Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Komitet Odwoławczy Kleryka  (Przeczytany 14883 razy)

Offline Kleryk

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 465
  • Polubień: 2245
  • Aby zacząć myśleć musisz przestać brać 'Prozium'
Komitet Odwoławczy Kleryka
« dnia: 06 Luty, 2020, 01:14 »
Wcześniejsze wydarzenia:

   1) Komitet Sądowniczy - https://sjwp.pl/nasze-historie/komitet-sadowniczy-kleryka/

   2) Komitet Sądowniczy część II - https://sjwp.pl/nasze-historie/komitet-sadowniczy-kleryka/30/

   3) Odwołanie - https://sjwp.pl/nasze-historie/komitet-sadowniczy-kleryka/45/


KOMITET ODWOŁAWCZY

(Kleryk wchodzi na Sale Królestwa. W szatni czekają na niego czterej starsi z pierwszego komitetu. Następnie wszyscy wchodzą do pokoju w salce B gdzie są trzej starsi z komitetu odwoławczego. Po przywitaniu się i podaniu ręki przewodniczący komitetu odwoławczego – STARSZY_1 – rozpoczyna.)

STARSZY_1  –  Spotkaliśmy się Kleryku w wiadomej sprawie. Napisałeś odwołanie. Może na początku byśmy chcieli powiedzieć, że nic na tym spotkaniu nie można nagrywać. I tak jak zapewne bracia czytali Ci fragment z Biblii. Księga Przysłów pierwszy  rozdział 13 werset pisze tam: „Kto zakrywa swe występki, temu się nie powiedzie, ecz kto je wyznaje i porzuca, temu będzie okazane miłosierdzie.”
Chcielibyśmy w związku z tym zapytać Ciebie. Napisałeś odwołanie bo nie zgadzasz się z tymi kwestiami które bracia omawiali z tobą. Pierwsza z nich organizowanie urodzin. Co jest niezgodne?
KLERYK – Nie zgadzam się z uzasadnieniem tego co bracia mówili, jeśli chodzi o kwestie urodzin. Powiedzieli, że urodziny są świętem religijnym. I nie zgadzam się z ta wypowiedzią. Poprosiłem braci  aby pokazali jakiś materiał źródłowy w publikacjach który by ta sprawę poruszał ale otrzymałem tylko ogólna informacje, ze jest w książce. Zapoznałem się z materiałem, no i znalazłem wręcz odwrotne podejście niż zostało zaprezentowane przez  Komitet Sądowniczy odnośnie kwestii urodzin.
Pytania czytelników 92 rok, może bym taki fragment odczytał tej publikacji: 
(Kleryk czyta z wydruk z kartki)
„Czy Świadkowie Jehowy dlatego nie obchodzą urodzin, że w starożytności zwyczaj ten miał zabarwienie religijne? Obchodzenie urodzin wywodzi się z przesądów i religii fałszywej, ale nie jest to wyłącznym lub głównym powodem, dla którego Świadkowie Jehowy stronią od tej praktyki. Pewne zwyczaje, mające niegdyś charakter religijny, w wielu okolicach już go zatraciły. Znaczenie religijne nadawano kiedyś na przykład obrączce ślubnej, ale obecnie w większości krajów to się zmieniło. Dlatego sporo prawdziwych chrześcijan stosuje się do miejscowego zwyczaju noszenia obrączki świadczącej o tym, iż dana osoba jest związana węzłem małżeńskim. W takich sprawach na ogół liczy się to, czy obecnie jakaś praktyka ma związek z religią fałszywą” i tam pytania czytelników itd.
I jeżeli dzisiaj byśmy kwestie urodzin rozważali to urodziny nie są w ogóle związane religijnie. Od razu podam taki przykład. Dzisiaj obchodziliśmy urodziny mojej firmy, i to też można było by tak samo  potraktować jako komitet, ze jest to święto religijne. Bo czym się rożni obchodzenie?
STARSZY_3  –  Ale czy ja mogę coś powiedzieć bracie Kleryku. Wyraźnie powiedziałeś, ze czytałeś w materiale źródłowym, że świadkowie Jehowy nie obchodzą urodzin bo, uzasadnienie jest jakie jest, ale Świadkowie Jehowy są znani z tego, że nie obchodzą a jeśli ktoś obchodzi urodziny to czy można powiedzieć, ze jest Świadkiem Jehowy?
KLERYK – Ale obchodzenie urodzin nie jest podstawą do zwołania komitetu sądowniczego i o to mi chodziło.
STARSZY_3  –  Słusznie, to nie jest podstawą zwołania komitetu, bracia po prostu Ci podkreślili jakie jest Twoje niechrześcijańskie zachowanie niegodne Świadka Jehowy. Możesz to robić jako nie Świadek Jehowy.
KLERYK – Bracia w trakcie komitetu, dali to pod zarzut obchodzenia świąt religii fałszywej i powiedzieli to kilkakrotnie. Ja im kilkakrotnie mówiłem, że to nie jest obchodzenie i w kółko Macieju to powtarzaliśmy. Ja się zgodziłem z braćmi, ze to nie jest stosowne. O obchodzeniu urodzin nie było żadnej wzmianki na moim FB, ja to tylko powiedziałem wyłącznie gdy byliśmy na spotkaniu z Rafałem, Piotrem i Waldkiem i wtedy wyszło to w trakcie rozmowy.
PRZEWODNICZĄCY – Mogę, bo nie zgodzę się z tym co powiedziałeś jeśli mogę. Na koniec pierwszego spotkania spytaliśmy się Ciebie czy uważasz, ze organizując swoim dzieciom urodziny jest to coś niewłaściwego i czy będziesz dalej to robił i stwierdziłeś, że tak, że jest to coś w porządku i ze dalej będziesz organizował.
KLERYK – No ale ja teraz o czymś innym mówiłem. Nie wiem czy słyszałeś? Mówiłem, że ja innych osób nie zachęcam do tego. Jak mnie zapytałeś czy ja uważam, osobiście czy dla mnie to jest dobre to  Ci dałem przykład, nie pamiętam komu dałem czy Tobie czy Tobie. Dałem Wam przykład, że jeżeli ktoś wychodzi za mąż za kogoś kto nie jest Świadkiem Jehowy to dla niego jest to dobre, chociaż to nie jest dobre, bo gdyby to nie było dla niego dobre to by tego nie zrobił. Ja zrobiłem to świadomie bo uważam, że to dla moich dzieci jest dobre.
PRZEWODNICZĄCY –  Czyli Kleryku propagujesz swoim dzieciom obchodzenie urodzin. Nie mówisz, że z Biblijnego punktu widzenia jest to coś niewłaściwego. Nie mówisz, że pan Jezus nie obchodził urodzin, apostołowie nie obchodzili urodzin
KLERYK – Przepraszam ja mam pytanie czy to... Jaki teraz jest komitet sądowniczy? Bo
PRZEWODNICZĄCY –  Nie bo się odnosimy do tego
KLERYK – A to jest odnoszenie się do tego?
STARSZY_3  –  To jest komitet odwoławczy i bracia którzy uczestniczyli w pierwszym komitecie mają jak najbardziej prawo wypowiedzieć się na temat tego co mówisz.
PRZEWODNICZĄCY –  Ja tylko tyle
KLERYK – Zarzut był taki, że jest to obchodzenie świąt religii fałszywej i kilkukrotnie prosiłem braci aby uzasadnili to.
STARSZY_3  –  Urodziny obchodzą zarówno ludzie wierzący jak i ateiści a więc nie do końca jest  święto religijne, ale również przede wszystkim Świadkowie Jehowy go nie obchodzą
STARSZY_1  –  I tego się trzymamy
STARSZY_2  –  W materiale źródłowym który przeczytałeś jest jasno wskazane na korzenie pochodzenia a więc jeśli mamy  podane pochodzenie związane z religią fałszywą to trzymając się faktów jednak obchodzenie urodzin w kontekście tego co przeczytałeś ma związek z religią fałszywą.
KLERYK – To znaczy zatraciło dzisiaj to znaczenie. Był kiedyś artykuł o zwyczaju, co się tam tłucze tym kijem, te zwierze, że ma to typowo związek z religią fałszywą, Ale dzisiaj to zatraciło i Świadkowie Jehowy mogą to robić.
PRZEWODNICZĄCY –  Czy ja mogę Kleryku bo nie do końca się z tym zgadzam, ze nie podaliśmy ci konkretnego materiału źródłowego, bo ja osobiście podałem Ci książka Czego uczy Biblia
KLERYK – Ale ja prosiłem o fragment.
PRZEWODNICZĄCY –  To Ci przeczytam. 16 rozdział, pytanie do 10 akapitu. Dlaczego Chrześcijanie nie obchodzą urodzin? Zastanów się czy Jehowa akceptuje święta które mają związek z fałszywym kultem, na pewno nie, dlatego chrześcijanie nie obchodzą urodzin ani innych świąt związanych z jakąkolwiek religią fałszywą.
STARSZY_3  –  I powołałeś się na materiał źródłowy również.
STARSZY_1  –  Czyli to obchodzenie czy organizowanie urodzin nie jest kwestią sumienia jest to zasada której się trzymamy i nie ma co dalej o tym rozmawiać.
KLERYK – No tak ale ja właśnie zwróciłem uwagę komitetowi sądowniczemu, ze to jest taka sama zasada jak pobieranie się tylko w panu. To tez jest zasada z którą się nie dyskutuje. Jest to zasada biblia.
STARSZY_2  –  Ale wracając do meritum sam powołałeś się na materiał źródłowy gdzie jasno wskazane korzennie pochodzenia urodzin i mają  związek z religia fałszywą

// Halloween



STARSZY_1  –  Inna sprawa dotyczyła zdjęcia dzieci przebranych za czarownice. Utożsamianie się ze zwyczajami, które Świadkowie Jehowy nie obchodzą. Z Czym się tu nie zgadzasz?
KLERYK – … Że jest to obchodzenie Halloween. Ja w ten sposób, nie obchodziłem tego Święta, że wrzuciłem zdjęcie dzieci. Po pierwsze ja w żaden sposób tego nie obchodzę. Wyjaśniałem tą sprawę, że było to zrobienie zdjęcia  spontanicznie, przypadkowo, gdzie przyszedłem po pracy do domu, dzieci były przebrane i zrobiłem im zdjęcie. Gdybym chciał, żeby były aspekty Hallotronowe to ja bym to podpisał. Bym napisał, dlaczego obchodzenie Halloween jest zakazane skoro jest to coś fajnego. Też wyjaśniłem skąd się to wzięło, że dzieci były przebrane za czarownice, z racji tego, ze przeczytały wszystkie części Harry Pottera
STARSZY_1  –  Czyli traktujesz to jak normalne zdjęcie i zamieszczasz to na fb czy tam na innym portalu społecznościowym?
KLERYK – Inaczej powiem. Są święta i w jakimś markecie są sanki i mikołaje i ktoś wszedł sobie do nich siadł nałożył czapkę i zrobił zdjęcie i czy można powiedzieć, że takie coś to znaczy, że on obchodzi święta? Jakbym Święta obchodził to bym miał w domu choinkę i w taki sposób bym obchodził a nie, że zrobiłem zdjęcie przypadkowo.
STARSZY_3  –  No tak ale jeśli ktoś by tak zrobił z mikołajem jak powiedziałeś, to ktoś inny dojrzały chrześcijanin zwrócił by mu na to uwagę, przemyślał by powiedział by masz rację nie powinienem tak zrobić głupio wyszło, a co Ty zrobiłeś w tej sprawie, by tą sprawę wyjaśnić swoim córkom i innym aby wyjaśnić jak wygląda prawdziwe oblicze tego zdjęcia.
KLERYK – Ale ja nie jestem dojrzałym chrześcijaninem. Nie chodzę na zebrania, nie chodzę na pamiątkę. Oddaliłem się całkowicie od zboru i chciałem sobie żyć spokojnie. Gdybym był dojrzałym chrześcijaninem, starszym to bym czegoś takiego nie zrobił. Jeśli bym zrobił coś niewłaściwego co niejednokrotnie mi się zdarzało, to bym  tak powiedział, bym to przemyślał
STARSZY_3  –  A jeżeli ktoś Ci zwraca uwagę, ktoś kogo można uznać za dojrzałego chrześcijanina to jak na to reagujesz? … Czarownice raczej nie przestoją chrześcijanom.
PRZEWODNICZĄCY –  31 października, czyli dokładnie w Halloween to zdjęcie było zrobione
STARSZY_3  –  No właśnie i jeśli ktoś Ci zwraca uwagę, słuchaj to nie tak, to gdybyś chciał postępować w sposób który przystoi Świadkowie Jehowy to byś przemyślał to i zgodził się z nim i wytłumaczył to jeszcze córkom. Nie zrobiłeś tego, tylko dalej mówisz ja dobrze robię.
KLERYK – Gdybym chciał być przykładnym chrześcijaninem to bym chodził na zebrania, dbał o duchowy rozwój dzieci. Skoro tego nie robię to znaczy, że nie chce tych rzeczy robić. Nie chce chodzić na zebrania. Nie chodzę na zebrania nie dlatego, że mam dużo pracy. Gdybym chciał chodzić na zebrania to bym chodził. Oddaliliśmy się dlatego, że nie chcemy chodzić na zebrania.
I to jest ten powód. Skoro nie chcemy to tez nie chcemy mieć wskazówek od braci.
POMOCNIK – Masz do tego prawo, masz prawo obchodzić urodziny swoich dzieci. Tego w ogóle nie negujemy.
STARSZY_1  –  Ale to pytanie Kleryku po co to wszystko skoro Ty nie chcesz być Świadkiem Jehowy?
KLERYK – Ale ja chce być Świadkiem Jehowy
STARSZY_2  –  Wiesz co Janusz, ale ja myślę, ze istotą jest teraz coś innego istotą jest że, jak zwrócimy uwagę na Halloween to jest to święto o znaczeniu religijnym propagujące między innymi okultyzm.
KLERYK – Zgadza się, ale ja tego nie obchodzę.
STARSZY_2  –  Ja się z Tobą zgodzę, że Ty mówisz,że tego nie obchodzisz ale z kolei Twoja rodzina obchodzi. Robi spontaniczne zdjęcia a ty nie widzisz w tym nic złego mówiąc, ze duchowo się oddaliłeś ale podstawy wiary Świadków Jehowy znasz. Podstawowe prawdy związane z Jehową  z tym jak on się zapatruje na okultyzm, z tym jak by się zapatrywał na książkę Harry Potter. Zdajesz sobie sprawę.
KLERYK – Nie czytałeś tej książki podejrzewam?
STARSZY_2  –  Nie czytałem niemniej jednak słychać wystarczająco wiele recenzji na jej tema i co ona zawiera, jakie treści propaguje. Ja byłem nauczycielem i borykałem się z treściami które były z nią związane. Nie czytałem tej książki. Nie trzeba czytać książki aby wyrobić sobie opinie.
KLERYK – Bo film jest trochę inaczej przedstawiony, Ja mogę teraz to porównać.
STARSZY_2  –  Ale książka jest bezpośrednio związana z magią okultyzmem, to co słowo Boże mówi, jak się Jehowa na to zapatruje, a tym bardziej związek Halloweenu z okultyzmem jest tutaj bezpośrednio
STARSZY_3  –  Ja tez uważam, ze rozpatrywanie teraz czy ty się oddaliłeś od zboru czy nie oddaliłeś to nie jest ta kwestia.
STARSZY_2  –  Mówisz, że bracia źle ocenili sytuacje, pokazujemy ci, że Jehowa Patrzy na sprawę jednak inaczej.
KLERYK – Chodzi mi o to, że bracia źle ocenili sytuację nie pod tym względem czy to zachowanie było stosowne czy nie. Tylko mówię o podstawach zwołania komitetu sądowniczego. Że nierobienie zdjęcie dzieci jest obchodzeniem  święta co według mnie nie jest w żaden sposób. Nie mówię o tym czy to jest stosowne czy nie ale nie uważam, że to jest podstawą do zwołania komitetu.
STARSZY_2  –  Niemniej jednak to wszystko działo się w Twoim domu. Jesteś głowa rodziny i odpowiadasz za to co się dzieje w Twoim domu.
STARSZY_1  –  Tym bardziej jeśli coś zamieszczasz do publicznej wiadomości, nie tylko zachowujesz to dla swojej rodziny, ale utożsamiasz się z tymi sprawami.
KLERYK – To nie było zdjęcie do publicznej wiadomości jak się nie mylę, one było tylko do moich znajomych
STARSZY_2  –  Ja podejrzewam, ze jeśli Twoje grono znajomych ma 300, 500 lub więcej osób to siłą rzeczy rozeszło się szerokim echem. Niestety FB tak działa, ze jeżeli istniejemy i mamy szerokie grono znajomych to znajomi mają swoich znajomych.
KLERYK – Wspomniałem poprzedniemu komitetowi, że moje grono znajomych, to tam prawie nie ma Świadków Jehowy, to są osoby ze świata i przez nich nie zostało to w jakiś sposób negatywnie odebrane. Przez te lata nie zależało mi aby utrzymywać kontakty z braćmi i niektórzy usunęli mnie z grona swoich znajomych i mnie nie śledzą. Więc to nie jest tak, że cały zbór to widział.
STARSZY_3  –  Ale utożsamiłeś się z człowiekiem który obchodzi Halloween.
KLERYK – Myśle, że nie zostało to tak odebrane, że jestem człowiekiem który obchodzi Halloween, bo nigdzie w moich postach nic na ten temat nie było.... Wrzucenie tego zdjęcia nie było żadnym obchodzeniem świąt. Bo Halloweenu nie obchodzę.
STARSZY_3  –  Możesz nam tak twierdzić, ale to co zrobiłeś pokazało nam i innym ludziom, że obchodzisz.
KLERYK – Obchodził bym jak byśmy całą rodziną się przebierali w tym dniu.
STARSZY_3  –  Większość ludzi nie robi tego a obchodzi Halloween w ten sposób, że pokazuje jak u niego wygląda to w domu u dzieci.
KLERYK – Dynie na przykład miałem rok temu w domu ale to nie na Halloween tylko 2 miesiące po Halloween, bo akurat dynia się trafiła i robiliśmy w niej jakiegoś kota. Ale jakbym ta dynie dostał w tym okresie Halloween to bym zrobił to samo i mnie by to nie interesowało i powiem teraz brzydko, nie interesowało by mnie to, że kogoś gorsze, bo ja to robię nie po to aby kogoś zgorszyć tylko dla dzieci. I to czy to zrobię w dniu Halloween czy dwa miesiące później to nie miało by dla mnie znaczenia. Bo jak ja tego nie obchodzę to dla mnie nie ma znaczenia, że ja tego dnia akurat nie mogę tego zrobić a innego mogę.
STARSZY_3  –  Ale dla nas dla Świadków Jehowy ma znaczenie.

// Praca



STARSZY_1  –  Znasz na pewno, bracia Ci czytali fragment, że gorszenie maluczkiego jest tez kamieniem, nie? Kolejna sprawa piszesz odnośnie firmy swojej, czy nie uważasz, że to nic złego, że wykonujesz w firmie w której jesteś właścicielem rzeczy związane z religia fałszywą?
KLERYK – Nie uważałem, że są to rzeczy bezpośrednio związane z religią fałszywą. Jak wspomniałem toppery na tort, co bracia nie wiedzieli co to są toppery na tort i nie uważam, że te rzeczy są bezpośrednio związane z religią fałszywą. Gdybym robił drewniane różance to można było by powiedzieć, że jest to bezpośrednio związane z religią. Topper który służy na tort i jest tam imię dziecka napisane, nie uważam, że jest związany bezpośrednio z religią. Związek jakiś mają bo są w związku z jakąś uroczystością ale nie są bezpośrednio związane.
STARSZY_2  –  A uroczystość jest bezpośrednio związana z religią. Czy jakbyś wymieniał dachówkę na kościele czy jest to bezpośrednio związane z religią fałszywą? To jest usługa przecież? Ty świadczysz usługę czyli wspierasz religię fałszywą bezpośrednio. To jest Twoja decyzja.
KLERYK – Słuchaj a jak ktoś jest producentem dachówek. Produkuje dachówki i przychodzi do niego ksiądz i mówi chciałem zamówić u pana dachówki na kościół.
STARSZY_2  –  To jak sądzisz, jako Świadkowie Jehowy możemy?
KLERYK – Uważam, że jest to stosowne i właściwe aby coś takiego zrobić.
STARSZY_2  –  Czyli uważasz, że tak należy zrobić?
KLERYK – Jeżeli prowadzę zakład wytwarzający dachówki i przychodzi do mnie ksiądz i mówi, że chciałby kupić u mnie dachówki na kościół to uważam, że powinienem mu sprzedać.
STARSZY_2  –  Czyli jeżeli wytwarzasz gadżety związane bezpośrednio z religią to nie widzisz tu nic złego.
KLERYK – Ale dachówka jest dachówką. Czy ktoś ją użyje do kościoła czy użyje na dom to mi się wydaje jest różnica, niż produkujesz krzyże.
STARSZY_2  –  Ale zupełnie inaczej sytuacja wygląda gdy ktoś przychodzi do Cibie w konkretnym celu
KLERYK – i byś powiedział: nie sprzedam Tobie dachówek bo chcesz to na kościół użyć, tak?
PRZEWODNICZĄCY –  Tylko Kleryku, Ty produkujesz nie dachówki tylko Toppery.
KLERYK – Ja toppery wszystkie produkuje, nie tylko na komunie
STARSZY_3  –  Ale również te.
KLERYK – Jeżeli starsi uważali, że to jest rzeczywiście bezpośrednio związane to powinni dać mi czas. Sześć miesięcy powinienem dostać czasu, tak? Czy ile bo nie pamiętam dokładnie? Jaki okres?
STARSZY_3  –   Na co Kleryku?
KLERYK – Na to abym przestał takie rzeczy produkować i uporządkował sprawy. Jaki czas jest na to?
STARSZY_3  –   Jeżeli Twoja praca ma związek z fałszywym kultem to bracia powinni Ci powiedzieć o tym, nie mówili Ci o tym?
KLERYK – I dać mi ile czasu?
STARSZY_3  –   I dać na to czas.
KLERYK – Jaki?
STARSZY_3  –   To zależy od sytuacji
KLERYK – Nie, jest dokładnie podane ile.
STARSZY_3  –   Obojętnie czy to będzie miesiąc, dwa czy sześć, jest jakiś czas. A czy nikt Ci nie zwrócił uwagę, że to jest niewłaściwe?
KLERYK – (KLERYK czyta z kartki) „Stanie się tak, jeżeli w ciągu sześciu miesięcy, które zostaną jej dane, nie dokona koniecznych zmian” 6 miesięcy powinienem otrzymać. Na spotkaniu na którym otrzymałem informacje, że został powołany komitet o tym zostało mi powiedziane.
PRZEWODNICZĄCY –  Kleryku. Spieszę wyjaśnić. I dokładnie tak byśmy zrobili gdyby to była jedyna sprawa. Znamy ta wskazówkę i dokładnie o tym wiemy. I gdyby to była jedyna sprawa i gdyby tylko o to chodziło to dokładnie byśmy to zrobili.
POMOCNIK – I nikt by wtedy nie powołał komitetu sądowniczego.
PRZEWODNICZĄCY –  Ponieważ było wiele innych spraw, to była jedna z, natomiast Twój stosunek do tej sprawy również pokazuje nam Twój stosunek ogólnie do spraw duchowych.
KLERYK – Mój stosunek do spraw duchowych jest jaki jest, bo nie chodzę na zebrania. Chciałem sobie żyć spokojnie i bym sobie żył. Ja już wcześniej powiedziałem Rafałowi, że nie chce rozmawiać na tematy duchowe i religijne.
STARSZY_3  –   Przeszkadzamy Tobie? Chcesz sobie żyć, żyj sobie spokojnie
KLERYK – No przeszkadzacie mi w ten sposób, ponieważ chcecie mnie wykluczyć.
STARSZY_3  –   No bo świadek Jehowy nie może pewnych rzeczy robić które Ty robisz.
STARSZY_2  –  Chyba myślę, że to nie jest kwestia wykluczenia tylko należy określić, czy dana osoba zdaje sobie sprawę ze swojego niewłaściwego postępowania a jeśli zdaje to czy okazuje odpowiednią miarę skruchy.
STARSZY_3  –   Zdajesz sobie sprawę z tego, że niewłaściwie postępujesz i nie okazujesz do tego stosownej skruchy.
STARSZY_2  –  Komitet nie jest po to aby od razu o oferować wyroki.
KLERYK – Komitet jest po to, żeby pomóc osobie która chce pomocy i potrzebuje pomocy. Jeśli ja straciłem wiarę w te sprawy to nie ma możliwości, żeby komitet mi w jakiś sposób pomógł. Może tylko zaszkodzić przez to, że zostanę wykluczony.
STARSZY_3  –   To też jest pomoc
STARSZY_1  –  Jehowa w różny sposób koryguje i czasami w taki sposób abyś się obudził, żebyś zaczął inaczej myśleć. No bo te sprawy o których mówimy to zostająca Świadkiem Jehowy były omawiane z Tobą pytania do chrztu to myślę, że ty byś nie miał problemu powiedzieć, że urodzin nie będziesz obchodzić, nie będziesz związany z religią fałszywą w żaden sposób.
KLERYK – Mówiłem poprzedniemu komitetowi jak to było jeśli chodzi o urodziny, ze ja z ta kwestią nigdy się nie zgadzałem, od dziecka. Z moim rodzicami dyskutowałem jako 7-latek i mówiłem, że te argumenty są całkowicie nietrafione, że nie obchodzimy urodzin tylko z dwóch powodów, że ktoś komuś głowę uciął itd., to dla mnie żadne argumenty, ale nie obchodziłem tego ze względu na uległość. Wiele jest takich spraw które tłumaczyłem sobie, że kiedyś bracia zmienią zdanie w tej sprawie, kiedyś przyjdzie jaśniejsze zrozumienie, ale teraz trzeba się podporządkować. … To, że teraz całkowicie się oddaliłem i nie stosuje się do mierników do których Wy się stosujecie, nie znaczy, że będę w sposób nieuczciwy postępował. Chciałem się oddalić i żyć sobie spokojnie. Gdybym nie chciała być Świadkiem Jehowy to bym napisał list, że nie chce być Świadkiem Jehowy.
STARSZY_3  –   Ale oddaliłeś się Kleryku tak daleko, że już nie postępujesz jak Świadek Jehowy a nawet bliżej ci do tego i postępujesz według norm religii fałszywej.
KLERYK – Z religią to nie ma związku. Nie chodzę do jakiegoś kościoła, nie wierze w inne rzeczy.
STARSZY_3  –   Ale  święta religii fałszywej popierasz
KLERYK – To nie jest popieranie. Słuchaj, powiedz mi  czy ... mówiłem o tym ostatnio braciom, była u nas siostra, która chciała wykonać hasło na ślub z imieniem Jehowa. Czy w ten sposób ja popieram Świadków Jehowy, ze to wykonałem?
STARSZY_3  –   Umożliwiasz jej wychwalanie Jehowy
KLERYK –  Ale popieram w ten sposób? … Nie.  Po prostu wykonałem robotę. Tak samo jakbym sprzedał dachówki księdzu.
STARSZY_3  –   Powiedziałeś przed chwilą taką ważną rzecz, że ty nie chcesz spełniać zasad które ustanowił Wy czyli te które ustanowił dla nas Jehowa. Jesteś uczciwym człowiekiem, my tego nie negujemy. Ale zasadnicza różnica jest między Świadkiem Jehowy a człowiekiem który mówi,że nie chce przestrzegać tych zasad. To może być dobry człowiek, to może być uczciwy człowiek, ale skoro my mówimy o zasadach związanych z bałwochwalstwem, religią fałszywą, z obchodzeniem urodzin, z okultyzmem, i  jeśli ktoś mówi, ja nie chce tego przestrzegać, to nie ważne, że to zostało napisane, ma do tego prawo.

// O wszystkim

KLERYK –  Wiesz o co chodzi? Komitet sądowniczy opiera swoje działania nie na podstawie Biblii. To teraz tak ostro zabrzmiało ale to jest prawda. Nie na podstawie Biblii ale na podstawie książki Paście. Zobacz gdybym zawodowo uprawiał boks to by była podstawa do wykluczenia, gdyby żona zawodowo uprawiała karate to by nie było podstawy do wykluczenia. Dlaczego?
Na podstawie Biblii nie jesteś w stanie tego uzasadnić.
Jeżeli byśmy teraz byli 50 lat temu i ja bym swoim dzieciom które są chore i umierające przeszczepił nerki to byśmy się tu spotkali, ja bym nie okazał skruchy to bym został wykluczony. Dzisiaj za przeszczep nerek nic mi nie zrobicie. Czy Biblia w tej sprawie się zmieniła? To dlaczego 50 lat temu ktoś był wykluczony za to samo a dzisiaj nie jest?
STARSZY_2  –     To podam Ci przykład tego co mówisz, przeczytam Ci fragment biblijny. 1 list do Koryntian 10 rozdział „Nie możecie pić z kielich Jehowy i demonów. Nie możecie pić ze stołu Jehowy i stołu demonów. Zasada którą ustanowił Jehowa.
KLERYK –  Zasada ogólna, ale teraz co jest kielichem demonów to jest już interpretacja w książce. Jeżeli za 10 lat zmieni się książka i będzie wyraźne zdanie, że za wytwarzanie dachówek nie można powołać Komitetu Sądowniczego to nie będzie powołany Komitet Sądowniczy.
Nie wiem jak długo jesteś Świadkiem Jehowy?
STARSZY_2  –   Nie ma to najmniejszego znaczenia.
KLERYK –  Ma duże, bo jeśli jesteś krótko to nieraz nie dostrzegasz tego jak czas zmieniał wiele spraw. Kiedyś kogoś wykluczyłeś za coś a później się okazało, że to już nie jest podstawą do tego aby kogoś za to wykluczyć.
STARSZY_2  –   I wracając do przeczytanego wersetu w odniesieniu do Halloween, gdzie Twoje córki były przebrane za wiedźmy.
KLERYK –  Za czarownice.
STARSZY_2  –   Czarownice, czyli osoby, które parają się czarami ma to jednak bezpośredni związek z okultyzmem.
POMOCNIK – Ze stołem demonów
STARSZY_2  –   Ze stołem demonów i nie można czerpać z jednego i drugiego strony i to jest zasada Biblijna i ja tego nie neguje ale też nie zabieram Ci prawa do tego żebyś mówił w inny sposób. Bo mówisz, ja uważam, ja nie mówię ja uważam, ja staram się patrzeć na tego typu sytuację przez pryzmat słowa Bożego i szukać tam wskazówek.
KLERYK –  Wiele lat tak robiłem i nie tylko tak, bo patrzyłem jak zareaguje na to zbór, czy swoim postępowaniem kogoś nie zgorszę, czy to jest stosowne... Ale ja nie chce tak wychować dzieci. Dlatego z pełną świadomością jest to u mnie robione. Gdybym chciał żeby moje dzieci były Świadkami Jehowy to się nie oszukujmy, to bym chodził z nimi na zebrania. Jeśli nie chodzimy na zebrania to czy dzieci będą Świadkami Jehowy?
STARSZY_2  –  Nie wiem
KLERYK –  Jaka jest szansa?
STARSZY_3  –   Mniejsza
POMOCNIK – Widać, że tobie nie zależy na tym, to na pewno.
PRZEWODNICZĄCY –  Ale jest nadzieja
KLERYK –  Wiecie o co mi chodzi. Można się oszukiwać. Mógłbym Wam mówić, bardzo mi przykro, źle to zrobiłem, od razu skasować wszystko itd. Jeżeli bym chciał oszukać, to bym tak zrobił. Ale bym później nie mógł sobie spojrzeć w oczy, że na niby okazałem skruchę, wy mnie nie wykluczyliście, udało się. Ale nie o to chodzi chyba w życiu, żeby tak żyć.
STARSZY_2  –  Ja myślę, że teraz to się sprowadza do tego, że ty cały czas podkreślasz jedną ważna rzecz, ze nie widzisz nic nie właściwego z punktu widzenia zasad Bożych jeśli chodzi o swoje zachowanie. Uważasz, że jesteś na uboczu i masz prawo tak postępować.
KLERYK –  Ja uważałem i uważam, że te rzeczy które robię nie są podstawą do wykluczenia. Nie uważam, że się stosuje do zasad Bożych, bo gdybym się stosował to bym chodził na zebrania. Zasada nie opuszczajcie zebrań tak? Ale nie uważam, ze robię rzeczy, za które mógłbym być wykluczony.
STARSZY_3  –   I dalej tak uważasz to ci pokazujemy pierwszy komitet, drugi pokazuje Ci. Urodziny obchodzenie jest popieraniem religii fałszywej i popieranie jej zwyczajów. Popieranie zwyczajów Hallowenowych jest również popieraniem religii fałszywej. Ty dalej uważasz, że to nic złego.
KLERYK –  Nie. Ja nie uważam, że ja obchodzę święta. Organizując dzieciom urodziny nie uważam, że w jakiś sposób obchodzę święta religii fałszywej.
POMOCNIK – Masz prawo nie uważać tego.
KLERYK –  Nie uważam, że urodziny są świętem religii fałszywej co odczytałem, że mają tylko korzenie.
POMOCNIK – Dlatego Świadkowie Jehowy nie obchodzą
KLERYK –  Nie z tego powodu nie obchodzą.
POMOCNIK – Ale nie obchodzą
PRZEWODNICZĄCY –  Kleryku czy ja bym mógł Ci pytanie zadać. Z jednej strony mówisz, że nie chcesz trzymać się zasad którymi kierują się Świadkowie Jehowy a z drugiej strony chcesz być Świadkiem Jehowy. Więc jak chcesz to jedno z drugim pogodzić? Jak możliwe jest to? ...
KLERYK – Jak? Tak jak było do tej pory. Nie chodziłem na zebrania, nie utrzymywałem kontaktu duchowego, a oficjalnie byłem SJ.
PRZEWODNICZĄCY –  Ale zobacz, nie trzymając się zasad którymi kierują się Świadkowie Jehowy po prostu nie jesteś Świadkiem jehowy. Bycie Świadkiem Jehowy nie polega na tym, ze figurujesz gdzieś na liście na papierze tylko na tym jak postępujesz. Jezus powiedział wyraźnie, że moi przyjaciele to Ci którzy spełniają wole mojego ojca. I to jest kwintesencja bycia Świadkiem Jehowy, spełnianie woli Bożej. Ty mówisz,że ty nie chcesz tego robić.
KLERYK – Nie chce tego robić, bo na przykład nie głoszę, ale dużo osób nie chce tego robić. Jeśli ktoś nie głosi to dlaczego nie głosi? Bo nie chce. A głoszenie jest wolą Bożą?
STARSZY_2  –  My nie rozpatrujemy sprawy wszystkich bo prawdopodobnie nie potrafilibyśmy tego umysłem objąć, bo każda sprawa jest oddzielna, my rozmawiamy teraz  z Tobą.
I nie ma zarzutu, że nie głosisz. Czy ktoś ci zarzucił, nie możesz być Świadkiem Jehowy bo nie głosisz?
KLERYK –  Bo to nie jest podstawą do wykluczenia, że nie głoszę.
STARSZY_1  –  Tylko wcześniej powiedziałeś Kleryku jak Twoja postawa, że jesteś Świadkiem Jehowy wpływa na innych. Według Ewangelii Mateusza 18 rozdziale od 6 do 9 jest tak powiedziane: „Ale kto by zgorszył jednego z tych małych, którzy wierzą we mnie, pożyteczniej byłoby dla niego, żeby mu zawieszono u szyi kamień młyński, jaki bywa obracany przez osła, i utopiono go w szerokim, otwartym morzu. „Biada światu z powodu zgorszeń! Oczywiście zgorszenia koniecznie muszą przyjść, ale biada człowiekowi, przez którego zgorszenie przychodzi!”
Twoja postawa jak myślisz. Wpływa na Świadków Jehowy?
KLERYK –  Że ja osłabłem z wiary?
STARSZY_1  –  Tak
KLERYK –  Na pewno.
STARSZY_1  –  Zamieszczanie informacji w internecie, zachowywanie się w taki sposób
KLERYK –  Na pewno to, że przestałem chodzić na zebrania, że w żaden sposób się nie angażuje to mocno wpływa na innych. Byliśmy zaangażowaną rodziną. Żona była w Betel, ja jak wiecie po kursie usługiwania byłem na potrzebach innych zborów i ostro działaliśmy i się przykładaliśmy i nagle przestaliśmy to wszystko robić. I na pewno to budzi.
POMOCNIK – To nie gorszy
STARSZY_2  –  Bo istotą, znowuż wracamy do setna, o co chodzi. Artur już bardziej dosadnie nie mogłeś tego powiedzieć, to nie chodzi o spełnianie woli człowieka, organizacji, tu chodzi o spełnianie woli Jehowy. …. Jeśli Ty się nie zgadzasz z normami i prawami ustalonymi przez Jehowę i sam się do tego przyznajesz. Mówisz, że z Twojego punktu widzenia Twoje postępowanie jest w Twoich oczach właściwe, tak naprawdę nie mówisz o Jehowie, tylko mówisz o swoim puncie widzenia cały czas. Ja osobiście nie mam więcej pytań.
KLERYK –  Skoro straciłem wiarę, to może należało by spytać dlaczego straciłem wiarę?
POMOCNIK – To nie jest ważne.
KLERYK –  No  chyba, że to nie jest ważne.
PRZEWODNICZĄCY –  Jeśli mogą w jednej sprawie, bo pamiętasz Kleryku, na poprzednim spotkaniu powiedzieliśmy Ci, że w Twoim postępowaniu dopatrzyliśmy się coś co Biblia nazywa Rozpasanie. Czyli taki stosunek lekceważący do zasad Bożych i dzisiejsza Twoja jedna wypowiedź, gdy brat się zapytał o to jak Twoje zachowanie wpływało by na innych sam powiedziałeś, że gdybym coś robił w tym dniu nie interesowało by mnie to, że kogoś gorszę. I to właśnie jest kwintesencją rozpasania. Czyli lekceważenie tego co o danej sprawie mówi Jehowa i jak zapatrują się na to współwyznawcy.
KLERYK –  Może zbyt bezpośrednio to powiedziałem, dlatego powiem o co mi chodziło. Kiedyś przejmowałem się jaki kolor butów można ubrać, żeby braci nie zgorszyć i to było marnowanie czasu. Bo te osoby które się gorszyły to i tak zawsze czymś się zgorszyły. I teraz mnie to nie interesuje.
STARSZY_1  –  Kleryku, tu nie chodzi nam o to czy masz za wąskie czy za szeroki spodnie czy taki kolor butów czy inny, tu chodzi o zasady Boże. Urodzin Świadkowie Jehowy nie obchodzą
KLERYK –  Ale zasada Biblijna żadna nie mówi o obchodzeniu urodzin. Nie obchodzimy urodzin bo tak zostało zadecydowany.
STARSZY_1  –  Bo Ty w tej sprawie nie chcesz uznawać tych zasad.
PRZEWODNICZĄCY –  Kleryku ja tobie jeszcze jedno pytanie zadam. Bo ja chciałem Tobie zadać bezpośrednie pytanie. Przepraszam, nie chciałbym, żebyś poczuł się obrażony w ten sposób. Chciałbym zadać Ci pytanie czy ty Wierzysz w Boga?
KLERYK –  Ja straciłem wiarę jak mówiłem, ale w Boga wierzę.
PRZEWODNICZĄCY –  Ale czy tym Bogiem w którego wierzysz jest Jehowa?
KLERYK –  Wiesz co.  To już było zbyt osobiste pytanie. Mówiłem, że straciłem wiarę i nie zgłębiam teraz w co wierzę a w co nie. Straciłem wiarę i dlatego się oddaliłem.
PRZEWODNICZĄCY –  Wiesz co wydaje mi się, że to jest takie kluczowe pytanie, to jest jedno z pytań które stanowi warunek tego, czy człowiek może zostać Świadkiem Jehowy, musi wierzyć w Jehowę. W Boga Jehowę. Każdy świadek z duma odpowie na to pytanie.
KLERYK –  A jak ktoś straci wiarę?
STARSZY_2  –  Nie może podobać się Bogu.
PRZEWODNICZĄCY –  Tak mówi Biblia. Ponieważ nie można Bogu się podobać, ten który chce musi wieżyc, że on istnieje i że nagradza tych którzy go szukają. Tak mówi Pismo Święte. Natomiast trudno być Świadkiem Jehowy. Nie Jest możliwe być Świadkiem Jehowy jeśli nie wierzy się w Jehowę. Nie jesteś w stanie odpowiedzieć na proste pytanie, czy wierzysz w Boga Jehowę?
KLERYK –  Powiedziałem Ci, że jest to zbyt osobiste pytanie abym na nie odpowiadał.
PRZEWODNICZĄCY –  Ale trudno w takim momencie nazwać się Świadkiem Jehowy jeśli Ty nie świadczysz o Jehowie. Ponadto nie jesteś w stanie odpowiedzieć na pytanie czy wierzysz w Boga Jehowę.
KLERYK –  Ja nie głoszę o Bogu.
PRZEWODNICZĄCY –  No właśnie ale abstrahując od głoszenia.
KLERYK –  Powiedziałem, Ci, że straciłem wiarę.
PRZEWODNICZĄCY –  To jest kluczowa sprawa, nie możesz być Świadkiem Jehowy nie wierząc w Jehowę.
KLERYK –  Skoro jestem, to znaczy, że mogę. To się nie zmieniło teraz.
POMOCNIK – Twoje uczynki pokazały w ostatnim czasie, bardziej niż kiedyś
KLERYK –  To znaczy w jakim ostatnim czasie pokazały? Urodziny dzieci organizowałem już wcześniej, od kilku lat, to nie jest, że ja teraz dopiero zacząłem organizować dzieciom urodziny.
Zrobiłem zdjęcie dzieci przebranych, bo się przebrały
POMOCNIK – Twoje uczynki, Twoje uczynki
KLERYK –  Gdyby przebrały się wcześniej to bym zrobił zdjęcie wcześniej, gdyby w ogóle się nie przebrały to bym w ogóle tego zdjęcia nie zrobił.

// Książka Kryzys Sumienia



STARSZY_3  –   Tu inne uczynki również są, pokazujesz jaką lekturę czytasz. Jaką propagujesz.
KLERYK –  Jeśli chodzi o książę która była wśród wielu książek, to dla mnie tez to było dziwne. Zwrócenie uwagi na jedną książkę gdzie tam było kilkadziesiąt książek.
STARSZY_3  –   Ale Ty na nią zwróciłeś uwagę.
KLERYK –  W jaki sposób?
STARSZY_3  –   No centralnie ja umieszczając i pokazując.
KLERYK –  Widziałeś zdjęcie?
STARSZY_3  –  Nie.
KLERYK –  Szkoda … Bo to tak fajnie brzmi … (Kleryk wyjmuje wydruk zdjęcia i podaje Starszemu_3)  Wiesz co zrobiłem doświadczenie, bo starsi powiedzieli, że to zdjęcie oburzenie wywołało wśród zboru. Ja zapytałem pięć osób w zborze, pokazałem to zdjęcie... czy któraś książka jest gorsząca? Wszystkie osoby odpowiedziały źle.
STARSZY_1  –  Bo może nie znają tej książki
KLERYK –  Zobacz jaki jest tytuł tego postu. Pokazałem czym różni się moja półka od żony. To było zdjęcie robione na wesoło w dniu książki i tam ta jedna książka odstępcza się znajdowała.
STARSZY_3  –   (spogląda na zdjęcie) No dwie. Bóg urojony i Kryzys sumienia.
KLERYK –  A Bóg urojony to jakiego odstępcy?
STARSZY_3  –  Nie wiem, nie czytałem.
STARSZY_2  –   Nie, to nie jest odstępcy.
STARSZY_3  –  Ja nie mówię, że odstępcy ale
KLERYK –  Jeszcze Koran tam jest zobacz, Koran to w ogóle zakazany.
STARSZY_3  –  Straciłeś wiarę przez swoje uczynki, tak jak mówisz straciłeś wiarę.
KLERYK –  Tu chodziło o książki a nie o książkę Kryzys Sumienia. Gdybym chciał pokazać Książek Kryzys Sumienia to bym wrzucił zdjęcie samej Ksiądz Kryzys Sumienia.
STARSZY_3  –   Jesteś szczery i uczciwy i to cenimy Kleryku. Tylko my tez jesteśmy szczerzy i uczciwi i mówimy ci jak.
STARSZY_1  –  Nie tak dawno, ty masz zwyczaj czytać strażnice było omawiane, że to jest forma kontaktu z osobami które nie są Świadkami Jehowy. Żaden Świadek Jehowy by nie zamieścił odstępczej literatury, żeby się z tym afiszować. I znowu działanie na sumienie innych osób.
KLERYK –  Ja jej nie zamieściłem, ona jest w mojej biblioteczce.
STARSZY_2  –   No dobrze jest w Twojej Biblioteczce, masz prawo ją tam umieścić jak najbardziej.  Jest to książka odstępcza. Co dana osoba czyta, to o niej świadczy. U jednych zobaczysz biblie i publikacje Biblijne u innych może nie będzie żadnych książek u innych będziesz widział książki odstępcze.
KLERYK –  Widziałeś ile było książek. Książki psychologiczne i żona same książki z prawem i jak  ludzie komentowali.
STARSZY_1  –  Bo niektórzy nie znają tej książki
STARSZY_2  –   Całe szczęście, że nie znają. To znaczy, ze po prostu jej nie czytali.
KLERYK –  I ktoś ktoś te zdjęcie zrobił  i wysłał do starszych.  To zdjęcie było dawno temu wrzucone
STARSZY_3  –  Jeden taki czyn nie robi tu różnicy ale gdy tego się zbiera wszystko co mówimy, to zobacz jaki obraz daje o Twojej wierze o więzi z Bogiem Jehowa i chęci przestrzegania jego zasad.
KLERYK –  Ale ja więzi z Bogiem nie mam skoro się całkowicie oddaliłem.
STARSZY_2  –  Rozumiemy i to widzimy.
KLERYK –  Nie chce chodzić na zebrania i dlatego na zebrania nie chodzę. Chciałem sobie tylko spokojnie żyć. Uważałem, że te rzeczy które robię nie podlegają komitetowi.
STARSZY_2  –   Ale jak ktoś nie chodzi na zebrania to z czasem tak się kończy jak u Ciebie. I tak się stało.
STARSZY_1  –  Czy jeszcze Zbyszku albo Krzysztofie masz jakieś pytania do Kleryka?
STARSZY_3  –  Nie
STARSZY_2  –  Ne mam
STARSZY_1  –  To może podziękujemy na chwile.

(Kleryk wraz z 4 starszymi z pierwszego komitetu wychodzi na korytarz, po kilku  minutach komitet odwoławczy zaprasza wszystkich z powrotem)

STARSZY_1  –  Mieliśmy możliwość poznać relacje braci którzy byli w pierwszym komitecie, poznaliśmy tez Twoje wypowiedzi i jesteśmy jednomyślni co do tego, że był powód powołania komitetu i podtrzymujemy decyzję ponieważ nie okazałeś skruchy. W liście Apostoła Pawła do Hebrajczyków 12:11 czytamy. „To prawda, że początkowo żadne karcenie nie wydaje się radosne, ale sprawia ból. Potem jednak tym, którzy zostali przez nie wyszkoleni, przynosi pokojowy owoc prawości. ” Wiemy, że wykluczenie jest formą karcenia i, że bracia z komitetu powiedzieli co musisz robić żeby te relacje odbudować. Tak jak Ci wykazaliśmy, żeby odbudować wiarę w Jehowę i kwestia czasu. Bo Bóg jest naprawdę miły i miłosierny, że daje jeszcze Tobie czas na zmianę Twoich decyzji, swojego postępowania.
KLERYK –  A możecie mi powiedzieć co uznaliście, że było podstawą zwołania komitetu?
STARSZY_1  –  To co bracia Ci podali.
KLERYK –  Czyli te wszystkie aspekty, łącznie z urodzinami?
STARSZY_1  –  Tak.
STARSZY_3  –  Wzięliśmy to wszystko pod uwagę i Twój stosunek do tego. Zgodnie z tymi zasadami, które obowiązują Świadków Jehowy, które wszyscy Świadkowie Jehowy uważają, że należy tak postępować, bo tego oczekuje Jehowa. Ty sam mówiłeś, że wolisz przestrzegać swoich własnych zasad. Wiesz jest tak, że z jakimiś rzeczami możemy się nawet nie zgadzać niemniej jednak każdy świadek Jehowy stara się postępować zgodnie z tym czego dowiaduje się w słowie Bożym i czego od niego Jehowa oczekuje.
KLERYK –  Powiecie mi a jakbym chciał się odwołać od tej decyzji jeszcze dalej to w jaki sposób mogę to zrobić?
STARSZY_1  –  Masz prawo odwołać się. Możesz napisać list.
KLERYK –  Do kogo miałbym go zaadresować? Czy do komitetu czy do biura?
STARSZY_2  –  Do Ciebie jako przewodniczącego, do Janusza.
KLERYK –  Do Przewodniczącego komitetu odwoławczego tak?
STARSZY_1  –  Tak, tu na miejsce miejscowych braci
KLERYK –  Ok, dobrze. Powiedźcie na koniec czy mógłbym Wam coś odczytać?
STARSZY_1  –  Dziękujemy. Nie.
KLERYK –  To nie jest nic z odstępczych książek.
STARSZY_1  –  Nie dziękujemy
STARSZY_3  –  Nie.
KLERYK –  No to nie. Złoże w takim razie odwołanie.

(Kleryk wyciąga rękę, i podchodzi po kolei do każdego starszego, jednak żaden z nich nie podaje mu ręki)

KLERYK –  Nikt nie poda mi ręki?

(starsi ze spuszczonymi głowami udają, że nie widza wychodzącego Kleryka)
« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2020, 14:43 wysłana przez mav »
"Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą."
Josef Goebbels


Offline HARNAŚ

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Luty, 2020, 07:12 »
Demony wróciły  :-\ Poczułem ten rodzaj frustracji jak przy swoim komitecie .
Jak niby miałeś okazać skruchę , skoro nie było podstaw do zwołania komitetu? :o Łajać się za co ? że popełnili błąd formalny .
Wystartowali ze złego klucza . Mogli Cię wykluczyć , tylko źle się na samym początku za to zabrali i merytorycznie polegli .
Ta troska w głosie czy Ty wierzysz w Boga ?
Ciekawe dlaczego wobec tego  nie powołają komitetu dla starszych , którzy handlują oknami ? Przecież w tych oknach w świeta wystawiane są Jezuski , więc przyczyniają się do propagowania i popierania religii fałszywej . Sami oczywiście są w tej PRAWDZIWEJ ;D ;D


Offline Estera

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Luty, 2020, 07:13 »
Wcześniejsze wydarzenia:
   1) Komitet Sądowniczy - https://sjwp.pl/nasze-historie/komitet-sadowniczy-kleryka/
   2) Komitet Sądowniczy część II - https://sjwp.pl/nasze-historie/komitet-sadowniczy-kleryka/30/
   3) Odwołanie - https://sjwp.pl/nasze-historie/komitet-sadowniczy-kleryka/45/

KOMITET ODWOŁAWCZY (...)

STARSZY_1  –  Mieliśmy możliwość poznać relacje braci którzy byli w pierwszym komitecie, poznaliśmy tez Twoje wypowiedzi i jesteśmy jednomyślni co do tego, że był powód powołania komitetu i podtrzymujemy decyzję ponieważ nie okazałeś skruchy. W liście Apostoła Pawła do Hebrajczyków 12:11 czytamy. „To prawda, że początkowo żadne karcenie nie wydaje się radosne, ale sprawia ból. Potem jednak tym, którzy zostali przez nie wyszkoleni, przynosi pokojowy owoc prawości. ” Wiemy, że wykluczenie jest formą karcenia i, że bracia z komitetu powiedzieli co musisz robić żeby te relacje odbudować. Tak jak Ci wykazaliśmy, żeby odbudować wiarę w Jehowę i kwestia czasu. Bo Bóg jest naprawdę miły i miłosierny, że daje jeszcze Tobie czas na zmianę Twoich decyzji, swojego postępowania.
KLERYK –  A możecie mi powiedzieć co uznaliście, że było podstawą zwołania komitetu?
STARSZY_1  –  To co bracia Ci podali.
KLERYK –  Czyli te wszystkie aspekty, łącznie z urodzinami?
STARSZY_1  –  Tak.
STARSZY_3  –  Wzięliśmy to wszystko pod uwagę i Twój stosunek do tego. Zgodnie z tymi zasadami, które obowiązują Świadków Jehowy, które wszyscy Świadkowie Jehowy uważają, że należy tak postępować, bo tego oczekuje Jehowa. Ty sam mówiłeś, że wolisz przestrzegać swoich własnych zasad. Wiesz jest tak, że z jakimiś rzeczami możemy się nawet nie zgadzać niemniej jednak każdy świadek Jehowy stara się postępować zgodnie z tym czego dowiaduje się w słowie Bożym i czego od niego Jehowa oczekuje.
(...)
KLERYK –  No to nie. Złoże w takim razie odwołanie.
(Kleryk wyciąga rękę, i podchodzi po kolei do każdego starszego, jednak żaden z nich nie podaje mu ręki)
KLERYK –  Nikt nie poda mi ręki?
(starsi ze spuszczonymi głowami udają, że nie widza wychodzącego Kleryka)
   Kleryku.
   Dzięki Ci za opisanie tego, co działo się na Twoim komitecie odwoławczym.
   To jeszcze jeden dowód na to, że komitety sądownicze świadków Jehowy nie są powoływane po to, żeby osobie chorej duchowo, pomagać.
   Nikt stamtąd, nie wykazał troski o Twoją pomyślność duchową, pomimo, że otwarcie mówiłeś, że oddaliłeś się od zboru.
   Żaden starszy z tych komitetów nie był zainteresowany by Ci pomóc.
   Walka na argumenty i udowadnianie, jakim to jesteś niewygodnym świadkiem.
   Twoje logiczne argumenty całkowicie zignorowane.
   Intencje komitetu jasne.

   I wygląda to tak.
   Nie ma podstaw do powołania komitetu, ale my i tak Ci komitet zrobiliśmy.
   Tylko zmieniliśmy akt oskarżenia.
   Nie dostałeś kijem, to dostaniesz pałą.
   Bo robisz to, czego świadek Jehowy nie powinien robić.
   Okres sześciu miesięcy, na poprawę ... ZAPOMNIJ!!! ... w Twoim przypadku nie należy Ci się okres na rehabilitację.
   Z premedytacją zabieramy Ci to.

   Czyli tak.
   Brat/siostra pobiera się nie w "Panu", nie ma podstaw do komitetu.
   Producent dachówek, śj, nie będzie miał komitetu za sprzedaż dachówek na kościół dla księdza.
   Bracia, którzy noszą obrączki na znak zawartego małżeństwa, nie będą powoływani przed komitety sądownicze
   Ale Twoje toppery, zdjęcie dzieci i książka na półce, to już inna bajka.

   I święty argument:
   Wszyscy świadkowie Jehowy tak postępują, bo tego oczekuje Jehowa!
   Nie, wszyscy tak postępują, bo taką linię postępowania określiło Ciało Kierownicze świadków Jehowy.
   Nie ważne, że może się tysiąc razy pomylić, tak jak to wykazałeś na podstawie stosunku do przeszczepów narządów.
   To nie jest ważne.
   Ważne jest tu i teraz, Twój stan duchowy, czyli to, że chorujesz duchowo i oddaliłeś się od zboru, nikogo nie interesuje.
   Przyszliśmy Ci udowodnić, jakim jesteś śj i że nie możesz być takim śj, bo wszystkich dookoła gorszysz swoją postawą jako głowa domu.
   Komitet odwoławczy nie będzie podważał decyzji komitetu poprzedniego, bo zadziałał by przeciwko sobie.
   Uważamy, że jesteś krnąbrnym, mającym za bardzo swoje zdanie, niepokornym świadkiem Jehowy.
   Zmieniamy kaliber paragrafu, na rozpasanie i dowidzenia.

   Kleryku, jeszcze raz dziękuję Ci bardzo za ten opis.
   Dla mnie osobiście, to jest dowód na to, że walka na logiczne argumenty z tym molochem jest z góry skazana na przegraną.
   Tam nikt logiki się nie trzyma i nikogo nie obchodzi dobro jednostki, czy całej rodziny :'( :'( :'(
   No kłamstwo nie może być jednocześnie prawdą.
   I ta demonstracja miłości braterskiej na koniec, że nikt z tych siedmiu braci nie podał Ci ręki na pożegnanie.
   Przecież jeszcze ostateczna decyzja nie zapadła, bo zapowiedziałeś odwołanie, więc nadal jeszcze jesteś ich bratem.
   Ale oni w swoich sercach już Cię osądzili i skreślili z listy śj i nie jesteś już ich bratem.
   Domniemanie niewinności panujące w sądach świeckich przeskoczyło ich tysiąc razy.
   Bo tu człowiek jest uznany za winnego dopiero jak zapada ostateczny wyrok.
   W imieniu Rzeczpospolitej Polskiej.
   Trzymaj się.
   Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2020, 07:34 wysłana przez Estera »
Kim będziesz beze mnie? Zapytał strach. Będę wolna!
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ - tajny kodeks karny Świadków Jehowy tylko dla starszych.


Offline Takajaja

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Luty, 2020, 07:46 »
Kleryk: Szczerze ci teraz współczuje!! :(


Offline nowicjusz

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Luty, 2020, 08:30 »
Współczuje. Ale finał wydawał się do przewidzenia...
Wg mnie, to decyzja o wykluczeniu zapadła wcześniej i została narzucona przez NO.

Pytanie, te 'dowody' zgromadzone na ciebie... jak długo je zbierali? Wszystkie te wydarzenia (urodziny, zdjęcia, znaczki na torty) były w tym samym czasie? ... Czy raczej 'teczka rosła' i czekali na odpowiednią chwilę?


Marzena

  • Gość
Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Luty, 2020, 09:00 »
W tym wszystkim nie jesteś sam. Gdy padły słowa, o utraconej wierze przez Ciebie pomyślałam przez chwilę będzie przełom... a tu nic jakby nic nie interesowało ich jak tylko pozbycie się Ciebie z przenajświętrzej organizacji. Takie zachowania bolą, ale zdobyłeś się na to by pokazać może już nie tyle nam co innym nowym, którzy tu zaglądają jak org wygląda od środka.
Ode mnie BRAWO!


Offline Roszada

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Luty, 2020, 09:10 »
Cytuj
(Kleryk wyciąga rękę, i podchodzi po kolei do każdego starszego, jednak żaden z nich nie podaje mu ręki)

KLERYK –  Nikt nie poda mi ręki?

(starsi ze spuszczonymi głowami udają, że nie widza wychodzącego Kleryka)
I te świnie chcą by ktoś się później jeszcze ukorzył i przystał do takiej bandy jak oni? >:(
Oj gorze...  :-\

Jak się kiedyś stanie, że jakiś sfanatyzowany wykluczany ŚJ porozbija im łby pałą, to niech się nie dziwią. :(

Na dodatek powiedział im, że się będzie odwoływał, więc jeszcze nie jest winien.

Jedna kobieta po odwoławczym napisała Nadarzynowi, że jak jej Nadarzyn nie odpisze, to zainteresuje media. :)
A zna przewałki w zborze. ;)


Offline Takajaja

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Luty, 2020, 09:17 »
I te świnie chcą by ktoś się później jeszcze ukorzył i przystał do takiej bandy jak oni? >:(
Oj gorze...  :-\

Jak się kiedyś stanie, że jakiś sfanatyzowany wykluczany ŚJ porozbija im łby pałą, to niech się nie dziwią. :(

Oczywiscie ze nie jestem za przemocą!!!

Ale gdyby tak bylo jak Roszada pisze, to moze jeden z drugim zastanowiliby sie nad tym co robią, w imię czego lub kogo to robią. Moze by do nich doszlo ze niszczą ludzkie zycie.

Ale z drugiej strony....znajac zycie....widzieliby w tych fizycznych przesladowaniach radosc sluzenia Jehowie.
Boze....na oddział psychiatryczny by sie nadawali wszyscy!!!
« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2020, 09:29 wysłana przez Takajaja »


Offline Opatowianin

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Luty, 2020, 09:55 »
Teoria:
Przepełniona miłością organizacja... Jedyni prawdziwi chrześcijanie...

Praktyka:
Traktowanie bliźnich jak śmieci,  z bezczelnymi wyjaśnieniami że jest to "pomoc duchowa" :-X :-X

Faryzeizm do n-tej potęgi, wyrafinowane łajdactwo!

PS. Znałem jednego ŚJ, który w porywie złości chwytał za nóż. Miał za to KS, ale jakoś NIE MIANO ODWAGI GO WYKLUCZYĆ. Dostawał nawet punkty w TSSK! Jeszcze się przechwalał, że starsi to mu mogą... cztery razy z nimi wygrał...  Ale wobec "podsądnego" nie stosującego przemocy to są WIELCY BOHATEROWIE??!!! Słów na to brak!... >:(


Offline Takajaja

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Luty, 2020, 10:15 »
Teoria:
Przepełniona miłością organizacja... Jedyni prawdziwi chrześcijanie...

Praktyka:
Traktowanie bliźnich jak śmieci,  z bezczelnymi wyjaśnieniami że jest to "pomoc duchowa" :-X :-X

Faryzeizm do n-tej potęgi, wyrafinowane łajdactwo!

PS. Znałem jednego ŚJ, który w porywie złości chwytał za nóż. Miał za to KS, ale jakoś NIE MIANO ODWAGI GO WYKLUCZYĆ. Dostawał nawet punkty w TSSK! Jeszcze się przechwalał, że starsi to mu mogą... cztery razy z nimi wygrał...  Ale wobec "podsądnego" nie stosującego przemocy to są WIELCY BOHATEROWIE??!!! Słów na to brak!... >:(

Pedofili nie zglaszają!! A ciekawe czy by zglosili jakby jeden z drugim w łeb dostał??? Hmmm....


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Luty, 2020, 10:20 »
...

KLERYK –  Skoro straciłem wiarę, to może należało by spytać dlaczego straciłem wiarę?
POMOCNIK – To nie jest ważne.
KLERYK –  No  chyba, że to nie jest ważne.

....

Ten cytat z rozmowy na to jak dla mnie kapitalny moment tego komitetu. Jakby ktoś miał jeszcze jakieś złudzenie, że wiara dla Świadków Jehowy ma znaczenie to tu ma przez starszego te wątpliwości rozwiane. Oni nie wierzą. Liczy się posłuszeństwo i uległość.

Tym bardziej śmieszne jest przytoczenie na pierwszym komitecie listu do Jakuba 5 rozdział a 14, 15:
„Jeśli ktoś z was choruje, niech wezwie starszych zboru, a ci niech się za niego modlą, nacierając go oliwą w imię Jehowy. Modlitwa zanoszona z wiarą uzdrowi chorego i Jehowa go podniesie. A jeśli popełnił grzechy, uzyska przebaczenie.”
 ;) ;D >:D

Kleryku, BRAWA!!! Trzymaj się chłopie. Jak masz wciąż chęci to psuj im krew dalej. Zapewne spływa to po nich. Ole odwołuj się, publikuj dla innych by widzieli, że ci niby słudzy boży to bezduszne i co gorsza bezmyślne korpoludki. A jeśli, jednak któryś  z nich resztki myślenia zachował to zasiejesz niepewności i zwątpienia ziarna a wtedy może i bóg da wzrost  ;)


Offline zona_abrahama

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Luty, 2020, 10:28 »
Nie mogę czytać twojego komitetu, bo się za bardzo denerwuje i jednocześnie podziwiam twoje stalowe nerwy i to, że ci się chce z nimi rozmawiać.


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Luty, 2020, 10:37 »
Nie mogę czytać twojego komitetu, bo się za bardzo denerwuje i jednocześnie podziwiam twoje stalowe nerwy i to, że ci się chce z nimi rozmawiać.

Ja też podziwiam ale bym, może bez cygara ale potraktował ich podobnie jak niżej...
Nie nadają się nawet do sądu dla ludozercow....


Zwykłe drewniane kołki korporacyjne i taka sama z nimi rozmowa jak ze słupem drewnianym.
Jakby im na szkoleniu dla starszych kazali salutować przed komitetem sądowniczym do Białej Brzozy przez 5 minut bo tego wymaga aktualnie od poslusznych Jehowa to to by robili tyle w nich myślenia i empatii.

Albo inaczej Nie rozmawiaj zbytnio poważnie z głupim bo ściągnie cię do swojego poziomu a tam wygra doświadczeniem.....

Do głupich odpowiada się na ich poziomie po prostu..zeby zrozumieli...bo nie czują i tak tego co robią



« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2020, 10:40 wysłana przez accurate »
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Offline klenczon

Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Luty, 2020, 11:34 »
Czytając przypowieść o Samarytaninie porównałem go z twoim opisem.

Każdy z nas może wpaść w różne zawirowania, ale tak jak powiedział Jezus, że
bliźnim okazał się ten który się nad nim ulitował, czyli bezpośrednio pomógł.

Ci pastuchy chowając rękę, odwracając głowę wykazali że są dziećmi
tych co Jezus naznacza do zniszczenia.

ŚJ - To nie jest prawdziwa religia, to odstępczy kult
« Ostatnia zmiana: 06 Luty, 2020, 11:58 wysłana przez klenczon »
Łatwiej jest oszukać człowieka, niż przekonać go, że został oszukany.
Mark Twain


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Komitet Odwoławczy Kleryka
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Luty, 2020, 11:58 »
Taaak ;) Najsprytniejsze łaziki na tej szerokości geograficznej. Nie urobisz ich do konsystencji regulaminu.

Mogę mieć 2 kochanki. Zdradzać trzecią żonę. Wóda i narkotyki - non stop kolor. Co tam jeszcze? Zabijanie. Nie wykluczą mnie.
A tu Kleryka wypieprzyli z firmy za fotki. Zdjęcie torta z napisem jest złem. Niedługo powywalają wszystkich cukierników i młode pary, które mają tort weselny. Wiadomo, religia fałszywa.
Zdjęcie z książkami :o Chyba sobie zrobię fotkę z Biblią przekładów katolickich lub protestanckich. To przecież literatura religii fałszywej. jak nic nadaję się do wykluczenia.
Dzieci się Klerykowi przebrały. Ja p....... ! Najbezpieczniej przebierać dzieci w piżamki, takie pasiaste. Najlepiej z naszytym fioletowym trójkątem. Też Was wykluczą za popieranie holokaustu.
Ciekaw jestem co Biblia mówi na temat imienin.
Czy to wszystko zależy od jakości powietrza na danej szerokości geograficznej?

Nie jestem upoważniony do tego, żeby komuś mówić, co zrobić. Jeśli jednak Kleryk napisze i opisze całą sprawę do BO w PL, dodatkowo do Warwick, to może oni też się pośmieją. Przy czym, w takim wypadku, będzie to dla nich źródło informacji w temacie: co się dzieje wśród ludu. Czy lud jest odpowiednio otępiały. 
Odwrócę jeszcze to wszystko. Przy czym to nic nie zmienia. Człowiek oczekuje, że ludzkość wychodzi z mroków średniowiecza, a tu nic :o Dalej to samo. Pomyśleć, że opowiadania starych ludzi były tak niedorzeczne, a jednak prawdziwe.
Teraz bym zrobił komitet za posiadanie zdjęcia własnego. To jest samouwielbienie i czczenie samego siebie. Jak na urodzinach. Codziennie ktoś ma urodziny.

Kazus prawny bym im zrobił. Jakby Kleryk pracował w Policji. To można go wykluczyć, czy nie? Podpowiem, że na KSP tego uczyli. Czyli kobiety też powinny wiedzieć.