Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "  (Przeczytany 28227 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #135 dnia: 21 Luty, 2017, 21:28 »
Zacznijmy od tego że założyliśmy iż to sam Bóg jest autorem Biblii, i dopilnował jako Wszechmogący aby kanon Biblijny był taki a nie inny, no i oczywiście był jeden.

Witaj, drogi Setyto. Wydaje mi się, że dużo liznąłeś i zacząłeś, ale na początek powiem Ci tyle, że nikt tak nie założył. Są różne głosy na ten temat. Jedni mówią, że nie jest natchniona, inni, że jest, ale nie zgadzają co do tego w jaki sposób, tzn. jaki procent to pierwiastek boski a jaki ludzki (to tak w skrócie).
Wiele napisałeś i chętnie bym z Tobą podyskutował, ale to strasznie dużo wątków. I nie chce mi się eseju pisać na kilka tematów :P Witaj raz jeszcze.

I gratuluję wiedzy, kiedy powstał język hebrajski. Bo z mojej wiedzy wynika, że uczeni się co do tego sprzeczają: jedni mówią, o wieku XIII a niektórzy o VIII. Co do tego, kiedy (i czy w ogóle) Mojżesz był też są znaki zapytania. Powstawanie języków to zresztą sprawa nieprosta. Czy chłop w czasach Mieszka I mówił po polsku? Czy był jakiś język wspólny dla Polaków, Czechów i Słowaków? A może tylko dialekty w ramach jakiegoś języka satrosłowiańskiego? Nie wiadomo...
« Ostatnia zmiana: 21 Luty, 2017, 21:32 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Martin

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #136 dnia: 21 Luty, 2017, 21:53 »
Co do tego, kiedy (i czy w ogóle) Mojżesz był też są znaki zapytania.
Nie jest tak, że nawet 99% wierzących uczonych przyznaje, że to była postać mitologiczna?
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #137 dnia: 21 Luty, 2017, 22:20 »
Nie jest tak, że nawet 99% wierzących uczonych przyznaje, że to była postać mitologiczna?

Że mitologiczna, to chyba żaden nie uważa. Że nie jest postacią historyczną uważa większość uczonych, ale nie aż 99%.


Offline Startek

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #138 dnia: 22 Luty, 2017, 08:11 »
Ja osobiście uważam , że biblia jest natchnionym słowem Bożym ,  cechuje ją spójność , dokładność historyczna , proroctwa w niej zawarte się wypełniły , i wypełniają też w czasach dzisiejszych .  Oczywiście są różne przekłady jedne lepsze lub gorsze , dlatego warto posługiwać się kilkoma . Co do przekładu Nowego Światła ,  to wiadomo kim byli panowie Wescot i Hort  oraz Joachim Greber  którego teksty zostały w tym przekładzie zamieszczone .  Oraz wiemy kto zmieniał teksty w tym przekładzie .  Ja osobiście cenie sobie Biblię Poznańską ,  a tak na co dzień czytam Nowe Przymierze wydanie z 2016 r  . Nie nam jest oceniac działania Boże w czasach Izraela , oraz sposobu jak z nimi postępował . Uważam że gdyby w czasie podboju ziemi obiecanej , ściśle wykonali nakaz Boży co do ludów którzy tam mieszkali , ominęło by ich wiele nieszczęść. Wiadomo że zaczęli przejmować kulturę oraz wierzenia ludów które tam mieszkali , przez co też byli uciskani przez te narody . Czasy sędziów  i też później . Ktoś na forum wspomniał o kobietach branych w niewolę jako niewolnice seksualne .  Dziewice które były zabierane z podbitych narodów , zyskiwały status żon nawet te które były naloznicami  były traktowane jako żony i dzieci były pełnoprawnymi członkami tej społeczności .


Offline HARNAŚ

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #139 dnia: 22 Luty, 2017, 08:40 »
Ja uważam ,że każdą wypowiedź z przeszłości można dopasować do naszych czasów a potem twierdzić ,że proszę bardzo spełniło się proroctwo. W ten sposób można udowodnić Biblią ,że spełniło się proroctwo o wprowadzeniu np. stanu wojennego w Polsce 13 grudnia bo jest fragment biblijny ,który mówi : Trzynastego dnia dwunastego miesiąca.....


Offline Startek

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #140 dnia: 22 Luty, 2017, 08:53 »
Ja uważam ,że każdą wypowiedź z przeszłości można dopasować do naszych czasów a potem twierdzić ,że proszę bardzo spełniło się proroctwo. W ten sposób można udowodnić Biblią ,że spełniło się proroctwo o wprowadzeniu np. stanu wojennego w Polsce 13 grudnia bo jest fragment biblijny ,który mówi : Trzynastego dnia dwunastego miesiąca.....
. Tu pojawia się problem , którego bez pół litra na łeb nie rozwiążemy . ☺


Offline HARNAŚ

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #141 dnia: 22 Luty, 2017, 09:00 »
Moja żona mówi ,że półlitrówką to ja sobie oko zakrapiam ;D ;D


Offline Startek

Odp: Czy Biblia jest natchniona ? Czy jest to "Słowo Boże "
« Odpowiedź #142 dnia: 22 Luty, 2017, 09:48 »
Moja żona mówi ,że półlitrówką to ja sobie oko zakrapiam ;D ;D
Obawiam się , że po drugiej miałbym problem z chodzeniem , i musialbym pojechać samochodem . Ale trudno jest wysiąść bo kierownica trochę przeszkadza .☺(to tak żartem ,  bo widziałem gościa zajechał na podwórko autem i dosłownie wypadł przy otwarciu drzwi taki był nawalony) już nie jeździ stracił prawko . Koleżanka go nagrywała .