Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Modlitwy o uzdrowienie  (Przeczytany 2547 razy)

Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Modlitwy o uzdrowienie
« dnia: 13 Sierpień, 2022, 21:30 »
Czy świadki mają w zwyczaju, mają polecone albo mają przyzwolone modlić się o uzdrowienie za tych którzy chorują przewlekle, są niepełnosprawni, zapadli nagle na ciężką chorobę lub ulegli wypadkowi?


Offline PoProstuJa

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Sierpień, 2022, 21:50 »
Czy świadki mają w zwyczaju, mają polecone albo mają przyzwolone modlić się o uzdrowienie za tych którzy chorują przewlekle, są niepełnosprawni, zapadli nagle na ciężką chorobę lub ulegli wypadkowi?

Pytasz jakbyś nie był Świadkiem :D

Moim zdaniem mają takie przyzwolenie jeśli chodzi o modlitwę indywidualną, ale nie publiczną.
Czyli mogą gdzieś tam u siebie w pokoiku się pomodlić. Ale moim zdaniem gdyby poprosili starszych żeby cały zbór się pomodlił za zdrowie brata / siostry lub wysłali smsy do braci z taką prośbą, to już mogłoby to być uznane za "niestosowne".
Ludzie z tej organizacji mają bardzo sztywne zachowania. Coś co jest normalne w innych grupach religijnych (czyli wspólna modlitwa o zdrowie współwyznawcy) mogą uważać za jakieś wynaturzenie...

Zresztą my tu o modlitwie, a śpiewanie pieśni u Świadków na zebraniach też jest drętwe. No niechby ktoś się spróbował wtedy kołysać rytmicznie albo klaskać w ręce... uznaliby go za wariata!


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Sierpień, 2022, 21:55 »
Pytasz jakbyś nie był Świadkiem :D

Bo nie mam pojęcia czy w ogóle można prosić o cud. Mam wrażenie, że prośba o cud nie leży w repertuarze, raczej modlitwa by poszło dobrze, by jehowa otoczył opieką, zapewnił spokój ducha, ale oczekiwań konkretniejszych raczej się nie ma. Nie ma też tak jak w niektórych kościołach protestanckich, gdzie całe społeczności wymadlają cuda, a w przypadkach skrajnych uważają, że musiałeś nagrzeszyć, że auto się rozbiło i amputowali ci nogi, bo jakbyś był gorliwy to jehowa by błogosławił.

Mam wrażenie, że zdanie się na naukę, medycynę jest u świadków bardzo wysokie w porównaniu do innych kościołów i to pomimo kwestii krwi. Świadki nie liczą na to, że Jehowa zrobi dla nich jakieś wyjątki, a z pielgrzymek do miejsc cudownych zawsze mieli ubaw, samemu nie mając odpowiedników.


Offline PoProstuJa

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sierpień, 2022, 22:06 »
Bo nie mam pojęcia czy w ogóle można prosić o cud. Mam wrażenie, że prośba o cud nie leży w repertuarze, raczej modlitwa by poszło dobrze, by jehowa otoczył opieką, zapewnił spokój ducha, ale oczekiwań konkretniejszych raczej się nie ma. Nie ma też tak jak w niektórych kościołach protestanckich, gdzie całe społeczności wymadlają cuda, a w przypadkach skrajnych uważają, że musiałeś nagrzeszyć, że auto się rozbiło i amputowali ci nogi, bo jakbyś był gorliwy to jehowa by błogosławił.

Mam wrażenie, że zdanie się na naukę, medycynę jest u świadków bardzo wysokie w porównaniu do innych kościołów i to pomimo kwestii krwi. Świadki nie liczą na to, że Jehowa zrobi dla nich jakieś wyjątki, a z pielgrzymek do miejsc cudownych zawsze mieli ubaw, samemu nie mając odpowiedników.

Myślę, że śmiało można się modlić za członków Ciała Kierowniczego. I za to żeby zainteresowany otworzył drzwi i przyjął czasopismo...
Ale za zdrowie braci... hmmm... To nie koncert życzeń!

Spotkałam się kiedyś z zupełnie przeciwnym podejściem w jakimś chrześcijańskim ugrupowaniu, w którym normalne było to, że ktoś może wstać i poprosić całe zgromadzenie o modlitwę za zdrowie brata Heńka czy kogoś innego nieobecnego z powodu choroby czy wypadku. To mnie wtedy wzruszyło. U Świadków to by było nie do pomyślenia!
Jest jeszcze taka skrajność, że są grupy, które doslownie chcą wymodlić różne - czasem dziwne rzeczy. Kiedyś pewna kobieta (z innego ugrupowania) mówiła, że regularnie spotyka się ze swoją grupą modlitewną i modli się w jakiejś intencji. A ostatnio mieli intencję żeby w szkołach nie było zajęć z wychowania seksualnego czy coś w tym stylu (w sensie żeby nie były szerzone jakieś niewłaściwe ideologie). Tak... o takie rzeczy potrafią się modlić grupy modlitewne złożone m.in. z kobiet 60+. Ale pomijając ten przypadek...

Grupy religijne powinny być po to żeby ludzie się wspierali. Modlitwa za kogoś pokazuje, że mi na tej osobie zależy. U Świadków starsi często mają w nosie trzodę, więc takich pomysłów na wspólną modlitwę nie ma (a za pewne jest to nawet zakazane przez ośmiu z Warwick).


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sierpień, 2022, 22:14 »
Modlitwa za kogoś pokazuje, że mi na tej osobie zależy.

Nie tylko. Może też pokazywać, że tej osoby nie akceptujesz. Boisz się, że spotka cię to samo, więc tłumaczysz sobie jej sytuację jako skutek domniemanego ciężkiego grzechu z przeszłości; twoje są przeciętne więc jesteś bezpieczna. Jeśli modlitwy nie działają, to przecież nie może być, że kościół się myli i te wszystkie modły jak krew w piach, widać tamta osoba jest tak grzeszna i zła, że nie warta łaski. Bo gdyby łaski wartą była to albo wypadek by nie nastąpił albo po nim nastąpiłoby uzdrowienie.

Innymi słowy - brat na wózku to od tego momentu złe towarzystwo póki nie będzie cudu przywracającego go do normy. A cudów nie było i nie ma.

Dlatego jednak tu mam szacunek do jehowych za ich materialistyczne podejście do świata, dzięki temu udaje im się uniknąć podobnych patologii i stygmatyzowania ofiar, akceptują to że częścią życia jest choroba, starość, śmierć, wypadek, niesprawiedliwość, które rozwiąże dopiero królestwo boże. Niby jak ci się wiedzie, to wiadomo że jehowa błogosławi, ale jeśli ci się nie wiedzie to taki jest szatański świat, a nie jehowa się na ciebie uwziął i pokutuj, bo inaczej miałbyś karierę, kasę i zdrowie sprintera.

Przy tym jakie roszczenia względem własnego rzekomego sprawstwa oraz względem boga potrafią wysuwać na tym świecie inne kościoły protestanckie, to w wykonaniu ŚJ mamy pod tym względem do czynienia nieomalże ze świeckim racjonalizmem. Lecz się, wykorzystaj prawie wszystko co ma ci do zaoferowania współczesna nauka, pracuj i zarabiaj, a na cuda, błogosławieństwa i sprawiedliwy świat licz po armagedonie.
« Ostatnia zmiana: 13 Sierpień, 2022, 22:25 wysłana przez Ekskluzywna Inkluzywność »


Offline Roszada

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sierpień, 2022, 22:39 »
Słyszałem, że jak były zebrania grupowe, jak ktoś z grupy zachorował, to zdarzały się takie modlitwy.

*** w03 15.1 s. 14 ***
Chcąc udzielić duchowego wsparcia chorym, możemy na przykład modlić się razem z nimi oraz za nich. Chociaż nie będziemy dziś prosić Boga o ich cudowne uleczenie, módlmy się o potrzebny im hart, by dzielnie znosili swe niedomagania, oraz o siły duchowe niezbędne do trwania w okresie takich trudności. Jehowa na pewno ich pokrzepi.


Offline Turbulent_Business

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sierpień, 2022, 22:43 »
Pytasz jakbyś nie był Świadkiem :D

Moim zdaniem mają takie przyzwolenie jeśli chodzi o modlitwę indywidualną, ale nie publiczną.
Czyli mogą gdzieś tam u siebie w pokoiku się pomodlić. Ale moim zdaniem gdyby poprosili starszych żeby cały zbór się pomodlił za zdrowie brata / siostry lub wysłali smsy do braci z taką prośbą, to już mogłoby to być uznane za "niestosowne".
Ludzie z tej organizacji mają bardzo sztywne zachowania. Coś co jest normalne w innych grupach religijnych (czyli wspólna modlitwa o zdrowie współwyznawcy) mogą uważać za jakieś wynaturzenie...

Zresztą my tu o modlitwie, a śpiewanie pieśni u Świadków na zebraniach też jest drętwe. No niechby ktoś się spróbował wtedy kołysać rytmicznie albo klaskać w ręce... uznaliby go za wariata!

W tak patologicznie plotkarskim towarzystwie lepiej zeby publicznie sie za nikogo nie modlili. Nie jest to brak empatii z mojej strony, ale gdyby na koncowej modlitwie ktoś cos takiego powiedzial, plotkarstwo szlo by na bogato. Lepiej niech juz ten poszkodowany ma odrobinę prywatnosci i niech o niego dbaja Ci na ktorym im zalezy a nie ci ktorzy chcą odstawiac milosc na pokaz.
Lepsze sa pytania bez odpowiedzi, niz odpwiedzi ktorych nie mozna zakwestionowac


Offline Sebastian

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Sierpień, 2022, 22:45 »
za moich czasów zetknąłem się z modlitwami (lata 90-te) "aby podczas zaplanowanej operacji krew okazała się niepotrzebna"...

oczywiście intencja modlitwy była taka, aby "nie doszło do złamania prawa Bożego"
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sierpień, 2022, 22:49 »
Chociaż nie będziemy dziś prosić Boga o ich cudowne uleczenie, módlmy się o potrzebny im hart

Ha, czyli się nie pomyliłem!

za moich czasów zetknąłem się z modlitwami (lata 90-te) "aby podczas zaplanowanej operacji krew okazała się niepotrzebna"...

Czyli świadki nie modlą się i nie oczekują cudów, liczą na to by bóg nagiął rachunek prawdopodobieństwa na ich korzyść, nic więcej. Czyli jak masz 10% szans na powodzenie, to modlą się by wypadło te 10% a nie by miał miejsce cud idący wbrew dokumentacji medycznej. Bardzo racjonalna religia.


Offline Mahershalalhashbaz

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Sierpień, 2022, 23:27 »
Ta działka jest już zagospodarowana i jehowi w nią nie włażą bo to nie ma sensu. W leczeniu wiarą specjalizuje się kościół Christian Science z Bostonu i to też są czuby kompletne. Ponieważ w USA jest wolność i każdy może tam się oddawać dowolnemu idiotyzmowi, jest tam dopuszczalne nawet prowadzenie przez tę religię własnych szpitali i kształcenie personelu medycznego leczącego zgodnie z zasadami ich wiary czyli modlitwami zamiast lekarstw i zabiegów. Christian Science ma w centrum Bostonu piękny ośrodek przy którym dawne Betel w Brooklynie wygląda jak ubogi krewny... https://www.google.co.uk/maps/search/mother+church+boston/@42.3446783,-71.0854183,350m/data=!3m1!1e3 Co nie zmienia faktu że też sporo swoich wiernych zamordowali nakazując im odmówienie poddania się grzesznym świeckim procedurom medycznym.
 
nihilista


Offline Gwałcidusza

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Sierpień, 2022, 08:14 »
Ileż to jest przykładów w Biblii gdy rodzice przychodzili błagać Jezusa o uzdrowienie swoich dzieci. Nawet dowódca wojskowy prosił o uzdrowienie sługi. Jakże więc ci którzy uważają Go teraz za żyjącego i panującego nie mogliby go prosić o to samo? Ale w zborze Jezus jest odsunięty daleko, daleko... Tak jakby nie żył i nie panował i nie posiadał wszelkiej władzy ani chwały którą miał "zanim świat powstał". Apostoł Tomasz też miał podobny moment dopóki nie wyznał: "Pan mój i Bóg mój".
« Ostatnia zmiana: 14 Sierpień, 2022, 08:22 wysłana przez Gwałcidusza »


Offline Roszada

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Sierpień, 2022, 08:20 »
Cytuj
Jakże więc ci którzy uważają Go teraz za żyjącego i panującego nie mogliby go prosić o to samo?


On jest teraz nieczynny. Czynny będzie w Armagedonie. Teraz może tylko "siedzi po prawicy". :)
Ewentualnie Jehowa mógłby wyleczyć, ale on się nie zajmuje uzdrawianiem.

Aby było jasne, oto stanowisko CK z 1975 i 2020:

   „Świadkowie Jehowy nie wierzą, jakoby Bóg dzisiaj uzdrawiał ludzi” (Dzieje Świadków Jehowy w czasach nowożytnych. Stany Zjednoczone Ameryki. Na podstawie Rocznika Świadków Jehowy na rok 1975 s. 108).

„Teraz Jehowa cudownie nas nie uleczy, ale nas pociesza i dodaje nam sił, żebyśmy mogli trwać” (Strażnica grudzień 2020 s. 24).


Offline Gwałcidusza

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Sierpień, 2022, 08:48 »
Im bardziej niewidomego uciszali tym głośniej wołał: 'Jezusie synu Dawida ulituj się nade mną... abym przejrzał Panie'. A dużo wcześniej król Ezechiasz gdy zachorował też się modlił o uzdrowienie do Jahwe aż łoże zmoczył łzami, wbrew temu co powiedział prorok. I został wysłuchany. Bo nie ma najwidoczniej takiej siły lub nauki która mogłaby zagrodzić drogę wierzącego do kochającego Ojca. Dla Boga wszystko jest możliwe. Lecz najwyraźniej niektórzy "nauczyciele" w to powątpiewają.


Offline Ekskluzywna Inkluzywność

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 340
  • Polubień: 4061
  • Kronikarz Brata Bogumiła
Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Sierpień, 2022, 10:16 »
Dla Boga wszystko jest możliwe. Lecz najwyraźniej niektórzy "nauczyciele" w to powątpiewają.

I słusznie robią, gdyby to było możliwe nauka już dawno by o tym wiedziała, fenomeny medyczne zostałyby odnotowane, a nagroda imienia Randiego za zaprezentowanie i udowodnienie dowolnego zjawiska paranormalnego - wliczając uzdrowienie -  przekazana na ręce sługi bożego i na świadectwo wszystkim narodom.

Ilość odrośniętych kończyn nieodmiennie wynosi 0, a byłby to cud niepodważalny.


Offline Gwałcidusza

Odp: Modlitwy o uzdrowienie
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Sierpień, 2022, 10:51 »
Masz prawo wierzyć w co chcesz, ale ja po "nauczycielach" którzy twierdzą, że uczą tego co w Biblii, spodziewam się nauk biblijnych. ŚJ nie są ateistami więc nic im po twojej obronie.