Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Liczba 666  (Przeczytany 23925 razy)

Offline Giwon

Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #60 dnia: 11 Październik, 2017, 23:50 »

Analogia byłaby słuszna gdyby Mickiewicz był Gruzinem i tam został wychowany, a dopiero potem napisał Pana Tadeusza po Polsku w formie swojej wizji.

Nie można zapominać, że Jan był Żydem i większość symboli jakie znał wywodziły się z Izraela. Po co wymieniał 144 000 jako 12 plemion Izraela po 12 000? I wiele innych. Śj by powiedzieli że to był "język jego serca" ( heh...).

Jeśli odniesiesz to do języka hebrajskiego i jego symboliki to jest dość jasny przekaz pod warunkiem, że nie uczepisz się tego "obliczyć"- jak to często Śj mają tendencje- i nie będziesz bawić się w "numerologię". Fajnie szukać sensacji i znać "tajemne znaczenie" - ale prawda jest bardziej przyziemna.

Przybliżyć symbolikę hebrajską i skąd się to wzięło?

Mickiewicz w zasadzie był Litwinem, celowo użyłem tego przykładu, mogłem zamiast gruzińskiego powiedzieć że litewski (wiem wiem, Mickiewicz nie władał litewskim, ale Litwinem był). Niemniej, skoro Janowi tak bliski był hebrajski to po co pisał po grecku? Skoro co niektórzy uważający że biblia jest natchnionym słowem bożym, i w analizie nie raz się odwołują do oryginałów (zwłaszcza chętnie używany argument że WTS zły bo imię boże na zasadzie analogii z hebrajskich przekładów wrzucają do pism greckich) przecież oryginał to oryginał. Pomijając szczegół że oryginałów nie ma nikt, ale najstarsze zachowane teksty są greckie, to skoro bogu maczał w tym palce, to chyba nie ma co być lepszym od niego i analizować to co udostępnił a nie korzystać z czyichś ludzkich niedoskonałych tłumaczeń jako punkt wyjścia do analizy: co autor miał na myśli. Skoro autorem jest bóg, to co do rzeczy ma tutaj historia i środowisko Jana? wszak nie jego słowa, on tylko pisał.
Człowiek rodzi się po to, żeby przeżyć życie i to od niego zależy czy go nie przegapi.


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #61 dnia: 11 Październik, 2017, 23:56 »
A żeście się uczepili tych szóstek. Ja mam w nr Pesel trzy siódemki  8-)   i co mam coś z anioła? :D

Te trzy siódemki masz pod rząd? Pytam, bo tylko takie mają moc ;). A wiem coś o tym 8-)

Swojego czasu znałem takiego chłopaczyne co to zapuścił włosy i wdział skórę Mawiał on, że te trzy szóstki, to tak naprawdę są odwrócone do góry nogami dziewiątki. Wg mnie nie powinien słuchać nigdy heavy metalu, bo wybitnie mu zaszkodził.
« Ostatnia zmiana: 11 Październik, 2017, 23:58 wysłana przez Moyses »


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #62 dnia: 11 Październik, 2017, 23:58 »
Rozumiem że dla niewierzącego ten temat może być śmieszny.
Jednak jeśli ktoś z czytelników tekstów biblijnych w ogóle zadaje sobie trud,
by podjąć jakąś próbę wejścia w sens tych tekstów, to jest to rzecz szlachetna.

Ja, nawet jeśli nie wyznaję poglądów niektórych ludzi, to staram się
upewnić, czy cokolwiek co mówią jednak nie zasługuje na bliższą uwagę.

Podoba mi się podejście MateuszJana.
A co do tekstu. Genezą dla greckich tekstów chrześcijańskich jest
porządek żydowski wraz z jego tekstami. Liczby w hebrajskim to litery.
Moim zdaniem, badanie tej sprawy z założeniem odwołania się do powyższego faktu, mimo
że tekst jest grecki, nie jest wcale banalne z punktu widzenia różnych hipotez.

Oczywiście ateista czy deista może wyśmiać a priori traktowanie   tekstu
biblijnego jako nośnika informacji (dlatego nie zaskakuje mnie
 przyrównanie czegoś nazywanego tu "wizją" do zaburzeń psychicznych),
no ale to już inny temat.
Z punktu widzenia próby rozwiązania zagadki, do czego zresztą tekst sam wzywa,
wszelka wirtuozeria jest moim zdaniem uprawniona, a wręcz pożądana.

W różnych dziedzinach, czasem odkrywano niektóre rzeczy,
zakładając najmniej prawdopodobne scenariusze.

« Ostatnia zmiana: 12 Październik, 2017, 00:01 wysłana przez Abba »


Offline wrzesien

Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #63 dnia: 12 Październik, 2017, 00:17 »


Mickiewicz w zasadzie był Litwinem, celowo użyłem tego przykładu, mogłem zamiast gruzińskiego powiedzieć że litewski (wiem wiem, Mickiewicz nie władał litewskim, ale Litwinem był). Niemniej, skoro Janowi tak bliski był hebrajski to po co pisał po grecku? Skoro co niektórzy uważający że biblia jest natchnionym słowem bożym, i w analizie nie raz się odwołują do oryginałów (zwłaszcza chętnie używany argument że WTS zły bo imię boże na zasadzie analogii z hebrajskich przekładów wrzucają do pism greckich) przecież oryginał to oryginał. Pomijając szczegół że oryginałów nie ma nikt, ale najstarsze zachowane teksty są greckie, to skoro bogu maczał w tym palce, to chyba nie ma co być lepszym od niego i analizować to co udostępnił a nie korzystać z czyichś ludzkich niedoskonałych tłumaczeń jako punkt wyjścia do analizy: co autor miał na myśli. Skoro autorem jest bóg, to co do rzeczy ma tutaj historia i środowisko Jana? wszak nie jego słowa, on tylko pisał.

To najdłuższe zdania jakie ostatnio czytałem przez co nie mogę się skupić. Przepraszam za formę, ale muszę sobie to podzielić:

"Mickiewicz w zasadzie był Litwinem, celowo użyłem tego przykładu, mogłem zamiast gruzińskiego powiedzieć że litewski (wiem wiem, Mickiewicz nie władał litewskim, ale Litwinem był)"- czyli przykład jest totalnie nie trafiony. Ani z litewskim ani z gruzińskim.

"Niemniej, skoro Janowi tak bliski był hebrajski to po co pisał po grecku?" - jakim językiem posługiwali się ludzie w zborach do których był skierowany "list"? Objawienie 1:4

"Skoro co niektórzy uważający że biblia jest natchnionym słowem bożym, i w analizie nie raz się odwołują do oryginałów (zwłaszcza chętnie używany argument że WTS zły bo imię boże na zasadzie analogii z hebrajskich przekładów wrzucają do pism greckich) przecież oryginał to oryginał." - moje oczy krwawią i nic nie rozumiem.

"Pomijając szczegół że oryginałów nie ma nikt, ale najstarsze zachowane teksty są greckie, to skoro bogu maczał w tym palce, to chyba nie ma co być lepszym od niego i analizować to co udostępnił a nie korzystać z czyichś ludzkich niedoskonałych tłumaczeń jako punkt wyjścia do analizy: co autor miał na myśli." - yyy... Czytam to 5ty raz i nie rozumiem. Najstarsze zachowane teksty są po grecku- prawda. Ale co miałeś na myśli w drugiej części zdania? "Korzystać z czyichś ludzkich niedoskonałych tłumaczeń" - przecież analizuje oryginał więc o jakie tłumaczenia chodzi?

Trudniej Cię zrozumieć niż te objawienia... Piłeś nie pisz



Offline Gremczak

Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #64 dnia: 12 Październik, 2017, 01:12 »
Te trzy siódemki masz pod rząd? Pytam, bo tylko takie mają moc ;). A wiem coś o tym 8-)

Swojego czasu znałem takiego chłopaczyne co to zapuścił włosy i wdział skórę Mawiał on, że te trzy szóstki, to tak naprawdę są odwrócone do góry nogami dziewiątki. Wg mnie nie powinien słuchać nigdy heavy metalu, bo wybitnie mu zaszkodził.
Fajna bajka na dobranoc.


Offline MateuszJan

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 80
  • Polubień: 41
  • Były Starszy
Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #65 dnia: 12 Październik, 2017, 01:17 »
No cóż. Widzę ze tu wszystko wiedzących nie brakuje.  Jedni wierzą widzę w niedoskonałości 6 i doskonałości 7. Mam jednak pytanie skąd wywodzi sie ta interpretacja? 3 podkreślenie 6 niedoskonałość 7 doskonałość itd ? Inni widzę uważają wszystko za proste i pewne bestia to ONZ. A werset zachęca by obliczyć liczbę bestii. Wiec nie ja wpadłem na taki genialny pomysł żeby cos liczyć ale Jan. Dlaczego szyfrem? Nie wiem. Chciałbym jednak dowiedzieć sie kim jest bestia. To wiele rozjaśniłoby sprawę czasu w jakim żyjemy.


Offline wrzesien

Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #66 dnia: 12 Październik, 2017, 02:54 »
Jedni wierzą widzę w niedoskonałości 6 i doskonałości 7. Mam jednak pytanie skąd wywodzi sie ta interpretacja? 3 podkreślenie 6 niedoskonałość 7 doskonałość itd ?

Pytałem się czy wyjaśnić...

Zauważyłem że dużo ludzi zachowuje się jak zafochowane dzieci gdy coś idzie nie po ich myśli.

Czy gdyby rozwiązanie okazałoby się proste (nazbyt proste) to przyjąłbys je z pokorą? Czy byś się oburzył że to za proste?

Kto ma ucho niech słucha.
« Ostatnia zmiana: 12 Październik, 2017, 02:56 wysłana przez wrzesien »


Offline sawaszi

Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #67 dnia: 12 Październik, 2017, 03:41 »
Jest jeszcze pewna kwestia czy Jan ewangelista napisał księgę Objawienia czy ktoś inny (inna pisownia i styl) .Objawienie dołączono do kanonu w 3 w. NE i niektórzy bibliści kwestionują autorstwo tej księgi ..


Offline wrzesien

Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #68 dnia: 12 Październik, 2017, 04:09 »
jesteś świadkiem czy byłeś świadkiem, czy nigdy nie należałeś?
Pytasz się, bo nie wiesz do czego się przyczepić? Jeśli masz coś merytorycznego w temacie to zapraszam do dyskusji. Tymczasem wypowiedzi typu "po ch.. drążyć" nic nie wnoszą.


Offline Szycha

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 499
  • Polubień: 1647
  • Bądź Sobą - jw.org miej w... tam gdzie chcesz...
Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #69 dnia: 12 Październik, 2017, 04:41 »
Po wuj tu przyszedłeś jak Cię to nie obchodzi? Naebany to do domu.
Gwoli ścisłości... każdy wg swej miary odpowiada... u mnie na statku  totalna prohibicja gdyż jest to sejsmik... ale Tobie życzę dobrej zabawy jeśli tylko na taką masz okazję


Offline wrzesien

Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #70 dnia: 12 Październik, 2017, 05:28 »
Gwoli ścisłości... każdy wg swej miary odpowiada... u mnie na statku  totalna prohibicja gdyż jest to sejsmik... ale Tobie życzę dobrej zabawy jeśli tylko na taką masz okazję
Cóż mi powiedzieć... Życzę Ci żebyś trzeźwo i obiektywie spojrzał na swoje posty.
Przepraszam ze swojej strony ale mnie poniosło przez to że wchodzisz w dyskusję i mowisz- "a po co ta dyskusja w ogóle". To nic nie wnosi.
Pozdrawiam


Online Reskator

Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #71 dnia: 12 Październik, 2017, 06:24 »
A po co liczyć, skoro już jest podana? Co ja mam się zastanawiać nad czymś, co napisał człowiek mający zaburzenia schizofrenii paranoidalnej?
Skąd te informacje,masz jakieś żródła z tamtego okresu?
Czy to odkrycia współczesnych analityków-biblistów chcących zaistnieć.


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #72 dnia: 12 Październik, 2017, 06:35 »
Te trzy siódemki masz pod rząd? Pytam, bo tylko takie mają moc ;). A wiem coś o tym 8-)

Swojego czasu znałem takiego chłopaczyne co to zapuścił włosy i wdział skórę Mawiał on, że te trzy szóstki, to tak naprawdę są odwrócone do góry nogami dziewiątki. Wg mnie nie powinien słuchać nigdy heavy metalu, bo wybitnie mu zaszkodził.

 Tak, osatnio dentysta wypisywał mi recepte i mowi..a co pani taka bogata w te siódemki? Na co ja z wrodzoną skromnością odp..bo ja jestem ósmy cud świata. 8-) ;D
A było śmiechu. ;D

Oo przed chwilą w polubieniach też miałam 777. ::)
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #73 dnia: 12 Październik, 2017, 07:42 »
Skąd te informacje,masz jakieś żródła z tamtego okresu?
Czy to odkrycia współczesnych analityków-biblistów chcących zaistnieć.

Ma orzeczenie biegłego sądowego z Białej Podlaski na temat zaburzeń Jana :D

Skoro tekst powstał w środowisku judaistycznym, to odwoływanie się do hebrajskiego, dla Żydów języka świętego, jest jak najbardziej zasadne. A Żydzi pisali po grecku, ażeby być czytanymi, tak jak dziś niektórzy Polacy piszą po angielsku. Tylko dlatego.


Offline sawaszi

Odp: Liczba 666
« Odpowiedź #74 dnia: 12 Październik, 2017, 15:37 »
Ma orzeczenie biegłego sądowego z Białej Podlaski na temat zaburzeń Jana :D

Skoro tekst powstał w środowisku judaistycznym, to odwoływanie się do hebrajskiego, dla Żydów języka świętego, jest jak najbardziej zasadne. A Żydzi pisali po grecku, ażeby być czytanymi, tak jak dziś niektórzy Polacy piszą po angielsku. Tylko dlatego.
  A ja się jeszcze raz zapytam - o którego Jana tu chodzi ? ,o Apostoła Jana (umiłowanego ucznia Jezusa) czy o Jana uwięzionego na wyspie Patmos (wyspa Grecka) - czy to może być ta sama osoba ? - oto jest pytanie ..