Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Imię Boże  (Przeczytany 106549 razy)

Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #390 dnia: 14 Sierpień, 2018, 12:56 »
Imię Boga Jahwe/Jehowa ustalone na podstawie tetragramu  jest tylko w niektórych przekładach Starego Testamentu. Więc nie pisz , że był i jest .

Jezus Twoim zdaniem korzystał z Septuaginty czy z hebrajskich przekładów ? Nie wiedzieliśmy, ze Jezus znał grekę !

(...)

Skoro w tekście  hebrajskim jest zawsze imię Boga to jakim cudem nie ma go w cytatach ze ST umieszczonych w NT ?
Nie rozumiesz prostych zdań. A drugie zdanie ? Proponuję doczytać i naprawdę przemyśleć, bo macie luki w wiedzy podstawowej. Na inne myśli już odpowiadałem.

Ostatnie zdanie - pisałem o tym.

MX - koniec - MX
« Ostatnia zmiana: 14 Sierpień, 2018, 12:58 wysłana przez MX »


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #391 dnia: 14 Sierpień, 2018, 13:02 »
Cytuj
Nie wiedzieliśmy, ze Jezus znał grekę !
A po jakiemu z Piłatem rozmawiał?
Po hebrajsku?

Greka była powszechna, stąd napis na krzyżu w języku greckim, łacińskim i hebrajskim.

Poza tym w NT wiele imion jest greckich, co świadczy o dużym rozpowszechnieniu tego języka.
Dekapol to 10 miast zgrecyzowanych.
W Jeruzalem synagoga w której czytano Septuagintę: Dz 6:8 - Niektórzy zaś z synagogi, zwanej [synagogą] Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji,
Monety i miary podawane w NT z greki.


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #392 dnia: 14 Sierpień, 2018, 13:04 »
A po jakiemu z Piłatem rozmawiał?
Po hebrajsku?

Nie wiem. Ty wiesz ? Rozumiem, ze wiesz, ze Jezus znał grekę ? A może i łacinę też znał ? Może rozmawiał z Piłatem po łacińsku ?


Offline julia7

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #393 dnia: 14 Sierpień, 2018, 13:09 »
Jezus rozmawiał z Piłatem albo po grecku albo po łacinie. Znacznie prawdopodobniejsza jest greka.


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #394 dnia: 14 Sierpień, 2018, 13:12 »
Jezus rozmawiał z Piłatem albo po grecku albo po łacinie. Znacznie prawdopodobniejsza jest greka.

Jeśli "prawdopodobnie" to ok. Prawdopodobnie to ja pochodzę od małpy. Biblia nic nie mówi o tym aby Jezus był poliglotą więc pozostawię to bez komentarza.
Ale teza, ze Rzymianie rozmawiali z Jezusem po grecku jest niezła !


Offline julia7

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #395 dnia: 14 Sierpień, 2018, 13:16 »
Jeszcze mniej prawdopodobne, że Piłat znał aramejski. Greka była językiem Wschodniego basenu Morza Śródziemnego. Skoro rybacy pisali po grecku (Piotr, Jan), to czemu Jezus miałby nie mówić po grecku?


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #396 dnia: 14 Sierpień, 2018, 13:20 »
Jeszcze mniej prawdopodobne, że Piłat znał aramejski. Greka była językiem Wschodniego basenu Morza Śródziemnego. Skoro rybacy pisali po grecku (Piotr, Jan), to czemu Jezus miałby nie mówić po grecku?

Mnie prawdopodobieństwa za bardzo nie interesują.
Skoro Piłat zamieszkiwał na terenie Judei to skłaniałabym się ku temu, ze znał język tubylców. Ale Jezusa i Piłata rozmawiających ze sobą po grecku naprawdę trudno sobie nawet wyobrazić.


Offline MX

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #397 dnia: 14 Sierpień, 2018, 13:20 »
Jeśli "prawdopodobnie" to ok. Prawdopodobnie to ja pochodzę od małpy. Biblia nic nie mówi o tym aby Jezus był poliglotą więc pozostawię to bez komentarza.
Ale teza, ze Rzymianie rozmawiali z Jezusem po grecku jest niezła !
Biblia nic nie mówi o tezach, które głosisz, a nadal je głosisz. Proponuję uzupełnić waszą podstawową wiedzę, a potem dyskutować.


MX - koniec - MX


Offline julia7

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #398 dnia: 14 Sierpień, 2018, 13:22 »
Mnie prawdopodobieństwa za bardzo nie interesują.
Skoro Piłat zamieszkiwał na terenie Judei to skłaniałabym się ku temu, ze znał język tubylców. Ale Jezusa i Piłata rozmawiających ze sobą po grecku naprawdę trudno sobie nawet wyobrazić.

A mnie nie. Zwłaszcza, że rybacy byli w stanie po grecku pisać.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #399 dnia: 14 Sierpień, 2018, 17:08 »
Jeśli "prawdopodobnie" to ok. Prawdopodobnie to ja pochodzę od małpy. Biblia nic nie mówi o tym aby Jezus był poliglotą więc pozostawię to bez komentarza.
Ale teza, ze Rzymianie rozmawiali z Jezusem po grecku jest niezła !
To prawdopodobieństwo to prawdopodobnie 50/50 dzielone ze szczekającym ratlerkiem.
Masz inteligencję od małpy, ujadanie "Je-hoo Wa!,  Je-hoo Wa! Je-hoo Wa! Je-hoo Wa!" od ratlerka...
a poczuciem humoru ?  ;)


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #400 dnia: 14 Sierpień, 2018, 18:39 »
Cytuj
Biblia nic nie mówi o tym aby Jezus był poliglotą więc pozostawię to bez komentarza.
Nie musiał być poliglotą.
Człowieku ty nie wiesz, że w tamtym czasie greka była tym, czym dziś angielski?
Mało tego, właśnie w tym czasie łacina zaczynała wypierać grekę stając się językiem międzynarodowym. Od II wieku powstają przekłady starołacińskie Biblii.

Tak więc Jezus zapewne znał grekę, bo jakżeby nie miał znać greki ten, za którego czasów wszyscy Żydzi z diaspory posługiwali się greką i Septuagintą, a Jezus do nich właśnie posyłał Apostołów, jak i do pogan.

W NT jest mnóstwo latynizmów, więc łacina już za czasów Jezusa wdzierała się w świat grecki i Palestynę.
Jezus mógł znać choć częściowo łacinę.

Tak więc Jezusowi znane były bardzo dobrze:

liturgiczny język hebrajski
język codzienny czyli aramejski

oraz pewnie mniej języki urzędowe:

greka i łacina

Ponieważ wielu Żydów mieszkało w Aleksandrii więc i kontakty z Egipcjanami były żywe.


Offline miranda

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #401 dnia: 16 Sierpień, 2018, 09:50 »

Człowieku ty nie wiesz, że w tamtym czasie greka była tym, czym dziś angielski?

Tak więc Jezus zapewne znał grekę, (...)


Jezus mógł znać choć częściowo łacinę.

Tak więc Jezusowi znane były bardzo dobrze:


Rozumiem, że skoro wtedy greka była jak dzisiaj angielski to np w Polsce każdy bez problemu posługuje się obecnie  angielskim ? Bzdurna teoria.
Fajnie jak ktoś sam sobie udowadnia coś czego sam nie jest ani pewny ani nie ma żadnego dowodu na poparcie swoich tez w Biblii.

Z tego co mi wiadomo to Jezus od dzieciństwa znal dobrze pisma i nie wierzę, ze poznawał je czytając zafałszowaną Septuagintę tym bardziej, ze rozmawiał o pismach z żydowskimi uczonymi .   


Offline Villa Ella

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #402 dnia: 16 Sierpień, 2018, 11:41 »
Jezus czynił cuda: zamieniał wodę w wino, karmił głodnych, uzdrawiał chorych, wskrzeszał zmarłych, chodził po wodzie i uciszał burze, a ty twierdzisz, że nie znał greckiego? To był Synem Boga, czy, nie?
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Tusia

  • Gość
Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #403 dnia: 16 Sierpień, 2018, 13:43 »
Rozumiem

Nic nie rozumiesz, czego dajesz dowody swoimi wpisami

Z tego co mi wiadomo

Nic ci nie jest wiadome, czego dajesz dowody swoimi wpisami.


Offline Roszada

Odp: Imię Boże
« Odpowiedź #404 dnia: 16 Sierpień, 2018, 13:54 »
Jezus czynił cuda: zamieniał wodę w wino, karmił głodnych, uzdrawiał chorych, wskrzeszał zmarłych, chodził po wodzie i uciszał burze, a ty twierdzisz, że nie znał greckiego? To był Synem Boga, czy, nie?
Zapewne nie znał angielskiego. Ale się douczył, od zmartwychwstałych członków CK. ;D

Cały NT spisany po grecku, a Jezus nie znał greckiego.
Śmiechu warte.
To wszyscy Apostołowie (prości ludzie, rybacy) znali grekę pisząc Ewangelie, Listy, Dzieje, Apokalipsę, a tylko jeden Jezus nie znał. :-\