Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy  (Przeczytany 75745 razy)

Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #75 dnia: 14 Listopad, 2016, 18:53 »
Ale err przetłumaczyli sami w polskiej na "błąd", więc to nie mój wymysł. Popatrz na tekst polski powyżej w tym samym poście. ;)


Offline myszon

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #76 dnia: 14 Listopad, 2016, 19:21 »
W sumie to dobrze zrobili. Niestety żadne tłumaczenie nie odda znaczenia tak jak oryginał. Tutaj jest "popełnić błąd", ale inny tłumacz mógłby przetłumaczyć na "błądzić", co już ma trochę głębsze znaczenie (można popełnić błąd ortograficzny, ale błądzenie w dziedzinie ortografii to już coś dziwnego). Ile tłumaczy, tyle tłumaczeń.

Po prostu to err znaczy "popełniać błąd" i to make mistake znaczy "popełniać błąd". Tyle tylko, że w pierwszym przypadku chodzi o większe błędy, na przykład takie moralno-etyczne.

A tak w ogóle, czy my nie za bardzo się czepiamy szczegółów? :D


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #77 dnia: 14 Listopad, 2016, 19:29 »
A tak w ogóle, czy my nie za bardzo się czepiamy szczegółów? :D
Nie czepiamy się szczegółów, tylko ja nie znam ang. a nie raz słyszałem, że w tej uproszczonej Strażnicy spłycają pewne kwestie. Z założenia ona dla prostszych ludzi i nie ma ich pewnie za bardzo gorszyć czy straszyć.

Poza tym sprawdzałem, że słowo err (error, errors) nigdy wcześniej nie występowało w powiązaniu z niewolnikiem czy Ciałem Kierowniczym czy wreszcie Towarzystwem.

Po prostu nie byli nieomylni, ale do błędów się nigdy nie przyznawali. :)


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #78 dnia: 14 Listopad, 2016, 21:24 »
Pytanie do znawców agielskiego
Wersja ang. uproszczona:

"The Governing Body is neither inspired nor perfect. It can make mistakes when explaining the Bible or directing the organization." (ang. Strażnica luty 2017 s. 24).

Wersja ang. zwykła:

"The Governing Body is neither inspired nor infallible. Therefore, it can err in doctrinal matters or in organizational direction." (ang. Strażnica luty 2017 s. 26).

A jednak jest coś mocniejszego w wersji uproszczonej.

"Mistakes" to "błędy", to liczba mnoga od "mistake" - "błąd".
Tak więc w wersji podstawowej pisano o możliwym błędzie, a tu o błędach.

Dziękuję tłumaczowi za pomoc na PM. :)


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #79 dnia: 15 Listopad, 2016, 18:31 »
Pisano kiedyś o błędach innych ludzi. ale niewolnik tylko poprawki wnosił. :)

*** w82/13 s. 26 ***
Kiedy popełnimy błąd, co się przydarza wszystkim niedoskonałym ludziom, bądźmy gotowi się do tego przyznać, tak jak „niewolnik wierny i rozumny”, który będąc złożony z niedoskonałych, cielesnych ludzi też musiał wnosić poprawki.

*** km 5/98 s. 4 ***
W przeszłości niektórzy słudzy Jehowy popełniali poważne błędy w swym życiu, ponieważ nie słuchali uważnie przypomnień Jehowy. Z pewnością chcielibyśmy tego uniknąć (2 Król. 17:13-15). „Niewolnik wierny i roztropny” przygotował pouczenia, których wszyscy potrzebujemy.

« Ostatnia zmiana: 15 Listopad, 2016, 18:37 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #80 dnia: 15 Listopad, 2016, 19:23 »
Kiedy niewolnik był zbiorowy w tysiącach osób, a nie tylko jak teraz jako Ciało Kierownicze składające się z kilku osób, wspomniano coś o "błędach". Nie napisano jednak, jak dziś, że chodzi o błędy doktrynalne czy organizacyjne.
Pewnie można myśleć, że chodziło o życiowe. ;)

*** w72/9 s. 20 Czy się zgorszyłeś czyimś postępowaniem? ***
Bóg posługuje się ‚braćmi Chrystusa’, zwanymi także zbiorowo „niewolnikiem wiernym i rozumnym”, aby przeprowadzić na ziemi wielkie dzieło. Ludzie wchodzący w skład tego grona są niedoskonali, popełniają błędy, a jednak są narzędziami w ręku Boga i zażywają Jego błogosławieństw.


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #81 dnia: 17 Listopad, 2016, 20:31 »
Czemu Ciało Kierownicze popełnia błędy?
Bo goni swój ogon:

Rydwan z pewnością nie stoi w miejscu! Pomyślmy o wielu zmianach, które zaszły w ciągu ostatnich 10 lat. Pamiętajmy, że zostały one wprowadzone z woli Jehowy” (Strażnica listopad 2016 s. 16).

Może za "przyzwoleniem" Jehowy robi też błędy, a nie z "woli Jehowy". ;)
Jehowa po prostu pozwolił mylić się CK. :)


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #82 dnia: 17 Listopad, 2016, 21:15 »
Jehowa jeszcze nie czytał strażnicy na luty 2017
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #83 dnia: 17 Listopad, 2016, 21:19 »
Popełnia błędy a jednak krzyczy tak:

„Gdybyśmy ignorowali wskazówki osób, które Jezus wyznaczył do troszczenia się o jego mienie, nie zdołalibyśmy nawiązać bliskiej więzi z Jehową. Bez wsparcia »niewolnika wiernego i roztropnego« nie zrozumielibyśmy w pełni nauk zawartych w Słowie Bożym ani nie umielibyśmy ich stosować w praktyce (Mat. 24:45-47)” (Strażnica 15.09 2010 s. 8).

„Niektórzy uważają, że mogą sami interpretować treść Biblii. Jednak w 1919 roku wyniesiony do chwały Jezus ustanowił wiernego niewolnika, żeby przekazywać pokarm duchowy wyłącznie za jego pośrednictwem. Posługuje się nim, by pomagać swoim naśladowcom zrozumieć Biblię i stosować się do zawartych w niej wskazówek” (Strażnica listopad 2016 s. 16).

To jest jakaś bezczelność chyba. :-\


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #84 dnia: 17 Listopad, 2016, 22:25 »
Widzimy z tego, że choć Świadkowie Jehowy uznają, że Biblia jest natchniona, to jednak twierdzą, iż Ciało Kierownicze ma takie oto cechy związane z nią:

   „zrozumie coś tylko częściowo lub nieściśle”;
   „nie jest nieomylne”;
   „nie jest natchnione przez Boga”;
   „błędnie rozumieli jakieś fragmenty Biblii”;
   „może popełnić błąd przy wyjaśnianiu spraw doktrynalnych”.

Mimo omylności Ciała Kierowniczego jego monopol na rozumienie Biblii

   Pomimo, że Ciało Kierownicze mówi o swoim popełnianiu błędów doktrynalnych i mylnym rozumieniu Biblii, to jednak od wielu lat zastrzega sobie bycia jedynym ekspertem od niej.
Nikt nie może według tego grona zrozumieć Pisma Świętego bez jego pośrednictwa. Oto twierdzenia Ciała Kierowniczego, dawniejsze i obecne:

„Jeśli chcieli rozumieć Biblię, co miało im przynieść ratunek, to Biblia musiała im być wyjaśniona przez organizację Bożą” (Strażnica Nr 1, 1963 s. 8).

„Z tego samego powodu Biblii nie można właściwie rozumieć bez uwzględniania widzialnej organizacji Jehowy” (Strażnica Nr 22, 1968 s. 2).

„Kto nie nawiąże kontaktu z tym kanałem łączności, którym posługuje się Bóg, ten nie zrobi postępów na drodze życia, niezależnie od tego, jak często by czytał Biblię” (Strażnica Rok CIII [1982] Nr 18 s. 20).

„Trudno oczekiwać, by dostrzegł to światło ktoś, kto tylko czyta Biblię, nie korzystając ze środków zgotowanych przez Boga. Dlatego Jehowa Bóg ustanowił »niewolnika wiernego i rozumnego«, zapowiedzianego w Ewangelii według Mateusza 24:45-47. Obecnie tego »niewolnika« reprezentuje Ciało Kierownicze Świadków Jehowy” (Strażnica Nr 9, 1992 s. 31).

„Musimy przyznać, że choćbyśmy nie wiadomo jak długo czytali Biblię, nigdy nie poznalibyśmy prawdy samodzielnie. Nie odkrylibyśmy prawdy o Jehowie, o Jego zamierzeniach i przymiotach, o znaczeniu i doniosłej roli Jego imienia, o Królestwie, okupie złożonym przez Jezusa, o różnicy między organizacją Bożą a organizacją Szatana ani o tym, dlaczego Bóg dopuszcza zło” (Strażnica Nr 23, 1990 s. 19).

   „Pokornie przyznają, że bez pomocy niewolnika wiernego i roztropnego wcale lub prawie wcale nie znałyby cennych prawd biblijnych, dotyczących między innymi zwierzchnictwa Jehowy, uświęcania Jego imienia, Królestwa, nowych niebios i nowej ziemi, duszy, stanu umarłych, a także tego, kim naprawdę są Jehowa i Jego Syn oraz czym jest duch święty” (Strażnica Nr 7, 2007 s. 25).


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #85 dnia: 18 Listopad, 2016, 11:32 »
W wszystkiemu winny Jehowa.
CK nadal obciąża Boga za swe zmiany:

„W czasach nowożytnych nieraz otrzymywaliśmy uaktualnione informacje dotyczące pewnych nauk biblijnych. Nie powinno nas to niepokoić – powinno raczej pogłębiać zaufanie do niewolnika wiernego i roztropnego. Gdy jego przedstawiciele zauważają, że zrozumienie pewnych prawd trzeba uściślić lub skorygować, nie powstrzymują się przed wprowadzeniem zmian. Niewolnikowi bardziej zależy na dotrzymaniu kroku zamierzeniu realizowanemu przez Jehowę niż na uniknięciu krytyki w związku z takimi zmianami. Jak ty osobiście reagujesz, gdy przedstawiane są uaktualnione informacje w kwestiach biblijnych?” (Strażnica 15.07 2011 s. 30).

Pytają: "Jak ty osobiście reagujesz, gdy przedstawiane są uaktualnione informacje w kwestiach biblijnych?"
Jak ja reaguję?
Ano śmieję się i cieszę się tak jak oni. :)

I tak bez końca będą zmieniać swoje doktryny, bo jak wynika z tego co piszą, to Jehowa ich popycha do tego. :-\


Offline tomek_s

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 109
  • Polubień: 2037
  • Nigdy nie byłem ŚJ.... KRK
Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #86 dnia: 18 Listopad, 2016, 11:39 »
Głosiciele zawsze mi tłumaczą, że biblia jasno mówi, iż nie wszystkie rzeczy będą od razu wyjawione. Wszystko będzie z czasem wyjaśniane przez Boga. Apostołowie się też mylili. 

Nie wiem za bardzo o co im chodzi.
„Lecz powiadam wam: Wielu przyjdzie ze Wschodu i Zachodu i zasiądą do stołu z Abrahamem, Izaakiem i Jakubem w królestwie niebieskim” (Mt 8:11),


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #87 dnia: 18 Listopad, 2016, 11:47 »
Głosiciele zawsze mi tłumaczą, że biblia jasno mówi, iż nie wszystkie rzeczy będą od razu wyjawione. Wszystko będzie z czasem wyjaśniane przez Boga. Apostołowie się też mylili. 

Nie wiem za bardzo o co im chodzi.
To po co się na Biblię powołują, skoro Apostołowie się mylili i nie znali ich nauk?
Oni tak mówią tym, co jak Ty, coś wiedzą. Wiedzą o ich zmianach i przekrętach biblijnych. :)
Innym owieczkom inaczej mówią.


Offline Roszada

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #88 dnia: 23 Listopad, 2016, 22:35 »
Dziś zakończyłem temat i wstawiono mój artykuł:

Szokujące wyznanie Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy o jego błędach doktrynalnych i organizacyjnych!

http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/szokujace-wyznanie-vciaa-kierowniczego-swiadkow-jehowy-o-jego-bedach-doktrynalnych-i-organizacyjnych,951.htm


Offline Deborah

Odp: 2017 - Ciało Kierownicze popełnia błędy
« Odpowiedź #89 dnia: 24 Listopad, 2016, 12:35 »
Dziś zakończyłem temat i wstawiono mój artykuł:

Szokujące wyznanie Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy o jego błędach doktrynalnych i organizacyjnych!

http://bednarski.apologetyka.info/swiadkowie-jehowy/szokujace-wyznanie-vciaa-kierowniczego-swiadkow-jehowy-o-jego-bedach-doktrynalnych-i-organizacyjnych,951.htm
Jak patrzę na tę listę zmian świateł, to aż się prosi, żeby CK wydało o tym książkę, np. pod tytułem "Coraz jaśniejsze światło". ;)
A tak na serio to dziwię się, że zrobili taki wykaz, który podważa ich autorytet i po prostu ośmiesza.
Chcieli pokazać, jak to wzorem pisarzy biblijnych przyznają się pokornie do własnych błędów???