Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?  (Przeczytany 11475 razy)

Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #30 dnia: 11 Sierpień, 2016, 16:40 »
1) Czemu uważasz, że J 12 to powołanie się na Iz 6? A nie inny passus z Iz. 2) W Iz 6,1 w tekście hebrajskim nie ma Tetragramu, tylko słowo Adonai. Jest w Iz 6,3.
ŚJ mają w swej ang. Biblii Jehowah w Iz 6:1, ale podają, że to jedno ze 134 miejsc w których oni poprawiają Biblię. ;D

*** Rbi8 Isaiah 6:1 ***
One of 134 scribal changes from YHWH to ’Adho·naiʹ. See App 1B.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #31 dnia: 11 Sierpień, 2016, 16:51 »
I sprawę załatwili :P


Offline accurate

  • Pionier
  • Wiadomości: 577
  • Polubień: 1142
  • Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży..
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #32 dnia: 11 Sierpień, 2016, 17:01 »
A no jest :(

Ale żeby wyzdrowieć do końca , terapia nie jest cały czas przyjemna.
Jednak naprawdę warto - przekonuję mnie o tym każdy kolejny dzień w moim życiu - jest tylko lepiej .
Dopiero teraz bez spinania mogę rozmawiać o tematach duchowych, ale nie tylko .
Zdobycie wiedzy też wcale nie jest trudne .
Największe problemy czasem są w nas samych .

A żeby posłużyć się klasyką teokratyczną z poprzedniej wersji śpiewnika WTS".....dawniej niepokój wciąż w mym sercu trwał, gdym wielbić Boga w religii złej chciał , lecz teraz radość rozpiera Mą pierś........................ "  :)

W temacie wątku :czy WTS kłamało.......? -To może  proszę o kolejny zestaw pytań .
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2016, 17:03 wysłana przez accurate »
Kłamstwo obiegnie cały świat zanim prawda zdąży włożyć buty a ludzie uwierzą we wszystko co odkryli np.amerykańscy naukowcy a mocniej gdy to bedzie łaciną hebrajskim greką ważne żeby brzmiało powaznie


Offline CEGŁA

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Sierpień, 2016, 17:18 »
1) Czemu uważasz, że J 12 to powołanie się na Iz 6? A nie inny passus z Iz. 2) W Iz 6,1 w tekście hebrajskim nie ma Tetragramu, tylko słowo Adonai. Jest w Iz 6,3.

1) Bo Jan powołuje się na fragment z 9 i 10 wersetu:
(9): A On rzekł:Idź i mów do tego ludu: Słuchajcie bacznie, lecz nie rozumiejcie, i patrzcie uważnie, lecz nie poznawajcie! (10): Znieczul serce tego ludu i dotknij jego uszy głuchotą, a jego oczy ślepotą, aby nie widział swoimi oczyma i nie słyszał swoimi uszyma, i nie rozumiał swoim sercem, żeby się nie nawrócił i nie ozdrowiał! [Biblia Warszawska, Iz 6]

Jana 12
(39): Dlatego nie mogli uwierzyć, że znowu rzekł Izajasz: (40): Zaślepił oczy ich i zatwardził serce ich, aby nie widzieli oczami swymi i nie rozumieli sercem swym, i żeby się nie nawrócili, i żebym ich nie uzdrowił. (41): To powiedział Izajasz, gdyż ujrzał chwałę jego i mówił o nim. [Biblia Warszawska, J 12]


2) Adonai oznacza przecież Boga Jahwe.




Cytuj
W Septuagincie był Kyrios.

Tak jak pisał Gorszyciel w mojej jest Adonai. Zwariować można.   ::)

Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Sierpień, 2016, 17:24 »
W Iz 6,1 w tekście hebrajskim nie ma Tetragramu, tylko słowo Adonai. Jest w Iz 6,3.

A to też ciekawe. Jestem kilka dni poza domem i nie mam pod ręką BHS, ale zdaje się,
że nie ma tam tetragramu w kodeksie leningradzkim, za to był przed poprawkami masoretów w rękopisach (?) ...

ŚJ mają w swej ang. Biblii Jehowah w Iz 6:1, ale podają, że to jedno ze 134 miejsc w których oni poprawiają Biblię. ;D

*** Rbi8 Isaiah 6:1 ***
One of 134 scribal changes from YHWH to ’Adho·naiʹ. See App 1B.


Chodzi o to, że Masoreci wiernie przepisywali tetragram w miejscach gdzie widniał w oryginałach, ale w 134 miejscach z pewnych powodów zastąpili go słowem adonai. Więc SJ postanowili odkręcić tę sprawę i wstawili wyraz Jehowa w te 134 miejsca.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2016, 17:38 wysłana przez Abba »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Sierpień, 2016, 17:52 »
BHS nie podaje nic nt. Iz 6,1 w aparacie krytycznym. Ponadto przeszukałem Wielki Zwój Izajasza z Qumran (1QIsa z ok. 125 roku p.n.e.) i tam, jak się okazuje, też jest Adonai, więc Masoreci nic nie zmienili. Załączam foto.


Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #36 dnia: 11 Sierpień, 2016, 18:27 »
Chodzi o to, że Masoreci wiernie przepisywali tetragram w miejscach gdzie widniał w oryginałach, ale w 134 miejscach z pewnych powodów zastąpili go słowem adonai. Więc SJ postanowili odkręcić tę sprawę i wstawili wyraz Jehowa w te 134 miejsca.
ŚJ nigdy nie przedstawili jakiejś opinii uczonych o tym.
To jest ich wymysł.
Jakie mają argumenty?
Dlaczego ich nie przedstawili?

Imię Boże przywrócono również w 141 miejscach, w których tak zwani soferowie zmienili je na ’Adonáj lub ’Elohím” („Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata” 1997 s. 1642-1643).

W innej publikacji Towarzystwo Strażnica pisze o 134 miejscach, a nie o 141:

„Przesądna obawa przed wymawianiem imienia Jehowa tak usidliła soferów, że w 134 miejscach pozwolili sobie zastąpić je słowem ’Adonáj (Pan), a w niektórych – wyrazem ’Elohím (Bóg)” („Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” 1998 s. 311).


Cytuj
Roszada
    W Septuagincie był Kyrios.

Cegła:
Tak jak pisał Gorszyciel w mojej jest Adonai. Zwariować można.   ::)
Ale Septuaginta jest grecka więc ma Kyrios, a tekst hebrajski ma Adonaj, co to samo oznacza.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2016, 18:31 wysłana przez Roszada »


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #37 dnia: 11 Sierpień, 2016, 19:05 »
ŚJ nigdy nie przedstawili jakiejś opinii uczonych o tym.
To jest ich wymysł.
Jakie mają argumenty?
Dlaczego ich nie przedstawili?

Imię Boże przywrócono również w 141 miejscach, w których tak zwani soferowie zmienili je na ’Adonáj lub ’Elohím” („Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata” 1997 s. 1642-1643).

W innej publikacji Towarzystwo Strażnica pisze o 134 miejscach, a nie o 141:

„Przesądna obawa przed wymawianiem imienia Jehowa tak usidliła soferów, że w 134 miejscach pozwolili sobie zastąpić je słowem ’Adonáj (Pan), a w niektórych – wyrazem ’Elohím (Bóg)” („Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne” 1998 s. 311).

Widzisz, Roszado, kolejna rzecz nad jaką nigdy się nie zastanowiłem,
tylko zawsze brałem na zaufanie :(

BHS nie podaje nic nt. Iz 6,1 w aparacie krytycznym. Ponadto przeszukałem Wielki Zwój Izajasza z Qumran (1QIsa z ok. 125 roku p.n.e.) i tam, jak się okazuje, też jest Adonai, więc Masoreci nic nie zmienili. Załączam foto.

Uwaga uwaga! Możemy mieć więc do czynienia z wielką sprawą!
To może bardzo wiele wyjaśniać. Znów utwierdza się moje wrażenie,
że pierwsi chrześcijanie mieli znacznie lepszą wiedzę nt.   pism,
mogło być tak, że w tekstach źródłowych wyraźnie rozróżniali Adon Ojca
od Adon - Pana Jezusa.
Znów widać, jak wielką krzywdę robi wstawianie słowa Jehowa niejako z automatu,
przez PNŚ. Niby wszystko jasne - Sj twierdzą, że soferowie w nadgorliwości zmienili 134 miejsca na adonai, więc oryginał musiał mieć tam tetragram. I wstawiają wszędzie tam słowo JEHOWA (nawet wbrew masorze). Tymczasem, może się okazać,
że soferowie mieli jakąś wiedzę w temacie, i właśnie usuwali w tych miejscach tetragram,
bo może był wstawiony nieprawnie przez wcześniejszych kopistów!
Efekt końcowy zaciemnia tę prawdziwą wiedzę, która może odsłaniać rolę Pana Chrystusa.

Bardzo Wam dziękuję za te cenne uwagi.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2016, 19:16 wysłana przez Abba »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #38 dnia: 11 Sierpień, 2016, 19:21 »
Chyba nie o masoretach tu mowa, a o tzw. soferach i ich tikkune soferim? A poprawki soferów są znacznie starsze, bo z okresu Drugiej Świątyni.


Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #39 dnia: 11 Sierpień, 2016, 19:29 »
Zauważcie ten sam mechanizm:

„Imię Boże przywrócono również w 141 miejscach, w których tak zwani soferowie zmienili je na ’Adonáj lub ’Elohím” („Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata” 1997 s. 1642-1643).

*** bi7-app s. 413  ***
Poniżej podano wykaz 237 miejsc, w których w tekście głównym Chrześcijańskich Pism Greckich w Przekładzie Nowego Świata przywrócono imię „Jehowa”.

To są "przywracacze". :(

A gdzie są manuskrypty?
Gdzie są cytaty z Biblii u pisarzy wczesnochrześcijańskich pokazujące, że tam był tetragram?
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2016, 19:43 wysłana przez Roszada »


Offline A

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 258
  • Polubień: 1163
  • Nikt nie lubi, kiedy jego świat rozsypuje się.
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #40 dnia: 11 Sierpień, 2016, 20:14 »
Ale żeby wyzdrowieć do końca , terapia nie jest cały czas przyjemna.
Jednak naprawdę warto - przekonuję mnie o tym każdy kolejny dzień w moim życiu - jest tylko lepiej .
Dopiero teraz bez spinania mogę rozmawiać o tematach duchowych, ale nie tylko .
Zdobycie wiedzy też wcale nie jest trudne .
Największe problemy czasem są w nas samych .

I w tym będę upatrywała swej nadziei :)
A w temacie głównym to ja nic ciekawego do powiedzenia nie mam. Przycupnę więc i chętnie posłucham mądrzejszych.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2016, 20:17 wysłana przez A »
...


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #41 dnia: 11 Sierpień, 2016, 20:16 »
Chyba nie o masoretach tu mowa, a o tzw. soferach i ich tikkune soferim? A poprawki soferów są znacznie starsze, bo z okresu Drugiej Świątyni.

Tak tak, już poprawiłem błąd w moim poście. Dzięki


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #42 dnia: 11 Sierpień, 2016, 20:29 »
Wasze dyskusje językowe są dla mnie nieco dołujące. Niewiele rozumiem, muszę czytać po 3 razy a na koniec stwierdzam, że jestem głupszy niż mi się wydawało...
Ale podoba mi się to! :)


Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #43 dnia: 11 Sierpień, 2016, 20:29 »
Ale Towarzystwo zrobiło co do Jana 12:41 "dwa w jednym". :)

*** w98 15.6 s. 24  ***
Porównując niewierzących Żydów z I wieku do ludzi współczesnych Izajaszowi, apostoł Jan zauważył: „Izajasz to rzekł, ponieważ ujrzał jego chwałę”. Czyją chwałę? Jehowy oraz Jezusa, który zanim stał się człowiekiem, przebywał u Jego boku na dziedzińcach niebiańskich (Izajasza 6:1, 8-10; Jana 12:37-41).

*** w89 1.12 s. 8  ***
Izajasz ujrzał w wizji niebiański dwór Jehowy, do którego należał między innymi Jezus w swej przedludzkiej chwale


Offline CEGŁA

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #44 dnia: 11 Sierpień, 2016, 20:48 »
Ale Towarzystwo zrobiło co do Jana 12:41 "dwa w jednym". :)

*** w98 15.6 s. 24  ***
Porównując niewierzących Żydów z I wieku do ludzi współczesnych Izajaszowi, apostoł Jan zauważył: „Izajasz to rzekł, ponieważ ujrzał jego chwałę”. Czyją chwałę? Jehowy oraz Jezusa, który zanim stał się człowiekiem, przebywał u Jego boku na dziedzińcach niebiańskich (Izajasza 6:1, 8-10; Jana 12:37-41).

*** w89 1.12 s. 8  ***
Izajasz ujrzał w wizji niebiański dwór Jehowy, do którego należał między innymi Jezus w swej przedludzkiej chwale

Co za hipokryci, a gdzie na ilustaracji z książki "Proroctwo Izajasza" są dwie osoby?



WTS-owe publikacje osobę na tronie bez twarzy przedstawiają jako Boga Jehowę. "Jehowy oraz Jezusa". Gdzie tam są dwie osoby?  ???
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.