizacji. Ale jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia więc czytałem wszystko na co miałem ochotę i nagle zdałem sobie sprawę że jest mi bliżej racjonalistycznemu światopoglądowi i tak stałem się Ateistą zajmując się już tylko tą tematyką.

Nie chcę dalej wchodzić z nikim w dyskusje w tym wątku czy dobrze myślę czy nie, ale jest jednak coś w powiedzeniu że Świadkowie tworzą Ateistów, w pewnym sensie jestem im za to wdzięczny z drugiej nie wiem czy gdybym nie miał z nimi nigdy nic do czynienia to czy bym nie myślał w ten sam sposób.. Bardzo możliwe

Konkludując, od zakwestionowania organizacji świadków do większej duchowości uznawanie Jezusa bez organizacji za prawdę aż do podważenia samych podwalin Biblii, dzisiaj nie wierzę w jej natchnienie, ani wyjątkowość. Wiele czasu zajęło mi przetrawienie tego wszystkiego, byłem niejako sam zaskoczony swoim wnioskowaniem. Nie jest łatwo jeżeli w człowieku zachodzi taka terapia wstrząsowa. Do dzisiaj zastanawiam się czy zasadne jest uświadamianie swoich rodziców, którzy poświęcili całe swoje życie organizacji, póki co jestem neutralny co do tego i nie męczę ich
« Ostatnia zmiana: 10 Luty, 2017, 19:33 wysłana przez Wychowany-w-nieprawdzie »


yanco

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #18 dnia: 10 Luty, 2017, 21:27 »
Wiele aspektów związanych z Biblią i natchnieniem  tu poruszyliście. Ale według mnie to najpierw dobrze byłoby zastanowić się kim ja jestem (no mam namyśli żeby każdy o sobie pomyślał kim jestem skąd się wziąłem co robię, dokąd zmierzam? Jednym słowem dlaczego żyję dlaczego jest świat? Jak powstał wszechświat i jak to się stało, że świat jest tak ułożony dlaczego budowa atomu taka cząsteczki związki, jak to jest że kwiatek pachnie zwabia pszczołę i pszczoła zapyla itd. Czyli jak to się stało, że tak skomplikowana "maszyneria" jaką jest świat tak działa, kto to zaplanował, czy jest możliwe by to tak samo z siebie działało? Jeśli na te pytania odpowiemy, że istnieje jakaś siła sprawcza stworzenia świata i podtrzymywania go czyli stwierdzimy, że bez Boga nasze istnienie jest niemożliwe to wtedy możemy pytać o to czym jest Biblia? Czy natchniona czy nie. Biblia nie jest podręcznikiem biologii i nie mówi o tym czy ewolucja czy kreacjonizm. Biblia nie jest podręcznikiem astronomii i nie mówi czy ziemia płaska i centrum czy kula i Kopernik się kłania. :) Biblia nie jest podręcznikiem meteorologii bo przecież nie ma zbiorników z gradem na dzień sądu . Biblia oddaje stan wiedzy ludzi gdy była spisywana. Biblia jest historią zbawienia. Owszem opartą o dzieje narodu Izraelskiego. Ale przecież jej pierwsze księgi spisał Mojżesz, który opisywał znacznie wcześniejsze dzieje. Spisywał je pod natchnieniem Ducha Świętego. Spisywał je tak by było to zrozumiałe dla ówczesnych ludzi . Przecież nie mógł napisać ludzie myjcie garnki i łapy bo w resztkach bakterie się mnożą i będziecie chorzy, bo nie wiedział nic o bakteriach. A znaki jakie dzieją się na świecie uzdrowienia i inne niewytłumaczalne rzeczy sprawiają, że ktoś jest i działa. Szczególnie tam działa gdzie jest wiara oparta na prawdzie Pisma Świętego, aczkolwiek nie tylko. Działa tam gdzie człowiek ma wypisany dekalog w sercu i sumieniu i według niego żyje. Gdzie daje wiarę Słowu prawdzie. Biblia jest wytłumaczeniem istnienia naszego świata i nas, najlepszym i jedynym. Jest wytłumaczeniem pochodzącym od Boga.
« Ostatnia zmiana: 10 Luty, 2017, 21:53 wysłana przez yanco »


Offline kserksess

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #19 dnia: 10 Luty, 2017, 23:02 »
Mam pytanie . Dlaczego sporo osób uważa,że Pismo Święte nie jest natchnione ? Jakie są tego przyczyny ? Czy wpływają na to jakieś fakty historyczne lub osobiste przeżycia ?
Dlaczego dużo byłych ŚJ ma wstręt do Bibli ? I nie wierzy w prawdziwośc tej księgi ?
Jestem na tym forum nowa i nie znalazłam tego tematu ale wydaje mi się , że tutaj jest własciwe miejsce na taki temat.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek wypowiedzi ;)
 :-* :-* :-* :-* :-* :-* Pozdrawiam

Biblia jest oczywiście natchniona przez Jehowę. Dlaczego większość byłych świadków ma wstręt do biblii ? Moim zdaniem dlatego, że odnajdują w niej prawdę głoszoną przez świadków, chociażby imię Jehowy. Dlatego np byli świadkowie zauważ bardzo rzadko cytują ST. Unikają go podobnie jak np katolicy , którzy bardzo często drukują tylko NT co potem często myli ludzi. Nie raz spotkałem się z sytuacją, że niektórzy nawet nie wiedzą, że ST to integralna część Biblii. 
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #20 dnia: 10 Luty, 2017, 23:06 »
Było wiele teorii na temat jak zdefiniować natchnienie. ŚJ wyznają, że działo się to na zasadzie dictatio i podają przykład szefa i sekretarki. Wydaje mi się, że ten przykład przyczynia się do traktowania Biblii jako księgi idealnej. Jestem człowiekiem wierzącym, ale Biblia nie w taki sposób jest natchniona jak twierdzą ŚJ, bo zawiera też pierwiastek (i to niemały) TYPOWO LUDZKI. Kiedyś może się bardziej rozpiszę w tym temacie :)


Offline kserksess

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #21 dnia: 10 Luty, 2017, 23:09 »
Było wiele teorii na temat jak zdefiniować natchnienie. ŚJ wyznają, że działo się to na zasadzie dictatio i podają przykład szefa i sekretarki. Wydaje mi się, że ten przykład przyczynia się do traktowania Biblii jako księgi idealnej. Jestem człowiekiem wierzącym, ale Biblia nie w taki sposób jest natchniona jak twierdzą ŚJ, bo zawiera też pierwiastek (i to niemały) TYPOWO LUDZKI. Kiedyś może się bardziej rozpiszę w tym temacie :)

Skoro biblia to taki list od Boga do ludzi to zrozumiałym jest chyba to, że zawiera tzw pierwiastek ludzki ;)
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Blizna

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #22 dnia: 10 Luty, 2017, 23:17 »
Mam pytanie . Dlaczego sporo osób uważa,że Pismo Święte nie jest natchnione ? Jakie są tego przyczyny ? Czy wpływają na to jakieś fakty historyczne lub osobiste przeżycia ?
Dlaczego dużo byłych ŚJ ma wstręt do Bibli ? I nie wierzy w prawdziwośc tej księgi ?
Jestem na tym forum nowa i nie znalazłam tego tematu ale wydaje mi się , że tutaj jest własciwe miejsce na taki temat.
Będę wdzięczna za jakiekolwiek wypowiedzi ;)
 :-* :-* :-* :-* :-* :-* Pozdrawiam

Wstrętem bym tego nie nazwała.

Biblia jest księgą, na którą powołują się tak skrajne ugrupowania religijne, tak sobie wzajemnie przeczące, wszystkie przekonane że postępują ściśle według tego, co tam jest napisane, że może jedynie to budzić politowanie.

Nie ma żadnych dowodów na natchnienie tej księgi przez jakąś boską istotę, a w dodatku nie ma żadnych dowodów na to, że w nienaruszonym stanie co do słowa przetrwała od czasów, gdy ją spisywano.
Tyle z mojej strony na ten temat. 



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #23 dnia: 10 Luty, 2017, 23:22 »
Nie ma żadnych dowodów na natchnienie tej księgi przez jakąś boską istotę, a w dodatku nie ma żadnych dowodów na to, że w nienaruszonym stanie co do słowa przetrwała od czasów, gdy ją spisywano.

Tyle, że tak myśląc, konieczne jest stwierdzić, że nie ma żadnych dowodów że jakiekolwiek dzieło od początków piśmiennictwa do renesansu włącznie przetrwało do naszych czasów w nienaruszonym stanie co do słowa. A jednak jest nauka zwana krytyką tekstualną, która potwierdza wiarygodność przekładu Homera, Tacyta czy Nowego Testamentu. Słowa Twoje odnoszą się w ogóle do badania przeszłości. Gdyby je przyjąć, co wielu czyni, trzeba byłoby się zajmować tylko tym co tu i teraz.


Offline kserksess

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #24 dnia: 10 Luty, 2017, 23:24 »
Wstrętem bym tego nie nazwała.

Biblia jest księgą, na którą powołują się tak skrajne ugrupowania religijne, tak sobie wzajemnie przeczące, wszystkie przekonane że postępują ściśle według tego, co tam jest napisane, że może jedynie to budzić politowanie.

Nie ma żadnych dowodów na natchnienie tej księgi przez jakąś boską istotę, a w dodatku nie ma żadnych dowodów na to, że w nienaruszonym stanie co do słowa przetrwała od czasów, gdy ją spisywano.
Tyle z mojej strony na ten temat.


To, że Biblia jest natchniona wskazują zawarte w niej np dane historyczne czy naukowe. Znasz inną taką księgę, która opisuje dzieje ludzkości od początku i wybiega w przyszłość ? Ja nie znam.
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Blizna

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Luty, 2017, 23:24 »
Tyle, że tak myśląc, konieczne jest stwierdzić, że nie ma żadnych dowodów że jakiekolwiek dzieło od początków piśmiennictwa do renesansu włącznie przetrwało do naszych czasów w nienaruszonym stanie co do słowa. A jednak jest nauka zwana krytyką tekstualną, która potwierdza wiarygodność przekładu Homera, Tacyta czy Nowego Testamentu. Słowa Twoje odnoszą się w ogóle do badania przeszłości. Gdyby je przyjąć, co wielu czyni, trzeba byłoby się zajmować tylko tym co tu i teraz.

Skupiłeś się na tym, co poboczne w mojej wypowiedzi.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Luty, 2017, 23:32 »
Skupiłeś się na tym, co poboczne w mojej wypowiedzi.

Tak, ponieważ jest to temat bliski memu sercu, którym zajmuję się zawodowo.

Tak więc skupię się na sednie:
1) na Biblię powołują się tak skrajne ugrupowania religijne, tak sobie wzajemnie przeczące, wszystkie przekonane że postępują ściśle według tego, co tam jest napisane - zgadzam się w 100%, ale problem jest w ogóle z tym, że nie ma hermeneutyki idealnej. Np. NAUKOWCY LITERATUROZNAWCY często sprzeczają się jaka jest właściwa interpretacja np. wiersza Asnyka czy Tuwima. Co dopiero, kiedy za mówimy o interpretacji tekstu starożytnego, napisanego w martwym języku przez ludzi z innej kultury PRZE osoby z różnych grup społecznych, z różnym wykształceniem, światopoglądem, bo takimi są zazwyczaj przywódcy małych ruchów religijnych, których w USA jak grzybów po deszczu. I zgadzam się - taka INTERPRETACJA budzi politowanie
2) piszesz, że nie ma żadnych dowodów na natchnienie tej księgi przez jakąś boską istotę; ja pytam, co to są dowody? Bo wg mnie dowody są.


Tusia

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #27 dnia: 10 Luty, 2017, 23:39 »
To, że Biblia jest natchniona wskazują zawarte w niej np dane historyczne




str.182


Offline kserksess

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #28 dnia: 10 Luty, 2017, 23:44 »
Ale o co ci chodzi Tusia ? Ty dalej te obrazki z zamierzchłych czasów ?
"Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama,+ Bóg Izaaka+ i Bóg Jakuba,+ posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony+ i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem" Wj 3


Offline Wychowany-w-nieprawdzie

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Luty, 2017, 23:53 »

To, że Biblia jest natchniona wskazują zawarte w niej np dane historyczne czy naukowe. Znasz inną taką księgę, która opisuje dzieje ludzkości od początku i wybiega w przyszłość ? Ja nie znam.

W Biblii nie ma czegoś takiego jak dane naukowe.
Kserksess, proszę mi nie wierzyć.. proszę to sprawdzić..