Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Ostracyzm  (Przeczytany 22455 razy)

Offline Tatra

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #45 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 00:41 »
Przepraszam, jestem na forum nowy. Temat wydaje mi się być dla mnie interesujący.
Często wykluczenie porównuje się z karą ekskomuniki w Kościele Katolickim. Może ja nie jestem jakoś szczególnie wyczulony na ostracyzm itp sytuacje, bo się z tym nie zetknąłem.
Generalnie (i tak było od wieków) ekskomunika nie oznacza wykluczenia, wyłączenia czy też wypisania z Kościoła, bo Kościół Katolicki nie ma w tym zakresie żadnych kompetencji. Kto raz został ochrzczony w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego z intencją taką jak czyni to Kościół (nawet przez heretyka czy schizmatyka) ten zostaje włączony do wspólnoty Kościoła i żadna władza na ziemi nie może go wyłączyć (streszczam tu Dekret o sakramentach Soboru Trydenckiego - ponoć dość opresyjnego).

Treść kary ekskomuniki również niewiele się zmieniła przez wieki. Współcześnie przepis określający konsekwencje ekskomuniki:
"Ekskomunikowanemu zabrania się:
1. jakiegokolwiek udziału posługiwania w sprawowaniu Ofiary eucharystycznej lub w jakichkolwiek innych obrzędach kultu;
2. sprawować sakramenty i sakramentalia oraz przyjmować sakramenty;
3. sprawować kościelne urzędy lub posługi albo jakiekolwiek inne zadania, bądź wykonywać akty rządzenia (kanon 1331 § 1)".

Stosunek wiernych do ekskomunikowanych nie został uregulowany. Nauczanie papieskie po prostu nakazuje zachować ostrożność i dystans w sprawach wiary. W innych sprawach brak wytycznych.

Czy w Waszym odczuciu ekskomunika ma rzeczywiście jakiekolwiek cechy z wykluczeniem i jego skutkami?




Offline Drengr

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #46 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 08:30 »
Według tego co napisałeś to ekskomunika brzmi rozsądnie - wykluczanie u Świadków to patologia sekciarska.


Offline Klepsydra

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #47 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 11:45 »
Według tego co napisałeś to ekskomunika brzmi rozsądnie - wykluczanie u Świadków to patologia sekciarska.

Unikanie kontaktów z byłymi świadkami to nie patologia ale przestrzeganie tego co zaleca Bóg.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #48 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 13:31 »
Unikanie kontaktów z byłymi świadkami to nie patologia ale przestrzeganie tego co zaleca Bóg.

Bóg nigdy nie zalecił aby unikać kontaktu z byłymi Świadkami Jehowy. Nigdy i nigdzie.
Chyba, że przyjmiemy, że bogiem Świadków jest Ciało Kierownicze.  ;D ;D ;D



Offline Klepsydra

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #49 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 13:34 »
Bóg nigdy nie zalecił aby unikać kontaktu z byłymi Świadkami Jehowy. Nigdy i nigdzie.
Chyba, że przyjmiemy, że bogiem Świadków jest Ciało Kierownicze.  ;D ;D ;D
Po raz kolejny widzę że bardzo słabo znasz Pismo Święte. Biblia mówi jasno, żeby nawet nie jadać z kimś kto nie służy Bogu.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #50 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 13:41 »
Po raz kolejny widzę że bardzo słabo znasz Pismo Święte. Biblia mówi jasno, żeby nawet nie jadać z kimś kto nie służy Bogu.
Powtórzę bo widzę, że nie dociera:
Bóg nigdy nie zalecił aby unikać kontaktu z byłymi Świadkami Jehowy. Nigdy i nigdzie.
Chyba, że przyjmiemy, że bogiem Świadków jest Ciało Kierownicze.  ;D ;D ;D
A to z kim nie jadać wg biblii to może doczytaj w biblii.
Ponadto wielu odeszło od Świadków Jehowy właśnie po to by służyć Bogu a nie Cielaczkowi Kierowniczemu.  ;)


Offline Klepsydra

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #51 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 13:46 »
Powtórzę bo widzę, że nie dociera:
Bóg nigdy nie zalecił aby unikać kontaktu z byłymi Świadkami Jehowy. Nigdy i nigdzie.
Chyba, że przyjmiemy, że bogiem Świadków jest Ciało Kierownicze.  ;D ;D ;D
A to z kim nie jadać wg biblii to może doczytaj w biblii.
Ponadto wielu odeszło od Świadków Jehowy właśnie po to by służyć Bogu a nie Cielaczkowi Kierowniczemu.  ;)
Świadkowie Jehowy służą, jak sama nazwa wskazuje, Jehowie. Od zawsze tak u nich było i jest.
Poza tym znowu potwierdzasz że słabiutko znasz Biblię.


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #52 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 14:59 »
Świadkowie Jehowy służą, jak sama nazwa wskazuje, Jehowie. Od zawsze tak u nich było i jest.
Poza tym znowu potwierdzasz że słabiutko znasz Biblię.
Powtórzę po raz kolejny bo widzę, że nie dociera:
Bóg nigdy nie zalecił aby unikać kontaktu z byłymi Świadkami Jehowy. Nigdy i nigdzie. Biblia nie mówi ani słowa o tym aby unikać kontaktu z byłymi Świadkami Jehowy. Moja słabiutka znajomość Biblii pozwala mi na takie stwierdzenia, bo wg słów Biblii jej słowa miały być dla prostych i słabiutkich.
A skoro pokręcona Klepsydra wie lepiej to niech przytoczy werset z Biblii, gdzie Bóg niby zalecił aby unikać kontaktu z byłymi Świadkami Jehowy.
Czekam choć wiem, że się nie doczekam jak na kilka innych cytatów, o które w różnych tematach prosiłem wcześniej.


Offline Storczyk

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #53 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 15:04 »
Jesli juz chodzi o ścisłości to werset z Izajasza byl skierowany do Żydów byli naocznymi swiadkami cudów ,wybawien JHWH .A my Chrzescijanie mamy świadczyć o Jezusie tak wynika z Dz Ap 1:8"Ale wezmiecie moc Ducha Świętego.kiedy zstapi na was, i bedziecie mi świadkami w Jerozolimie i w calej Judei,i w Samarii,i aż po krańce ziemi.Słowa Jezusa przed wniebowstąpieniem mowi o sobie, nic nie wspomina o Jehowie .
 


Offline Klepsydra

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #54 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 15:09 »
Jesli juz chodzi o ścisłości to werset z Izajasza byl skierowany do Żydów byli naocznymi swiadkami cudów ,wybawien JHWH .A my Chrzescijanie mamy świadczyć o Jezusie tak wynika z Dz Ap 1:8"Ale wezmiecie moc Ducha Świętego.kiedy zstapi na was, i bedziecie mi świadkami w Jerozolimie i w calej Judei,i w Samarii,i aż po krańce ziemi.Słowa Jezusa przed wniebowstąpieniem mowi o sobie, nic nie wspomina o Jehowie .
Jezus o kim świadczył? O sobie czy o swoim Ojcu?


Offline Storczyk

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #55 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 15:24 »
Chrzescijanie maja glosic  Ewangelie .Dobra nowina nie ma na celu glosic Armagedonu a Zbawienie, ktorego możemy doswiadczyc dzieki ofierze Jezusa. Dobra nowina to mowienie o Jezusie. A co sam Bog mówi "To jest moj syn umilowany jego słuchajcie ".Nie mowi aby słuchac Niewolnika , Ciala Kierowniczegi ani starszych w zborze.Mowi o synu to on dzis ma władzę nad ludzmi ..Jezus bedzie sędzią w tym owym dniu nie JHWH.


Offline Klepsydra

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #56 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 15:29 »
Chrzescijanie maja glosic  Ewangelie .Dobra nowina nie ma na celu glosic Armagedonu a Zbawienie, ktorego możemy doswiadczyc dzieki ofierze Jezusa. Dobra nowina to mowienie o Jezusie. A co sam Bog mówi "To jest moj syn umilowany jego słuchajcie ".Nie mowi aby słuchac Niewolnika , Ciala Kierowniczegi ani starszych w zborze.Mowi o synu to on dzis ma władzę nad ludzmi ..Jezus bedzie sędzią w tym owym dniu nie JHWH.
Zadałem inne pytanie. Odpowiedz proszę.
Gdy Jezus zakończy sądzenie, jak słusznie piszesz, to komu przekaże swoją władzę?


Offline Storczyk

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #57 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 15:37 »
Zeby cos oddac trzeba najpierw miec.Dzis  ma całą wladze Jezus.JHWH schowal sie za kurtyną .


Offline Klepsydra

Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #58 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 15:44 »
Zeby cos oddac trzeba najpierw miec.Dzis  ma całą wladze Jezus.JHWH schowal sie za kurtyną .
A kto dał tak potężną władzę Jezusowi?
Skoro jak piszesz, Jezus ma całą władzę, to po co cały czas mówi o swoim Ojcu ?
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec, 2019, 15:46 wysłana przez Klepsydra »


DeepPinkTool

  • Gość
Odp: Ostracyzm
« Odpowiedź #59 dnia: 29 Czerwiec, 2019, 15:57 »
Pan Jezus powiedział Apostołom:

" ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi»" [Dz.1:8].

Apostołowie mieli być więc świadkami. Czyimi? Biblia wg powyższego wersetu twierdzi że świadkami Pana Jezusa. Jak się stosowali do tej zapowiedzi? Czyimi byli świadkami? O czym i o kim świadczyli? Np:

"Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wszyscy oni mieli wielką łaskę." [Dz.4:33]

" On ukazywał się przez wiele dni tym, którzy z Nim razem poszli z Galilei do Jerozolimy, a teraz dają świadectwo o Nim przed ludem."[Dz..13:31]