Dziewiątka, cużeś za herezje prawisz cyt. "Bo prawo decydowania za swoje pociechy kończy się po osiągnięciu 13 roku życia.Między 13 a 18 rokiem życia mogą wyrazić zgodę bądź nie."
W tym przypadku z pewnością nie mogą podpisać tego kwitu głosiciele "nielaty"...
Nie dostali instrukcji w zborach w tej sprawie , bo nie musieli...
Prawo reguluje tę kwestię jednoznacznie...
Już tam organizacja ma kutych na cztery narożniki biura oddziału prawników...
W przypadku zgody (aktu woli) na przetwarzanie itp danych osobowych osób do 18 roku życia, zgodę mogą wydać tylko opiekunowie prawni...
Nie wchodzi ona w zakres "ograniczonych zdolności do czynności prawnych" nieletnich...
Osoba, która ukończyła 13 rok życia lub osoba pełnoletnia, która została częściowo ubezwłasnowolniona, posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zdolność taka nadaje pewne uprawnienia w świetle prawa cywilnego.
Osoba posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może dokonywać pewnych czynności prawnych zupełnie samodzielnie, np.:
przyjęcie darowizny;
zawarcie umowy powszechnie zawieranej w drobnych bieżących sprawach życia codziennego (np. kupno telefonu, laptopa itp, oddanie roweru do naprawy);
rozporządzanie zarobkiem (np. wynagrodzenie za praktyki zawodowe);
dokonywanie czynności prawnych dotyczących przedmiotów majątkowych, które przedstawiciel ustawowy oddał osobie o ograniczonej zdolności do czynności prawnych do swobodnego użytku (np. swobodne wydawanie kieszonkowego);
rozwiązanie umowy o pracę.
Jednakże pewna kategoria czynności prawnych wymaga akceptacji przedstawicieli ustawowych (rodzice, opiekunowie, kuratorzy, doradcy tymczasowi), dodatkowo - w niektórych przypadkach - konieczna może być zgoda sądu. Do kategorii tej zalicza się czynności:
Rozporządzające (np. przekazanie darowizny);
zobowiązujące (np. umowa sprzedaży nieruchomości, którą odziedziczyła osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych - tutaj dodatkowo konieczna jest zgoda sądu).
Zgoda przedstawiciela ustawowego na dokonanie jednostronnej czynności prawnej (np. przyjęcie spadku) przez podopiecznego musi być udzielona najpóźniej w chwili jej dokonania. Jednakże w przypadku zawarcia umowy przez osobę o ograniczonej zdolności do czynności prawnych zgoda może nastąpić nawet po jej zawarciu (potwierdzenie).
Potwierdzić umowę może także sama osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych, ale dopiero po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych (np. po osiągnięciu pełnoletności). Czynności dokonane bez zgody / potwierdzenia uważa się za nieważne.
Niestety, w przypadkach wyraźnie wskazanych przepisami prawa, osoba posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych nie może składać ważnych oświadczeń woli, nawet za zgodą przedstawiciela ustawowego....
Także w tym przypadku za nielaty podpisują ręce taty (lub innych przedstawicieli ustawowych) młodego "glosiciela"...
Nie ma za co...
)