Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: YHWH a praktyki okultystyczne  (Przeczytany 25914 razy)

Offline Sztyrlyc

YHWH a praktyki okultystyczne
« dnia: 15 Maj, 2016, 12:22 »
Nie chcę gmatwać wątków, więc otwieram nowy temat związany z YHWH. Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie co do tej formuły imienia Bożego, oraz używania jej w różnego rodzaju obrzędach. Nic dziwnego i nadzwyczajnego jak słyszymy wykorzystanie tetragramu w religii żydowskiej, czy jakiejkolwiek chrześcijańskiej, ale jest już zastanawiające użycie tego imienia w inicjacjach iluminacyjnych czyli czysto okultystycznych związanych z magią.
Można powiedzieć oczywiście, że wyrażenie YHWH samo w sobie nie ma mocy ochronnej przed niewłaściwym jej używaniem i tak jak każde inne imię można je zbezcześcić. Jest to pewne wytłumaczenie, ale nie daje się ono pogodzić z tym, że używanie tetragramu w tych obrzędach wyraźnie nadaje im moc sprawczą, mówiąc inaczej inwokacje z tym imieniem działają.
W swym twierdzeniu m.in. opieram się na książce z 1929 roku „Magija w Teorii i Praktyce” napisanej przez sławną postać  z kręgów okultyzmu jakim był Aleister Crowley.  Autor opisuje w niej m.in. użycie tetragramu w inwokowaniu i odpędzaniu istot astralnych.  Dochodzimy tu do pewnego rodzaju paradoksu, z jednej strony biblijny Bóg YHWH zabrania kontaktów z istotami duchowymi, z drugiej nadaje moc swemu imieniu aby taką czynność skutecznie przeprowadzić. Nie dziwiłby mnie fakt dokonań takich przez osoby wierne Bogu, choć jak wiemy z Biblii jest to wbrew prawu bożemu, ale robią to osoby ewidentnie związane z jego przeciwnikiem. Dla mnie coś z tym wszystkim jest nie tak.  Co Wy na to ???  :) :) :)


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Maj, 2016, 12:29 »
O dziwo, ŚJ też zawsze podkreślają, że imię Jehowa ma moc.
Ciekawe, że książka powyższa wydana w 1929 a więc mniej więcej w czasie, gdy ŚJ zaczęli mocno akcentować znaczenie imienia Jehowa, z nadaniem go do swej nazwy w 1931 r.

*** g 3/08 s. 13 ***
Modliłam się: „O, Jehowo, ja też bym chciała wyjechać. Pomóż nam, proszę, przenieść się tam, gdzie będziemy potrzebni”

*** g97 8.4 s. 27 ***
Słyszano, jak jeden z obecnych, pełen podziwu i uznania wykrzyknął: „O, Jehowo!” Po zakończeniu pewnej pieśni w sektorze sąsiadującym z sektorem języka migowego zerwała się burza spontanicznych oklasków.



Offline Sztyrlyc

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Maj, 2016, 10:45 »
Zmagając się z tym tematem człowiek dochodzi do różnego rodzaju teorii. Logicznie rozumując, jeśli dzięki w/w formule imienia udaje się przywoływać  istoty astralne nie owijając w bawełnę raczej demoniczne, to czy ta formuła może być prawdziwym imieniem Boga Najwyższego ? Jeśli nie jest  to znaczy, że w dziejach ludzkości nastąpiło w tej kwestii przekłamanie, a raczej celowe fałszowanie. Jeśli natomiast jest, to mam wierzyć, że Bóg zadbał swoim Duchem, aby kanon natchnionych pism nowego testamentu ostatecznie został ustalony około IV wieku n.e. i to przez chrześcijaństwo na dobre przejęte przez kabalistycznych żydów, a już tego samego nie mógł zrobić z czystym przekazem swojego imienia.


Offline todd

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maj, 2016, 11:35 »
Imie Boże Jehowa to nowoczesny wynalazek ale akceptowany przez większość  biblistów.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


John Kovalsky

  • Gość


Gorszyciel

  • Gość
Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maj, 2016, 19:54 »
Imie Boże Jehowa to nowoczesny wynalazek ale akceptowany przez większość  biblistów.

Nie taki nowoczesny, bo średniowieczny:D


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maj, 2016, 20:06 »
Imie Boże Jehowa to nowoczesny wynalazek ale akceptowany przez większość  biblistów.
Nie znam tej większości biblistów.
Chyba masz na myśli biblistów z Towarzystwa Strażnica. ;D

Większość biblistów uznaje albo Jahwe albo JHWH.


Offline Sztyrlyc

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maj, 2016, 20:09 »
Starożytny czy nowoczesny, wszystko jedno, ale czy prawdziwy ?


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maj, 2016, 20:24 »
Starożytny czy nowoczesny, wszystko jedno, ale czy prawdziwy ?
W jakim sensie prawdziwy?
Żydzi czasów przedchrystusowych o chrześcijanie zaakceptowali Kyrios i Theos i tyle.
Kilka razy owszem użyli zgrecyzowanej formy, jak np. w II w. Klemens Aleksandryjski jako Jaue:

„To samo oznacza czteroliterowe imię mistyczne, przysługujące tylko tym, którzy mieli dostęp do świętego przybytku. Brzmi zaś ono: ‘Jaue’, a w przekładzie: ‘ten, który jest i który będzie’ [Wj 3:14]. U Greków także wyraz Theos (Bóg) zawiera cztery głoski. Do świata duchowego ma wstęp tylko sam Pan, stawszy się arcykapłanem. Poprzez Mękę osiągnął poznanie tego, co jest nie do wypowiedzenia, oraz wznosi się ponad wszelkie imię, które głosem dane jest do poznania” („Kobierce” V:34,5-7).

ŚJ piszą:

„Hieronim i Orygenes pisali Jao” („Imię Boże, które pozostanie na zawsze” 1987 [ang. 1984] s. 7).

Owszem Orygenes wspomina o Jao, ale pisząc o Żydach i gnostykach, a nie o chrześcijanach, o których Towarzystwo Strażnica podaje:

„Stanowi to ważny dowód, że pierwsi chrześcijanie znali osobiste imię Boga, Jehowa, i jego używali” (Strażnica Nr 14, 2001 s. 31).

Oto zaś słowa Orygenesa:

„Należy jednak zdawać sobie sprawę, że twórcy tych doktryn nie znali magii ani nie pojmowali nauk zawartych w Pismach Bożych i dlatego pomieszali wszystko: imiona Jaldabaoth, Astafajos i Horajos zaczerpnęli z nauk magicznych, z Pism żydowskich zaś wzięli imię tego, którego Żydzi nazywają Jao albo Ja, Sabaoth, Adonai i Eloajos. A ponieważ imiona zaczerpnięte z Pism są nazwami jednego i tego samego Boga. Wrogowie Boga nie pojmując tego, jak sami przyznają, mniemali, że kim innym jest Jao, kim innym Sabaoth, kim innym Adonajos, którego Pismo nazywa Adonai, a jeszcze kim innym Eloajos, któremu prorocy żydowscy nadali imię Eloai” („Przeciw Celsusowi” VI:32);

„Kto zaś przeszedł od Jaldabaotha do Ja(o), tak ich zdaniem powinien się modlić: ‘Tobie zaś, którego widać nocą, naczelniku tajemnych misteriów Syna i Ojca, drugi Jao, pierwszy władco śmierci, cząstko niewinności, przynoszę jako symbol własną brodę i gotów jestem przejść przez twe królestwo; tyś żywym słowem umocnił tego, który powstał z ciebie. Udziel mi łaski, Ojcze, udziel mi łaski’.” (jw. VI:31).

Jak widzimy z powyższego Orygenes wcale nie potwierdza, że, jak podaje Strażnica Nr 14, 2001 s. 31, chrześcijanie „używali” imienia Jehowa. Dotyczyło to całkiem innych ludzi, wyznawców innych religii czy sekt.


Offline peleg

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Maj, 2016, 01:12 »
zaciekawił mnie ten temat dotyczący okultyzmu.myśle że formą właściwą jest Jahwe ale to chyba dopiero  xx w.Dot: Roszada  nie zapominajmy że
imię Jehowa Mojż 6:3 Biblia Brzeska, Biblia Nieświeska 1572,Jakuba Wujka 1599 przekład katolicki,biblia Gdańska 1632,
literatura Karol Wojtyła 1940 Hiob oraz Jeremiasz , Faustyna Kowalska w dzienniczku


Gorszyciel

  • Gość
Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Maj, 2016, 01:15 »
zaciekawił mnie ten temat dotyczący okultyzmu.myśle że formą właściwą jest Jahwe ale to chyba dopiero  xx w.Dot: Roszada  nie zapominajmy że
imię Jehowa Mojż 6:3 Biblia Brzeska, Biblia Nieświeska 1572,Jakuba Wujka 1599 przekład katolicki,biblia Gdańska 1632,
literatura Karol Wojtyła 1940 Hiob oraz Jeremiasz , Faustyna Kowalska w dzienniczku

No dobra, dobra. Ale forma Jehowa na pewno jest błędna. Nie wiemy jak brzmi poprawna, ale wiemy jak nie brzmi - nie brzmi 'Jehowa'.


Offline agent terenowy

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Maj, 2016, 03:48 »
A skoro nie wiemy, jak się wymawiało JHWH, to należy też założyć, że i forma Jahwe jest błędna.
Zresztą nasze przekłady Biblii są pełne błędnych form różnych imion.
Jezus zamiast Jesus, a ścisłej Jeszua;
Chrystus zamiast Christos;
Maria zamiast Mariam;
Piotr zamiast Petros;
itd.

Ot, w różnych językach imiona mają różne odpowiedniki.
Wszak czeski Honza to nasz Janusz, niemiecki Heinrich to nasz Henio, a włoski Giowanni to po prostu Jan, a ruski Iwan :)

Ważne jest, że wiadomo, o kogo chodzi, a nie dokładna wymowa jego imienia.
I to samo się tyczy wymowy JHWH.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Maj, 2016, 08:38 »
No dobra, dobra. Ale forma Jehowa na pewno jest błędna. Nie wiemy jak brzmi poprawna, ale wiemy jak nie brzmi - nie brzmi 'Jehowa'.
I dlatego w niektórych Bibliach oddano to imię jako JHWH:

W 2006 roku rozpoczęto wydawać wielotomowy „Nowy Komentarz Biblijny” (Edycja św. Pawła), który zawiera tekst Biblii, a w nim nie imię Jahwe, ale jak w hebrajskim oryginale tetragram JHWH. Prócz tego w tomie dotyczącym Księgi Wyjścia (2009) znajduje się specjalny dodatek o tekście Wj 3:13-15, omawiający „problem pochodzenia i etymologii imienia JHWH” (s. 669).

W latach 2008-2010 wydano też Pismo Św. w kilku tomach z tzw. Prymasowskiej Serii Biblijnej (wyd. Vocatio). Jest to przekład interlinearny (międzywierszowy), który również oddaje imię Boga poprzez hebrajski tetragram JHWH.

Od roku 2009 ukazuje się również seria pt. „Podręczny Komentarz Biblijny” (wyd. Biblos) zawierająca w tekście tetragram JHWH (wydano np. księgi Kpł w 2009, Wj w 2012, Dn w 2013).


Offline Roszada

Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Maj, 2016, 08:43 »
zaciekawił mnie ten temat dotyczący okultyzmu.myśle że formą właściwą jest Jahwe ale to chyba dopiero  xx w.Dot: Roszada  nie zapominajmy że
imię Jehowa Mojż 6:3 Biblia Brzeska, Biblia Nieświeska 1572,Jakuba Wujka 1599 przekład katolicki,biblia Gdańska 1632,
literatura Karol Wojtyła 1940 Hiob oraz Jeremiasz , Faustyna Kowalska w dzienniczku

Wujek w tekście nie używał, najwyżej opisywał jak piszą Bracia Polscy.

Wojtyła miał wtedy 20 lat i nie był nawet klerykiem ale 'pracował' w teatrze. To w jego sztuce Hiob.
Kowalska była prostą dziewczyną, choć zakonnicą.

Ale...
Przed II wojną światową jednym z katolickich przekładów, w którym używano imienia Jahwe, było kilkutomowe wydanie Biblii (nieukończone z powodu wybuchu wojny) w przekładzie ks. Józefa Kruszyńskiego pt. Pismo Święte Starego Testamentu. Przekład z oryginału hebrajskiego (t. 1, 1937; t. 2 1938; t. 3, 1939). Na przykład Pięcioksiąg Mojżeszowy (wyd. 1937) zawiera w wielu miejscach imię Boże Jahwe zarówno w treści przekładu, jak i komentarzach. Wcześniej w latach 1926-1936 ks. J. Kruszyński wydał kilka ksiąg biblijnych pojedynczo, również w tłumaczeniu z oryginału hebrajskiego (Na, Jr, Lm, Ba, Ps).

Wtedy jeszcze odmieniano przez przypadki: Jahwe, Jahwie, Jahwy itd.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: YHWH a praktyki okultystyczne
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Maj, 2016, 08:53 »
W jakimś pokazie na zebraniu kiedyś było:

- jak wg pana Bóg ma na imię?
- chyba Jahwe..
- proszę zobaczyć Ps 83:18 (czyta). Co z tego wynika?
- no tak, Bóg ma na imię Jehowa. Nie wiedziałem o tym!