Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy religię wymyślili ludzie?  (Przeczytany 21073 razy)

Offline Stanisław Klocek

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #90 dnia: 05 Sierpień, 2018, 23:09 »
W kościołach (chrześcijańskich) wymyślono spowiedz i pokutę (za grzechy swoje i bliznich swoich) .
Jak się dobrze wyspowiadasz i uczynisz pokutę za grzechy - będzie ci odpuszczone i wybaczone ..
- "jak nie wykonasz zalecanej pokuty i się nie poprawisz ,to nadal tkwisz w grzechu swym" , "co odpuścicie... , a co zatrzymacie" .
To jest dobre podejście dla wiernych ?? ..
Spowiedź przy konfesionale wymyślili duchowni. Taka spowiedź jest niebiblijna. Biblijna jest taka; i przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Mat 6:12). Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy.... (Mat 18:15). Tak wygląda początek nauk Jezusa podczas naprawiania winy. Gdy winny nie poczuwa się, że wyrządził krzywdę, to pokrzywdzony wykazuje jemu najpierw na osobności. Jeśli przyzna się i stara się naprawić wyrządzoną krzywdę, pokrzywdzony nie powinien się mścić, lecz przebaczyć. Więc jest to kwestia między stronami. Kapłan w konfesjonale nie jest stroną, więc co się pcha w nieswoje sprawy. Dla przykładu. Żona zdradziła męża (lub na odwrót). Stroną pokrzywdzoną jest mąż, a co ma do tego jakiś kapłan? Jakim prawem chce on wiedzieć o małżonkach, byle nie pokrzywdzony małżonek?


Tusia

  • Gość
Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #91 dnia: 05 Sierpień, 2018, 23:39 »
Spowiedź przy konfesionale wymyślili duchowni. Taka spowiedź jest niebiblijna.


"a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę." (2 P 3, 15-16)


Offline sawaszi

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #92 dnia: 05 Sierpień, 2018, 23:46 »
Prawie zaprawdę się z Tobą zgadzam Stanisławie - co do tematu winy i przebaczenia "naszym winowajcą"
Ale - czy wszyscy są sprawiedliwi w swym mniemaniu ? - czy tylko we własnym odczuciu ?
Albowiem "prawda" bywa różna dla każdego żyjącego (potencjalnie każdy ma swą prawdę) - i jak "dekalog" tego nie rozstrzyga to co niby ?
Ponoć człowiek ma "wpisane sumienie" do mózgu swego - to dla czego istnieje coś takiego jak grzech ?
Wedle Biblii (PŚ) - grzech to mijanie się z celem (chybianie celu) - i tu można zacząć znów nową dyskusję (o powołaniu) ..
Paweł pisał wiele o tem - czy zgodnie z naukami Jezusa ? , oto kolejne pytanie .


Offline Sebastian

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #93 dnia: 06 Sierpień, 2018, 00:01 »
Czyli sprawa jest prosta. Teologię tworzą ludzie, z reguły na podstawie swoich świętych pism. A więc skoro teologia jest nauką o Bogu , to która teologia jest prawdziwa? Odpowiedź musi brzmieć : żadna. A więc religia pochodzi od człowieka. A skoro od człowieka to nieuzasadnione jest mówienie , że moja jest lepsza od twojej.

Dobrze Cię zrozumiałam, Sebastianie?
doskonale ;)

przede wszystkim nie da się zobiektywizować teologii która zawsze jest subiektywna (tak jak subiektywne są wszelkie natchnione księgi  i wszyscy ich interpretatorzy). A zatem nie jest to żadna nauka ale "zbiór widzimisiów" z których absolutnie nic nie wynika.

jeśli poza naszym poznaniem jest rozstrzygnięcie czy istnieje Bóg, to tym bardziej wszelkie dywagacje o jego rzekomej woli.

"sensowność teologii" (każdej) jest "mniej więcej" taka jak rozważania o wyspach Bergamutach ("na wyspach Bergamutach podobno jest kot w butach widziano także osła którego mrówka niosła jest słoń z trąbami dwiema i tylko wysp tych nie ma" ;) )
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień, 2018, 00:11 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #94 dnia: 06 Sierpień, 2018, 06:31 »

"a cierpliwość Pana naszego uważajcie za zbawienną, jak to również umiłowany nasz brat Paweł według danej mu mądrości napisał do was, jak również we wszystkich listach, w których mówi o tym. Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę." (2 P 3, 15-16)

A co ten werset ma wspolnego ze spowiedzia przy konfesjonale  o ktorej pisal  Stanislaw ?

Tusia , coraz bardziej mnie zdumiewasz  ???  , bo czytalem  Twoje  rzetelnie opracowane teksty  dotyczace  SJ .
Jakos ta rzetelnosc  ci zanika gdy ktos  krytycznie  mowi  o KK .  Szkoda ... :(


Offline miranda

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #95 dnia: 06 Sierpień, 2018, 10:02 »

Jezus założył jeden, powszechny i apostolski Kościół. Obiecał w nim swoją obecność przez wszystkie dni.

Proszę o podanie gdzie Biblia mówi o tym, ze jest tam mowa o kościele rzymsko-katolickim .

Jezus jest Bogiem i człowiekiem.


Jezus jest cały czas człowiekiem ? A to dziwne stwierdzenie w świetle tego co mówi Biblia. Jezus jest Bogiem . Ok, ale czy jest Bogiem równym swojemu Ojcu czyli Jahwe ? Raczej nie bo Jezus sam mówi, ze "Ojciec większy jest ode mnie".
Tak więc piszesz rzeczy , które głosi Twój kościół Rzymsko-Katolicki.  Nas nie interesują nauki Twojego kościoła lecz nauki płynące z Biblii.
Poprzez ludzkie nauki nie mające nic wspólnego z Biblią wiele ludzi odsuwa się od prawdziwego Boga, wiele ludzi uważa, ze Biblia to księga wielu sprzeczności podczas gdy jest to nieprawdą.



Offline Roszada

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #96 dnia: 06 Sierpień, 2018, 10:07 »
Wpierw miranda ty powiedz:

gdzie w Biblii jest o Towarzystwie Strażnica
o Ciele Kierowniczym
o Organizacji

Później pokażę ci słowa o które pytasz. :)
Cytuj
Jezus jest cały czas człowiekiem ?
„Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,” (1Tm 2:5)

„(...)I potem ujrzą Syna Człowieczego przychodzącego w obłokach z wielką mocą i chwałą(...)” (Mk 13:26)

A co jest archaniołem? ;D


Offline miranda

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #97 dnia: 06 Sierpień, 2018, 10:40 »

gdzie w Biblii jest o Towarzystwie Strażnica
o Ciele Kierowniczym
o Organizacji

Później pokażę ci słowa o które pytasz. :)

Nie ma w Biblii tych słów. Pokazują one jedynie strukturę organizacyjną Świadków jehowy ale nie mają nic wspólnego z tym czego nauczają.

Teraz proszę podaj gdzie Biblia mówi, ze Jezus jest Bogiem zastępującym swojego Ojca czy Bogiem równym swojemu Ojcu , Jahwe, albo że Jezus cały czas jest człowiekiem . Z tego co mówi Biblia, Jezus zstąpił na ziemię ale po śmierci powrócił do swojego Ojca.


Offline Roszada

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #98 dnia: 06 Sierpień, 2018, 10:42 »
My zatem wierzymy Biblii i Tomaszowi a nie mirandzie i ciału kierowniczemu.
Tomasz powiedział Pan mój i Bóg mój (J 20:28)

Jesteś krętacz i myślisz, że my tacy głupio jak ty mądry. :-\


Tusia

  • Gość
Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #99 dnia: 06 Sierpień, 2018, 12:22 »
Teraz proszę podaj gdzie Biblia mówi, ze Jezus jest Bogiem zastępującym swojego Ojca czy Bogiem równym swojemu Ojcu , Jahwe, albo że Jezus cały czas jest człowiekiem . Z tego co mówi Biblia, Jezus zstąpił na ziemię ale po śmierci powrócił do swojego Ojca.

Stawiasz fałszywe tezy, wykręcasz naukę o Trójcy Świętej i zadajesz idiotyczne pytania.
Jezus nie zastąpił swojego Ojca. To twierdzenie jest nieprawdziwe.
"Ja i Ojciec, jedno jesteśmy" (J 10, 30) - chodzi o naturę. Ojciec nie jest tą samą osobą, co syn.
Biblia nic nie mówi, że Jezus zstąpił na ziemię.
To Syn Boży (mając naturę boską Flp 2,6) przyjął dodatkowo ludzką naturę, stał się człowiekiem i dopiero wtedy otrzymał imię Jezus.
Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem.


Offline miranda

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #100 dnia: 06 Sierpień, 2018, 12:37 »
"Ja i Ojciec, jedno jesteśmy" (J 10, 30) - chodzi o naturę. Ojciec nie jest tą samą osobą, co syn.
Biblia nic nie mówi, że Jezus zstąpił na ziemię.
Jezus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem.

Oczywiście, ze Jezus i Jahwe to dwie różne osoby.
W kontekście tego co cytujesz z Jana:

25 Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. 26 Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. 27 Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną 28 i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. 29 Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich5. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. 30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy».

nie wynika, że chodzi o jakąś naturę ale o to, ze Jezus i Jahwe są jednomyślni w tym co czynią dla ludzkości.


Tomasz powiedział Pan mój i Bóg mój (J 20:28)


Ja też wierzę, ze Jezus jest Bogiem . tak samo wierzę , ze Diabeł też jest Bogiem. Tak mówi Biblia.
Problem w tym, ze Biblia nazywa Boga o imieniu Jahwe Bogiem Najwyższym czy Wszechmocnym czy wreszcie jedynym prawdziwym Bogiem.

Tak to mniej więcej  tłumaczył Paweł na rynku :

18 Niektórzy z filozofów epikurejskich i stoickich6 rozmawiali z nim: «Cóż chce powiedzieć ten nowinkarz6» - mówili jedni, a drudzy: - «Zdaje się, że jest zwiastunem nowych bogów» - bo głosił Jezusa i zmartwychwstanie6. 19 Zabrali go i zaprowadzili na Areopag7, i zapytali: «Czy moglibyśmy się dowiedzieć, jaką to nową naukę głosisz? 20 Bo jakieś nowe rzeczy wkładasz nam do głowy8. Chcielibyśmy więc dowiedzieć się, o co właściwie chodzi». 21 A wszyscy Ateńczycy i mieszkający tam przybysze poświęcają czas jedynie albo mówieniu o czymś, albo wysłuchiwaniu czegoś nowego9. 22 «Mężowie ateńscy - przemówił Paweł stanąwszy w środku Areopagu widzę, że jesteście pod każdym względem bardzo religijni10. 23 Przechodząc bowiem i oglądając wasze świętości jedną po drugiej, znalazłem też ołtarz z napisem: "Nieznanemu Bogu"11. Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając. 24 Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko. 26 On z jednego [człowieka] wyprowadził cały rodzaj ludzki, aby zamieszkiwał całą powierzchnię ziemi. Określił właściwie czasy i granice ich zamieszkania, 27 aby szukali Boga, czy nie znajdą Go niejako po omacku. Bo w rzeczywistości jest On niedaleko od każdego z nas. 28 Bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, jak też powiedzieli niektórzy z waszych poetów: "Jesteśmy bowiem z Jego rodu"12. 29 Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka. 30 Nie zważając na czasy nieświadomości, wzywa Bóg teraz wszędzie i wszystkich ludzi do nawrócenia, 31 dlatego że wyznaczył dzień, w którym sprawiedliwie będzie sądzić świat13 przez Człowieka, którego na to przeznaczył, po uwierzytelnieniu Go wobec wszystkich przez wskrzeszenie Go z martwych».  Dz 17



.


Offline Roszada

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #101 dnia: 06 Sierpień, 2018, 13:16 »
Cytuj
Oczywiście, ze Jezus i Jahwe to dwie różne osoby.
Ojciec i Syn to dwie różne osoby.

Takiego zestawienia co ty podajesz w NT nie ma. Ani w ST.
To kombinacja ŚJ.
Oni podają tak: Jehowa i syn Jehowy. :-\


Tusia

  • Gość
Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #102 dnia: 06 Sierpień, 2018, 13:18 »
Oczywiście, ze Jezus i Jahwe to dwie różne osoby.

A w którym miejscu tak napisałem? Dlaczego manipulujesz i jaki masz w tym cel? Ojciec i Syn, to dwie różne osoby. Dodam jeszcze, że mający tę samą naturę (nie taką samą).

W kontekście tego co cytujesz z Jana:
25 Rzekł do nich Jezus: «Powiedziałem wam, a nie wierzycie. Czyny, których dokonuję w imię mojego Ojca, świadczą o Mnie. 26 Ale wy nie wierzycie, bo nie jesteście z moich owiec. 27 Moje owce słuchają mego głosu, a Ja znam je. Idą one za Mną 28 i Ja daję im życie wieczne. Nie zginą one na wieki i nikt nie wyrwie ich z mojej ręki. 29 Ojciec mój, który Mi je dał, jest większy od wszystkich5. I nikt nie może ich wyrwać z ręki mego Ojca. 30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy».
nie wynika, że chodzi o jakąś naturę ale o to, ze Jezus i Jahwe są jednomyślni w tym co czynią dla ludzkości.

Ponownie manipulujesz tekstem. Celowo przemilczałeś następne wersety, które mówią o jedności ontologicznej Ojca i Syna:

"Ja i Ojciec jedno jesteśmy».
I znowu Żydzi porwali kamienie, aby Go ukamienować. Odpowiedział im Jezus: «Ukazałem wam wiele dobrych czynów pochodzących od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie ukamienować?» Odpowiedzieli Mu Żydzi: «Nie chcemy Cię kamienować za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty będąc człowiekiem uważasz siebie za Boga». Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie napisano w waszym Prawie: Ja rzekłem: Bogami jesteście? Jeżeli [Pismo] nazywa bogami tych, do których skierowano słowo Boże - a Pisma nie można odrzucić - to jakżeż wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: "Bluźnisz", dlatego że powiedziałem: "Jestem Synem Bożym?" Jeżeli nie dokonuję dzieł mojego Ojca, to Mi nie wierzcie!  Jeżeli jednak dokonuję, to choćbyście Mnie nie wierzyli, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu». I znowu starali się Go pojmać, ale On uszedł z ich rąk." (J 10, 30-39).

"Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu" - Świadkowie Jehowy w swojej Biblii celowo sfałszowali ten tekst oddając go jako "Ojciec jest w jedności ze mną, a ja w jedności z Ojcem".

Ja też wierzę, ze Jezus jest Bogiem . tak samo wierzę , ze Diabeł też jest Bogiem. Tak mówi Biblia.

Biblia mówi, by wierzyć w Jezusa, a nie, by wierzyć w diabła. Diabeł jest ojcem kłamstwa. Jeżeli tak wierzysz, to można tylko ubolewać, że stawiasz na równi Syna Bożego (J 20, 28) z diabłem.
Widzę, że masz diabła za ojca i spełniasz pożądania Twojego ojca, a on:

"Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa." (J 8, 44)

Problem w tym, ze Biblia nazywa Boga o imieniu Jahwe Bogiem Najwyższym czy Wszechmocnym czy wreszcie jedynym prawdziwym Bogiem.

Prawdziwym Bogiem jest nazwany zarówno Ojciec (J 17, 3) jak również Jezus, Syn Boży:

"Jesteśmy w prawdziwym Bogu,
w Synu Jego, Jezusie Chrystusie.
On zaś jest prawdziwym Bogiem
i Życiem wiecznym." (1 J 5, 20)
« Ostatnia zmiana: 06 Sierpień, 2018, 13:20 wysłana przez Tusia »


Offline miranda

Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #103 dnia: 08 Sierpień, 2018, 13:38 »

Ponownie manipulujesz tekstem. Celowo przemilczałeś następne wersety, które mówią o jedności ontologicznej Ojca i Syna:

"Ja i Ojciec jedno jesteśmy».



Biblia mówi, by wierzyć w Jezusa, a nie, by wierzyć w diabła.


"Jesteśmy w prawdziwym Bogu,
w Synu Jego, Jezusie Chrystusie.
On zaś jest prawdziwym Bogiem
i Życiem wiecznym." (1 J 5, 20)

Jak na razie to widzę w tym co piszesz ciekawą manipulację. W Jana 17, 1-3 czytamy :
1 To powiedział Jezus, a podniósłszy oczy ku niebu, rzekł: «Ojcze, nadeszła godzina. Otocz swego Syna chwałą, aby Syn Ciebie nią otoczył 2 i aby mocą władzy udzielonej Mu przez Ciebie nad każdym człowiekiem1 dał życie wieczne wszystkim tym, których Mu dałeś. 3 A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa2. 4 Ja Ciebie otoczyłem chwałą na ziemi przez to, że wypełniłem dzieło, które Mi dałeś do wykonania. 5 A teraz Ty, Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał.

No chyba każdy zauważy, ze Jezus zwraca się do swojego Ojca. Mamy dwie rózne osoby.

Co do słów "Ja i Ojciec jedno jesteśmy".  W Biblii cały czas czytamy, ze Jezus dokładnie wykonuje wolę Boga czyli swojego Ojca. Pytanie czy Jezus jest Bogiem równym swojemu Ojcu ? Jezus sam mówi, że Ojciec większy jest od niego. Błędem wiec jest wywodzenie , ze jedność oznacza  równość.

Co to jedności "ontologicznej" to nawet nie mamy pojęcia o co tu chodzi. Naukowe wywody nie interesują nas bo po co .

My wierzymy i w Jezusa i w Boga Jahwe . W Diabła też wierzymy bo inaczej na co nam wierzyć w Jahwe skoro w Diabła nie wierzylibyśmy ?


Tusia

  • Gość
Odp: Czy religię wymyślili ludzie?
« Odpowiedź #104 dnia: 08 Sierpień, 2018, 14:33 »
No chyba każdy zauważy, ze Jezus zwraca się do swojego Ojca. Mamy dwie rózne osoby.

Kogo chcesz przekonać swoim wywodem? Przecież wierzymy, że Ojciec i Syn to dwie różne Osoby. To Strażnica z pełną świadomością kłamie na ten temat i wmawia swoim czytelnikom twierdzenie, które nie nie ma miejsca w nauczaniu Kościoła: Ojciec i Syn to jedna osoba. To kłamstwo!

Co do słów "Ja i Ojciec jedno jesteśmy".  W Biblii cały czas czytamy, ze Jezus dokładnie wykonuje wolę Boga czyli swojego Ojca. Pytanie czy Jezus jest Bogiem równym swojemu Ojcu ?

Tak! W swym bóstwie jest równy swojemu Ojcu.

Jezus sam mówi, że Ojciec większy jest od niego. Błędem wiec jest wywodzenie , ze jedność oznacza  równość.

W swym człowieczeństwie jest niższy od swego Ojca. Nie manipuluj i nie wprowadzaj czytelników w błąd, jak to robi Towarzystwo Strażnica z pełną świadomością:

http://piotrandryszczak.pl/rozmowa_o_bostwie_chrystusa.html

Co to jedności "ontologicznej" to nawet nie mamy pojęcia o co tu chodzi. Naukowe wywody nie interesują nas bo po co .

Najpierw trzeba się douczyć, by merytorycznie rozmawiać. Św. Paweł o takich jak Ty:

"Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę" (2 P 3, 16)

My wierzymy i w Jezusa i w Boga Jahwe . W Diabła też wierzymy bo inaczej na co nam wierzyć w Jahwe skoro w Diabła nie wierzylibyśmy ?

Wierz sobie w diabła, jak ci pasuje. Chrześcijanie wierzą w Jezusa i On jest naszym centrum, nie diabeł.