Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu  (Przeczytany 11844 razy)

Michał chlu

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Styczeń, 2018, 17:06 »


Co do krzyża, to oczywiście Gorszyciel ma 500% racji w tej kwestii. Niezależnie czy Jezus umarł na krzyżu czy palu to oczywiście Gorszyciel ma racje bo nigdy ŚJ nie argumentowali zawieszenia na palu Jezusa mówiąc o ukrzyżowaniu. W mojej ocenie można komuś skrzyżować nadgarstki przybijając go do pala i nazwać to ukrzyżowaniem ale co ja mogę wiedzieć w wieku 52 lat kiedy "głupi jestem tak jak byłem".

gedeon:edycja
« Ostatnia zmiana: 14 Styczeń, 2018, 18:04 wysłana przez gedeon »


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Styczeń, 2018, 18:07 »
Idąc tokiem rozumowania Roszady to świadkowie nie biorą na ból głowy tabletki z krzyżykiem , tylko z palem .
Pewnie masz rację, skoro przedstawiasz argumenty.

Oni, tak jak ty, argumentują pal nie skrzyżowanymi belkami.

Jak ja odrzucam pal, to w głowie mi się nie mieści by napisać, że "Jezus został upalowany do krzyża".


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Styczeń, 2018, 18:21 »
Pewnie masz rację, skoro przedstawiasz argumenty.

Oni, tak jak ty, argumentują pal nie skrzyżowanymi belkami.

Jak ja odrzucam pal, to w głowie mi się nie mieści by napisać, że "Jezus został upalowany do krzyża".

Niby tak. Ale zgodnie z Twoim tokiem rozumowania nie powinieneś nawet pisać "odrzucam pal", bo wierzysz w krzyż. A napisałeś.


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Styczeń, 2018, 18:25 »
Bo ja nie odrzucam pali. :)
Wierzę w dwa pale.
Jeden, do którego przybito ręce, a drugi, do którego przybito nogi.
Skrzyżowane pale.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Styczeń, 2018, 18:28 »
Może już skończmy, bo choć tego nie widzisz, to powiedziałeś już tyle na temat tego cytatu, że lepiej dla Ciebie będzie skończyć temat. Jeżeli jedynie wiara w coś uprawnia jedynie do używania słowa, które to coś określa, to doprawdy ręce mi opadły.


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Styczeń, 2018, 18:38 »
Ja wcale nie piszę o tym cytacie, bo mógłby być inny, a jest ich kilkanaście.
Ja skupiam się na słowie skrzyżowane.

Sam tylko do książki swej dałem dopisek:

Cytuj
ŚJ na wszelkie sposoby starają się podważyć to, że greckie słowo stauros oznacza krzyż. W swej polemice oni nawet używają słowo „skrzyżowanych”, nie zastanawiając się nad tym, że słowo to zawiera w sobie krzyż i wywodzi się ono od krzyża, a nie od pala. Oto przykład takiego ich absurdu: „Ani w grece klasycznej, ani w dialekcie koine stauròs nie nasuwa myśli o dwóch skrzyżowanych kawałkach drewna” („Wnikliwe poznawanie Pism” 2006, t. 2, s. 1134). Widać więc, że słowo skrzyżowanie (np. dróg), znane i używane przez ŚJ do dziś, wywodzi się od krzyża, a nie od pala.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń, 2018, 10:12 wysłana przez Roszada »


Offline robbo1

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #36 dnia: 15 Styczeń, 2018, 17:35 »
Jeżeli tak to krzyż to przedmiot w kształcie dwóch linii przecinających się pod kątem prostym.
Tak to dwie przecinające się ze sobą pod kątem prostym drogi [ulice] tworzą skrzyżowanie
,a ono widziane z góry krzyż.

Przy czym tak naprawdę :
"dwie przecinające się pod kątem prostym linie stanowią najstarsze symboliczne przedstawienie świata.To [imago mundi] zawiera najważniejsze elementy tradycyjnego wyobrażenia o świecie,jego kształcie i organizacji.Łączy z sobą przeciwieństwa (góra-dół;lewa -prawa),znosząc tym samym opozycje,jakie dzielą świat..."
I jeszcze klika innych rzeczy.
Przy czym te wyobrażenia zdecydowanie wyprzedzają chrześcijaństwo i nie krzyż wywodzi się z tego,tylko "chrześcijański znak krzyża ...wzbogacił podstawową symbolikę".
Na pewno jednak jej nie stworzył.
Z tej przyczyny wywody o pochodzeniu skrzyżowania od "chrześcijańskiego krzyża",to pewnie nieporozumienie.
Tak to widzę.
I wielce gratuluję "trzeźwego umysłu" Gorszycielu.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń, 2018, 17:39 wysłana przez robbo1 »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #37 dnia: 15 Styczeń, 2018, 17:45 »
Jeżeli tak to krzyż to przedmiot w kształcie dwóch linii przecinających się pod kątem prostym.
Tak to dwie przecinające się ze sobą pod kątem prostym drogi [ulice] tworzą skrzyżowanie
,a ono widziane z góry krzyż.

Przy czym tak naprawdę :
"dwie przecinające się pod kątem prostym linie stanowią najstarsze symboliczne przedstawienie świata.To [imago mundi] zawiera najważniejsze elementy tradycyjnego wyobrażenia o świecie,jego kształcie i organizacji.Łączy z sobą przeciwieństwa (góra-dół;lewa -prawa),znosząc tym samym opozycje,jakie dzielą świat..."
I jeszcze klika innych rzeczy.
Przy czym te wyobrażenia zdecydowanie wyprzedzają chrześcijaństwo i nie krzyż wywodzi się z tego,tylko "chrześcijański znak krzyża ...wzbogacił podstawową symbolikę".
Na pewno jednak jej nie stworzył.
Z tej przyczyny wywody o pochodzeniu skrzyżowania od "chrześcijańskiego krzyża",to pewnie nieporozumienie.
Tak to widzę.
I wielce gratuluję "trzeźwego umysłu" Gorszycielu.

Ja nie myślałem nawet o takich rzeczach jak Ty. Widocznie w ogóle mnie nie zrozumiałeś.


Offline robbo1

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #38 dnia: 15 Styczeń, 2018, 18:04 »
Niemniej i tak spostrzegam twój zrównoważony stosunek do prawdy,jako takiej,niezależnie "od strony jej widzenia".
Widzisz prawdę w prawdzie niezależnie od "stronnictwa".
Nie oznacza to,że stajesz w obronie naszych wierzeń,jako takich.
Tylko prawdy,jeżeli nawet ujawni się po naszej stronie.
Ewentualnie może tam być.
Niekoniecznie jest.
Tak to widzę.
Ja wspominam tylko o tym,że słowo "skrzyżowanie" i przez to krzyż, wywodzi się od skrzyżowania ulic itp.nie dwóch części krzyża.
Stworzony w ten sposób krzyż ma dużą starsze dzieje niż egzekucyjny.
Jak i miał swoje pochodzenie i znaczenie przed nim.


Dobry Pasterz

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #39 dnia: 16 Styczeń, 2018, 12:03 »
Im dłużej czytam tym mniej rozumiem.

Roszado czyli uważasz że skoro ŚJ nie wieżą że Jezus umarł na krzyżu to nie wolno im w swojej argumentacji używać słów pochodzących od 'krzyż'?

Innymi słowy, gdyby przerobić te dwa cytaty z twojego pierwszego posta w ten sposób to już byłoby pod tym względem ok?

Cytuj
*** it-2 s. 1134 ak. 4  ***
Ani w grece klasycznej, ani w dialekcie koine stauròs nie nasuwa myśli o dwóch przecinających się kawałkach drewna.


*** it-2 s. 1134 ak. 2 Zawieszenie na palu ***
Większość przekładów biblijnych podaje, że Jezus został „ukrzyżowany”, czyli zawieszony na krzyżu, a nie na palu. Wynika to z popularnego poglądu, według którego narzędzie jego męki nie było prostym palem czy słupem, lecz składało się z dwóch przecinających się kawałków drewna

Druga sprawa do Tusi. To że we współczesnej grece stauros oznacza krzyż, nie oznacza że w tekście sprzed prawie 2000 lat będzie znaczył to samo. Co chyba jest oczywiste. Nie rozumiem po co podawać takie argumenty skoro one tylko wprowadzają zamieszanie do rozmowy...
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń, 2018, 12:11 wysłana przez Dobry Pasterz »


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #40 dnia: 16 Styczeń, 2018, 12:59 »
Krótko:

Jak ja odrzucam pal, to w głowie mi się nie mieści by napisać, że "Jezus został upalowany do krzyża".
Cytuj
Druga sprawa do Tusi. To że we współczesnej grece stauros oznacza krzyż, nie oznacza że w tekście sprzed prawie 2000 lat będzie znaczył to samo.
To trzeba było w Biblii greckiej zostawić słowo stauros, jak jest w oryginale, a nie zamieniać je na ksylon, które widnieje w wielu innych miejscach.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń, 2018, 13:11 wysłana przez Roszada »


Offline zaocznie wywalony

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #41 dnia: 16 Styczeń, 2018, 13:07 »
Roszado - ale śJ nie negują samego istnienia krzyża (więc i słów pochodnych, typu skrzyżowanie, ukrzyżowany itp), a jedynie twierdzą że Jezusa nie zabito na narzędziu kaźni w tym kształcie, a na palu.
Dla przykładu: jeśli stwierdzisz że Twojego sąsiada nie zastrzelono, to nie zaprzeczasz jednocześnie istnieniu broni palnej.


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #42 dnia: 16 Styczeń, 2018, 13:10 »
Roszado - ale śJ nie negują samego istnienia krzyża
No to pokaż mi cytaty ŚJ, że w I wieku krzyżowano i jak ten krzyż po grecku nazywano.


Tusia

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #43 dnia: 16 Styczeń, 2018, 13:13 »
Im dłużej czytam tym mniej rozumiem.

 ;D






Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #44 dnia: 16 Styczeń, 2018, 13:26 »
Cytuj
Innymi słowy, gdyby przerobić te dwa cytaty z twojego pierwszego posta w ten sposób to już byłoby pod tym względem ok?
Tak powinni robić.
Ale oni mają jakiś cel pewnie skoro tego nie robią.
Wiedzą, że słowo skrzyżowany, skrzyżowanie itp. mają szerokie znaczenie i pochodzą od krzyża.
Nawet w Biblii ŚJ padają kilka razy takie stwierdzenia, od których nie mogli się wyzwolić.
Cytuj
Dla przykładu: jeśli stwierdzisz że Twojego sąsiada nie zastrzelono, to nie zaprzeczasz jednocześnie istnieniu broni palnej.
Jak stwierdzę, że nie interesują mnie czołgi to luf od czołgu też nie będę zbierał.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń, 2018, 13:31 wysłana przez Roszada »