Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: YHWH a praktyki okultystyczne  (Przeczytany 25917 razy)

Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Maj, 2016, 00:33 »
Tylko jaka jest etymologia trzech liter jod???
Bo Aramejski Targum Neofiti w całosci tekstu
tak zapisuje imię Boga. I to nie wzięło się z przypadku.
Kto rozwiąże tą zagadkę, otrzyma rękę księżniczki i
połowę pałacu :)


Offline Fantom

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Maj, 2016, 08:09 »
Było i znane Jahwe w tych latach i było w użyciu.
A dlaczego użyli oni jako niedouczeni wtedy Jehowa, to się będziesz może miał okazje ich zapytać kiedyś. ;)
Ja mam przekład z 1917 roku: Katolicki i tak jest jak byk Jahwe.

Dziś też jest w użyciu Jehowa co nie oznacza, że nie pisze się, że jest to nieprawidłowa wersja.

W tej samej książce z 1917 roku napisano:

"Forma Jehowa, u nas i gdzie indziej rozpowszechniona jest filologicznie niedopuszczalna" (biblista ks. W. Szczepański).

Widocznie Kowalska i Wojtyła byli w tej kwestii niedouczeni. ;)
Niedouczeni?Dziwne.Wierzący,chodzący do kościoła,na religię,procesje i nikt ich nie douczył?To księża nie uczyli wiernych o imieniu Bożym?Nie czytali katolickich przekładów z imieniem Jahwe?To skąd czerpali wiedzę,że używali formy Jehowa? Z protestanckich przekładów?Odstępczej literatury?Taka Faustyna, bedąca w zgromadzeniu sióstr zakonnych,tez nie miała okazji sie dowiedziec jak Bóg ma na imie?Niby od tak dawna KK publikował biblię z imieniem Jahwe,a w sumie okazało sie,że prosty lud i tak nie znał tego imienia,a inni używali formy Jehowa.Dziwy nad dziwami.
« Ostatnia zmiana: 26 Maj, 2016, 09:00 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Fantom

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Maj, 2016, 08:29 »
Znalazłem cos takiego.Niestety nie znam francuskiego i nie mogą tego zweryfikować.Francuski Dictionaire de la Bible [Słownik biblijny],
> wydany przez księdza katolickiego F. Vifouroux, wyjaśnia:
> `Jehowa, imię własne Boga w Starym Testamencie.

 A to jako ciekawostka: http://gallica.bnf.fr/services/engine/search/sru?operation=searchRetrieve&version=1.2&query=%28gallica%20all%20%22J%C3%A9hovah%2C%22%29
« Ostatnia zmiana: 26 Maj, 2016, 08:53 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Maj, 2016, 08:59 »
nie byli niedouczeni /określenie nieładne zwłaszca do póżniejszego papieża/
Papież jako młodziak też mógł być niedouczony. ;) Co widać po cytowanej książce.
Przypomnij sobie Apostołów i ich dziwaczne pytania do Jezusa oraz ich zachowania (np. jawne zaparcie się Piotra).


Offline todd

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Maj, 2016, 09:29 »
W wieku XIII (dzieło "Pugio fidei" z ok. 1270-78 r.), a nie XIV. Działał w Hiszpanii, gdzie było wówczas późne średniowiecze. Czasy nowożytne to 200 lat później wg Twojej datacji (z którą się zgadzam). Mnich ów (nota bene dominikański) to Raymundus Martini.
Czyli wszystko jest jasne.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


John Kovalsky

  • Gość
Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Maj, 2016, 14:28 »
A doszliście kiedyś do wniosku, że jeśli istnieje jeden, prawdziwy Bóg to może on nie mieć imienia i to go właśnie odróżnia?


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Maj, 2016, 15:27 »
"Jakie jest Jego imię?"
"Jestem który Jestem", to taki brak imienia. ;)
A Jahwe to tylko skrót tego. :)
« Ostatnia zmiana: 26 Maj, 2016, 15:33 wysłana przez Roszada »


John Kovalsky

  • Gość
Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Maj, 2016, 15:36 »
No właśnie. "Jestem który Jestem" :) To jedyny Bóg który istnieje, który jest. Po co mu imię? Właśnie brak imienia jest takim imieniem ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #38 dnia: 26 Maj, 2016, 18:00 »
Tylko jaka jest etymologia trzech liter jod???
Bo Aramejski Targum Neofiti w całosci tekstu
tak zapisuje imię Boga. I to nie wzięło się z przypadku.
Kto rozwiąże tą zagadkę, otrzyma rękę księżniczki i
połowę pałacu :)

To bardzo proste dla osób znających hebrajski. Chodzi o tzw. gramatykę historyczną języka hebrajskiego. Tłumaczę prosto jak się da:
w procesie arameizacji języka hebrajskiego następowało mylenie i zastępowanie tzw. spółgłosek słabych, tj. waw, jod, he, alef. Jak wiecie Imię zapisuje się SAMYMI słabymi spółgłoskami i stąd tego typu przemiany. Występuje też w innych targumach w zapisie jod-waw-jod:)
Nie chce mi się tutaj pisać artykułu z gramatyki historycznej i porównawczej hebrajskiego i aramejskiego:) Zainteresowanych odsyłam do podręczników aramejskiego biblijnego.


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Maj, 2016, 18:17 »
Gorszycielu!
Kiedyś w niemieckiej Biblii ŚJ w Dodatku pisali coś o jakimś Targumie i wersji Jeja. Jeśli nie pomyliłem z braku pamięci. ;)
Czy coś wiesz na ten temat. Nigdy tego nie znalazłem w ang. Biblii ŚJ choć mam kilka przekładów z różnych lat.


Offline peleg

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #40 dnia: 26 Maj, 2016, 19:39 »
"właśnie brak imienia jest takim imieniem"Pewne wersety jednak potrzebują go przynajmniej takie jest moje zdanie np :jn 5:43 ,17:6,17:11,17:12,17:26, mt 6:9
mrk 11:9 łuk 1:49,13:35,19:38, dz ap15:14 rzym2:24. Odnośnie Jehowa warto też przeczytać wikipedie hasło tetragram podhasło odczyt .Puenta brzmienia
to chyba to co Gorszyciel nadmienił " Chodziło mi po prostu o to, że rekonstruując wymowę pierwotną Imienia JHWH mamy jakieś szanse że brzmiało Jave, Jao, Jahwe itp., a nie mamy żadnych szans na to, że brzmiało Jehowa."


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Maj, 2016, 20:05 »
Część biblistów opowiada się za odmową podania imienia przez Boga:

Mojżesz zaś rzekł Bogu: «Oto pójdę do Izraelitów i powiem im: Bóg ojców naszych posłał mię do was. Lecz gdy oni mnie zapytają, jakie jest Jego imię, to cóż im mam powiedzieć?» Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: «JESTEM, KTÓRY JESTEM». I dodał: «Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was». (Wj 3:13-14, BT).

„Lecz Mojżesz powiedział do prawdziwego Boga: „Załóżmy, że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im: ‚Bóg waszych praojców posłał mnie do was’, a oni rzekną do mnie: ‚Jakie jest jego imię?’ Co mam im powiedzieć?” Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. I dodał: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’”.” (Wj 3:13, 14) (Wj 3:13-14, Biblia ŚJ).

I nie pada tu imię w pytaniu o imię

W wersecie 15 pada już jakby skrótowa wersja tego 'imienia'

« Ostatnia zmiana: 26 Maj, 2016, 20:07 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #42 dnia: 26 Maj, 2016, 21:27 »
Nie wiem skąd rozbieżność co do imienia w Wj 3:15:

"Mówił dalej Bóg do Mojżesza: «Tak powiesz Izraelitom: "JESTEM, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba posłał mnie do was. To jest imię moje na wieki i to jest moje zawołanie na najdalsze pokolenia" Wj 3:15 BT.

„Wówczas Bóg jeszcze raz rzekł do Mojżesza: „Oto, co masz powiedzieć do synów Izraela: ‚Jehowa, Bóg waszych praojców, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba, posłał mnie do was’. To jest moje imię po czas niezmierzony i ono mnie upamiętnia na pokolenie za pokoleniem.” (Wj 3:15, Biblia ŚJ)

Czy różne kodeksy mają różne słowa?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #43 dnia: 26 Maj, 2016, 22:41 »
Gorszycielu!
Kiedyś w niemieckiej Biblii ŚJ w Dodatku pisali coś o jakimś Targumie i wersji Jeja. Jeśli nie pomyliłem z braku pamięci. ;)
Czy coś wiesz na ten temat. Nigdy tego nie znalazłem w ang. Biblii ŚJ choć mam kilka przekładów z różnych lat.

Język aramejski, podobnie jak hebrajski, też nie miał pierwotnie samogłosek:) Więc ważny jest jedynie spółgłoskowy rdzeń, który tu brzmiałby jod-jod-alef albo jod-jod-he. Obie formy są spotykane w rękopisach targumów.


Offline peleg

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #44 dnia: 28 Maj, 2016, 00:38 »
mogłeś zacytować II wydanie lub przejść do 3:16
ale jak to pięknie powiedziałeś jedni uważają że nie należy go podawać ja jestem za podawaniem.Z uwagą też czytam co tu piszą mądrzejsi ode mnie