Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Biblijne pytanie-surowszy wyrok  (Przeczytany 21217 razy)

Offline sabekk

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #45 dnia: 17 Czerwiec, 2015, 23:13 »
Być może coś ci umknęło, Stanisławie. Zwróć uwagę na fakt, że mówiąc o "lepszym zmartwychwstaniu" Strażnica powołuje się na Hebrajczyków 11:35.

Ja to rozumiem, że chodzi o rozróżnienie m. in. na przykładzie wskrzeszenia Łazarza przez Jezusa (Ja 11:43-44), które jest [gorszym zmartwychwstaniem], a zarazem pierwszym zmartwychwstaniem. Natomiast Łazarz dostąpi lepszego, czyli drugiego zmartwychwstania na ziemi podczas Milenium. To drugie będzie lepszym od tego z I wieku, gdyż da perspektywę życia wiecznego. Pierwsze było gorszym, gdyż przedłużyło jedynie o kilka lub kilkadziesiąt lat. Natomiast jeśli chodzi o tych, którzy znaleźli się w Gehennie, to niema dla nich zmartwychwstania, znaczy to, że nie mają ani pierwszego ani drugiego zmartwychwstania (według wykładni ŚJ, bo u innych chrześcijan  jest zmartwychwstanie wszystkich, m.in. u katolików ciał z grobów dołączających do nieśmiertelnych dusz)

Ale gdyby wziąć pod uwagę inne zrozumienie rozróżnienia, gdzie jako "pierwsze zmartwychwstanie" tych z 1919 r. od tych podczas "wielkiego ucisku", którzy żywcem będą przemienieni w mgnienia oka (1 Kor 15:51), zaliczając ich do "lepszego zmartwychwstania"? Wydaje mi się odwrotnie, że ci bracia Chrystusa, którzy wcześniej zmartwychwstaną podczas paruzji należy nazwać lepszym.  Czy tak trudno Strażnicy było tak przedstawić, aby nie komplikować?

Wybacz, Stanisławie, ale czytając twą wypowiedź samemu dostaje kręćka. Może krótko powiem co jest w tej Strażnicy, którą podałeś, a ty sam porównaj to z tym, co napisałeś.
Otóż Strażnica mówi o "pierwszym zmartwychwstaniu" odnosząc je do współwładców Chreystusa, którzy bedą z nim królować przez 1000 lat - akapit 18. Następnie w 19 przedstawia skrótem, w oparciu o słowa Pawła, przykłady po prostu zmartwychwstania, które nie jest zadnym pierwszym czy drugim, czy też jakimś gorszym. Ot... zmartwychwstania, które w zasadzie przedłużało czyjeś życie o ileś kolejnych lat. I tutaj dopiero Strażnica wskazuje na kolejne słowa Pawła mówiące o "lepszym zmartwychwstaniu", lepszym... gdyż nie przedłuża życia tylko o kilkanaście\dziesiąt lat, a jest zmartwychwstaniem do życia wiecznego tu na ziemi. I chyba tyle.


Paweł nie zestawia tam "lepszego zmartwychwstania" z "pierwszym zmartwychwstaniem", tylko z tym opisanym w Pismach. To w stosunku do nich jest ono "lepszym".

Ale Strażnica zestawia (zob. skan), chociażby w podtytule "Pierwsze" i "lepsze zmartwychwstanie". Do ,,Pierwszego" podano werset Ob 2:6 zaliczając ich do nieśmiertelnych w niebie, natomiast do "lepsze zmartwychwstania" podano Hebr. 11:35, które to dotyczy ziemi, które nie gwarantuje nawet jakiegokolwiek życia, a jedynie daje taką szansę o ile przejdą ostateczną próbę sądu na końcu Milenium (Ob20:5, 7, 13) {zob. wyłuszczone kolory}.

Nie, Strażnica ich nie zestawia ze soba, tylko w jednym podtytule je razem omawia. W końcówce 18 akapitu masz pytanie "ale jaka nadzieja przyświeca reszcie ludzkości?" i po prostu omawia dalej, bez jakiś porównań "jakie jest jakie" w stosunku do drugiego.
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Offline ariel

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Czerwiec, 2015, 11:32 »
Gdyby w tym przypadku słowniki nie zawierały obu tych znaczeń... , ale zawierają.

To ja ponownie poproszę o przykład jednego słownika, który definiuje mnemeion jako "grobowiec pamięci" :) .

Cytuj
Czegoś jednak w tym przypadku w słowniku nie znajdziesz.

Apokalipsa 20:13
13. I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich.
(BW)

Czy mógłbyś mi w słowniku wskazać, że owo mnemeion obejmuje również morze?

A skąd wniosek, że musi obejmować?

Cytuj
Bo odnoszę wrażenie, że Bóg o czymś nie zapomniał, ale człowiek mógłby, bo w słowniku nie ma.

Mam wrażenie, że odnosisz mylne wrażenie. Mnemeion może być częścią zbioru "hadesu". Z matematycznego punktu widzenia oczywiście.


Cytuj
Pamiętam.
To, że podany powyżej werset nie brzmi na twoich warunkach nie oznacza, że takich konsekwencji za sobą nie niesie. Jezus wielokrotnie wspominał o Gehennie. Na przykład powiedział wprost faryzeuszom, że jej podlegają. Jak sam powiedziałeś...

Ja nie neguję pojęcia Gehenny. Neguję jedynie fakt, że ci, którzy podlegają jej sądowi nie zmartwychwstaną. "Podleganie sądowi Gehenny" nie niesie ze sobą informacji, że dana osoba nie zmartwychwstanie. Samo to sformułowanie "sąd Gehenny" raczej właśnie sugeruje, że dana osoba na ten sąd wstanie i ów sąd otrzyma. Zgodnie zresztą z tym, co Paweł napisał do Hebrajczyków:

Hebr. 9:27
A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd.


Swoją drogą nadal nie otrzymałem ani jednego tekstu Pana Jezusa, który by zaprzeczał zmartwychwstaniu niektórych. Wspomniałeś, że jest ich wiele...


Cytuj
...i to owa teraźniejszość już ich do niej wrzuciła. Tak jak Sodomę i Gomorę...

Judy 7
7. jak Sodoma i Gomora i w ich sąsiedztwie /położone/ miasta - w podobny sposób jak one oddawszy się rozpuście i pożądaniu cudzego ciała - stanowią przykład przez to, że ponoszą karę wiecznego ognia. (BT)

A jak ten werset brzmi w BW? Swoją drogą, jak Sodomie i Gomorze (skoro nie zmartwychwstaną) może być "lżej w Dniu Sądu" niż  miastom Izraela za czasów Pana Jezusa?

Mt. 11:23,24
A ty Kafarnaum, czy aż do nieba wywyższone będziesz? Aż do piekła zostaniesz strącone, bo gdyby się w Sodomie dokonały te cuda, które się stały u ciebie, stałaby jeszcze po dzień dzisiejszy.
A powiadam wam: Lżej będzie ziemi sodomskiej w dniu sądu aniżeli tobie.


Cytuj
Kim są dla ciebie niesprawiedliwi, 'arielu'?

Niesprawiedliwi to wszyscy ci, którzy nie zostali usprawiedliwieni z wiary. Dotyczy to czasów zarówno ST jak i NT.

Cytuj
Chodziło mi o to, że nie zmartwychwstaną w ogóle i Jana 5:28, 29 ich nie dotycz.

Rozumiem. Tyle, że nadal nie mam na to tekstu biblijnego.
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline ariel

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Czerwiec, 2015, 11:51 »
Sąd to rozpatrzenie sprawy i wydanie wyroku.Napisałeś Z tego co napisałeś wnioskuję że każdy zbawiony będzie ponownie sądził tych co już zostali osądzeni.

Nie, zupełnie nie o to mi chodziło :) . W jednym z poprzednich postów napisałem jak rozumiem basanidzo w kontekście Objawienia 20:10:

"Działanie i odstępstwo podmiotów wymienionych w Obj. 20:10 będzie przez całą wieczność osądzane i testowane przez całą zbawioną ludzkość. Będzie wiecznym przykładem na to, że najmniejszy grzech prowadzi do fatalnych konsekwencji. Innymi słowy, diabeł i jego losy będą doskonałym, ostatecznym i wiecznym przykładem skutków buntu przeciwko Bogu."

Zwłaszcza drugie i trzecie zdanie tłumaczą jak rozumiem to osądzanie.

Cytuj
Brak miłości w tym przypadku to tylko twoja subiektywna ocena. Moje dzieci gdy wymierzałem karę za przewinienia też parę razy takim tekstem się broniły gdy nie mogły przykładowo ulubionego filmu oglądać. Tato ty nas nie kochasz.

Rozumiem. Jednak przyznasz, że nie wsadziłeś dzieci do ciemnej piwnicy na resztę swojego życia i nie przypiekałeś ich przez następne kilkadziesiąt lat ogniem, przyglądając się jak ich robak nie umiera i ogień nie gaśnie? Bo mi właśnie o to chodzi. Nie neguję tego, że Bóg będzie karał grzeszników, neguję jedynie to, że kara wiecznych cierpień i męczarni jest sprzeczna z Bożą miłością. Mówienie o tym, że Bóg jest miłością przy równoczesnej wierze w wieczne męczenie większości niezbawionej ludzkości jest jakimś ponurym żartem. A tu nawet nie tylko o miłość chodzi, lecz o zwykłą sprawiedliwość - bo ten rodzaj karania jest także sprzeczny ze sprawiedliwością. Człowiek urodził się na tym świecie wbrew swojej woli, żył lepiej lub gorzej, i nawet jeśli nie chce żyć dalej, no to nie może. Bo Bóg podobno sobie wymyślił, że będzie go wiecznie piekł w ogniu Gehenny i nie da mu możliwości nawet rezygnacji z życia... Wybacz Bene, ale ja wierzę w Boga, który naprawdę jest miłością i naprawdę jest sprawiedliwy.

Cytuj
Jeżeli chodzi o śmierć i hades w jeziorze ognia to będą tam przez przez wieczność. Ale czy zniszczone? Na poparcie twierdzenia o zniszczeniu przytoczyłeś werset 1 Kor 15:26 tylko że słowo tam użyte niekoniecznie oznacza tylko całkowite zniszczenie lecz również pozbawienie wpływów uczynienie bezproduktywnym pozbawienie mocy.

A dlaczego wybierasz tą wersję z "pozbawieniem wpływów" a nie ze zniszczeniem? No i jak sobie wyograżasz "egzystencję" śmierci w jeziorze ognia :) ? Dodatkowo, skoro jezioro ognia to wieczne cierpienia, to jak niby ta śmierć ma tam cierpieć w tym jeziorze :) ? Nie mówiąc już o Hadesie, który poz zmartwychwstaniu pozostanie... pusty.

Cytuj
Również z tymi z Obj 14:11 co nie maja wytchnienia prze cała wieczność.

Ależ tam nie ma mowy o tym, że oni nie mają wytchnienia "przez całą wieczność" :) . Pewien znany ewangeliczny chrześcijanin, Edward Fudge, dał kiedyś dobry wykład na temat losu niezbawionych w świetle Biblii. Poniżej podaję Ci link (napisy polskie można włączyć klikając w okienko w prawym dolnym rogu):

https://www.youtube.com/watch?v=ljPSq1tR4EM


Naprawdę warto wysłuchać.
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwiec, 2015, 11:53 wysłana przez ariel »
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline bene

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #48 dnia: 27 Czerwiec, 2015, 00:07 »
Ależ tam nie ma mowy o tym, że oni nie mają wytchnienia "przez całą wieczność" :)
Wychodzi więc, że nawet tłumacze SJ się mylą
Cytuj
Rev 14:10-11 nwt-pl "(10) to będzie też pił wino gniewu Bożego, które jest wlane bez rozcieńczania do kielicha jego srogiego gniewu, i na pewno będzie ogniem i siarką męczony wobec świętych aniołów i wobec Baranka. (11) I dym ich męczarni wznosi się na wieki wieków, a nie mają odpoczynku we dnie i w nocy ci, którzy oddają cześć bestii i jej wizerunkowi, oraz każdy, kto przyjmuje znamię jej imienia."
Proszę wytłumacz mi co w tym tekście znaczy określenie na wieki wieków. Gdzie będzie miało miejsce to dręczenie.
A dlaczego wybierasz tą wersję z "pozbawieniem wpływów" a nie ze zniszczeniem? No i jak sobie wyograżasz "egzystencję" śmierci w jeziorze ognia :) ? Dodatkowo, skoro jezioro ognia to wieczne cierpienia, to jak niby ta śmierć ma tam cierpieć w tym jeziorze :) ? Nie mówiąc już o Hadesie, który poz zmartwychwstaniu pozostanie... pusty.
Moje mieszkanie zostało zaprojektowane po to by przebywał w nim człowiek. Jednak istnieje możliwość, że ktoś zacznie w nim hodować świnię oraz wciągnie do środka rozrzutnik do gnoju. Nie będą to niestety komfortowe warunki ale czy będzie to oznaczać, że człowiek nie może już tam nigdy przebywać. Być może trochę przerysowałem ale tak widzę twoją argumentację. Jezioro ognia zostało przygotowane dla diabła i jego aniołów. Lecz jak się okazuje Bóg oprócz głównych lokatorów wrzuci jeszcze trochę na dokładkę. Co nam do tego.
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


dawid

  • Gość
Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #49 dnia: 27 Czerwiec, 2015, 11:00 »
W jakim Ty świetle stawiasz Boga? Ty byś pastwił nad kimś w nieskończoność?


Offline bene

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #50 dnia: 27 Czerwiec, 2015, 21:12 »
Innymi słowy, odnosząc się do twych słów: "sądzę że w Millenium wszyscy ludzie zmartwychwstaną", odniosłem wrażenie, że w ogólnych swych wywodach pomijasz aspekt skąd mają oni zmartwychwstać, a chodzi właśnie o to mnemeion. A raczej nie wszyscy się w owej "pamięci" znaleźli. Jeśli jednak miałeś owo (według NWT) "grobowcach pamięci" na myśli w domyśle,  co oznaczałoby, że zmartwychwstaną wszyscy, ale chodzi tylko o tych co w owej pamięci się znajdują, to możemy sytuację potraktować jako nieporozumienie. Odnoszę jednak wrażenie, że zrozumiałem cię zgodnie z twymi intencjami, skoro nieco dalej piszesz "niezgodna z Biblią jest nauka, że zmartwychwstaną nie wszyscy, a tylko niektórzy".
Mam takie pytanie gdzie konkretnie są te grobowce pamięci. W jakim miejscu się znajdują?
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline sabekk

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #51 dnia: 02 Lipiec, 2015, 00:28 »
Owe grobowce są w glebie. To jest "jedna strona medalu" reprezentowana przez 'ariela'. "Druga strona" - to nie tylko w glebie, ale i w pamięci u Jahwe.
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Offline sabekk

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #52 dnia: 02 Lipiec, 2015, 21:13 »
No właśnie... Nie przypominam sobie ani jednego słownika oraz ani jednego przekładu biblijnego (poza PNŚ oczywiście), który oddawałby mnemeion jako "grobowiec pamięci". Mnemeion w kontekście, o którym rozmawiamy, to po prostu grobowiec (pamiątka po kimś).

Ja też nie. Nie mniej jednak owa "pamiątka po kimś" z tego fragmentu nie jest tym samym, co tafos, będące zwykłym grobem. NWT sięgnął bardziej po sens niż dosłowność.

A na jakiej podstawie tak sądzisz? Cieszę się, że się zgodziliśmy, iż nie ma podstaw słownikowych do oddania słowo mnemeion jako "grobowiec pamięci" :) .

No nie zupełnie. Nie zgodziliśmy się, że słownikowych podstaw nie ma. Zgodziliśmy się tylko, że żaden słownik nie oddaje tego jako "grobowiec pamięci".

Hmm, jeśli żaden słownik nie oddaje tego jako "grobowiec pamięci", to chyba jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że nie ma ku temu podstaw słownikowych?

Gdyby w tym przypadku słowniki nie zawierały obu tych znaczeń... , ale zawierają.

To ja ponownie poproszę o przykład jednego słownika, który definiuje mnemeion jako "grobowiec pamięci" :) .

Jak już powyżej powiedziałem, "żaden słownik nie oddaje tego jako "grobowiec pamięci". Więc nie bardzo rozumiem twe powtórkowe pytanie. Nie zgadzamy się tylko co do tego, że nie ma słownikowych podstaw. Gdyby przyjąć wyciąganie wniosków na zasadzie proponowanej przez ciebie, no to słownik wyraźnie mówi, że owo mnemeion oznacza...

Cytat:
"any visible object for preserving or recalling the memory of any person or thing"
(Thayer's Greek Lexicon)


Skoro zatem Jezus powiedział, że wszyscy znajdujący się w mnemeion zmartwychwstaną, a owo mnemeion oznacza słownikowo "visible object", to biblia mówi nam również o grobach...

Łukasza 11:44
44. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą.
(BT)

...nie będących "visible object". Idąc konsekwentnie twoim słownikowym tokiem rozumowania, zmartwychwstania dostąpią tylko ci, których groby w widoczny sposób się zachowały. I w taki to absurdalny sposób nawet słowniki podważają twój pogląd, że zmartwychwstaną wszyscy. Nadal uważasz, że to słowniki interpretuje się Biblię?




Czegoś jednak w tym przypadku w słowniku nie znajdziesz.

Apokalipsa 20:13
13. I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich.
(BW)


Czy mógłbyś mi w słowniku wskazać, że owo mnemeion obejmuje również morze?

A skąd wniosek, że musi obejmować?

Z twojego podejścia do słowników.




Bo odnoszę wrażenie, że Bóg o czymś nie zapomniał, ale człowiek mógłby, bo w słowniku nie ma.

Mam wrażenie, że odnosisz mylne wrażenie. Mnemeion może być częścią zbioru "hadesu". Z matematycznego punktu widzenia oczywiście.

Czy do tego zbioru zalicza się również Gehenna?
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Offline sabekk

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #53 dnia: 02 Lipiec, 2015, 22:34 »
Czy mógłbyś podać ten werset, w którym "sam Jezus" wyklucza niektórych ze zmartwychwstania?


Oczywiście. Na przykład Marka 3:29.

Cytuję Marka 3:29:

Mr 3:29
Kto by jednak zbluźnił przeciwko Duchowi Świętemu, nie dostąpi odpuszczenia nawieki, ale będzie winien grzechu wiekuistego

Przypomnę, że zapytałem: "Czy mógłbyś podać ten werset, w którym "sam Jezus" wyklucza niektórych ze zmartwychwstania?". Zupełnie nie wiem, w którym miejscu w Marka 3:29 padają słowa o wykluczeniu ze zmartwychwstania. Mógłbyś mi je jakoś wyraźniej wskazać?

Pamiętam.
To, że podany powyżej werset nie brzmi na twoich warunkach nie oznacza, że takich konsekwencji za sobą nie niesie. Jezus wielokrotnie wspominał o Gehennie. Na przykład powiedział wprost faryzeuszom, że jej podlegają. Jak sam powiedziałeś...

Cytat:
http://swiadkowiejehowywpolsce.org/index.php?topic=847.msg7394#msg7394
ariel
"Sąd będzie dotyczył grzechów z teraźniejszego życia (...)"


...i to owa teraźniejszość już ich do niej wrzuciła.

Ja nie neguję pojęcia Gehenny. Neguję jedynie fakt, że ci, którzy podlegają jej sądowi nie zmartwychwstaną. "Podleganie sądowi Gehenny" nie niesie ze sobą informacji, że dana osoba nie zmartwychwstanie. Samo to sformułowanie "sąd Gehenny" raczej właśnie sugeruje, że dana osoba na ten sąd wstanie i ów sąd otrzyma. Zgodnie zresztą z tym, co Paweł napisał do Hebrajczyków:

Hebr. 9:27
A jak postanowione jest ludziom raz umrzeć, a potem sąd.

Paweł pisze sprawę oczywistą. Jakikolwiek owy sąd będzie, następuje po śmierci. Zwróć jednak uwagę na fakt, że owy sąd...

Apokalipsa 14:6, 7
6. I widziałem innego anioła, lecącego przez środek nieba, który miał ewangelię wieczną, aby ją zwiastować mieszkańcom ziemi i wszystkim narodom, i plemionom, i językom, i ludom, który mówił donośnym głosem:
7. Bójcie się Boga i oddajcie mu chwałę, gdyż nadeszła godzina sądu jego, i oddajcie pokłon temu, który stworzył niebo i ziemię, i morze, i źródła wód.
(BW)

...ma miejsce za czasów ogłaszania ewangelii. Dlatego cytowałem nieco wcześniej:

1 Piotr 4:17
17. Nadszedł bowiem czas, aby się rozpoczął sąd od domu Bożego; a jeśli zaczyna się od nas, to jakiż koniec czeka tych, którzy nie wierzą ewangelii Bożej?
(BW)


Dlatego też, gdy czytamy...

Mateusza 5:29, 30
29. Jeśli więc twoje prawe oko cię gorszy, wyłup je i odrzuć od siebie. Pożyteczniej bowiem jest dla ciebie, żebyś stracił jeden z twych członków, niż żeby całe twoje ciało wrzucono do Gehenny.
30. Także jeśli twoja prawa ręka cię gorszy, odetnij ją i odrzuć od siebie. Pożyteczniej bowiem jest dla ciebie, żebyś stracił jeden z twych członków, niż żeby całe twoje ciało znalazło się w Gehennie.
(NWT)

...oczywistym jest, że do Gehenny można trafić już w okresie tego sądu o którym mówi Apokalipsa 14:6, 7, czy też 1 Piotr 4:17.




Swoją drogą nadal nie otrzymałem ani jednego tekstu Pana Jezusa, który by zaprzeczał zmartwychwstaniu niektórych. Wspomniałeś, że jest ich wiele...

Oto kolejny:

Mateusza 10:28
28. I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz nie mogą zabić duszy, ale raczej bójcie się tego, który może i duszę, i ciało zgładzić w Gehennie.
(NWT)


Skoro zatem mamy...

Objawienie 20:13
13. I wydało morze umarłych, którzy się w nim znajdowali, i śmierć, i Hades wydały umarłych, którzy się w nich znajdowali, i byli sądzeni każdy z osobna — według swych uczynków.
(NWT)

...no to czy mógłbys przytoczyć jakiś werset, że i Gehenna wydaje swoich umarłych na sąd?




Tak jak Sodomę i Gomorę...

Judy 7
7. jak Sodoma i Gomora i w ich sąsiedztwie /położone/ miasta - w podobny sposób jak one oddawszy się rozpuście i pożądaniu cudzego ciała - stanowią przykład przez to, że ponoszą karę wiecznego ognia.
(BT)

A jak ten werset brzmi w BW?

Judy 7
7. tak też Sodoma i Gomora i okoliczne miasta, które w podobny do nich sposób oddały się rozpuście i przeciwnemu naturze pożądaniu cudzego ciała, stanowią przykład kary ognia wiecznego za to.
(BW)


Podobnie - przykład dokonany, co jeszcze wymowniej oddaje ten przekład:

Judy 7
7. [Pragnę wam też przypomnieć] jak to Sodoma i Gomora oraz sąsiednie miasta, oddające się w podobny sposób rozpuście i wszelkiej pożądliwości, poniosły dla przykładu karę ognia wiecznego.
(BWP)


Nieco wcześniej nasza rozmowa wyglądała tak:

- (...) na jakiej podstawie twierdzisz, że o niektórych Bóg zapomniał?
- Na podstawie tego, jak Pismo traktuje takich "zapomnianych"


I zwróć uwagę, że Juda (i nie tylko on) mówi o "przykładzie kary" mającej być przypomnieniem. I tak właśnie Pismo traktuje tych, co trafili do Gehenny.




Swoją drogą, jak Sodomie i Gomorze (skoro nie zmartwychwstaną) może być "lżej w Dniu Sądu" niż  miastom Izraela za czasów Pana Jezusa?

Mt. 11:23,24
A ty Kafarnaum, czy aż do nieba wywyższone będziesz? Aż do piekła zostaniesz strącone, bo gdyby się w Sodomie dokonały te cuda, które się stały u ciebie, stałaby jeszcze po dzień dzisiejszy.
A powiadam wam: Lżej będzie ziemi sodomskiej w dniu sądu aniżeli tobie.

Jeśli umieścić twoje słowa "najmniejszy grzech prowadzi do fatalnych konsekwencji" w poglądzie SJ, iż Dniem Sadu będzie okres 1000-letni, to świadomość tego może być dla nich bardzo trudna, gdyż fałszywy krok wrzuca ich do Gehenny, w której Sodomici już są. Będąc tego nieświadomym, jest im lżej.




Kim są dla ciebie niesprawiedliwi, 'arielu'?

Niesprawiedliwi to wszyscy ci, którzy nie zostali usprawiedliwieni z wiary. Dotyczy to czasów zarówno ST jak i NT.

Wybacz, za mało treści w tym dla mnie. Nieco wcześniej powiedziałeś "ci, którzy będą "wierni aż do śmierci". Kogo do owych niesprawiedliwych konkretnie zaliczasz. Tych, którzy nie okazali się wierni, czy też tych, którzy powiedzmy "nie zostali usprawiedliwieni z wiary", bo tej wiary nigdy nie doświadczyli? - nie znali Jahwe.




Ps 69:29
29. Niech będą wymazani z księgi życia, A ze sprawiedliwymi niech nie będą zapisani!
(BW)


Nie zmartwychwstaną jako niesprawiedliwi wraz sprawiedliwymi.

Masz na myśli to, że niesprawiedliwi nie zmartwychwstaną wraz ze sprawiedliwymi? Czy coś innego?

Chodziło mi o to, że nie zmartwychwstaną w ogóle i Jana 5:28, 29 ich nie dotycz.

Rozumiem. Tyle, że nadal nie mam na to tekstu biblijnego.

Ps 69:29 podałem powyżej. Może zatem coś bliżej... Mateusza 25:31-46.
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Offline bene

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #54 dnia: 04 Lipiec, 2015, 21:51 »
Owe grobowce są w glebie. To jest "jedna strona medalu" reprezentowana przez 'ariela'. "Druga strona" - to nie tylko w glebie, ale i w pamięci u Jahwe.
Jak już powyżej powiedziałem, "żaden słownik nie oddaje tego jako "grobowiec pamięci". Więc nie bardzo rozumiem twe powtórkowe pytanie. Nie zgadzamy się tylko co do tego, że nie ma słownikowych podstaw. Gdyby przyjąć wyciąganie wniosków na zasadzie proponowanej przez ciebie, no to słownik wyraźnie mówi, że owo mnemeion oznacza...

Cytat:
"any visible object for preserving or recalling the memory of any person or thing"
(Thayer's Greek Lexicon)


Skoro zatem Jezus powiedział, że wszyscy znajdujący się w mnemeion zmartwychwstaną, a owo mnemeion oznacza słownikowo "visible object", to biblia mówi nam również o grobach...

Łukasza 11:44
44. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą.
(BT)
Dlaczego nie przytoczyłeś tego w arcy super przekładzie robionym pod doktrynę ŚJ czyli PNŚ a tam jest napisane w ten sposób Luk 11:44 nwt-pl "(44) Biada wam, gdyż jesteście jak te grobowce pamięci, które nie są widoczne, tak iż ludzie chodzą po nich, nie wiedząc o tym!"" Czy tylko dlatego by czytający przypadkiem nie odniósł wrażenia że zgodnie z wykładnią WTS ludzie ci tak naprawdę chodzą po pamięci Jahwe coś na wzór reklam jednego z banków.
...oczywistym jest, że do Gehenny można trafić już w okresie tego sądu o którym mówi Apokalipsa 14:6, 7, czy też 1 Piotr 4:17.
a dlaczego oczywistym tylko dlatego że tak powiedziałeś Jakis konkret na poparcie tego. a może już podczas tego sądu Joh 3:18 bw "(18) Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego."
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline sabekk

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #55 dnia: 04 Lipiec, 2015, 23:21 »
Dlaczego nie przytoczyłeś tego w arcy super przekładzie robionym pod doktrynę ŚJ czyli PNŚ a tam jest napisane w ten sposób Luk 11:44 nwt-pl "(44) Biada wam, gdyż jesteście jak te grobowce pamięci, które nie są widoczne, tak iż ludzie chodzą po nich, nie wiedząc o tym!"" Czy tylko dlatego by czytający przypadkiem nie odniósł wrażenia że zgodnie z wykładnią WTS ludzie ci tak naprawdę chodzą po pamięci Jahwe coś na wzór reklam jednego z banków.


Jeśli nie muszę, staram się w rozmowach korzystać z innych przekładów. W tym konkretnym przypadku 'ariel' mógłby dojść do wniosku, że przeginam.




a dlaczego oczywistym tylko dlatego że tak powiedziałeś Jakis konkret na poparcie tego. a może już podczas tego sądu Joh 3:18 bw "(18) Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego."

Mam trochę tekstów przygotowanych w notatniku, w tym ten właśnie. Lubię z "arsenału" korzystać w trakcie rozmowy. Wystrzelać się "strzelając" do puszek może każdy. Tylko co w tedy, gdy "magazynek" jest już pusty a adwersarz dopiero się rozgrzewa?
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Offline bene

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #56 dnia: 05 Lipiec, 2015, 08:56 »
Jeśli nie muszę, staram się w rozmowach korzystać z innych przekładów. W tym konkretnym przypadku 'ariel' mógłby dojść do wniosku, że przeginam.
A co to ma do chodzenia po pamięci Jahwe bo ja nie widzę żadnego punktu zaczepienia.
Mam trochę tekstów przygotowanych w notatniku, w tym ten właśnie. Lubię z "arsenału" korzystać w trakcie rozmowy. Wystrzelać się "strzelając" do puszek może każdy. Tylko co w tedy, gdy "magazynek" jest już pusty a adwersarz dopiero się rozgrzewa?
Wybacz ale dostępu do twojego notatnika ani ja ani praktycznie wszyscy z czytających forum nie ma więc może ciut ciut z niego upublicznij. Co przemawia na za tym że do gehenny można zostać wrzuconym w dowolnym czasie. 
Ciekawe jakie rośliny mają zmysły by poznać jaką budowę ma  owad oraz gdzie mają mózg aby mogły przetwarzać dane z poprzednich cyklów swojej egzystencji aby móc dostosować się do jego budowy


Offline sabekk

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #57 dnia: 07 Lipiec, 2015, 18:56 »
A co to ma do chodzenia po pamięci Jahwe bo ja nie widzę żadnego punktu zaczepienia.

Punkt zaczepienia jest w Jana 5:28,29. Jak już powiedzialem, w tym konkretnym przypadku 'ariel' mógłby dojść do wniosku, że przeginam.




Wybacz ale dostępu do twojego notatnika ani ja ani praktycznie wszyscy z czytających forum nie ma więc może ciut ciut z niego upublicznij. Co przemawia na za tym że do gehenny można zostać wrzuconym w dowolnym czasie.

Nie podglądaj :)
Każdy głupi ma swój rozum... samo życie.
---
Ignorowani: NiepokornaHadra


Offline ambasador

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #58 dnia: 12 Lipiec, 2015, 11:08 »
w Łuk20:46 czytamy: «Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy z upodobaniem chodzą w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. 47 Objadają oni domy wdów i dla pozoru długo się modlą. Ci tym surowszy dostaną wyrok».
  Myślę,że pozostała tu jakaś część osób ,która zgadza się,że karą za grzechy jest śmierć,czyli ostateczne unicestwienie.
O co chodzi w tym wersecie? Co może być surowszego od śmierci/niebytu?W czym ich wyrok miałby byc surowszy od pozostałych?
 Skojarzyło mi się prawo w USA.Delikwent dostaje 2 razy dożywocie i 300 lat do odsiadki.TO jest surowy wyrok.Tylko co z tego,skoro jak za pierwszym razem umrze to i tak nie będzie mógł odbyć pozostałej części wyroku.Chodzi o wyrok jako sentencję czy ostateczną karę?
 Fajnie by było abyście napisali swoje przemyślenia na czym polegałaby ta różnica w surowszym wyroku od innych grzeszników,ktorych również czeka śmierć.Przemyślenia swoje czyli nie zaglądamy do innych źródeł,publikacji itp.

Być może już ktoś przedstawił takie widzenie tego tematu. Nie wiem gdyż zapoznałem się dotychczas jedynie z tym założycielskim wpisem.

Moim zdaniem, które to opieram na Słowie Bożym.
Dostrzegam śmierć o jakiej Bóg przestrzegał pierwszych ludzi gdy spożyją owoc z zakazanego drzewa.
Oczywiście widzę jak każdy śmierć fizyczną.
Zauważam też ŚMIERĆ  DRUGĄ...
Tak więc surowszy wyrok można rozumieć w sensie doświadczenia tej drugiej śmierci. Jednak ukrytych w Jezusie ona nie dosięgnie...
Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź!
*
opis przy nicku jest żartem z określeń pewnej religii


Offline ambasador

Odp: Biblijne pytanie-surowszy wyrok
« Odpowiedź #59 dnia: 12 Lipiec, 2015, 11:26 »
Kiedy mamy zostac uznani za godnych do życia w świecie przyszłym?Za tego życia czy zalezy to od zycia w milenium? Jeżeli od tego zycia by to zalżało to od razu dostajemy ciala duchowe na rowni z aniołami ,stajemy sie dziećmi Bożymi i już umrzeć nie możemy.

Gdzie znajdujesz wskazówkę że aniołowie mają ciała duchowe ?
Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź!
*
opis przy nicku jest żartem z określeń pewnej religii