Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania  (Przeczytany 39701 razy)

KaiserSoze

  • Gość
Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #135 dnia: 15 Kwiecień, 2018, 12:22 »
W tym momencie trzeba by było zastanowić się czy WTS (Nadarzyn) miał jakieś regulacje co do ochrony danych osobowych przed 2016.


art. 91 rozporządzenia:
Cytuj
Artykuł 91 Istniejące zasady ochrony danych obowiązujące kościoły i związki wyznaniowe
1.Jeżeli w państwie członkowskim w momencie wejścia niniejszego rozporządzenia w życie kościoły i związki lub wspólnoty wyznaniowe stosują szczegółowe zasady ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem, zasady takie mogą być nadal stosowane, pod warunkiem że zostaną dostosowane do niniejszego rozporządzenia.

Podkreślenia moje. Mieli czy nie mieli, muszą się dostosować.

Samo rozporządzenie można znaleźć na stronach GIODO:
https://giodo.gov.pl/234/id_art/9276/j/pl


Offline dziewiatka

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #136 dnia: 15 Kwiecień, 2018, 19:47 »
jestem ciekawy czy starsi dostali jakieś instrukcje co do małoletnich.Bo prawo decydowania za swoje pociechy kończy się po osiągnięciu 13 roku życia.Między 13 a 18 rokiem życia mogą wyrazić zgodę bądź nie.Czy wobec tego nie powinien podpisać dodatkowy formularz,który byłby dołączony do zgody podpisanej przez nastolatka.


Offline DonnieDarkoJG

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #137 dnia: 15 Kwiecień, 2018, 20:48 »
jestem ciekawy czy starsi dostali jakieś instrukcje co do małoletnich.Bo prawo decydowania za swoje pociechy kończy się po osiągnięciu 13 roku życia.Między 13 a 18 rokiem życia mogą wyrazić zgodę bądź nie.Czy wobec tego nie powinien podpisać dodatkowy formularz,który byłby dołączony do zgody podpisanej przez nastolatka.

Nie dostali.
Gdyby były to bym wrzucił ;)


Offline Brat Furtian

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #138 dnia: 15 Kwiecień, 2018, 22:41 »
Dziewiątka, cużeś za herezje prawisz cyt. "Bo prawo decydowania za swoje pociechy kończy się po osiągnięciu 13 roku życia.Między 13 a 18 rokiem życia mogą wyrazić zgodę bądź nie."???

W tym przypadku z pewnością nie mogą podpisać tego kwitu głosiciele "nielaty"...

Nie dostali instrukcji w zborach w tej sprawie , bo nie musieli...

Prawo reguluje tę kwestię jednoznacznie...

Już tam organizacja ma kutych na cztery narożniki biura oddziału prawników...

W przypadku zgody (aktu woli) na przetwarzanie itp danych osobowych osób do 18 roku życia,  zgodę mogą wydać tylko opiekunowie prawni...

Nie wchodzi ona w zakres "ograniczonych zdolności do czynności prawnych" nieletnich...

Osoba, która ukończyła 13 rok życia lub osoba pełnoletnia, która została częściowo ubezwłasnowolniona, posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zdolność taka nadaje pewne uprawnienia w świetle prawa cywilnego.

Osoba posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może dokonywać pewnych czynności prawnych zupełnie samodzielnie, np.:

przyjęcie darowizny;
zawarcie umowy powszechnie zawieranej w drobnych bieżących sprawach życia codziennego (np. kupno telefonu, laptopa itp, oddanie roweru do naprawy);
rozporządzanie zarobkiem (np. wynagrodzenie za praktyki zawodowe);
dokonywanie czynności prawnych dotyczących przedmiotów majątkowych, które przedstawiciel ustawowy oddał osobie o ograniczonej zdolności do czynności prawnych do swobodnego użytku (np. swobodne wydawanie kieszonkowego);
rozwiązanie umowy o pracę.

Jednakże pewna kategoria czynności prawnych wymaga akceptacji przedstawicieli ustawowych (rodzice, opiekunowie, kuratorzy, doradcy tymczasowi), dodatkowo - w niektórych przypadkach - konieczna może być zgoda sądu. Do kategorii tej zalicza się czynności:

Rozporządzające (np. przekazanie darowizny);
zobowiązujące (np. umowa sprzedaży nieruchomości, którą odziedziczyła osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych - tutaj dodatkowo konieczna jest zgoda sądu).

Zgoda przedstawiciela ustawowego na dokonanie jednostronnej czynności prawnej (np. przyjęcie spadku) przez podopiecznego musi być udzielona najpóźniej w chwili jej dokonania. Jednakże w przypadku zawarcia umowy przez osobę o ograniczonej zdolności do czynności prawnych zgoda może nastąpić nawet po jej zawarciu (potwierdzenie).

Potwierdzić umowę może także sama osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych, ale dopiero po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych (np. po osiągnięciu pełnoletności). Czynności dokonane bez zgody / potwierdzenia uważa się za nieważne.

Niestety, w przypadkach wyraźnie wskazanych przepisami prawa, osoba posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych nie może składać ważnych oświadczeń woli, nawet za zgodą przedstawiciela ustawowego....

Także w tym przypadku za nielaty podpisują ręce taty (lub innych przedstawicieli ustawowych) młodego "glosiciela"...

Nie ma za co...;))
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień, 2018, 23:10 wysłana przez Brat Furtian »


Offline dziewiatka

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #139 dnia: 16 Kwiecień, 2018, 16:43 »
Zgoda na leczenie, musi wyrazić taką zgodę nieletni.Jeżeli nieletni nie zgodzi się na jakąś formę leczenia lub zabieg,rodzice są uziemieni.Niemal każda umowa na usługi wiąże się z umową na przetwarzanie danych osobowych.Jeżeli tak by było że to opiekunowie decydują to co z tymi, którzy zostali głosicielami a rodzice nie podzielają poglądów dzieci.


Offline Brat Furtian

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #140 dnia: 16 Kwiecień, 2018, 18:44 »
Zgodę na określony sposób leczenia szpitalnego mogą podpisać tylko jego przedstawiciele ustawowi. Przy działaniach związanych z ratowaniu zycia, zgodę zastępcza (w razie braku zgody opiekunów) wydaje na cito (telefon, fax,mail) dyżurny sędzia sądu rodzinnego i opiekuńczego...

Brak zgody ze strony nieletniego na określony sposób leczenia, to problem techniczny, a nie formalny dla lekarzy...

A w kwestii "głoszenia" nielata wbrew woli rodziców, to problem wychowawczy, rodzinny i dopóki nie wejdzie w fazę ostracyzmu czy przemocy fizycznej, to służby i sądy nie interweniują. W Skandynawii podchodzą do tego nieco inaczej. Polskie prawo nie interweniuje jeśli np.15 latek chodzi na zebranka wbrew woli staruszków (dopóki się strony nie zradykalizują w swoich działaniach)...

Polecam rekolekcje w zakresie "wolna wola nieletniego", a kwestie prawne.

Pozdrawiam Ciebie Dziewiątka i bez urazy ale   piszesz bo słyszałeś czy podejrzewasz...?


Offline dziewiatka

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #141 dnia: 16 Kwiecień, 2018, 20:16 »
am syna ,który skończył lat 18 .Szkoła pytała czy wyrażam zgodę na to co wcześniej stało się przedmiotem wyboru (wycieczka ,kino ,praktyki, itp.).Problem w tym ,że to nie ja wybierałem tylko syn,ja mogłem lub nie wyrazić zgodę.Inaczej było w szkole podstawowej i gimnazjum,tam rodzice decydowali o wycieczkach,kinach i innych atrakcjach.


Offline Niedoszły Sługa

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #142 dnia: 19 Kwiecień, 2018, 20:53 »
Niedawno wpadł owy kwitek w moje ręce i jestem bardzo ciekawy, czy moja odmowa wzbudzi jakąś reakcję  ;D


Offline zero1

  • Pionier
  • Wiadomości: 978
  • Polubień: 2209
  • YT - 'Świadkowie Jehowy przebudźcie się!'
Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #143 dnia: 19 Kwiecień, 2018, 22:42 »
Otóż dowiedziałem się od kolegi prowadzącego multiagencję ubezpieczeniową, że w PL prawdopodobnie będzie przesunięcie wdrożenia RODO do września (być może chociaż w niektórych obszarach), bo nie wszystko gotowe. Otóż w przypadku stłuczki i tzw. 'dogadania się' na oświadczenie sprawcy kolizji będzie obowiązek pobrania od sprawcy danych, a zatem to poszkodowany ma jemu wystawiać druk o tym, że przyjmuje i będzie w określonych celach przetwarzał dane sprawcy - chodzi oczywiście o podanie jego danych ubezpieczycielowi i dalsze procedowanie sprawy.
Jeśli tak - a jak to w PL bywa dowiemy się pewnie jeden lub dwa dni przed deadlinem - to czy WTS wydłuży czas dla głosicieli? Wątpię.
Uczciwa zagrywka z ich strony jest czymś niebywałym - w temacie RODO świadczą o tym choćby wpisy mówiące, że starsi na zebraniach podali informację o obowiązku podpisania dokumentu, ale bez słowa wyjaśnienia przy tej okazji.
nowezrozumienie@gmail.com
J3b4ć komitety sądownicze.


Offline Brat Furtian

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #144 dnia: 20 Kwiecień, 2018, 10:12 »
Można spokojnie nie podpisać w zborze powołując się na "klauzulę sumienia"... Nie można zgodnie z prawem doświadczyć jakiegokolwiek ostracyzmu ze strony "urzędu duchowego"....;)


Offline PoProstuJa

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #145 dnia: 20 Kwiecień, 2018, 22:23 »
Ja mam pytanie co wtedy jak ktoś NIE PODPISZE oświadczenia?
Bo nie chodzi na zebrania, bo zapomniał, bo NIE CHCE?

Automatycznie go wykluczą czy będą zmuszać do podpisania - aż do skutku?


Offline vincent

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #146 dnia: 20 Kwiecień, 2018, 22:27 »
Wyjasnil mi to Kaiser. Po prostu bedziesz pomijany przy przywilejach 😉 i traktowany jako niewygodny...😜


Offline wrzesien

Ja mam pytanie co wtedy jak ktoś NIE PODPISZE oświadczenia?
Bo nie chodzi na zebrania, bo zapomniał, bo NIE CHCE?

Automatycznie go wykluczą czy będą zmuszać do podpisania - aż do skutku?
Masz to w formularzu S-291. Nikogo nie wykluczą. Nie będzie na liście głosicieli wywieszonej i nie będzie mógł być od pioniera stałego w górę. Nic do czego trzeba wypełniać wnioski akceptowane przez Nadarzyn. Osoba która nie chodzi na zebrania raczej nie chce być pionierem stałym, sługą pomocniczym czy starszym, więc po co ganiać specjalnie po owieczkach czy podpiszą?


Offline PoProstuJa

Masz to w formularzu S-291. Nikogo nie wykluczą. Nie będzie na liście głosicieli wywieszonej i nie będzie mógł być od pioniera stałego w górę. Nic do czego trzeba wypełniać wnioski akceptowane przez Nadarzyn. Osoba która nie chodzi na zebrania raczej nie chce być pionierem stałym, sługą pomocniczym czy starszym, więc po co ganiać specjalnie po owieczkach czy podpiszą?

Przypomniała mi się jedna rzecz, o której już zapomniałam, a swego czasu strasznie mnie wkurzyła. Otóż u Świadków co jakiś czas - chyba co roku lub co pół roku - wywieszane są na tablicy ogłoszeń grupy służby polowej. Załóżmy, że w zborze jest 80 osób... no to można z tego utworzyć 4 grupy po 20 osób, lub 5 grup po kilkanaście osób (jeśli są to "prężni" głosiciele). Grupy te spotykają się na zbiórkach do służby polowej - każda grupa w wyznaczonym miejscu, czyli w mieszkaniach członków grupy. Każdej grupie patronuje jeden starszy zboru bądź sługa pomocniczy jeśli w zborze jest za mało starszych.

No i teraz taka historia... Przez dłuższy czas (około roku) z różnych powodów nie chodziliśmy z mężem na zbiórki i do służby, a na zebrania dość rzadko, powiedzmy 1-2 razy w miesiącu. Pewnego dnia przychodzimy na zebranie i oczywiście widzimy, że ZNOWU przetasowali grupy służby. Czyli zmienił się skład grupy, jedni zostali przeniesieni gdzie indziej, inni dołączyli do grup, zmienił się koordynator grupy itd., itp.
Szukamy siebie na liście i nas na tej liście NIE MA - w żadnej grupie!
To był policzek w twarz!

To było publiczne pokazanie tego, że jesteśmy nieczynni. Członkowie zboru, którzy zainteresowali się tym w której jesteśmy grupie i w żadnej nas nie znaleźli otrzymali jasną wskazówkę, że nie jesteśmy regularnymi głosicielami.
Takie wykluczenie z grupy Świadka, który stał się mało aktywny, ale miał kontakt ze zborem.
Obserwowaliśmy, że ludzie ze zboru stali się wobec nas coraz bardziej obojętni; tylko nieliczne jednostki zachowywały się wobec nas normalnie, serdecznie, tak jak zwykle.

To było bardzo upokarzające. Od tamtego wydarzenia do decyzji o wyjściu z orga nie minęło już dużo czasu... to była kwestia kilka kolejnych miesięcy, może roku...

I ja o tym już zapomniałam, ale komentarz Roszady przypomniał mi o tej sytuacji.
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień, 2018, 23:59 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Safari

Odp: "Informacja i zgoda na wykorzystywanie danych osobowych" - kwit do podpisania
« Odpowiedź #149 dnia: 21 Kwiecień, 2018, 06:17 »
Hej przepraszam troche jestem nie w temacie. I nie przexdyralam calego watku. Co z wykluczonymi? Zniszcza nasze Dane??
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris