Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?  (Przeczytany 21866 razy)

Offline Roszada

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #60 dnia: 12 Marzec, 2017, 15:39 »
Wyobraź sobie SJ żyjącego w pierwszej połowie xx wieku, który nagle pojawia się w szeregach obecnych świadków. Czy znaleźliby wspólny język? Czy tez może zostałby on wykluczony za odstępcze poglądy?
Oni sobie wyobrażają, bo wielu ŚJ jest w niebie z zupełnie innymi naukami.
Jedni wierzyli w Wielką Piramidę jako "świadka Jehowy" i poszli niby do nieba z tą nauką. :-\

Np. przed rokiem 1936 był krzyż i ci od krzyża poszli do nieba jako pomazańcy, nawet sami pomazańcy byli wtedy prawie.

Inni wierzyli do roku 1934 w paruzję Jezusa w 1874 i też są w niebie.

Kolejni uważali, że Apostołowie zmartwychwstali w roku 1878, a okazało się, że ich ściągnięto z nieba i wsadzono do grobów by tam do roku 1918 poleżeli.
To są kpiny.
Takich przykładów można tu dziesiątki wymienić.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #61 dnia: 12 Marzec, 2017, 16:24 »
Zmiana poglądów,wyjaśnień,interpretacji,to nie zmiana "doktryn".
Tych nie posiadamy,nie ogłaszamy "niezmiennych dogmatów".

Posiadamy "zmienne nauki".

Aha. Powiedz proszę (tak/nie) czy Świadkowie Jehowy posiadają DOKTRYNY?


Offline sajmon

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #62 dnia: 12 Marzec, 2017, 16:42 »
Aha. Powiedz proszę (tak/nie) czy Świadkowie Jehowy posiadają DOKTRYNY?

Posiadają ŚJ doktrynę religijną:
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/


Offline nowa

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #63 dnia: 12 Marzec, 2017, 18:16 »
To są kpiny.
Tez tak uważam. Inaczej tego nazwać nie można.


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #64 dnia: 12 Marzec, 2017, 18:31 »
Aha. Powiedz proszę (tak/nie) czy Świadkowie Jehowy posiadają DOKTRYNY?
Doktryn nie posiadają, ale zmiany doktrynalne tak. ;D

*** dx86-14 Jehowa ***
Czekanie na:
na zmiany doktrynalne lub organizacyjne: w00 1.9 12-13; w88/8 25; w88 1.8 13

*** w13 15.7 s. 17 ak. 10 Karmienie wielu rękami niewielu ***
„Apostołowie i starsi w Jerozolimie” usługiwali jako ciało kierownicze. Chrystus, będący Głową zboru, posługiwał się tą grupką wykwalifikowanych mężczyzn do rozstrzygania spraw doktrynalnych oraz nadzorowania dzieła głoszenia dobrej nowiny o Królestwie i nauczania (Dzieje 15:6-29; 21:17-19; Kol. 1:18).

Dogmatyczność jest zasadą Towarzystwa:

*** w14 15.8 s. 29 Pytania czytelników ***
Ale czy z drugiej strony — bez zajmowania dogmatycznego stanowiska — można przyjąć, że słowa Jezusa odnoszą się do zmartwychwstania niebiańskiego? Przyjrzyjmy się bliżej jego wypowiedzi.

*** w09 15.4 s. 13 Pytania czytelników ***
Czy to wszystko oznacza, że według Biblii zmarłe przed porodem dzieci zostaną wskrzeszone? Trzeba podkreślić, iż Słowo Boże nie udziela na to pytanie bezpośredniej odpowiedzi, nie ma więc podstaw do wypowiadania się w tej sprawie dogmatycznie.

*** km 10/11 s. 1 Program zebrań w tygodniu od 10 października ***
Po omówieniu akapitu 3 wprowadź pokaz, w którym głosiciel odpowiada na często spotykane pytanie lub zarzut, ale robi to w sposób dogmatyczny. Następnie udziela odpowiedzi na to samo pytanie lub zarzut, starając się pobudzić rozmówcę do myślenia.

Dogmatyczność jest, a dogmatów nie ma? ;D

Ale maja ŚJ być cwani:

*** km 8/02 s. 8 ak. 5 Skutecznie głoś dobrą nowinę! ***
Chociaż więc jesteśmy głęboko przekonani, że znamy prawdę, mądrze unikamy wypowiadania się w sposób dogmatyczny. ;)


Offline Noc_spokojna

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #65 dnia: 12 Marzec, 2017, 18:57 »
"Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?"

Jednym zdaniem... Bo czas płynął... ;D

Fragment z "Największe oszustwa i proroctwa Świadków Jehowy" Cezarego Podolskiego:
Cytuj
Pokolenie roku 1914

W "Przebudźcie się!" nr 1, lata 1970 - 1979, s. 13 podano, że pokolenie roku 1914 to ci, którzy w 1914 roku mieli około 15 lat (więc w 1970 r. około 70 lat).

Czas płynął ...

Aby co nieco odwlec godzinę "0" w "Strażnicy" 1981, nr 17, s. 27 stwierdzono, że "określone zdarzenie pozostawia trwały ślad w pamięci dziecka co najmniej od wieku 10 lat". Zdanie to zacytowano właśnie w związku z pytaniem czytelnika. Dotyczyło ono pokolenia roku 1914. Pokolenie roku 1914 w 1981 roku miało więc około 77 lat.

Czas płynął ...

W "Strażnicy" 1989, nr 16, s. 14 dowiadujemy się, że pokolenie roku 1914 to ci, którzy żyją od 1914 roku (w 1989 mieli około 75 lat).

Manipulując wiekiem "pokolenia roku 1914" Towarzystwo Strażnica zyskało 15 lat. W 1995 roku pokolenie to miało 81 lat ale Armagedon nie nadchodził. W międzyczasie, jak to relacjonuje jeden z byłych członków Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy [2], rozważano możliwość liczenia wieku pokolenia nie od roku 1914 lecz od 1957, kiedy to wystrzelono pierwszego satelitę, co miało być nawiązaniem do wersetu Łk 21:11"... ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie". Wniosek ten jednak nie przeszedł, a ileż to lat można było zyskać na wieku pokolenia.

Czytając literaturę Świadków Jehowy można się było przekonać, że takie rozumienie pokolenia z Mt 24:34 nie było tylko interpretacją Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy, ale także samego Stwórcy (sic!). Począwszy od nr 7 z 1988 r. przez 88 kolejnych miesięcy (do października 1995) w każdym numerze miesięcznika [3] "Przebudźcie się!" (wyd. pol.) w stopce redakcyjnej na s. 4 można było przeczytać następujące zapewnienie:

    "Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat, w którym zapanuje pokój i bezpieczeństwo". (podkreślenia dodane)

Listopad 1995 - Stwórca wycofuje się ze swojej obietnicy!

W "Strażnicy" 1995, nr 21, s. 17 (z 1 listopada) Towarzystwo Strażnica zamieściło artykuł pt. "Pora zachowywać czujność", w którym to wycofało się z dotychczasowej interpretacji słowa "pokolenie", zawartego w Mt 24,34. Czytamy tam między innymi:

    "Niektórzy słudzy Jehowy tak usilnie pragną ujrzeć koniec złego systemu, że czasami spekulują, kiedy wybuchnie 'wielki ucisk', a nawet próbują to ustalić na podstawie długości życia pokolenia, które pamięta rok 1914. Jeżeli jednak chcemy 'posiąść mądre serce' to 'liczmy nasze dni', radośnie wychwalając Jehowę, zamiast snuć domysły, ile lat lub dni trwa jakieś pokolenie".
Nie jestem małostkowa, nikogo nie ignoruję, tak przyziemne demonstracje są mi obce ;D


Offline Światus

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #66 dnia: 13 Marzec, 2017, 00:29 »
Posiadają ŚJ doktrynę religijną:
https://www.jw.org/pl/nauki-biblijne/pytania/

Oczywiście, że ŚJ posiadają doktrynę. Pisze o tym jasno w Strażnicy z 15.02.2017

"12 Ciało Kierownicze nie jest natchnione przez Boga ani nieomylne. Dlatego może popełnić błąd przy wyjaśnianiu spraw doktrynalnych lub udzielaniu wskazówek organizacyjnych."
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2017, 00:33 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #67 dnia: 13 Marzec, 2017, 10:13 »
Oni mają "sprawy doktrynalne" a nie "doktryny". ;D
Taka sobie nowo mowa. ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2017, 13:48 wysłana przez Roszada »


Offline Światus

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #68 dnia: 13 Marzec, 2017, 12:59 »
Czy ja mogę mieć nowe światło?

Zgodnie z tym co napisano w ww. Strażnicy w ww. artykule, w ww. akapicie 12 a mianowicie;

"Jezus nie powiedział, że wierny niewolnik będzie przygotowywał doskonały pokarm duchowy.",
 który odczytuję następująco;

"Niewolnik będzie przygotowywał "niedoskonały pokarm", stwierdzam co następuje;

Każdy spożywający pokarm przygotowany przez Niewolnika, spożywa POPŁUCZYNY po prawdziwym pokarmie.

Czym jest ów prawdziwy pokarm, który należy spożywać? Tego dowiadujemy się z

Jana 6:54 Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ten ma życie wieczne, a ja go wskrzeszę+ w dniu ostatnim; 55 bo moje ciało jest prawdziwym pokarmem, a moja krew jest prawdziwym napojem. 56 Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ten pozostaje w jedności ze mną, a ja w jedności z nim. PNŚ

WNIOSEK; POPŁUCZYNY ze Strażnicy nie zapewniają;
a) jedności z Jezusem
b) życia wiecznego
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2017, 13:03 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #69 dnia: 13 Marzec, 2017, 13:50 »
Nie bądź taki ostry, bo swojemu koledze ŚJ pewnie tak mocno nie powiesz w oczy. ;)


Offline Światus

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #70 dnia: 13 Marzec, 2017, 14:35 »
Nie bądź taki ostry, bo swojemu koledze ŚJ pewnie tak mocno nie powiesz w oczy. ;)

A zdziwiłbyś się  ;D Często wysyłam mu Twoje teksty ze starych Strażnic z własnym komentarzem  :) Np. wczoraj wysłałem; Czego uczył Niewolnik w 1919 z wersetem Mt 24:46 ;)
Tylko nie wiem czy nazwanie mnie Mefistofelesem to komplement czy zniewaga...  ;D ;D

A serio; Widzisz w moim rozumowaniu jakiś błąd, pomijając ostre słownictwo?
Nawet w samym cytacie z artykułu CK sie zabezpiecza. Można to również odczytać;
"Jezus nie powiedział, ze Niewolnik będzie przygotowywał pokarm".
Ale o tym juz pisałem gdzie indziej  ;)
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2017, 14:42 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Iskierka

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #71 dnia: 13 Marzec, 2017, 17:17 »
Zmiana poglądów,wyjaśnień,interpretacji,to nie zmiana "doktryn".
Tych nie posiadamy,nie ogłaszamy "niezmiennych dogmatów".

Posiadamy "zmienne nauki".

I w niczym nie umniejsza im,to,że je poprawiamy,przebudowujemy,modernizujemy.
I nie zmienia to tego,że wtedy,gdy je uznajemy,to uznajemy za "prawdziwe".
I tak z ks."Osiem stopni wtajemniczenia.Czyli o tym jak z m i n i a l i s m y świat",wynika,że ośmiokrotnie [uczeni] ludzie zmieniali wyobrażenie o świecie,przy czym za każdym razem byli przekonani,że ten ostatni jest najlepszy.
I my tak uważamy.
I nie powinno to nikogo dziwić.
Tak jak to było w przypadku ludzkości.
Osiem razy zmienialiśmy nasze wyobrażenie o świecie,przekonani,że wtedy ,gdy dokonaliśmy zmiany,ta jest najlepsza,i pewnie ostateczna.

Tu nie chodzi o zmiany naszych wyobrażeń o świecie i żaden to przykład, ale o nauki głoszone niejako w Imię Boga, których interpretacja wpływała i wpływa na życie milionów ludzi w zborach SJ. Jeśli myślisz inaczej niż ogół zawsze będziesz odstępcą i złym towarzystwem, który mąci narzucony porządek w zborze. Prawda jest dzisiaj, bo jutro to nie ta prawda, ale z powodu niej ludzie szli kiedyś do więzienia, bo nie mogli nawet być w służbie zastępczej, z powodu niej ludzie nie ratowali swojego życia poprzez przyjęcie transfuzji krwi, z powodu niej były liczne tragedie w rodzinach, z powodu niej, tej świadkowej "prawdy" ludzie odchodzą od Boga i dużo można by wyliczać.......dlatego mnie to dziwi, że patrząc nie widzisz...


Offline Roszada

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #72 dnia: 13 Marzec, 2017, 17:41 »
A zdziwiłbyś się  ;D Często wysyłam mu Twoje teksty ze starych Strażnic z własnym komentarzem  :) Np. wczoraj wysłałem; Czego uczył Niewolnik w 1919 z wersetem Mt 24:46 ;)
Tylko nie wiem czy nazwanie mnie Mefistofelesem to komplement czy zniewaga...  ;D ;D

A serio; Widzisz w moim rozumowaniu jakiś błąd, pomijając ostre słownictwo?
Nawet w samym cytacie z artykułu CK sie zabezpiecza. Można to również odczytać;
"Jezus nie powiedział, ze Niewolnik będzie przygotowywał pokarm".
Ale o tym juz pisałem gdzie indziej  ;)
Chodzi mi raczej o słowo "POPŁUCZYNY".
Musiałbym być naprawdę mocno zdenerwowany, bym w dyskusji czy publicznie użył wobec ŚJ tego słowa.

Zaprawdę powiadam Ci: nie nawróci takie słowo żadnego ŚJ, a tych co tu zaglądają na forum może zgorszyć. :-\

Sam nie jestem świętym, ale cudze grzeszki widzę. :)


Offline Światus

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #73 dnia: 13 Marzec, 2017, 19:46 »
Zmiana poglądów,wyjaśnień,interpretacji,to nie zmiana "doktryn".
Tych nie posiadamy,nie ogłaszamy "niezmiennych dogmatów".

Posiadamy "zmienne nauki".

I nie zmienia to tego,że wtedy,gdy je uznajemy,to uznajemy za "prawdziwe".
I tak z ks."Osiem stopni wtajemniczenia.Czyli o tym jak z m i n i a l i s m y świat",wynika,że ośmiokrotnie [uczeni] ludzie zmieniali wyobrażenie o świecie,przy czym za każdym razem byli przekonani,że ten ostatni jest najlepszy.
I my tak uważamy.
I nie powinno to nikogo dziwić.
Tak jak to było w przypadku ludzkości.
Osiem razy zmienialiśmy nasze wyobrażenie o świecie,przekonani,że wtedy ,gdy dokonaliśmy zmiany,ta jest najlepsza,i pewnie ostateczna.

1.
"Doktryna religijna – poglądy dotyczące natury i cech charakterystycznych sfery sacrum. Jeden z elementów systemu religijnego. Można je podzielić na kilka aspektów:
bogowie – ilu ich jest, skąd pochodzą, jak powstali, jakie są ich cechy i zależności pomiędzy nimi,
wszechświat – jak powstał, jaki jest jego obecny kształt, a jak będzie wyglądał w przyszłości, czy nastąpi koniec świata (eschatologia),
człowiek – jak powstał, dlaczego istnieje, cel i sens życia ludzkiego, jakie są związki pomiędzy ciałem a duszą człowieka, co będzie po śmierci.
Doktryny religijne przekazywane są przez mity, święte księgi, dogmaty, kapłanów, wyznawców."

Więc tego wszystkiego nie robicie?
Nie macie i nie głosicie swoich poglądów nt. Boga, powstania świata itd?

2.
To co napisałeś o zmiennych naukach to poziom rozumowania 5-latka, który wierzy we wszystko co mu powiedzą rodzice.
Dla mnie "prawdą" jest, że dzieci znajduje się w kapuście.
Dla mnie to jest prawda więc to musi być prawda.
A jeśli ktoś mi wyjaśni, że dzieci się rodzą, to przyjmę je TAKŻE jako "prawdę".
Nie oznacza to, ze wersja z kapustą też jest NIEPRAWDZIWA.
Prawda?

Przecież "kapusta" nie może być kłamstwem bo w nią wierzyłem.
A to w co wierzę nie może być kłamstwem, bo tego uczą mnie mądrzy ludzie.
Gdyby jednak "kapusta" była kłamstwem tzn, że mądrzy ludzie kazali mi wierzyc w kłamstwa!!!
To znaczy, ze mądrzy ludzie kłamali.


Rozumując w ten sposób, NIKOMU NIE MOŻESZ UDOWODNIĆ KŁAMSWA.
Dla katolików PRAWDĄ jest to co słyszą w Kościele, ponieważ w to wierzą i wierzą, że to jest prawda.
Widzisz "zamknięte koło"?
To w co wierzę jest prawdą bo wierzę, że to jest prawda.

Prawdą jest to, co zgadza się ze stanem faktycznym.

Ludzie kiedyś wierzyli, że Ziemia jest płaska.
Ale czy w odniesieniu do faktów była to prawda?
Nie. Ziemia nigdy nie była płaska wieęc nigdy takie twierdzenie nie było ptawdziwe.
« Ostatnia zmiana: 13 Marzec, 2017, 19:51 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline robbo1

Odp: Dlaczego Świadkowie Jehowy zmieniają niektóre swoje wierzenia?
« Odpowiedź #74 dnia: 15 Marzec, 2017, 19:37 »
Jeżeli wykorzystujesz swoją "wolną wolę",to nie musisz,niemniej możesz,chyba,że "pragniesz musieć".
Niech ci się nie wydaje,że jak zaczniesz "krzyczeć",to przyznam ci,że piszesz prawdę.
To ni ci posiadają prawdę,którzy najgłośniej krzyczą.
Co gorsza najczęściej swój brak uargumentowania zamieniają w krzyk,że posiadają rację ,dowody na swoje wywody.
Tak widzę ,że masz p o w o d y  odrzucenia naszych wyjaśnień,nie utożsamiaj ich jednak z dowodami,nie utożsamiaj z dowodzeniem.

Nie ma powodu,ja nie mam ,żeby przyjąć twoja prawdę a porzucić uznawaną.
Andrzej Nowicki w wierszu "Prawda" opisuje człowieka,który poznał prawdę rozumianą jako idea.
Zdał sobie sprawę,jak bardzo niebezpieczna dla ludzi może się stać taka prawda.
Ostrzegał więc innych,żeby od niej uciekali.
"Lecz drugi mu nie uwierzył.
I trzeci tym się nie przejął;
I każdy prawdę swą odkrył,
którą nazwał ideą.
I każdy w imię swej prawdy
,własnych uzbroił żołnierzy.
Żeby zabił każdego
co w nią nie wierzy.

Pilnuj się ,żebyś nie zechciał zabijać w imię twojej prawdy,że jej nie posiadamy.