Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu  (Przeczytany 11846 razy)

Offline robbo1

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #45 dnia: 16 Styczeń, 2018, 13:41 »
Rozumiem,że występujecie [niektórzy z was] przeciw naszej wierze w to,że nasz zbawiciel umarł na palu,i niepotrzebnym przy tym pisaniu o jego "ukrzyżowaniu".
Może w istocie jest to tylko niepotrzebny "snaps językowy".
Rozumiem,że za właściwszy należy uznać sposób wyrażania się zaproponowany przez Davida Storna,iż należy zastosować
"zamiast "ukrzyżować" - "uśmiercić na palu,"stracić na palu",czy "przybić do pala egzekucyjnego". Te stwierdzenia pozwolą skupić uwagę na samych wydarzeniach,zwłaszcza zaś na ich aspekcie karnym".

A słowa odnośnie "krzyżowania" pochodzą od dwóch przecinających się pod kątem prostym linii np.dróg.
Istnieją dużo dłuższe dzieje i związane z tym wierzenia,niż krzyż [egzekucyjny].
O tym już pisałem.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń, 2018, 13:45 wysłana przez robbo1 »


Dobry Pasterz

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #46 dnia: 16 Styczeń, 2018, 13:47 »
Tak powinni robić.
Ale oni mają jakiś cel pewnie skoro tego nie robią.
Wiedzą, że słowo skrzyżowany, skrzyżowanie itp. mają szerokie znaczenie i pochodzą od krzyża.
Nawet w Biblii ŚJ padają kilka razy takie stwierdzenia, od których nie mogli się wyzwolić.Jak stwierdzę, że nie interesują mnie czołgi to luf od czołgu też nie będę zbierał.

Ok. To jeszcze jedno pytanie mam. Dopatrujesz się w tym jakiegoś celowego działania, manipulacji itd. czy po prostu obśmiewasz niespójność przy formułowaniu myśli?


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #47 dnia: 16 Styczeń, 2018, 13:53 »
Ok. To jeszcze jedno pytanie mam. Dopatrujesz się w tym jakiegoś celowego działania, manipulacji itd. czy po prostu obśmiewasz niespójność przy formułowaniu myśli?
Raczej niespójność.
Czy działanie celowe?
Nie wiem.
To może być celowe w angielskim, ale nie znam na tyle by tak stwierdzić.
Nasi nie zawsze odkrywają myśli tych z USA. Nie każdy też język może nadać się.

Podawałem przykład chrztu.
W USA jest to bapizm pokrewne z gr. słowem bapidzmo.
A w polszczyźnie pochodzi od kriest, kreślić znak krzyża przy udzielaniu go.

Zresztą nasi tłumacze ŚJ samowolnie pewnie rzeczy zmieniają czasem.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń, 2018, 14:22 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #48 dnia: 16 Styczeń, 2018, 18:33 »
robbo nie ma racji pisząc że termin skrzyżowanie, nie wywodzi się od krzyża.

Otóż sam Gorszyciel przyznał gdzie indziej, że wpierw było słowo stauros, a później pojawiły się określenia:

diastaurose i staurodromi, co oznacza „skrzyżowanie” (np. dróg).

Np.w języku polskim mogły istnieć dawno określenia "rozstaje dróg", rozdroże, rozjazd itp.
To samo w innych językach.
Ale gdy pojawił się stauros w znaczeniu krzyża pojawiło się skrzyżowanie po polsku, a po grecku wskazane powyżej słowa.


Tusia

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #49 dnia: 16 Styczeń, 2018, 18:48 »
Zresztą nasi tłumacze ŚJ samowolnie pewnie rzeczy zmieniają czasem.

Tak jak sfałszowali cytat Justyna Męczennika. Musiałem jechać do Nadarzyna i osobiście prostować ten fakt, który dopiero po wielu latach został naprawiony.

http://piotrandryszczak.pl/manipulacja-cytatem-justyna-meczennika.html


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #50 dnia: 16 Styczeń, 2018, 19:03 »
Tak na marginesie wielokrotnie trafiałem w Strażnicach w tych samych fragmentach angielskich słowo Bóg, a w polskich Jehowa.
Aż nie to dziwiło, że nasi ŚJ chcą być 'świętsi od swego 7-osobowego papieża'. ;D


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Styczeń, 2018, 10:53 »
Krzyżyk był już wcześniej znany jak samo Towarzystwo pisze, przed Jezusem:

Towarzystwo Strażnica w swej angielskiej Biblii w przypisie podaje, że wspomniany w Ez 9:4 „znak” miał kształt krzyża:

   Lit., “you must mark a mark.” The Heb. word for the noun “mark” is taw, the last letter of the Heb. alphabet, which was anciently a cross mark (×). (New World Translation of the Holy Scriptures – With References 1984).

   Ciekawe jest też to, że kiedyś komentując tekst Ez 9:4 Towarzystwo Strażnica też pisało o krzyżu:

„»Uczynił znak«, literalnie »Postaw ›taw‹ na czołach«. »Taw« jest dwudziestą drugą literą Żydowskiego alfabetu, która miała kształt krzyża (+)” („Dokonana Tajemnica” 1925 [ang. 1917, 1926] s. 471).


Tusia

  • Gość
Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Styczeń, 2018, 11:11 »
Krzyżyk był już wcześniej znany jak samo Towarzystwo pisze, przed Jezusem:

Towarzystwo Strażnica w swej angielskiej Biblii w przypisie podaje, że wspomniany w Ez 9:4 „znak” miał kształt krzyża:

   Lit., “you must mark a mark.” The Heb. word for the noun “mark” is taw, the last letter of the Heb. alphabet, which was anciently a cross mark (×). (New World Translation of the Holy Scriptures – With References 1984).

   Ciekawe jest też to, że kiedyś komentując tekst Ez 9:4 Towarzystwo Strażnica też pisało o krzyżu:

„»Uczynił znak«, literalnie »Postaw ›taw‹ na czołach«. »Taw« jest dwudziestą drugą literą Żydowskiego alfabetu, która miała kształt krzyża (+)” („Dokonana Tajemnica” 1925 [ang. 1917, 1926] s. 471).

Skaniątka  8-):

http://piotrandryszczak.pl/taw.html


Offline robbo1

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #53 dnia: 19 Styczeń, 2018, 16:39 »
Rozumiem,że zanim pojawił się "krzyż egzekucyjny",nikt nigdy przecięcia się w jednym poziomie dróg ,ich rozwidlenia,czy połączenia nie nazwał "skrzyżowaniem".


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #54 dnia: 19 Styczeń, 2018, 17:01 »
Jak mogło istnieć słowo skrzyżowanie skoro wg ciebie stauros oznaczało pal, anie krzyż?
Nie podałeś zaś jak nazywano skrzyżowane belki po grecku.


Offline robbo1

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #55 dnia: 19 Styczeń, 2018, 17:48 »
Rozumiem,że nie stosowano żadnej nazwy na określenie przecięcia się w jednym poziomie dróg" itp.przed pojawieniem się "krzyża egzekucyjnego"
Jego pojawienie urodziło pojecie "skrzyżowania drogi".

« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń, 2018, 17:54 wysłana przez robbo1 »


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #56 dnia: 19 Styczeń, 2018, 18:08 »
Nie czytasz wątku.
W Polsce używano np. rozstaje dróg.


Offline robbo1

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #57 dnia: 19 Styczeń, 2018, 18:24 »
Rozumiem,że dwia położone na siebie "pale" mogą utworzyć "plus",lub "krzyż".


Offline zaocznie wywalony

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #58 dnia: 19 Styczeń, 2018, 18:28 »
Roszado - pisałem już: śJ nigdy nie zaprzeczali istnieniu kształtu i formy krzyża (nawet jako oznaczenia związane z kultem religijnym znane były znacznie przed czasami Jezusa - proporcje nieco inne, ale kształt krzyża) , nawet nigdy nie zaprzeczali istnienia narzędzia kaźni w tym kształcie. A twierdzenie (pomijam fakt czy uzasadnione) że Jezus nie zginął na narzędziu kary w kształcie krzyża a pala - nie powoduje że nagle i w historii, i współcześnie zniknął ten kształt i słowa pochodne.
Naprawdę szczerze nie rozumiem o co Ci chodzi i o co walczysz - i według mnie całkowicie bez sensu, ale to akurat moje zdanie.
I dodatkowo - rozstaje to specyficzna forma skrzyżowania, najczęściej w kształcie Y.


Offline Roszada

Odp: Nowomowa CK o krzyżu i skrzyżowaniu
« Odpowiedź #59 dnia: 19 Styczeń, 2018, 18:42 »
Ja też pisałem, ale nie odpisano mi na to o co pytałem. :-\
Ja temat zakończyłem, a niektórzy go piłują. :-\
« Ostatnia zmiana: 20 Styczeń, 2018, 08:27 wysłana przez Roszada »