Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Modlitwy o uzdrowienie  (Przeczytany 1856 razy)

Online Ekskluzywna Inkluzywność

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 163
 • Polubień: 3729
 • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Sierpień, 2022, 12:07 »
Masz prawo wierzyć w co chcesz, ale ja po "nauczycielach" którzy twierdzą, że uczą tego co w Biblii, spodziewam się nauk biblijnych. ŚJ nie są ateistami więc nic im po twojej obronie.

Są zwolennikami poglądu, że po śmierci apostołów cuda miały ustać. To stary pogląd chrześcijański, który możesz lubić lub nie, ale tak to wygląda, powoływał się na niego nawet ten polski monarcha co miał przywoływanego ducha żony.

Zwyczajową nawijkę, że to pogląd niebiblijny sobie daruj, bo nie ma nic bardziej pospolitego niż przeświadczenie o herezji wszystkich pozostałych denominacji oprócz własnej.

Pogląd jest chrześcijański, stary, świadki go reprezentują, koniec tematu.


Offline Roszada

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Sierpień, 2022, 12:13 »
Raczej wskazują, że samemu się modlić o swe zdrowie, albo by ktoś z tobą się modlił.
Ostatni wskazany tekst:

*** w11 15.12 ss. 28-29 ***
Magdalena wyraża w modlitwie swą ufność do Boga i to pomaga jej radzić sobie z ciężką chorobą. Mówi: „Płynąca z serca szczera rozmowa z Jehową przynosi mi ulgę i przywraca radość. Dzięki temu lepiej rozumiem, co to znaczy każdego dnia polegać na Bogu” (2 Kor. 1:3, 4).
W odpowiedzi na twoje modlitwy Jehowa może dodać ci sił przez swego świętego ducha, swoje Słowo i chrześcijańską społeczność braci. Zapewne nie spodziewasz się, że teraz w cudowny sposób usunie twoje dolegliwości. Możesz jednak liczyć na to, że udzieli ci mądrości i sił do radzenia sobie z każdą przeciwnością (Prz. 2:7). Niewątpliwie pokrzepi cię, obdarzając „mocą wykraczającą poza to, co normalne”

Tu o modlitwie za chorego:

*** w92 1.6 ss. 5-6 Jak wiara może pomóc chorym ***
Chociaż nie liczymy na uzdrowienie wiarą, to w czasie choroby na pewno stosowna jest modlitwa do Boga o pomoc. Bez wątpienia nie ma też nic niewłaściwego w tym, że drudzy za nas się modlą. Jednakże modlitwy takie muszą być realistyczne i zgodne z wolą Bożą (1 Jana 5:14, 15). Biblia nigdzie nie nakazuje modlić się o uzdrowienie wiarą. Prosimy raczej, by Jehowa troskliwie podtrzymywał nas w udrękach spowodowanych chorobą.

« Ostatnia zmiana: 14 Sierpień, 2022, 12:35 wysłana przez Roszada »


Offline Gwałcidusza

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Sierpień, 2022, 16:22 »
Są zwolennikami poglądu, że po śmierci apostołów cuda miały ustać.
Ale to błędny pogląd ponieważ apostołowie i inni wierzyli, że Pan może wrócić jeszcze za ich życia. Paweł pisał:"my pozostali przy życiu zostaniemy zabrani w obłoki". Albo Jakub pisał: "przeto bracia okazujmy cierpliwość, aż do powrotu Pana". Sam Jezus mówi do zboru w Tiatyrze: "pozostałym mówię trzymajcie to co macie dopóki nie przyjdę". Oni wszyscy w naturalny sposób spodziewali się rychłego powrotu Pana. Było to powszechne i wynikające z logiki przekonanie. Bo On rzeczywiście kazał im stale czuwać. A Jan na koniec wspomniał w Ewangelii że 'rozeszła się wieść iż on umiłowany uczeń nie umrze aż Jezus powróci'. Więc jeśli apostołowie nie nauczali, że oni najpierw muszą umrzeć. A tak właśnie było skoro spodziewali się zabrania do nieba za swego życia. To nie mogli nauczać, że cuda ustaną po ich śmierci. Mogą być bardzo rzadkie. Zresztą najczęściej tak bywało w opisie biblijnym. Ale Biblia nie uczy że ustały.


Offline Roszada

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Sierpień, 2022, 17:43 »
To że cuda mają rzekomo ustać po śmierci Apostołów to biorą z wersetu:

„Miłość nigdy nie zawodzi. Natomiast dary prorokowania znikną, języki ustaną, wiedza przeminie. Nasza wiedza jest częściowa, częściowe też prorokowanie, ale gdy nadejdzie to, co zupełne, wtedy to, co częściowe, przeminie(...)” (1Ko 13:8-10).

Naciągane że hej.

Poza tym odrzucają tekst Mk 16:17-18:

"Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie»" (BT).


Offline Roszada

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Sierpień, 2022, 18:46 »
Aktualne stanowisko wskazane przez skorowidz:

*** w15 15.12 s. 24 ***
Jak donosi Biblia, w I wieku n.e. Bóg uzdolnił niektórych namaszczonych chrześcijan do dokonywania cudów (Dzieje 3:2-7; 9:36-42). Wśród ‛rozmaitych darów’ ducha były „dary uzdrawiania” (1 Kor. 12:4-11). Ale te i pozostałe dary, takie jak mówienie językami czy prorokowanie, wkrótce miały się skończyć (1 Kor. 13:8). Obecnie nie są już one dostępne, dlatego nie mamy podstaw oczekiwać, że Bóg cudownie uzdrowi nas lub naszych bliskich.


Online Ekskluzywna Inkluzywność

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 163
 • Polubień: 3729
 • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Sierpień, 2022, 22:41 »
Naciągane że hej.

Poważna debata teologiczna, która trwa przynajmniej od czasów Augustyna, a nie "naciągane". Fachowo nazywa się ten pogląd mianem cesacjonizmu. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cesacjonizm


Offline Roszada

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Sierpień, 2022, 22:47 »
Augustyn to nie pierwszy wiek.
Debata debatą, a uzdrowienia są uznawane. ;D
Debatować sobie będą do końca świata. Niech debatują dalej. 8-)
Debaty to dla sceptyków, co się pocieszają, że coś z wiary można obalić. :)


Online Ekskluzywna Inkluzywność

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 163
 • Polubień: 3729
 • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Sierpień, 2022, 22:52 »
.
Debata debatą, a uzdrowienia są uznawane. ;D

Tak uznawane, że nagroda sceptyków imienia Randiego wciąż nie została przyznana i tyle w temacie.

Debaty to dla sceptyków, co się pocieszają, że coś z wiary można obalić. :)

Nic nie trzeba obalać, wystarczy tylko pokazywać palcem co nie udaje się udowodnić pomimo upływu lat i rzekomej powszechności zjawisk :P Świadki są akurat w tej materii uczciwsze i nie pociskają nikomu, że mu noga albo ręka odrośnie jak będzie miał wiarę i zrobi pielgrzymkę do sanktuarium.
« Ostatnia zmiana: 14 Sierpień, 2022, 22:54 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Roszada

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Sierpień, 2022, 08:54 »
Nie kłam, bo nikt nie mówi o powszechności cudownych uzdrowień.
Są bardzo trudne warunki by zostało coś powszechnie uznane za cudowne.
Słyszało się o odrzuconych zgłaszanych cudownych uzdrowieniach.

A takie cudowne uzdrowienia spośród znajomych to sam znam dwa osobiście.
Znam te osoby dobrze, więc kłamstwa, przeinaczenia nie wchodzą w rachubę.

A tak w ogóle widzę chcesz zawracać Wisłę kijem.
To że ty nie zostałeś uzdrowiony, ani nikt z twoich znajomych to nie oznacza zaraz, że ŚJ mają rację.
Twój sceptycyzm jest aż dziwny. :-\


Online Ekskluzywna Inkluzywność

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 163
 • Polubień: 3729
 • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Sierpień, 2022, 10:48 »
Nie kłam, bo nikt nie mówi o powszechności cudownych uzdrowień.
Są bardzo trudne warunki by zostało coś powszechnie uznane za cudowne.

A takie cudowne uzdrowienia spośród znajomych to sam znam dwa osobiście.

Te 2 przypadki mają na to dokumentację medyczną, byli w sytuacji paliatywnej? Co powiedzieli lekarze po uzdrowieniu, ich przypadki trafiły na łamy branżowej prasy np. magazynu Lancet, byli poddawani dalszym badaniom jako międzynarodowe fenomeny medyczne?

Co do (nie)powszechności uzdrowień. Przelicz sobie ilość wszystkich cudownych sanktuariów na kuli ziemskiej, którym są przypisywane cuda i przyjmij, że skoro pielgrzymują tam ludzie i pielgrzymki są polecane przez duchownych, to uznaje się że przynajmniej 1 niekwestionowany przypadek miał tam miejsce. Lourdes ma uznane przez kościół 70. Dodaj do tego ilość papieży którym do uświęcenia i ogłoszenia błogosławionym też jest potrzebne przyklepanie cudu i to oficjalnie przez Watykan. A teraz zsumuj wszystkie deklaracje uzdrowień ze strony kościołów protestanckich, chyba że zakładasz, że im w ogóle Bóg nie błogosławi i wciskają kit (czyli jednak można wciskać kit w kwestii uzdrowień?). Pomijam tu już kwestię wyznań dla nas totalnie egzotycznych, jak hinduizm, które pewnie też mają sporo do opowiedzenia w swojej bańce religijnej.

Nawet przy takich skromnych estymacjach wyjdą ci bardzo poważne liczby zaginania praw medycznych, które nijak nie funkcjonują w świecie medycznym i świata medycznego nie obchodzą.

Żaden z tych ludzi nie zgłosił się z dokumentacją medyczną po nagrodę Randiego, nie zgarnął miliona i nie rozsławił w ten sposób Boga. Co dziwne, bo w czasach apostolskich wieści o cudach niosły się pocztą pantoflową przez całą Galileę. W antycznym Rzymie Ojcowie kościoła kłócili się z poganami czyja religia jest prawdziwa licytując się nie tyle na prawdziwość doktryn, co spektakularność i liczebność cudów.

Ale gdy pojawiły się utrwalacze obrazu i udoskonalono metodę naukową, nagle ustały lub znalazły inne wytłumaczenie. Uzdrowienia są tak bardzo na świadectwo i tak bardzo nie ustały, że słyszy się o nich tylko za pomocą parafialnego lub zborowego głuchego telefonu. Każda religia ma własne cuda i zarazem nie ma problemu z olewaniem tych które przydarzyły się konkurencyjnym wiarom, bo to wszystko z jakiegoś powodu egzystuje w szarej strefie i nijak nie może być rozstrzygnięte na gruncie neutralnym.

Powtarzam: 0 odrośniętych rąk czy nóg. Cud prosty, symboliczny, potrzebny wielu chorym i absolutnie nie do wytłumaczenia przy obecnym stanie medycyny, techniki i wiedzy o ludzkim organizmie. Brak jakiegokolwiek takiego przypadku to dla mnie najlepszy dowód, że cuda nie mają miejsca. Bóg tak bardzo chce robić cuda do dziś, że nie chce zrobić żadnego rozstrzygającego, który faktycznie trafiłby do wyobraźni mas. Jak cud, to tylko skromny, nienachalny, niemedialny i wyciszony. Jak cud, to dla przekonanych, nie dla wątpiących, prawda? :P
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2022, 11:23 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Roszada

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #25 dnia: 15 Sierpień, 2022, 11:30 »
Z kłamcami nie dyskutuję.
Szukaj sobie równych sobie dyskutantów.


Online Ekskluzywna Inkluzywność

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 163
 • Polubień: 3729
 • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #26 dnia: 15 Sierpień, 2022, 11:37 »
Szukaj sobie równych sobie dyskutantów.

Boli cię, że świadki ze swoim cesacjonizmem mają więcej racji i zachowują więcej godności intelektualnej niż kościół i protestanci z kontynuacjonizmem, którego nijak nie można się w świecie dopatrzyć, chociaż każdy ma przy sobie przenośną kamerę, aparat i dostęp do internetu. Najpierw postulujesz pogląd, że wbrew opinii sceptyków coś spektakularnego ma miejsce na świecie i sceptycy powinni porzucić swoje stanowisko przechodząc na stronę przekonanych, ale gdy przychodzi do rozmowy o tym i zostają zadane konkretne pytania, to uciekasz pod byle pretekstem, komentując nie zagadnienie lecz osobę dyskutanta.
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2022, 11:43 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Gwałcidusza

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Sierpień, 2022, 12:34 »
świadki ze swoim cesacjonizmem mają więcej racji i zachowują więcej godności intelektualnej niż kościół i protestanci z kontynuacjonizmem, którego nijak nie można się w świecie dopatrzyć
Poważnie? Przecież Świadkowie też wierzą w obecne nadprzyrodzone cuda. Tylko popełniane przez wrogie siły zła. Tak tak.  :) W takim razie to teraz ja się zapytam jakie mają realne dowody na rzeczywistość tychże cudów. Skoro uważasz, że są tacy racjonalni i lepsi w swym rozumowaniu, to teraz ty udowodnij ich lepszość i pokaż nam cuda robione przez szatana.

Strażnica 2009.1.5 str 28
Może jednak się zastanawiasz, dlaczego raz po raz docierają do nas doniesienia o cudownych uleczeniach. Na przykład w pewnej gazecie napisano o człowieku podobno chorym na raka. Miał guzy na głowie, nerkach, a nawet wewnątrz kości. Jego przyszłość malowała się w ciemnych barwach, aż któregoś dnia „przemówił” do niego Bóg. Gazeta podała, że kilka dni później nowotwór zniknął.

Kiedy słyszysz taką historię, zadaj sobie pytania: „Czy jest ona autentyczna? Czy jest poparta dowodem klinicznym? A nawet jeśli wydaje się, że ktoś odzyskał zdrowie, to czy według Biblii wszystkie przypadki wyglądające na cudowne uzdrowienia zdarzają się za sprawą Boga?”.

Odpowiedź na to ostatnie pytanie jest szczególnie istotna. Jezus przestrzegł swych naśladowców: „Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami (...). Wielu mi powie w owym dniu: ‚Panie, Panie, czyśmy w twoim imieniu nie prorokowali i w twoim imieniu nie wypędzali demonów, i w twoim imieniu nie dokonywali wielu potężnych dzieł [cudów]?’ Ale ja wtedy im wyznam: Nigdy was nie znałem! Odstąpcie ode mnie, czyniciele bezprawia” (Mateusza 7:15, 21-23).

Wynika stąd wyraźnie, że tak zwane cudowne uzdrowienia mogą pochodzić z innego źródła.
[/u] Aby nie dać się zwieść ludziom przypisującym sobie dokonywanie cudów w imieniu Boga, musimy zdobyć dokładną wiedzę o Nim, korzystać z danej nam przez Niego zdolności rozumowania i dowiedzieć się, jak rozpoznać tych, którzy spełniają Jego wolę
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2022, 12:41 wysłana przez Gwałcidusza »


Online Ekskluzywna Inkluzywność

 • Pionier specjalny
 • Wiadomości: 1 163
 • Polubień: 3729
 • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Sierpień, 2022, 12:36 »
Poważnie? Przecież Świadkowie też wierzą w obecne nadprzyrodzone cuda. Tylko popełniane przez wrogie siły zła.

I to jest właśnie ta połowa w której błądzą, bo poglądy o demonizmie uzdrowień można zaatakować i obalić w ten sam sposób co ich rzekomą cudowność. Samo zjawisko nie ma miejsca. A skoro zjawisko nie ma miejsca, to nie ma się co kłócić o jego nadprzyrodzone pochodzenie.
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2022, 12:41 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Gwałcidusza

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #29 dnia: 15 Sierpień, 2022, 12:44 »
I to jest właśnie ta połowa w której błądzą, bo poglądy o demonizmie uzdrowień można zaatakować i obalić w ten sam sposób co ich rzekomą cudowność. Samo zjawisko nie ma miejsca. A skoro zjawisko nie ma miejsca, to nie ma się co kłócić o jego nadprzyrodzone pochodzenie.
Poniekąd tak. A tym samym Świadkowie są tacy sami jak inne religie pod tym względem. Nie są lepsi.
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2022, 12:46 wysłana przez Gwałcidusza »