Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Zalety i wady Świadków Jehowy  (Przeczytany 57383 razy)

Offline gedeon

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #60 dnia: 26 Luty, 2016, 11:42 »
Gedeonie dziękuję za profesjonalną i darmową analizę moich uczuć i intencji.  :P

Ta wypowiedź po prostu mnie rozwaliła. Ostro pojechałeś po bandzie! :)
Odważnie zakładasz, ze Świadkowie nie mają swojej osobowości. A jak wyjdą z organizacji, to natychmiast ją "odzyskają". Czyli dobrze rozumiem, że Ty przez 60 lat miałeś poczucie braku osobowości i nie wiedziałeś kim jesteś?
Myślę, że tematem osobowości powinien się zająć psychoterapeuta w gabinecie, a nie PEŁEN MIŁOŚCI do Świadków były Świadek!  ;D
PoProstuJa z całym szacunkiem do Ciebie, moją intencja nie jest stawianie Ciebie w trudnej sytuacji, szanuje Twoje wypowiedzi ale też wyciągam wnioski. Wiedza która w tej materii posiadam pozwala mi zachować swoje przemyślenia.
Tu znajdziesz odpowiedź o ile chcesz ja poszukać.
Ludzie wolności czy zniewolenia? Sekty, alternatywne formy duchowości i religijności – patologiczne i destrukcyjne czy twórcze i konstruktywne?

(Wyzwania profilaktyki społecznej)

VI Toruńskie Sympozjum poświęcone Alternatywnym Ruchom Religijnym

Jak rozpoznać destrukcyjne działanie związku wyznaniowego?  Profilaktyka edukacyjna jako skuteczne narzędzie ostrzegania i otwierania umysłu

Stanisław Chłościński                                                                                                                        Toruń, dnia 22 października 2014 roku


Czytaj tu:
http://www.jw-ex.pl/wyzwoleni/destrukcja-zwiazku/
« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2016, 11:59 wysłana przez gedeon »


Offline Iza

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #61 dnia: 26 Luty, 2016, 11:53 »
Myślę, że tematem osobowości powinien się zająć psychoterapeuta w gabinecie, a nie PEŁEN MIŁOŚCI do Świadków były Świadek!  ;D
Jedno drugiego wcale nie wyklucza, natomiast cos jest w tym ,o czym Gedeon mówi... Istnieje nawet projekt  dedykowany ofiarom psychomanipulacji, pomagający osobom uwikłanym lub wychodzącym z sekt, destrukcyjnych grup, nałogów, uzależnień. Zdziwiłabyś się PPJ ilu tam świadków lub byłych świadków korzysta z profesjonalnej pomocy psychologicznej i prawnej.
 
« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2016, 14:46 wysłana przez M »
Gdzie Duch Pana, tam wolność.


Offline PoProstuJa

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #62 dnia: 26 Luty, 2016, 11:59 »
Wspominaliśmy, że ŚJ broni nie biorą do ręki, choć wielu z nich w czasie I i II wojny brało ją.
Ale niby oni tacy dobrzy, ale ich Bóg, to już ciut inny jest:

akceptował wojny w przeszłości
wytoczy wojnę Armagedonu w rychłej przyszłości

"Dlaczego w starożytności Jehowa pozwalał Izraelitom prowadzić wojny?
Jehowa jest miłością. Czasami akceptował wojny, gdy Izraelitom zagrażały niegodziwe wpływy lub byli uciskani. Bóg sam decydował, kto i kiedy ma podjąć działania wojenne (w15 1.11 ss. 4, 5)." (Strażnica czerwiec 2016 s. 32).

Bóg akceptował wojny wtedy, gdy chciał usunąć naród mający odrażające praktyki religijne polegające m.in. na paleniu swoich dzieci bogom w ofierze, torturowaniu jeńców wojennych, obcinaniu języków, glów itp.

Rozumiem, że gdyby teraz zdarzyła się taka sytuacja, że w Polsce pojawiają się z Afryki i Bliskiego Wschodu przedstawiciele pewnej bardzo znanej religii, którym sumienie pozwala na gwałcenie i bicie kobiet oraz dzieci a także na okrucieństwo typu: obcinanie rąk, nóg, zrzucanie z wieży, obcinanie głów..... to jako tolerancyjni chrześcijanie powinniśmy przyjąć ich serdecznie i pozwolić by praktykowali swoją "religię" bez przeszkód. A każdego kto będzie chciał zrobić z takimi porządek nazwiemy okrutnym i pozbawionym miłości?!
« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2016, 12:00 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Tadeusz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 348
  • Polubień: 2703
  • Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane...
Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #63 dnia: 26 Luty, 2016, 12:07 »
Moim zdaniem pewien błąd myślowy był zawarty już w tytule wątku.
Nie możemy rozpatrywać ŚJ jako grupy, ponieważ grupa ludzi NIE MA np. moralności!!! Mają ją poszczególni członkowie.
Słusznie zauważyli niektórzy, że są wśród nich ludzie porządni, i są też świnie  :(
To ŚJ chętnie posługują się określeniem "Organizacja jest ok, tylko jej członkowie są niedoskonali"  ;D
Nie wpadajmy w ich toki myślenia!
ŚJ oceniajmy jako konkretnych ludzi, podobnie jak oceniamy innych, niezależnie od wyznania!  :)
Ktokolwiek bowiem ma, temu będzie dane i będzie miał w nadmiarze; ktokolwiek zaś nie ma, temu również to, co ma, zostanie odebrane.


Offline PoProstuJa

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #64 dnia: 26 Luty, 2016, 12:07 »
[quote author=PoProstuJa link=topic=2446.msg27772#msg27772 date=1456482802
Myślę, że tematem osobowości powinien się zająć psychoterapeuta w gabinecie, a nie PEŁEN MIŁOŚCI do Świadków były Świadek!  ;D


Jedno drugiego wcale nie wyklucza, natomiast cos jest w tym ,o czym Gedeon mówi... Istnieje nawet projekt  dedykowany ofiarom psychomanipulacji, pomagający osobom uwikłanym lub wychodzącym z sekt, destrukcyjnych grup, nałogów, uzależnień. Zdziwiłabyś się PPJ ilu tam świadków lub byłych świadków korzysta z profesjonalnej pomocy psychologicznej i prawnej.

Ja wcale się nie dziwię, że Świadkowie korzystają z pomocy psychologow i psychoterapeutów, bo znam takich osób mnóstwo. Ale nie podoba mi się tutaj uproszczenie polegające na tym:
bycie w zborze = samo zło, cierpienie i rozpacz
wyjście ze zboru = błogostan, szczęście, "odzyskanie" osobowości

Ja pytam jak to się dzieje, że na świecie jest tyle miliardów ludzi wierzących i niewierzących, którzy żyją wg zasady: "żyj jak chcesz, żyj pełnią życia, religia ogłupia", a mimo to trafiają do psychoterapeutów.
Jak do terapeuty pójdzie Świadek, to równanie jest proste: ma problemy, bo jest w tej religii.
Ale jak pójdzie do terapeuty niepraktykujący katolik, to jakie znajdziemy wytłumaczenie? czemu tam poszedł, skoro religia go nie ogranicza i MA swoją osobowość?!

Niestety trudno się zgodzić na takie uproszczenia.


od-nowa

  • Gość
Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #65 dnia: 26 Luty, 2016, 12:14 »
SJ broni do ręki nie biora, a biora, sj sa uczciwi, a nie sa, sj okazuja milosc, a nie okazuja, sj nie klamia, a klamia, sj prowadza sie moralnie, a nie prowadza sie moralnie, sj nie naduzywaja alkoholu, a naduzywaja, sj nie obgaduja sie wzajemnie, a sie obgaduja, wsrod sj nie ma pedofilow, wytykaja pedofile w KK, a sj ukrywali ponad pol wieku pedofilow w swoich zborach, sj nie daja łapowek, a daja, sj nie przeklinaja, a przeklinaja, sj kochaja swoich bliznich, a bliznich ktorzy odeszli od sj w tym czlonkow rodzin traktuja jak obcych, sj do polityki sie nie mieszaja, a CK sie do polityki wmieszalo itd.
To faktycznie zgeneralizowanie :) i w tym zgeneralizowaniu wszystkiego byłam swiadkiem wsrod sj i lapowek, i zdrad, i obgadywania, i upijania sie ponad miare oraz na sobie doswiadczyłam molestowania przez pedofila sj itd
A  generalizujac w druga stronę  :) znajduja sie wśród sj ludzie pragnący podobac sie Bogu :) nie  chcacy czynic zla drugiemu, byc uczciwymi, zyc moralnie, nie chcacy zabijac, nie chcacy krasc itd jak wyzej.
Idealizowac 8 milionow ludzi?
Przyznac ze niedoskonali ludzie, idealnie nie postepuja?

PoProstuJa, oczekujesz niemożliwego ;)

Milego dnia  Wszystkim :)
« Ostatnia zmiana: 26 Luty, 2016, 12:33 wysłana przez od-nowa »


Offline PoProstuJa

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #66 dnia: 26 Luty, 2016, 12:25 »
Kiedyś zapytała mnie Pani dziennikarka, czy potwierdzę że ŚJ to dobrzy ludzie. Odpowiedziałem tak, zdecydowana większość tej społeczności to dobrzy ludzie. Ja natomiast dla tej "dobroci" nie powrócę do tej społeczności. Zapytała dlaczego? Dlatego, że taka "dobroć" znajdę u wszystkich ludzi, u tych z "świata" też. Dobroć którą kształtuje system, nie jest dobrocią, jest zasadą powielaną przez tych ludzi w zależności od potrzeb.

Wczoraj w "Sprawie dla reportera" została przedstawiona sprawa chorego chłopaka, którego matka wyrzuciła z domu bo nie chciał być częścią systemu ŚJ. Zapewne ta matka to też dobra kobieta.

Dla mnie ta wypowiedź jest wewnętrznie sprzeczna. Przyznajesz, że to dobrzy ludzie, ale że to tylko dobroć ukształtowana przez system.
Moim zdaniem dobroć to dobroć - nie ma lepszej i gorszej dobroci.
Żeby się dowiedzieć czy ktoś robi dobre uczynki na pokaz, czy też ma taką osobowość, to już musielibyśmy wkroczyć w kompetencje Boga i Jezusa, którzy znają serca i potrafią czytać w myślach.
Mam rozumieć, że wszyscy Świadkowie są obłudnie "dobrzy"? Że nikt nie jest dobry, ze szczerego serca? Taką masz opinię o tych ludziach? Odważna teoria.

Co do tej matki. Ja już pisałam, że boję się i unikam jak ognia fanatyków. Ja nie wyrzekłabym się nigdy swojego dziecka. Być może gdyby popełnił straszną zbrodnię (powiedzmy zabił 70 osób), to wtedy nie chciałabym go znać... ale i tego nie jestem pewna. Kocham moje dziecko i nie zrozumiem fanatyka, który się go wyrzeka.


Offline matus

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #67 dnia: 26 Luty, 2016, 12:38 »
Pozwolę sobie się z Tobą częściowo nie zgodzić w kwestii dobroci.
O ile tymczasowe efekty takiego czy innego zachowania są równie korzystne dla będącego traktowanym, to śmiało można wprowadzić pojęcia "dobroci wyuczonej" (która skończy się od razu, jak tylko skończy się całkowita zgoda z poglądami) i "dobroci płynącej z serca" (takiej po prostu, niezależnej od tego, kim jest dający i przyjmujący te dobroć). Niestety na tej pierwszej można się mocno przejechać, a taką właśnie reprezentuje organizacja.
Dowiedzieć się, czy jest to na pokaz, czy nie jest dość łatwo - właśnie przestając się zgadzać z poglądami "dającego dobroć".
Nie, nie wszyscy są "obłudnie dobrzy", znów generalizujesz. Ale dość dużo jest takich - sprawdzone doświadczalnie.

W kwestii unikania fanatyków i wyrzekania dzieci - 100% zgody :)
Bogowie są gorsi od Pokemonów, bo nie da się złapać ich wszystkich, tylko jednego (albo małą grupkę), bo się obrażają.


Offline PoProstuJa

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #68 dnia: 26 Luty, 2016, 12:55 »
Gdyby ten wątek został założony na forum miłośników ŚJ, mielibyśmy przypuszczam mnóstwo samych pozytywów i rozczulalibyśmy się nad tym jacy to Świadkowie Jehowy są wspaniali.
Niestety dla tego wątku, na tym forum raczej nie ma ludzi, którzy dadzą się zmanipulować takiej propagandzie. Dlatego, że wielu z nas bardzo dobrze zna ŚJ i wiemy, że są to normalni ludzie, którzy są niedoskonali  i popełniają błędy, ale organizacja wmawia im, że są lepsi bo muszą, przecież żyją w tej jedynej prawdziwej organizacji - nie ma sił musisz być lepszy. Wiemy, że cała ta organizacja to pełna mistyfikacja a Świadkom wydaje się, że są jakoś lepsi od innych a to już samo w sobie jest złe.

No niestety nazwa forum: świadkowiejehowywpolsce nie sugeruje czy to jest forum miłośników czy przeciwników. Wręcz moim zdaniem nazwa ta wprowadza w błąd, bo osoba, która szuka informacji na temat Świadków trafia właśnie tutaj myśląc, że forum to zrzesza tylko Świadków. Nie ma ona pojęcia, że 95% osób to przeciwnicy Świadków.

I jak taka nieświadoma osoba czyta to forum, to może pomyśleć, że Świadkowie to wyłącznie zło wcielone. A ja się z takim jednostronnym i negatywnym obrazem nie zgadzam.

Osoby wnikliwe i myślące dostrzegą prędzej czy później, że na tym forum NIE MA OBIEKTYWNEGO obrazu Świadków.
Są tu relacje osób pokrzywdzonych przez niektórych Świadków Jehowy oraz osób, które nie zgadzają się z naukami Ciała Kierowniczego. I dlatego piszą o samych negatywach. Ale świat nie jest czarno-biały.
I nie jest tak, że każdy Świadek jest nieszczęśliwy i czuje się zniewolony. Wręcz przeciwnie - odkąd jestem Świadkiem Jehowy moje życie nabrało sensu.

Owszem, wkurzyłam się ostatnio doniesieniami z afery pedofilskiej i niektóre zmiany choćby w formule zebrań nie odpowiadają mi w 100%. Ale nie potępiam tej organizacji religijnej.
Wbrew pojawiającym się tu opiniom mam swoją osobowość :) I wcale nie uważam, że byłaby ona lepsza gdybym była poza organizacją. Gdybym nie poznała religii Świadków Jehowy, to jest szansa, że dziś byłabym uwikłana w jakiś toksyczny związek. Nie sądzę, że byłabym szczęśliwsza.

Taką opinię mam ja. A inni mają opinię, że wyjście ze zboru automatycznie powoduje wzrost szczęścia i błogość. Jeśli rzeczywiście tak się czują po wyjściu, to niech się nie męczą w zborze... Nie każdemu bycie w tej organizacji musi się podobać... Ale krytykując ją zachowajcie choć 1% obiektywnej oceny.


Offline Roszada

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #69 dnia: 26 Luty, 2016, 13:05 »
Bóg akceptował wojny wtedy, gdy chciał usunąć naród mający odrażające praktyki religijne polegające m.in. na paleniu swoich dzieci bogom w ofierze, torturowaniu jeńców wojennych, obcinaniu języków, glów itp.
Gdyby Bóg nie tolerował wojen dziś, to po prostu by je natychmiast przerwał.
Nie usprawiedliwiaj więc Boga Starym Testamentem.
Bóg nie pochwala wojen ale dopuszcza. :-\

Jakub sam mówi:

„(...) Skąd się biorą wojny i skąd walki między wami? Czy nie stąd: z waszych żądz rozkoszy zmysłowej, które toczą bój w członkach waszego ciała? Pragniecie, a jednak nie macie. Mordujecie i pożądacie, a jednak nie jesteście w stanie uzyskać. Walczycie i wojujecie. Nie macie, ponieważ nie prosicie. I prosicie, a jednak nie otrzymujecie, ponieważ prosicie w niewłaściwym celu, aby tego użyć dla swych żądz rozkoszy zmysłowej.” (Jak 4:1-3)


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 521
  • Polubień: 14357
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #70 dnia: 26 Luty, 2016, 13:08 »
To nie ludzie, to system jest zły. I to bardzo zły. Nie znam innej religii, która nakazuje zrywać kontakty z rodziną i przyjaciółmi, którzy byli w tej religii, ale już nie są. Moi rodzice katolicy, nie zerwali ze mną kontaktu jak zostałem śJ. Ale jak odszedłem z tej organizacji, to świadkowska część rodziny traktuje mnie jak powietrze. Czy to jest przejaw miłości bliźniego? Czy tak czego powinna nauczać religia? Takiego zachowania? Chyba nie.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline gedeon

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #71 dnia: 26 Luty, 2016, 13:16 »
No niestety nazwa forum: świadkowiejehowywpolsce nie sugeruje czy to jest forum miłośników czy przeciwników. Wręcz moim zdaniem nazwa ta wprowadza w błąd, bo osoba, która szuka informacji na temat Świadków trafia właśnie tutaj myśląc, że forum to zrzesza tylko Świadków. Nie ma ona pojęcia, że 95% osób to przeciwnicy Świadków.


Już spieszę z wyjaśnieniem, zakładając to forum nie miałem na myśli przeciwników ani zwolenników Świadków Jehowy, jak wynika z nazwy jest to forum o Świadkach Jehowy, czyli byłych, obecnych, przyszłych i niedoszłych. Jest to wyraźnie zaznaczone w nazwie, wiec pozostaje każdemu wybór. Co do opinii że piszą tu tylko byli ŚJ to jesteś w wielkim błędzie. Jest tu więcej czynnych ŚJ niż to się Tobie wydaję.
Zasada jest prosta nie odpowiadają mi poruszane tu treści, mówię dziękuje i wychodzę.


od-nowa

  • Gość
Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #72 dnia: 26 Luty, 2016, 13:21 »
No niestety nazwa forum: świadkowiejehowywpolsce nie sugeruje czy to jest forum miłośników czy przeciwników. Wręcz moim zdaniem nazwa ta wprowadza w błąd, bo osoba, która szuka informacji na temat Świadków trafia właśnie tutaj myśląc, że forum to zrzesza tylko Świadków. Nie ma ona pojęcia, że 95% osób to przeciwnicy Świadków.

I jak taka nieświadoma osoba czyta to forum, to może pomyśleć, że Świadkowie to wyłącznie zło wcielone. A ja się z takim jednostronnym i negatywnym obrazem nie zgadzam.

Osoby wnikliwe i myślące dostrzegą prędzej czy później, że na tym forum NIE MA OBIEKTYWNEGO obrazu Świadków.
Są tu relacje osób pokrzywdzonych przez niektórych Świadków Jehowy oraz osób, które nie zgadzają się z naukami Ciała Kierowniczego. I dlatego piszą o samych negatywach. Ale świat nie jest czarno-biały.
I nie jest tak, że każdy Świadek jest nieszczęśliwy i czuje się zniewolony. Wręcz przeciwnie - odkąd jestem Świadkiem Jehowy moje życie nabrało sensu.

Owszem, wkurzyłam się ostatnio doniesieniami z afery pedofilskiej i niektóre zmiany choćby w formule zebrań nie odpowiadają mi w 100%. Ale nie potępiam tej organizacji religijnej.
Wbrew pojawiającym się tu opiniom mam swoją osobowość :) I wcale nie uważam, że byłaby ona lepsza gdybym była poza organizacją. Gdybym nie poznała religii Świadków Jehowy, to jest szansa, że dziś byłabym uwikłana w jakiś toksyczny związek. Nie sądzę, że byłabym szczęśliwsza.

Taką opinię mam ja. A inni mają opinię, że wyjście ze zboru automatycznie powoduje wzrost szczęścia i błogość. Jeśli rzeczywiście tak się czują po wyjściu, to niech się nie męczą w zborze... Nie każdemu bycie w tej organizacji musi się podobać... Ale krytykując ją zachowajcie choć 1% obiektywnej oceny.
PoProstuJa
Odpowiadaja Tobie ludzie na Forum ciagle i w kolko to samo, czy Ty tego nie zauwazasz?
Odpowiadaja Tobie, że nie postrzegaja 100% sj jako ludzi zlych.
Odpowiadaja Tobie, że nie postrzegaja sJ jako 100% dobrych.
Odpowiadaja Tobie, że to system jaki panuje w ORG. ma wplyw na zachowania tychże ludzi, sJ.
Odpowiadaja Tobie zachowujac wiecej niz 1% obiektywnosci.
Naprawde nie dostrzegasz tego w szczerych odpowiedziach ludzi tu na Forum?
Miętolenie w kolko tego samego, jak napisal Gedeon zaczyna przybierac postac absurdu.


Offline gedeon

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #73 dnia: 26 Luty, 2016, 13:25 »
Prosze pamiętać o jednym intencją tego forum nie jest ocenianie ludzi, którzy tworzą tą społeczność.
Odnosimy sie opiniotwórczo do systemu który stworzył społeczność ŚJ.

Chciałbym przypomnieć mój pierwszy post w tym temacie, który wyraźnie mówi czego możesz oczekiwać od forum.
Natomiast TY koniecznie chcesz to spersonalizować a jak sie nie udaję to pokazujesz nerwa i po co....? ;D ;D ;D


Offline Roszada

Odp: Zalety i wady Świadków Jehowy
« Odpowiedź #74 dnia: 26 Luty, 2016, 13:37 »
No niestety nazwa forum: świadkowiejehowywpolsce nie sugeruje czy to jest forum miłośników czy przeciwników. Wręcz moim zdaniem nazwa ta wprowadza w błąd, bo osoba, która szuka informacji na temat Świadków trafia właśnie tutaj myśląc, że forum to zrzesza tylko Świadków. Nie ma ona pojęcia, że 95% osób to przeciwnicy Świadków.
To było prawdziwe prorocze działanie Gedeona, że zanim ŚJ wprowadzili u nas taką nazwę dla siebie, to Gedeon tak nazwał forum. :)
Byli ponoć zazdrośni o to. Ale po co zmieniali nazwę?
Po co się wpisali w nazwę forum?
Sami sobie są winni.
Przecież Gedeon z powodu Świadków Jehowy w Polsce nie będzie zmieniał nazwy forum.
Niech oni zmienią kolejny raz jak im się nie podoba. Tobie również widzę. ;D

Forum nie zrzesza przeciwników ŚJ, tylko najwyżej tych, którym nie podoba się wiele działań Towarzystwa Strażnica.
Ja nie uważam się za przeciwnika, ale za polemizującego z naukami Towarzystwa.