Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Rolf Furuli autor książki broniącej 607r wzywa do reformy Świadków Jehowy?  (Przeczytany 9756 razy)

Offline Aliki

Furuli powołuje się na wyliczenia Jana Frode Nilsena co do kwoty, jaką WTS zgarnęło za budynki na Brooklynie. Miało tego być 2.194.625.000 $. Arkusz kalkulacyjny i linki do dokumentów źródłowych są dostępne na Reddit. Gdyby ktoś był ciekawy to piszcie na priv. Próbowałam wkleić link ale nie udało się... Może ktoś kto lepiej się na tym zna?
« Ostatnia zmiana: 27 Maj, 2020, 11:01 wysłana przez Aliki »


Offline donadams

Widziałem kiedyś podobne wyliczenia na JW Leaks. Korzystając z okazji wrzucam link do autorskiego wątku w którym podjąłem się próby "wyceny" inwestycji w Warwick. Zachęcam do zestawienia tamtych wyliczeń z powyżej przytoczoną kwotą  :)

https://sjwp.pl/zycie-zborowe-gloszenie-sale-krolestwa/oto-ile-moglo-kosztowac-wybudowanie-biura-glownego-w-warwick/msg203179/#msg203179
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Ziolo

Dziękuję Triss za link do filmu z YouTube  :) :) :)


Offline donadams

Kolejne interesujące cytaty na temat "niewolnika" (tłumaczenie moje, nawiasy kwadratowe moje).

"'Niewolnik wierny i roztropny' odnosi się do każdego Chrześcijanina, który jest wierny i czuwa, gdy Jezus przychodzi na sąd w wielkim ucisku. Nie odnosi się on do klasy, która rozdziela duchowy pokarm w czasie obecności Chrystusa".

"W Łukasza 12:35-37 Jezus mówi o panu i jego niewolnikach. To nie proroctwo, a ilustracja (przypowieść), jak to pokazuje werset 41. Ilustracja ta jest oparta na zwyczajnych relacjach pomiędzy panem a jego niewolnikami."

"Najważniejszym powodem odrzucenia istnienia 'niewolnika wiernego i roztropnego' powołanego w 1919 r. jest to, że Mateusza 24:45-47 nie jest częścią znaku obecności Chrystusa; wersety te odnoszą się do wielkiego ucisku".

"Wniosek jest taki, że nie ma grupy lub klasy 'niewolnika wiernego i roztropnego', a także nigdy nie było. Pogląd większości Świadków, że wszelkie nowe zrozumienie i wszystko, co mówi nasza literatura, jest kierowane przez Jehowę i zawsze jest tym, czego potrzeba nam w tym konkretnym czasie, a mianowicie 'pokarmem duchowym we właściwym czasie', jest błędny."

Jeśli Furuli odrzuca "niewolnika", a widać, że czyni to bardzo wyraźnie, to nie widzę innego finału tej historii, jak wykluczenie za odstępstwo.

Dodatkowo ciekawostka odnośnie Sal Zgromadzeń:

"W Norwegii obwód musi zapłacić Biuru Oddziału 13000 dolarów jako czynsz za zgromadzenie obwodowe".

Potwierdzałoby to nasze domysły, które omawialiśmy w innych wątkach, mianowicie że tak wysokie "koszty" zgromadzeń na własnych obiektach nie wynikają z wysokich kosztów utrzymania, a z tego, że na zgromadzeniach się zarabia.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj, 2020, 11:56 wysłana przez donadams »
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 297
  • Polubień: 2231
  • Między ślepymi jednooki królem
Nauka o niewolniku jest najważniejszą doktryną wiary ŚJ.
ŚJ prędzej wyprą się Chrystusa niż zrezygnują z nauki o niewolniku  :D
To coś jak katolicyzm bez Papieża.
Jej podważanie nie może zostać puszczone płazem.
Muszą go wykluczyć inaczej będzie to oznaczać wyjątkowo mocny precedens, początek
To byłby prawdziwy, jak mówi Stephen Lett „niewątpliwie w końcowej części ostatniej części ostatnich dni, krótko przed ostatnim dniem ostatnich dni . ”



Offline Natan

Powoli czytam to dzieło.

Już we wstępie autor pisze, że organizacja Świadków przerodziła się z teokratycznej w autokratyczną. Powołuje się na proces sądowy z USA, w którym przedstawiciel Towarzystwa Strażnica stwierdził, że Świadkowie są hierarchiczną organizacją na wzór Kościoła katolickiego. (Furuli stwierdza, że większa dyktatura jest obecnie u Świadków niż w Kościele katolickim). Mile wspomina prezesa Knorra, który zachęcał przełożonych i starszych w Norwegii, by pisali do niego, jeśli zobaczą jakieś wypaczenia. Nawiązuje do 1972 roku, jako do czasu, w którym jeszcze panowała teokracja w tej organizacji. Sugeruje, że Knorr i Fred Franz niepotrzebnie pokornie ugięli się pod presją Ciała Kierowniczego przyznając mu większą władzę niż trzeba.

Nadal wierzy i twórczo broni takich nauk, jak kult Imienia Jehowa i zasadność jego obecności w Nowym Testamencie, 7 czasów pogan i rok 1914, dwie klasy zbawionych, niewidzialny powrót Chrystusa, wiara w to, że ŚJ to jedyna religia prawdziwa i że tylko ona głosi Królestwo Boże oraz stroni od świata i wojen.

Jego zastrzeżenia m.in. skupiają się na:
1) Subiektywnej, nowatorskiej metodzie interpretacji Pisma Św. obecnego Ciała Kierowniczego, co powoduje narzucanie ich osobistych, niekiedy dziwnych poglądów wiernym, zamiast starej metody lingwistycznej, dociekania sensu tekstu, bardziej obiektywnej itp.
2) Błędnym "nowym świetle" z 2018 r. na pracę pielęgniarek i personelu medycznego. Wcześniej pozwalano im przetaczać krew, a obecnie im tego zakazano, mimo że to są ich obowiązki służbowe.
3) Niebiblijnych, czysto ludzkich przepisach powodujących wykluczanie ze zboru niewinnych ludzi. 
4) Idiomatycznym, niedosłownym, wadliwym zrewidowanym wydaniu Przekładu Nowego Świata.
5) Zniewalaniu sumień ludzi przez wmuszanie osobistych poglądów Ciała Kierowniczego ogółowi Świadków, co w przypadku zakazu zdobywania wyższego wykształcenia powoduje sporą utratę wiernych i młodzieży.
6) Niepotrzebnym porzuceniu długotrwałej metody Towarzystwa, polegającej na dopatrywaniu się obrazów proroczych w Starym Testamencie. W rezultacie spora część dawnej literatury wydaje się obecnie śmieszna.

Dotychczasowa lektura podpowiada mi, że to trochę taki Świadek Jehowy starego światła, który nie potrafi się pogodzić z negatywnymi zmianami w organizacji Strażnicy. On jest nadal twardy w przekonaniach Świadków, ale ma zastrzeżenie do dokonań i metod działania obecnego kierownictwa organizacji.
« Ostatnia zmiana: 27 Maj, 2020, 12:06 wysłana przez Natan »


Offline Triss


2) Błędnym "nowym świetle" z 2018 r. na pracę pielęgniarek i personelu medycznego. Wcześniej pozwalano im przetaczać krew, a obecnie im tego zakazano, mimo że to są ich obowiązki służbowe.
Czy ma ktoś namiary na to "światło"? Wiążę swoją przyszłość z pielęgniarstwem i chciałabym się przygotować na ewentualny argument starszych w tej kwestii.
"Forgive your enemies, but never forget their name"


Offline Aliki

Na 66 stronie jest bardzo wyraźnie napisane, że nie ma podstaw by ośmiu panów z USA uważać za Ciało Kierownicze... Czy z takimi poglądami można pozostać w orgu?
Mam ogromną ochotę napisać do Rolfa i podziękować mu za tę książkę. Pogratulować odwagi. No bo pomyślnie jak go teraz traktują przyjaciele z organizacji... Znacie jakiegoś SJ który po zapoznaniu się z takim sposobem myślenia traktowałby Was serdecznie i po ludzku?


Offline Roszada

Czy ma ktoś namiary na to "światło"? Wiążę swoją przyszłość z pielęgniarstwem i chciałabym się przygotować na ewentualny argument starszych w tej kwestii.
Szukałem w polskich publikacjach poprzez słowa transf* i pielęg* nic nie znalazłem dla roku 2018.
Trzeba jeszcze popatrzeć jakich ang. słów Furuli używa.


Offline Natan

Czy ma ktoś namiary na to "światło"? Wiążę swoją przyszłość z pielęgniarstwem i chciałabym się przygotować na ewentualny argument starszych w tej kwestii.

Witaj Siostro,

Rolf powołuje się na list Ciała Kierowniczego z 15 czerwca 2018 r.:

Fragment, który przytacza brzmi:
"We would like to inform you of an updated policy with regard to whether a Christian may administer a blood transfusion if he is directed to do so by a superior. The previous policy was that it would be a matter for a personal, conscientious decision whether to obey such an order. However, after carefully reviewing the matter, the Governing Body has determined that administering such a transfusion is so closely linked with an unscriptural practice that one unquestionably becomes an accomplice in a wrong practice. Therefore, it would not be appropriate for a Christian to administer a blood transfusion under any circumstance.—Gen. 9:4; Acts 15:28, 29".

"Pragniemy Was poinformować o uaktualnionej taktyce odnośnie tego, czy chrześcijanin może udzielić transfuzji krwi, jeśli nakazuje mu to uczynić jakiś zwierzchnik. Poprzednia taktyka polegała na tym, iż jest to kwestią osobistej decyzji sumienia, czy można okazać posłuszeństwo takiemu nakazowi. Jednakże, po starannym zbadaniu tej sprawy, Ciało Kierownicze ustaliło, że takie udzielenie transfuzji jest tak blisko powiązane z niebiblijną praktyką, że osoba w to zaangażowana niewątpliwie staje się wspólnikiem w złej praktyce. Zatem, nie byłoby stosowne dla chrześcijanina, by udzielić komuś transfuzji krwi w jakichkolwiek warunkach - Rodz. 9:4; Dzieje 15:28, 29". (tłumaczenie moje: Natan Chesed).

Czy ktoś ma polską wersję tego listu?

Tak na marginesie, moja Żona jest od wielu lat pielęgniarką i to z powołania. To piękna służba bardziej niż praca. Wymaga ofiarności i miłości oraz oczywiście kompetencji.


Offline Triss

Natanie, czy dobrze rozumiem, że jest to list do starszych?
"Forgive your enemies, but never forget their name"


Offline Natan

Natanie, czy dobrze rozumiem, że jest to list do starszych?

On tego nie precyzuje, ale wynika z tekstu, że to list do starszych, lecz zarazem Rolf dodaje:

"This new policy was also communicated to the congregation members" (Ta nowa taktyka została także zakomunikowana członkom zborów).


Offline Triss

No to ja chyba spałam na tym zebraniu :/ bo kompletnie tego nie kojarzę. Zaczyna mnie to wszystko już wkurzać
"Forgive your enemies, but never forget their name"


Offline donadams

Nie chodziłem wtedy na zebrania, ale jestem raczej w miarę na bieżąco, a ten wątek chyba też mnie ominął...
Chrystus umarł za nasze grzechy, został pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał - zgodnie z Pismem.


Offline Trinity

ja również tego światła nie pamiętam
chyba że go wprowadzono kuchennymi drzwiami
albo to jakiś fake news jak wirtualne wózki 😉