Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu  (Przeczytany 11845 razy)

Offline robbo1

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Styczeń, 2018, 15:24 »
David H.Stern przeciwstawia się naszemu wyjaśnieniu egzekucji .
Niemniej w swoim NTPŻ :
"zamiast słowa krzyż używa "pal do uśmiercania",bądź "pal"a zamiast "ukrzyżować"  -  "uśmiercić na palu","stracić na palu",czy "przybić do pala egzekucyjnego".
Jego zdaniem w ten sposób skupiamy swoją "uwagę na samych wydarzeniach,zwłaszcza zaś na ich aspekcie karnym;podczas gdy popularne określenia nie wyjaśniają wiele i niosą w sobie sporo kościelnych skojarzeń,zrodzonych już później z biegiem historii".


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Styczeń, 2018, 15:32 »
Piszesz robbo nie na temat.
My piszemy nie o egzekucji ale o tym, że słowo skrzyżowanie wywodzi się od krzyża, a nie od pala.
Tak więc nie klep bzdur.
Ogarnij się chłopie.

Fajnie by brzmiało:
dwie spalowane drogi. ;D


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Styczeń, 2018, 15:48 »
No to pokaż tych niepysznych w necie od których miałbym się coś nauczyć w sprawach doktryny (nie kasy i nie pedofilii) i skorzystać z tego czego nie znam i nie mam.
Czekam na nazwiska i linki bo mi się przydadzą.
Napiszę Ci co się nauczyłem. :-\To podaj jakiego słowa greckiego używają w stosunku do innych ukrzyżowanych.

Liczni są ludzie tacy jak Ty. Nie podam Ci żadnych linków ni nazwisk, bo Ty masz to tak naprawdę gdzieś. Czytasz to, co potwierdza Twój światek, a to, co Twój obraz świata mąci, uznajesz za głupie. Tytuł profesora ma dla Ciebie znaczenie wtedy, gdy mowa o ludziach, którzy potwierdzają Twoje tezy, a kiedy ktoś mówi co innego, to wieszasz na nim psy. Jak chcesz się czegoś nauczyć, to weź sobie Auerbacha i Goliasa i się nauczysz czegoś, czego z pewnością nie wiesz, co licznymi postami udowadniasz, wypowiadając się na te tematy.
Nie będę tematu staurosa z Tobą roztrząsał. Jest przecież odpowiedni wątek na temat słowa greckiego. Myślałem, że ten wątek jest o cytacie ŚJ, który zamieściłeś w pierwszym poście. Napisałem dość klarownie i dosadnie, że w zdaniu, które cytujesz nie ma paradoksu. Można co prawda zgwałcić prawidła składni polskiej i widzieć w nim co się chce. Takie Twoje prawo. Powiem Ci jednak, że jak ortodoksyjny ŚJ przeczyta ten post, to uzna Twój komentarz za złośliwy i stwierdzi, że odstępcy tylko kłamią etc. ŚJ nie zaprzeczyli, że słowo skrzyżowanie pochodzi od słowa krzyż. Nie napisali też, że Rzymianie nigdy nie stosowali kary śmierci na crux immissa. Dziwi mnie strasznie, że jako człowiek zainteresowany starożytnością uparcie próbujesz przylepiać polską nomenklaturę z XX i XXI w. na szukanie genezy czegoś starszego. No ale trudno. Skoro wiesz już wszystko, to ca ja będę Ci pisał. Miłego popołudnia życzę.


Tusia

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Styczeń, 2018, 15:53 »
ŚJ nie zaprzeczyli, że słowo skrzyżowanie pochodzi od słowa krzyż.

Zgadzasz się z tym, że słowo "skrzyżowanie" pochodzi od słowa "krzyż"?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #19 dnia: 14 Styczeń, 2018, 15:55 »
Zgadzasz się z tym, że słowo "skrzyżowanie" pochodzi od słowa "krzyż"?

Oczywiście, że tak. Dziwię się, że w umyśle Roszady taka kwestia powstała, bo nikt tego nie kwestionuje.


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Styczeń, 2018, 15:58 »
Posumujmy fakty:

ŚJ na wszelkie sposoby starają się podważyć to, że greckie słowo stauros oznacza krzyż. W swej polemice oni nawet używają słowo „skrzyżowanych”, nie zastanawiając się nad tym, że słowo to zawiera w sobie krzyż i wywodzi się ono od krzyża, a nie od pala. Oto przykład takiego ich absurdu: „Ani w grece klasycznej, ani w dialekcie koine stauròs nie nasuwa myśli o dwóch skrzyżowanych kawałkach drewna” („Wnikliwe poznawanie Pism” 2006, t. 2, s. 1134). Widać więc, że słowo skrzyżowanie (np. dróg), znane i używane przez ŚJ do dziś, wywodzi się od krzyża, a nie od pala.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń, 2018, 10:14 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Styczeń, 2018, 16:07 »
Nie, drogi Roszado. ŚJ napisali o słowie stauros w dawnej grece: Ani w grece klasycznej, ani w dialekcie koine stauròs nie nasuwa myśli o dwóch skrzyżowanych kawałkach drewna.
Nic tamta greka nie ma do współczesnego słowa skrzyżowanie, czy to po polsku, czy po angielsku czy po grecku. To właśnie napisali. Że słowo stauros w tamtych czasach nie nasuwa myśli o skrzyżowaniu. Dziś nasuwa, kiedyś nie nasuwało. Niczego paradoksalnego w ich zdaniu nie widzę. Widzę za to paradoksy w Twoim czepianiu się. Nie rozumiem o co Ci chodzi.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń, 2018, 16:09 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #22 dnia: 14 Styczeń, 2018, 16:09 »
A mnie nie interesuje koine ale słowo skrzyżowanie.
Rozumiesz to człowieku?

Manipulacją jest używanie słowa skrzyżowanie nie uznając krzyża.
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń, 2018, 16:12 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #23 dnia: 14 Styczeń, 2018, 16:12 »
A mnie nie interesuje koine ale słowo skrzyżowanie.
Rozumiesz to człowieku?

Rozumiem, człowieku. Gratuluję wiedzy etymologicznej w języku polskim. Ale co to ma do czegokolwiek?


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #24 dnia: 14 Styczeń, 2018, 16:14 »
Rozumiem, człowieku. Gratuluję wiedzy etymologicznej w języku polskim. Ale co to ma do czegokolwiek?
Nie polskiej, ale tak jest też w innych językach.
Tusia pokazał grekę, a ja wspomniałem o ang.
Cytuj
Ale co to ma do czegokolwiek?
Manipulacją jest używanie słowa skrzyżowanie nie uznając krzyża.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #25 dnia: 14 Styczeń, 2018, 16:17 »
Nie polskiej, ale tak jest też w innych językach.
Tusia pokazał grekę, a ja wspomniałem o ang.

Zatem co ma wiedza etymologiczna w nawet wielu językach nowożytnych do tego zdania, które napisali? Nadal nie czyni tego zdania paradoksem. Nie rozumiem o co Ci chodzi. Uparłeś się na to słowo krzyż jak ŚJ na wymowę Jehowa.


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #26 dnia: 14 Styczeń, 2018, 16:19 »
Chodzi o to, że jeśli ktoś krzyż odrzuca, to niech nie buduje argumentacji na słowie skrzyżowany udowadniając pal.
Śmiesznie to wygląda. ;)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #27 dnia: 14 Styczeń, 2018, 16:22 »
Chodzi o to, że jeśli ktoś krzyż odrzuca, to niech nie buduje argumentacji na słowie skrzyżowany udowadniając pal.
Śmiesznie to wygląda. ;)

Ale oni argumentują negatywnie ("nieprawda, że ..."). Naprawdę tego nie widzisz? Czynią tak zapewne, żeby to było jeszcze mocniejsze: "niemal każdy myśli, że Jezus umarł na krzyżu, a słowo w NT nie niesie ze sobą nawet myśli o skrzyżowaniu". Oto ich argumentacja. Mnie ani nie śmieszy ani nie jest paradoksem. Czepiasz się :P


Offline janeczek

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #28 dnia: 14 Styczeń, 2018, 16:38 »
Skoro to czsy cesarstwa rzymskiego to powinny być jakieś ślady w zapiskach jakie był sumarycznie liczby palowań do krzyżowań skoro słowo stauròs znaczy to i to,no chyba towarzystwo to uzasadnia ja takie powiecmy wytłumaczenie słyszałem że po inspekcj Jezusa Jehowa prezesa natchnął i stąd upalownie jak nie ma dowodów to przynajmniej poszlaki wizerunki palowań rzymskich zapiski,to nowę światło u mnie w rodzinie zostało źle przyjęte tak daleko sięgają moje związki z towarzystwem strażnicą wiem bo pradziadek go nie uzał i był problem na pogrzebie
PAŚCIE TRZODĘ BOŻĄ 
Publikacja ta jest poufna i chroniona prawem autorskim.  Ktoś dobrowolnie przyjmuje krew należy podać w zborze że winowajca odłączył się


Offline HARNAŚ

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #29 dnia: 14 Styczeń, 2018, 16:45 »
Idąc tokiem rozumowania Roszady to świadkowie nie biorą na ból głowy tabletki z krzyżykiem , tylko z palem .