Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?  (Przeczytany 4925 razy)

Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Luty, 2020, 17:57 »
Pamiętam te ich Strażnice do połowy roku 1988 wychodzące.
Szare to bure było. Nikogo na wygląd to nie mogło przyciągnąć, a jak jeszcze długopisem popodkreślane, to wyglądało to odstraszająco.
Ta szarzyzna im potwierdzała, że niedługo będzie im kolorowo w raju.

Jak odbywał się kongres międzynarodowy w 1989 to w Gdańsku widziałem amerykańskich delegatów.
Zupełnie inni byli na mieście od naszych rodzimych ŚJ.
Z kamerami, z przewodnikiem i tłumaczem zwiedzali Starówkę, Uśmiechnięci.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Luty, 2020, 19:29 »
[...]
Postrzegałem ich kiedyś TYLKO jako wyznanie religijne, ale dziś, też pod wpływem Was, widzę tu korporację. Niestety wielu ŚJ tego nie dostrzega.
Co złego jest w korporacji?
Myślę, że to częsty slogan wielu ludzi: "religia tak, korporacja nie".
Ja sam pracuję w korporacji i widzę, że ma to wiele pozytywnych stron. Ochrona pracownika, przemyślane działanie, pomoc pracownikom którzy są w trudnościach, wysokie standardy etyczne itd itp
Mogę robić to umiem a wspiera mnie duża firma.


Myślę, że korporacyjność sama w sobie nie jest zła.
Złe jest niewłaściwe robienie z tego użytku.
I sa też i takie korporacje, gdzie nie liczy się człowiek tylko słupki, procenty i dobre imię firmy itd.
Gdzie każda inicjatywa spotyka się przykładnym ukaraniem ;)


Dobra korporacja potrafi się zdobyć na krytyczna autorefleksję, przeprowadzać np. audyt wewnętrzny i wdrażać różne procedury udoskonalające.
Możliwe, że WTS też ma jakąś swoją wewnętrzna kontrolę i jakoś usprawnia swoje procesy.
Ale z tego co tu piszecie to póki co nie działa to chyba najlepiej.


Dlatego powiedziałbym, że "WTS ma miejscami cechy złej korporacji".


A co do głównego pytania autora wątku, to ja też widzę dziś innych głosicieli niż w latach 90-tych. I tez tęsknię do tamtych czasów. Tylko, że to chyba Polska się zmieniła od wtedy. Wystarczy popatrzyć na stare zdjęcia.
Kiedyś było szaro buro a dziś jest kolorowo.
Dziś ludzie przyjeżdżający z zagranicy nie widza już takiego kontrastu jak wówczas.
I dzisiaj  w naszym kraju tak jak i na Zachodzie coraz mniej ludzi przejmuje się Bogiem.
I dotyczy to wszystkich denominacji. I katolików i świadków.


Czasy sie zmieniają a my się starzejemy. I tęsknimy za wyidealizowaną w naszej głowie Polską naszej młodości :)
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Luty, 2020, 19:34 »
Co złego jest w korporacji?
Myślę, że to częsty slogan wielu ludzi: "religia tak, korporacja nie".
Pieprzysz za przeproszeniem.
Gdyby w latach 80. czy 90. napisano wprost, że mamy kilka korporacji to nikt by tam nie poszedł.

*** km 4/09 s. 4 Skrzynka pytań ***
Logo to graficzny symbol lub znak zaprojektowany w celach identyfikacyjnych. Logo Watch Tower (Strażnica) jest używane przez Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania (Pensylwańskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe — Strażnica) oraz inne korporacje prawne utworzone przez naszą organizację. Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy umieszcza symbol otwartej Biblii w nagłówkach listów. Inne korporacje wykorzystywane przez Świadków Jehowy mają inne logo.

Kiedyś każdy ŚJ w Polsce myślał, że są wyłącznie religijną Bożą organizacją.
A brak rejestracji miał dowodzić, że są jedynymi prawdziwymi chwalcami Boga.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty, 2020, 19:46 wysłana przez Roszada »


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Luty, 2020, 19:46 »
Pieprzysz za przeproszeniem.
Gdyby w latach 80. czy 90. napisano wprost, że mamy kilka korporacji to nikt by tam nie poszedł.

*** km 4/09 s. 4 Skrzynka pytań ***
Logo to graficzny symbol lub znak zaprojektowany w celach identyfikacyjnych. Logo Watch Tower (Strażnica) jest używane przez Watch Tower Bible and Tract Society of Pennsylvania (Pensylwańskie Towarzystwo Biblijne i Traktatowe — Strażnica) oraz inne korporacje prawne utworzone przez naszą organizację. Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy umieszcza symbol otwartej Biblii w nagłówkach listów. Inne korporacje wykorzystywane przez Świadków Jehowy mają inne logo.
Ale co to ma do rzeczy?
Tobie korporacja przeszkadza (mimo że Twój Kościół Katolicki ma również cechy korporacji), niektórym pewnie też a dla wielu ludzi nie ma to znaczenia albo wręcz jest to plusem.
A w latach 80-tych i 90-tych Polacy byli tak zafascynowani wszystkim co pachniało Zachodem, że "Korporacja" była "ach" i "och".
Pamiętasz otwarcie pierwszego McDonaldsa?
Pamiętasz zalew różnych Amwayów itd
Korporacja, to był wtedy taki powiew Zachodu.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Luty, 2020, 19:49 »
To ma do rzeczy, że nic nie rozumiesz a zabierasz głos.
Ty ciągle zadajesz pytania zamiast szukać cokolwiek.
Nie wiem po co ci to potrzebne.
Sam chcesz utwierdzać exŚJ że nie jest tak źle w organizacji, bo ja sam też należę do jakiejś tam grupki badackiej. ;)
Pomyliłeś fora. :-\


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #20 dnia: 20 Luty, 2020, 20:01 »
[EDIT: usunąłem swój komentarz]
« Ostatnia zmiana: 20 Luty, 2020, 20:15 wysłana przez szymonbudny »
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #21 dnia: 20 Luty, 2020, 20:06 »
Nie masz żadnego pojęcia ani wspomnień, bo pewnie za młody jesteś, albo w ogóle to cię to kilka lat temu nie interesowało.
Z reklamowaniem korporacji idź na inne fora. ;D


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #22 dnia: 20 Luty, 2020, 20:50 »
Roszada, poznaliśmy się w latach 90-tych. Pisaliśmy do siebie też sporo. Daj spokój.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #23 dnia: 20 Luty, 2020, 20:58 »
Roszada, poznaliśmy się w latach 90-tych. Pisaliśmy do siebie też sporo. Daj spokój.
Nie przypominam sobie.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #24 dnia: 20 Luty, 2020, 21:15 »
Nie przypominam sobie.
A ja pamiętam dobrze
Bo jechaliśmy autem Adama Białasa (exSJ) z Jankiem z Dywit i Leszkiem z Olsztyna.
Pamiętam dobrze bo ten duży fiat był na gaz i dość srogo ten gaz śmierdział podczas jazdy.
To było chyba ok 1998. Pokazałeś nam swoją kolekcje książek, oprowadzaleś po Gdańsku. SpedIlismy u ciebie chyba z pół dnia.
Wspominałeś wtedy, że nie zamierzasz pisać innych książek niż ta jedna która wtedy napisałeś "Pismo Święte a nauka ŚJ"
W ogóle to bardzo miło to nasze spotkanie wspominam.

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka

Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Moyses

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 2 076
  • Polubień: 6229
  • Nie próbuj, rób albo nie rób, nie ma próbowania.
Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #25 dnia: 20 Luty, 2020, 21:18 »
Pieprzysz za przeproszeniem.
Gdyby w latach 80. czy 90. napisano wprost, że mamy kilka korporacji to nikt by tam nie poszedł.
(...)
Kiedyś każdy ŚJ w Polsce myślał, że są wyłącznie religijną Bożą organizacją.
A brak rejestracji miał dowodzić, że są jedynymi prawdziwymi chwalcami Boga.

Sam pieprzysz i bez bez przepraszania.
Nawet nie wiesz ile ludzi w latach 80-tych w PL potrafiło rozróżnić korporacje PA od NY. Nie mówiąc o rozróżnieniu jakichkolwiek korporacji od zwyczajnego systemu wierzeń.

Nie każdy tak myślał, więc pieprzysz w jednym poście po raz drugi.

Od lat sugerujesz, że ktoś pomylił fora. Jak ktoś Ci przeszkadza, to masz starą śpiewkę względem niego. Może to Ty pomyliłeś fora. Twoja dziecinada jest od lat znana. Wiedza raptem wklejkowa. I tak nawet nie wiesz, co wklejasz, a innych chcesz pouczać. Więc pozostaje Tobie utartym szlakiem iść na skargę do rodziców.
Tak więc czekam.


Offline Roszada

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #26 dnia: 20 Luty, 2020, 22:37 »
Wiem Moysesu, że byłeś długo w organizacji.
Ale ja ją też znam od 1973 r. więc kitu mi nie sprzedaż, najwyżej wiedzy możesz dodać. :)
Tobie nie powiem, że pieprzysz, ale że masz inne doświadczenia niż ja.
Wychowywałem się wśród ŚJ i siedziałem z nimi w ławce, miałem ich drzwi w drzwi w bloku.
Młodziakiem nie jestem, a pamięć mam dobrą.

Ty piszesz jako ex obwodowy i masz wiedzę 'z góry', a ja mam z samych dołów.
Ty masz wiedzę wewnętrzną a ja taką jaką mi ŚJ serwowali.
Cytuj
Więc pozostaje Tobie utartym szlakiem iść na skargę do rodziców.
Tak więc czekam.
Do Twoich? Moich brak
Cytuj
Wiedza raptem wklejkowa. I tak nawet nie wiesz, co wklejasz, a innych chcesz pouczać.
No to dam ci zatrudnienie wklejania, a sam będę szukał i przepisywał od roku 1879, a jest sporo do wklepywania.
Po takie wklejki piszą do mnie ludzie prośby z całej Polski, a Ty raptem swoim niewyraźnym pogdakiwaniem popisówki odwalasz, które nie każdy trawi i pojmuje. Ale chwała Bogu że to robisz, to dzięki Tobie forum nie upadnie.

Cytuj
z Jankiem z Dywit i Leszkiem z Olsztyna.
Tych nazwiska i adresy mam do dziś: Lech S. i Jan Z. i byłem u nich i z nimi w Gietrzwałdzie, ale Ciebie nie pamiętam i nie mam w notatniku.
« Ostatnia zmiana: 20 Luty, 2020, 23:04 wysłana przez Roszada »


Offline Sebastian

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #27 dnia: 21 Luty, 2020, 00:18 »
świadkowie Jehowy w Polsce Ludowej mieli swoją specyfikę wynikającą z oryginalnego połączenia amerykańskiego korporacyjnego sposobu myślenia z komunistyczną propagandą antykościelną i z brakiem majątku

np. wspomniane wyżej zamiłowanie do cytowania, że bóg nie mieszka w świątyniach ręką ludzką zbudowanych

do tego wiele osób miało w pogardzie wszelkie dobra materialne, żyli bieżącą chwilą czekając że "już za chwilę już za momencik anielski pluton egzekucyjny po ich osiedlu zacznie się kręcić"...

rysem charakterystycznym który jeszcze ja pamiętam było zachęcanie do nieposiadania telewizora, w złym tonie były wyjazdy wakacyjne, za zbytki uchodziło gdy kobieta kupiła sobie nową torebkę,

ktoś kto kupował nowe zimowe buty (licząc że posłużą 2 lub 3 zimy) mówił że "do armagedonu wystarczą"

wiele osób nie leczyło różnych schorzeń bo po co skoro efekty mają być za 3-4 lata a już za rok może dwa będzie armagedon
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline dziewiatka

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #28 dnia: 21 Luty, 2020, 09:56 »
Ja wsiąkłem w organizację w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych i wtedy była mowa że org posługuje się korporacjami prawnymi.To prawda że to co innego niż korporacyjność samej org, jednak dla chcącego nawet w latach 80 nic trudnego,wiele informacji było w strażnicach.To prawda że nie były one kompletne ale można było doszperać się wielu cennych informacji.


Offline Storczyk

Odp: "Jak Apostołowie" czy nowocześni głosiciele?
« Odpowiedź #29 dnia: 21 Luty, 2020, 10:20 »


do tego wiele osób miało w pogardzie wszelkie dobra materialne, żyli bieżącą chwilą czekając że "już za chwilę
Widać co rejon i zbor to inne podejście,
"moi" budowali sie mimo 75r. Najczęściej ci co mieli wybudowany dom, odwodzili od pomyslu budowli młodych, ale marnie bo wszyscy poza kilkoma osobami maja wlasne domy.


Torebek ani  butow w sklepach w latach 80 prawie nie bylo :).   Brat kaletnik zatrudniał do pracy samych braci wiec torebki siostry miały na bieżąco ;)