Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Rolf Furuli autor książki broniącej 607r wzywa do reformy Świadków Jehowy?  (Przeczytany 9565 razy)

Offline Disorder

Na Reddicie pojawił się nowy wątek z którego dowiadujemy się, że Rolf Furuli czyli autor znanej książki "Chronologia, Asyrii, Babilonii i Egiptu. Chronologia, Asyrii, Babilonii, Egiptu i Persji w porównaniu z chronologią Biblii" w której broni roku 607r p.n.e. jako daty zburzenia Jerozolimy - wzywa do reformy ŚJ, a szczególnie Ciała Kierowniczego.

Temat może być podobnej wagi do książęk Franza, ponieważ Furuli blisko współpracował z CK. Okazujke się, że właśnie wydał książkę krytyczną wobec Ciała Kierowniczego. Z tego co przeczytałem jest on najbardziej znanym ŚJ w Norwegii, aktywnym starszym, mówcą kongresowym itp, także być może szykuje się spory wstrząs.

Książka jest dostępna po angielsku po kontakcie mailowym.

https://www.reddit.com/r/exjw/comments/gpncxn/rolf_furuli_phd_probably_norways_most_respected/


Offline Sebastian

wzywa do reformy, a więc albo jest już poza organizacją jw.org albo będzie za momencik (maksymalnie dwa dni po zakończeniu stanu pandemii w jego ojczyźnie) :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Vog

To raczej jeszcze nie ten moment, otwarta krytyka CK to droga w jedną stronę. Ciekawe, to chyba ich czołowy autorytet w kwestii 607 p.n.e.


Offline Roszada

Z Furulim polemizuje do dziś Carl Olof Jonsson (przyjaciel R. Franza):
http://kristenfrihet.se/english/epage.htm

Szykuje się być może to, co z innym ich uczonych G. Staffordem, który ma swój ruch 'zreformowanych ŚJ'.


Offline agent terenowy

To raczej jeszcze nie ten moment, otwarta krytyka CK to droga w jedną stronę. Ciekawe, to chyba ich czołowy autorytet w kwestii 607 p.n.e.
O tą nową Biblię też go podejrzewam. :)
Oczywiście mówię o angielskiej, nie o polskiej.
« Ostatnia zmiana: 25 Maj, 2020, 10:57 wysłana przez agent terenowy »
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Disorder

Biorąc pod uwagę co Furuli porusza w tej książce - czyli między innymi podejście organizacji do wykształcenia, wykluczenia, finansów i co najważniejsze kwestionowanie tego co obecnie wyrabia CK to można jedynie obstawiać czy już jest poza WTS, czy nastąpi to w najbliższym czasie. I stanie się to bynajmniej nie z jego woli.


Offline Roszada

Kolega mój napisał mi:

Cytuj
Zamówiłem tego e-booka.
Może jednak on mi go nie sprzeda, bo moje nazwisko jest mu krytycznie znane.
Już kiedyś chciałem u niego coś kupić, ale nie było żadnej odpowiedzi.


Offline Triss

Czy w publikacjach są artykuły powołujące się na Furulę?
"Forgive your enemies, but never forget their name"


Offline Roszada

Czy w publikacjach są artykuły powołujące się na Furulę?
Zdaje się Jonsson pisał, że w sprawie 607 roku to był przez niego redagowany art.:

*** w97 15.2 s. 29 Pytania czytelników ***
Pytania czytelników
Chronologia biblijna wskazuje, że Jeruzalem zostało zburzone w roku 607 p.n.e., a wiele świeckich źródeł podaje rok 587/586 p.n.e. Skąd ta różnica?

https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/1101981019


Prawdopodobnie i nowsze art. z 2011:

*** w11 1.10 s. 26 Kiedy została zburzona starożytna Jerozolima? — część pierwsza ***
Kiedy została zburzona starożytna Jerozolima? — część pierwsza
Jakie to ma znaczenie? Na co wskazują dowody?

*** w11 1.11 s. 22 Kiedy została zburzona starożytna Jerozolima? — część druga ***
Kiedy została zburzona starożytna Jerozolima? — część druga
Co naprawdę zawierają tabliczki klinowe?

Jego nazwisko nie pojawia się na płycie Watchtower Library.
Ani na jw.org.

W książce Jonssona nazwisko Furulli pada ponad 70 razy:
http://kristenfrihet.se/english/gtr4/contents.htm




Offline Triss

Dziękuję za odpowiedź. W internecie znalazłam film z jego udziałem
"Forgive your enemies, but never forget their name"


Offline Roszada

Może czuł się też niedowartościowany w Towarzystwie. :-\
Wszak inni uchodzą tam za znawców greki i hebrajskiego, a tylko przez automatycznego translatora tłumaczą. ;)


Offline Roszada

Krytykuje zmiany ostatnich nauk, np. o szarańczy.
Taże wyprzedaż sal królestwa (od s. 125).
Krytykuje nowy Przekład Nowego Świata (od s. 299).

Książka doprowadzona do kwietnia 2020 r. (przytaczana Strażnica kilka razy).


Offline Disorder

Krytykuje (...) wyprzedaż sal królestwa (od s. 125).

Nie no, wybaczyć można wiele, ale to zakwalifikują pewnie jako grzech przeciwko Duchowi Świętemu ;)


Offline Roszada

On coś pisze, że od 2019 r. CK przejęło pełnię władzy.
Jeszcze nie wiem na czym to polega i z czego to mu wynika.
Pisze tak:

s. 86:

Cytuj
From 1879 to 1971: decisions were made by C. T. Russell, J. F. Rutherford, and N. H. Knorr. There was no governing body.

From 1971 to 2019: The members of the governing body have given more and more power to themselves.

2019: The Governing Body has all power over the doctrines, the assets, and the money. Its decisions and its writings cannot be questioned.
Tłum google:

Od 1879 do 1971 r .: decyzje podejmowali C. T. Russell, J. F. Rutherford i N. H. Knorr. Nie było Ciała Kierowniczego.

Od 1971 do 2019 r.: członkowie Ciała Kierowniczego dawali sobie coraz więcej władzy.

2019: Ciało Kierownicze ma całą władzę nad doktrynami, zasobami i pieniędzmi. Jego decyzje i pisma nie mogą być kwestionowane.

Zdaje się że Furulii był kiedyś nadzorcą okręgu (s. 146), jeśli dobrze rozumiem.
Brał też udział w tworzeniu Rocznika ŚJ 1977, gdzie opisywano Norwegię.

Powiem Wam, że miałem takie przeczucie, myśląc wcześniej: co ten człowiek szuka jeszcze w orgu. Tym bardziej, gdy usłyszałem, jak Stafford odszedł kilka lat temu. Jakoś jego wykształcenie nie pasowało mi do posłuszeństwa wobec dziwactw CK. :-\ No i pewnie org go usunie.


Offline NieZnaPrawdy

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 263
  • Polubień: 2167
  • Między ślepymi jednooki królem
wzywa do reformy, a więc albo jest już poza organizacją jw.org albo będzie za momencik (maksymalnie dwa dni po zakończeniu stanu pandemii w jego ojczyźnie) :)

Rolf mówi, że wie, że będzie wykluczony

Rolfowi też nie podoba się to co obecnie robi "OctoPope" (Ośmioro-Papież)