Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?  (Przeczytany 11458 razy)

Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Sierpień, 2016, 18:04 »
A ja szukałem w WTLib "Bóg Ojciec" i nie mogłem znaleźć...
Pewnie szukałeś bez przecinka. :-\

„(...)bo na nim Ojciec, sam Bóg,(...)” (Jn 6:27)

„dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec, z którego jest wszystko, a my dla niego; i jeden jest Pan, Jezus Chrystus, przez którego jest wszystko i my przez niego.” (1Ko 8:6)

W oryginalnej grece zdaje sie przecinków nie budjet. ;)


Offline Światus

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Sierpień, 2016, 18:59 »
A ja szukałem w WTLib "Bóg Ojciec" i nie mogłem znaleźć...
Ja nie szukałem w "najlepszym z przekładów"... Dopiero teraz sprawdziłem i miejscami wygląda to żenująco.
"Niezasłużona życzliwość od Boga, Ojca i Jezusa Chrystusa..."
Rozumiem Boga, rozumiem Jezusa ale o jakiego Ojca chodzi?
Również wszystkie odmiany są "poprawione".
« Ostatnia zmiana: 10 Sierpień, 2016, 19:01 wysłana przez Światus »
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Sierpień, 2016, 19:06 »
Rzeczywiście zdanie poniższe może sugerować trzy osoby, choć mowa jest o dwóch:

„(...)Życzliwość niezasłużona i pokój wam od Boga, Ojca, oraz od Pana Jezusa Chrystusa(...)” (2Ts 1:2)


Offline Falo

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Sierpień, 2016, 08:44 »
Dzisiaj zostałem po raz kolejny wybudzony z doktryny Świadków Jehowy. Osobiście uważam to za manipulację ze strony WTS, zniekształcającą rzeczywistą pozycję Pana Jezusa.

Swoje przemyślenia zaczerpnąłem z kanału Jak Berejczycy.

Mianowicie...


W księdze Izajasza 6:1-10 w PNS czytamy:

W roku śmierci króla Uzzjasza ujrzałem Jehowę, siedzącego na tronie wyniosłym i wywyższonym, a poły jego szat wypełniały świątynię. 2 Nad nim stali serafowie. Każdy z nich miał sześć skrzydeł. Dwoma zakrywał swe oblicze i dwoma zakrywał swe stopy, a na dwóch latał. 3 I wołał jeden do drugiego, mówiąc: „Święty, święty, święty jest Jehowa Zastępów. Cała ziemia pełna jest jego chwały”. 4 A na głos wołającego zaczęły drżeć czopy progów i dom stopniowo napełnił się dymem.
5 I powiedziałem: „Biada mi! Bo jestem wprost zmuszony do milczenia, gdyż jestem człowiekiem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o wargach nieczystych; bo oczy moje ujrzały Króla, Jehowę Zastępów!”
6 Wtedy przyleciał do mnie jeden z serafów, a w jego ręku był rozżarzony węgielek, który on szczypcami wziął z ołtarza. 7 I dotykając moich ust, rzekł: „Oto dotknęło to twoich warg i odeszła twa wina, dokonano też zadośćuczynienia za twój grzech”.
8 I usłyszałem głos Jehowy, mówiący: „Kogo poślę i kto nam pójdzie?” A ja rzekłem: „Oto jestem! Mnie poślij”. 9 I powiedział jeszcze: „Idź i mów do tego ludu: ‚Wciąż słuchajcie, lecz nie rozumiejcie; i wciąż patrzcie, lecz nie poznawajcie’. 10 Znieczul serce tego ludu i znieczul ich uszy, i posklejaj im oczy, żeby oczami nie widzieli i uszami nie słyszeli i żeby ich serce nie rozumiało, i żeby nie zawrócili i nie zapewnili sobie uzdrowienia”.

W PNS czytamy, że Izajasz zobaczył Jehowę.


W księdze Izajasza 6:1-10 w przekładzie Warszawskim czytamy:

(1): W roku śmierci króla Uzjasza widziałem Pana siedzącego na tronie wysokim i wyniosłym, a kraj jego szaty wypełniał świątynię. (2): Jego orszak stanowiły serafy, z których każdy miał po sześć skrzydeł, dwoma zakrywał swoją twarz, dwoma zakrywał swoje nogi i na dwóch latał. (3): I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów! Pełna jest wszystka ziemia chwały jego. (4): I zatrzęsły się progi w posadach od tego potężnego głosu, a przybytek napełnił się dymem. (5): I rzekłem: Biada mi! Zginąłem, bo jestem człowiekiem nieczystych warg i mieszkam pośród ludu nieczystych warg, gdyż moje oczy widziały Króla, Pana Zastępów. (6): Wtedy przyleciał do mnie jeden z serafów, mając w ręku rozżarzony węgielek, który szczypcami wziął z ołtarza, (7): I dotknął moich ust, i rzekł: Oto dotknęło to twoich warg i usunięta jest twoja wina, a twój grzech odpuszczony. (8): Potem usłyszałem głos Pana, który rzekł: Kogo poślę? I kto tam pójdzie? Tedy odpowiedziałem: Oto jestem, poślij mnie! (9): A On rzekł:Idź i mów do tego ludu: Słuchajcie bacznie, lecz nie rozumiejcie, i patrzcie uważnie, lecz nie poznawajcie! (10): Znieczul serce tego ludu i dotknij jego uszy głuchotą, a jego oczy ślepotą, aby nie widział swoimi oczyma i nie słyszał swoimi uszyma, i nie rozumiał swoim sercem, żeby się nie nawrócił i nie ozdrowiał! [Biblia Warszawska, Iz 6]

W przekładzie Warszawskim czytamy, że Izajasz zobaczył Pana Zastępów.





Zagadka o kogo tu chodzi kryje się w Jana 12:37-43 (przekład Warszawski):

(37): A chociaż tyle cudów dokonał wobec nich, nie wierzyli w niego,(mowa o Jezusie) (38): aby się wypełniło słowo proroka Izajasza, jakie wypowiedział: Panie, któż uwierzył wieści naszej, a komu objawiło się ramię Pana? (39): Dlatego nie mogli uwierzyć, że znowu rzekł Izajasz: (40): Zaślepił oczy ich i zatwardził serce ich, aby nie widzieli oczami swymi i nie rozumieli sercem swym, i żeby się nie nawrócili, i żebym ich nie uzdrowił. (41): To powiedział Izajasz, gdyż ujrzał chwałę jego i mówił o nim (mowa o Jezusie). (42): Mimo to jednak wielu członków Rady uwierzyło w niego,(mowa o Jezusie) ale gwoli faryzeuszów nie wyznawali swej wiary, (wiary w Jezusa) żeby nie zostali wyłączeni z synagogi; (43): umiłowali bowiem bardziej chwałę ludzką niż chwałę Bożą. [Biblia Warszawska, J 12]

Jan odnosi się bezpośrednio do słów Izajasza 6 rozdziału. Izajasz ujrzał Pana Jezusa na tronie. Powiedział "gdyż moje oczy widziały Króla, Pana Zastępów". Jak wiemy nikt z ludzi nigdy nie widział Boga 1 Jana 3:13 "Boga nikt nigdy nie widział"




Co ciekawe nawet kontekst Jana 12:37-14 wg PNS wskazuje na Pana Jezusa:

37 Ale chociaż dokonał wobec nich tylu znaków, nie uwierzyli w niego, 38 tak iż spełniło się słowo proroka Izajasza, które on wyrzekł: „Jehowo, kto uwierzył w to, cośmy usłyszeli? I komu zostało objawione ramię Jehowy?” 39 Nie zdołali zaś uwierzyć, gdyż Izajasz rzekł jeszcze: 40 „Zaślepił ich oczy i zatwardził ich serce, żeby oczami nie widzieli i sercem nie pojęli, i nie zawrócili i żebym ich nie uzdrowił”. 41 Izajasz to rzekł, ponieważ ujrzał jego chwałę i o nim mówił (czyją chwałę, Pana Jezusa czy Jehowy?). 42 Mimo to nawet wielu władców wprawdzie uwierzyło w niego, (w kogo nie uwierzyło, w Pana Jezusa czy Jehowę?) ale ze względu na faryzeuszy nie wyznawali go, żeby ich nie wykluczono z synagogi; 43 bardziej bowiem umiłowali chwałę ludzką niż nawet chwałę Bożą.

"ujrzał jego chwałę i o nim mówił" - "Mimo to nawet wielu władców wprawdzie uwierzyło w niego" - "ale ze względu na faryzeuszy nie wyznawali go"






Przez całe życie, myślałem że w Izajasza 6 chodzi o Jehowę.

Pamiętacie tą ilustrację? To z książki "Proroctwo Izajasza tom I" - omawiany tam 6 rozd. Iajasza to Jehowa na tronie



Może się mylę, sam już nie wiem, proszę wypowiedzcie się. W takich momentach człowiek znowu  wraca do epoki kamienia łupanegp  ;)


Istnieje taka interpretacja, że Jan miał na myśli opis z 53 rozdziału Izajasza a nie 6. Zresztą cytatem z 53 zaczyna "Kto uwierzy wieści naszej a ramie Pańskie komu sie objawiło?" A w tym to rozdziale dalej opisana jest chwała ramienia Bożego i uhonorowanie go za to co miał zrobić. Jednakże Strażnicy nie tak to interpretuje. Ona twierdzi że zapewne Janowi chodzi o to że wśród orszaku wokół tronu Jehowy w 6 rozdziale zapewne ujrzał Jezusa. Oczywiście takie wyjaśnienie jest bardzo wątpliwe jako próba zinterpretowania wypowiedzi Jana.

Ja osobiście nie dowierzam w oba te wyjaśnienia. Natomiast od lat skłaniam się ku takiemu jak tutaj przedstawiłeś powyżej. Ale pewności nie mam.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2016, 08:46 wysłana przez Falo »


Offline TomBombadil

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Sierpień, 2016, 09:32 »
W edycji św.Wojciecha, biblia katolicka, stary testament opracowany pod red.ks. Michała Petera, księga Izajasza 6:1-8 też oddaje tu imię Boże ,Jahwe:" 1.W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana,Jahwe, siedzącego na tronie wysokim i wyniosłym......3 I wołał jeden do drugiego:-Święty,Święty,Święty Pan, Jahwe Zastępów!....."
Należy pamiętać,źe to była wizja, prorok mógł zobaczyć Boga i niebo i to zapisać.
A ap. Paweł ładnie tłumaczył ,że (Jahwe,Ojciec)Bóg przekazał wszystko Synowi,by przywrócił porządek,a poten Syn przekaże władzę Ojcu. Warto czytać komentarze mądrych biblistów, np. w Biblii ed.św.Pawła.
Naprawdę rozsądne wyjaśnienia. Tylko warto odrzucić uprzedzenia,że to katoliccy uczeni.
Ja lubię porównywać jeszcze Wiliama Barcleya.
I zachować spokój,modlić się o Ducha Bożego. Po org jest taki etap negowania wszystkiego i niedowierzania .


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Sierpień, 2016, 09:51 »
Istnieje taka interpretacja, że Jan miał na myśli opis z 53 rozdziału Izajasza a nie 6. Zresztą cytatem z 53 zaczyna "Kto uwierzy wieści naszej a ramie Pańskie komu sie objawiło?" A w tym to rozdziale dalej opisana jest chwała ramienia Bożego i uhonorowanie go za to co miał zrobić.
Ale w Iz 53 jest opis hańby a nie chwały! Jest co prawda na koniec krótka zapowiedź, że za to co wycierpiał, w przyszłości będzie dzielić łupy z mocarzami, ale Izajasz "ujrzał" tam zeszpeconą postać cierpiącego sługi, a nie chwałę Króla. Chyba właśnie dlatego ten opis zaczyna się pytaniem: Któż uwierzy wieści naszej (czyli temu co właśnie nam pokazano)?

Ciekawe jest, że Iz 6:1 wspomina o tronie "wysokim i wyniosłym". Jak się porówna z tym zapowiedź Pana Jezusa: "Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały.  I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody", to jest analogia.

Poza tym, w Iz 6 mamy bardzo ważne obwieszczenie aniołów: "Święty, Święty, Święty jest Pan (jhwh) Zastępów, cała Ziemia jest pełna jego chwały.
Może więc to wskazuje na czas, kiedy Syn Człowieczy zasiada na swym chwalebnym tronie?
I w końcu, uważam że Jan właśnie dlatego skomentował to tak,  że" Izajasz mówił o nim, gdyż ujrzał jego chwałę" właśnie ze względu na "wysoki i wyniosły tron i obwieszczenie Cherubów.


Offline A

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 258
  • Polubień: 1163
  • Nikt nie lubi, kiedy jego świat rozsypuje się.
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Sierpień, 2016, 09:51 »

(...) Po org jest taki etap negowania wszystkiego i niedowierzania .

A no jest :(
...


Offline CEGŁA

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Sierpień, 2016, 10:51 »
Pewnie szukałeś bez przecinka. :-\

„dla nas wszakże jest jeden Bóg, Ojciec, z którego jest wszystko, a my dla niego; i jeden jest Pan, Jezus Chrystus, przez którego jest wszystko i my przez niego.” (1Ko 8:6)


W greckim przekładzie interlinearnym 1 Koryntian 8:6 wygląda tak:



A Izajasza 6:3 w hebrajskim przekładzie interlinearnym, tak:



Jest tu widoczny zapis JHWH
We wcześniejszych wersetach powtórzone 3 x słowo "święty" zapewne odnosi się tylko do Ojca.
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2016, 10:53 wysłana przez CEGŁA »
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #23 dnia: 11 Sierpień, 2016, 11:01 »
Jest tu widoczny zapis JHWH
We wcześniejszych wersetach powtórzone 3 x słowo "święty" zapewne odnosi się tylko do Ojca.
Cegła, ale jeśli tak uważasz, to jest w sprzeczności z tym, co napisałeś otwierając wątek :(


Offline Baran

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 500
  • Polubień: 8087
  • "Być wolnym, to móc nie kłamać" A. Camus
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #24 dnia: 11 Sierpień, 2016, 11:14 »
Cegła, ale jeśli tak uważasz, to jest w sprzeczności z tym, co napisałeś otwierając wątek :(

Bo my jesteśmy tu elastyczni i nie upieramy się przy jedynej słusznej wersji. Bierzemy pod uwagę, że może być inaczej.
A ja osobiście nigdy w Wts-ie nie dawałem uciąć sobie ręki za ich interpretacje. No chyba że np. mówili że Jezus był mężczyzną, a nie kobietą. Wtedy to nawet głowę bym dał sobie uciąć, że mają rację. ;)
« Ostatnia zmiana: 11 Sierpień, 2016, 11:17 wysłana przez Baran »
"Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili" E.B
..ŻADEN STARSZY na 1006 przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci nie zgłosił tego władzom R Commission


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #25 dnia: 11 Sierpień, 2016, 11:34 »
Ok. Bardzo dobrze. Tylkonja myślałem, że dla wszystkich jest oczywiste, że w Iz 6 występuje tetragram


Offline CEGŁA

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #26 dnia: 11 Sierpień, 2016, 11:34 »
Ja nie twierdziłem, że tak musi być. Wątek założyłem ze znakiem zapytania. Ja wyciągam różne wnioski. Żeby zbadać prawdę trzeba przyjrzeć się z różnych stron sprawie, pod różnym kontem.

Mat 13
44 „Królestwo niebios jest podobne do skarbu ukrytego w polu, "

Przysłów 2
(4): jeżeli szukać jej będziesz jak srebra i poszukiwać jej jak skarbów ukrytych, (5): wtedy zrozumiesz bojaźń Pana i uzyskasz poznanie Boga; [Biblia Warszawska, Prz 2]

...więc

Mat. 7:8
"...i każdy, kto szuka, znajduje,"

Dlatego pytałem o Wasze zdanie, każdy z nas ma jakąś wiedzę i łatwiej wspólnie dojść do wniosków  :)
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline CEGŁA

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #27 dnia: 11 Sierpień, 2016, 15:49 »
Ale , to nie załatwia jeszcze sprawy   :)

Dlaczego Jan w 12 rozdziale powołując się na fragment z Izajasza 6, napisał: "mówił o nim" czyli o Jezusie, jak był tam tetragram JHWH?
Niektórzy ludzie są bez "wyższej wartości" i nie warto poświęcać im czasu.

Ignoruję: Trampek, KaiserSoze, Matus, Sabekk itp.


Offline Roszada

Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Sierpień, 2016, 16:23 »
Ale , to nie załatwia jeszcze sprawy   :)

Dlaczego Jan w 12 rozdziale powołując się na fragment z Izajasza 6, napisał: "mówił o nim" czyli o Jezusie, jak był tam tetragram JHWH?
W Septuagincie był Kyrios.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Pan Jezus Chrystus w Izajasza 6 rozdziale - czy WTS kłamało?
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Sierpień, 2016, 16:36 »
1) Czemu uważasz, że J 12 to powołanie się na Iz 6? A nie inny passus z Iz. 2) W Iz 6,1 w tekście hebrajskim nie ma Tetragramu, tylko słowo Adonai. Jest w Iz 6,3.