Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: "Budowa to także miejsce dla kobiet" czyli siostry bierzcie się za łopaty !  (Przeczytany 12393 razy)

WIDZĘ MROKI

  • Gość
Pomyśl proszę ;)


Online Gremczak

Pomyśl proszę ;)
Nie widzę ,żadnego związku.
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec, 2018, 11:57 wysłana przez Gremczak »


Online Gremczak

A dla czyjego zrozumienia została napisana ta książka? Czyż , nie dla naszego? Nie mów ,że to złe zrozumienie.Chyba ten biblijny bóg nie jest takim tępakiem aby nie wiedzieć jak napisać aby odbiorcy dobrze zrozumieli?

No i gdzie ten związek?


Offline Dorkas

  • Pionier
  • Wiadomości: 880
  • Polubień: 2976
  • Pierwszy krok wędrówki jest zawsze najdłuższy.

Pewnie że są wspaniałe kobiety, tylko dlaczego nawet w TV: 'poznałem wczoraj fajną laskę i wiesz, nawet mądra' skąd się wzięły kawały o teściowych, sam to przerabiam, bo sobie na to zapracowały. Znacie to:'ile potrzeba blondynek do przykręcenia żarówki? Dwóch, bo jedna stoi na stołku a druga nim kręci, stołkiem.' ;D
Pozdrawiam   

Czytam i widzę , że toczy się głęboka dyskusja nad wyższością świąt wielkiej nocy nad świętami bożego narodzenia :D

A ja doznawszy olśnienia, czytając dlaczego  to wąż zwiódł Ewę a nie Adasia  zrozumiałam , że tak zrodził się męski szowinizm :D
Mężczyzna , Pan i Władca .  :D


Męski szowinizm:
"Kryje się w nim sugestia, że istnieje ślepe, aroganckie, przesadne, będące wyrazem lenistwa intelektualnego przekonanie o przyrodzonej wyższości mężczyzn i oczywistość panowania mężczyzn nad kobietami, a także dążenie mężczyzn do realizacji swych własnych interesów grupowych.14 lis 2011
Męski szowinizm – Socjolekt"
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec, 2018, 14:46 wysłana przez Dorkas »
Dziś wiem więcej niż wczoraj


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...



Męski szowinizm:
"Kryje się w nim sugestia, że istnieje ślepe, aroganckie, przesadne, będące wyrazem lenistwa intelektualnego przekonanie o przyrodzonej wyższości mężczyzn i oczywistość panowania mężczyzn nad kobietami, a także dążenie mężczyzn do realizacji swych własnych interesów grupowych.14 lis 2011
Męski szowinizm – Socjolekt"

Gdy pominiemy bajeczki biblijne dotyczace zwiedzenia Ewy przez weza i proby usprawiedliwienia  ta historyjka  KONIECZNOSCI dominacji  chlopow nad babami  to jawi nam sie dosyc jednoznaczny obraz  pokazujacy  przyczyny meskiego szowinizmu :
Po prostu , przez prawie cala historie naszego gatunku , zwykla ,tepa i brutalna SILA FIZYCZNA byla czynnikiem ,ktory ulatwial przezycie . A chlopy maja  wiecej miesni ! Sa z reguly silniejsi i szybsi niz kobiety .  Nie musza tez chodzic w ciazy i rodzic dzieci , co jest znacznym utrudnieniem , kiedy trzeba  uciekac przed drapieznikiem albo polowac na mamuta .
Tak powstal mit o  rzekomej , wrodzonej wyzszosci samcow nad samicami u gatunku  Homo sapiens .
Dopiero od niedawna zaczeto  ten  obraz kwestionowac , a to  ze wzgledu na  rozwoj cywilizacyjny .  Juz nie  musimy byc bardzo szybcy , silni i sprawni aby przezyc . Zdolnosci intelektualne licza sie wiecej .
Okazalo sie , ze kobiety w niczym pod tym wzgledem nie ustepuja meszczyzna a nieraz nawet ich przewyzszaja . ( jak pokazuja  wpisy co niektorych  forumowiczek  :o )
Szkoda tylko , ze niektore spolecznosci (miedzy innymi  SJ)  tkwia dalej  w tym przestarzalym , patriarchalnym  wzorcu  dzialania  i zamiast  wykorzystac potencjal intelektualny swoich  czlonkin  , degraduja  je do roli  "pomocnicy" dla mezczyzny .



WIDZĘ MROKI

  • Gość
Albo respektujemy porządek który NARZUCA Biblia albo nie. Szowinizm, to już jazda po bandzie i daleko posunięta przesada, w zależności od potrzeb, biorę to co mi pasuje, resztę odrzucam, coś nie tak, albo naszym prapradziadkiem jest któryś ze stworów z Chorzowskiego ZOO albo nie. Darwin ułożył ten łańcuch, albo go w ogóle nie ma, łańcucha. ;)
Pozdrawiam


Offline Salome

Po necie krążą już memy, więc najwidoczniej ex braciom w USA też spodobał się temat kobiet pracujących na budowach. :) :) :)

" Potrafię obsługiwać ciężki sprzęt na budowie, ale nadal nie jestem wykwalifikowana do .....noszenia mikrofonu"

"Gdzie wszyscy myślą tak samo, nikt nie myśli zbyt wiele" Walter Lippmann


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Albo respektujemy porządek który NARZUCA Biblia albo nie.


Biblia nic nie narzuca .  Biblia stoi sobie spokojnie na polce  , dopoki ktos nie wezmie jej do reki i nie zacznie czytac i jednoczesnie interpretowac . Z szowinizmem meskim w Biblii jest tak samo jak z teroryzmem w Koranie .  Czytelnik znajduje to co chce znalezc , interpretuje , nadinterpretuje i pomija to co mu niewygodne .
Faktem jest , ze Biblia powstala w czasach , kiedy patriarchalny model spoleczny byl norma . W naszych czasach powoli sie to zmienia i mam nadzieje , ze ta tendencja sie utrzyma . Na dzien dzisiejszy wazne jest aby kobiety i mezczyzni byli rowni przed prawem . To juz duzo . W sferze obyczajowej  postepuje ten proces o wiele wolniej  , ale widac juz , szczegolnie w krajach wysoko rozwinietych ,  dazenie do calkowitego zrownania plci .
Pod tym wzgledem Biblia jest przestarzala ,mimo , ze sa tam na pewno zasady , ktore i w naszych czasach sa warte zastosowania .


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Biblia nic nie narzuca .  Biblia stoi sobie spokojnie na polce  , dopoki ktos nie wezmie jej do reki i nie zacznie czytac i jednoczesnie interpretowac . Z szowinizmem meskim w Biblii jest tak samo jak z teroryzmem w Koranie .  Czytelnik znajduje to co chce znalezc , interpretuje , nadinterpretuje i pomija to co mu niewygodne .
Faktem jest , ze Biblia powstala w czasach , kiedy patriarchalny model spoleczny byl norma . W naszych czasach powoli sie to zmienia i mam nadzieje , ze ta tendencja sie utrzyma . Na dzien dzisiejszy wazne jest aby kobiety i mezczyzni byli rowni przed prawem . To juz duzo . W sferze obyczajowej  postepuje ten proces o wiele wolniej  , ale widac juz , szczegolnie w krajach wysoko rozwinietych ,  dazenie do calkowitego zrownania plci .
Pod tym wzgledem Biblia jest przestarzala ,mimo , ze sa tam na pewno zasady , ktore i w naszych czasach sa warte zastosowania .
pozwoliłem sobie zaznaczyć

Tak, Biblia niczego nie narzuca, autor Biblii, czyli Bóg JHWH, ustala pewien porządek rzeczy, Dzieci mają swoje miejsce w domu, Żona ma swoje miejsce w domu, Maż ma swoje miejsce w domu, Pan Jezus w całej tej poukładanej strukturze też ma miejsce właściwe, nadane przez Ojca, czy jest tu coś do interpretacji, czy jest tu w ogóle miejsce do jakiejkolwiek dyskusji?

 Do nadużyć w interpretacji tak i to poza wszelką dyskusją  ;) To należy podkreślić.

"Kiedy patryjalchalny model społeczny był normą."

 Modele i temu podobne twory wymyślili wszyscy ci którzy próbują tłumaczyć czy zrozumieć Biblię, bo im tak wygodnie, właśnie przez takie wrzutki, "patryjalchalny model społeczny" co to jest? Bóg ustalił porządek, SWÓJ PORZĄDEK, i czy się komuś podoba czy nie tak po prostu jest, to że dziś, wszystko jest postawione na głowie, to inny tema, synek nie wyniesie śmieci, bo sobie matkę wychował, młodzież nie ustąpi miejsca w autobusie babci czy kobiecie w ciąży to norma, facet dostaje legal ślub z facetem, mało mogą adoptować dziecko, to jest wszystko zwariowane do kwadratu, emancypacja kobiet, a niech sobie jest, względy kulturowe, to wypada a tamto nie, autorytety ? Na dzień dzisiejszy prędzej Wisła cała spłynie do Bałtyku niż w tym zagadnieniu dojdzie się do porozumienia. Dla mnie porządek ustalony w Biblii jest autorytatywny i tyle, tylko jedna kwestia, KAŻDY, powtórzę, KAŻDY na swoim miejscu ma czynić to co do niego należy, w pełnym porozumieniu i zrozumieniu obojga stron. Piszę o porządku podanym w Biblii. Pewnie że nie brak świrów, zarówno wśród mężów jak i wśród żon, ale Biblia podaje coś zgoła odmiennego.  :)
Pozdrawiam
   


Online Gremczak

pozwoliłem sobie zaznaczyć

Tak, Biblia niczego nie narzuca, autor Biblii, czyli Bóg JHWH, ustala pewien porządek rzeczy, Dzieci mają swoje miejsce w domu, Żona ma swoje miejsce w domu, Maż ma swoje miejsce w domu,, czy jest tu coś do interpretacji, czy jest tu w ogóle miejsce do jakiejkolwiek dyskusji?


   
To co to znaczy, każdy ma swoje miejsce?Mąż, żona i dzieci? Nic z tego nie wynika.


Offline Villa Ella

Każdy ma swoje miejsce, super. Jak to się ma do czasów, gdy kobieta MUSI pracować zawodowo? Kiedy sytuacja kształtuje się tak, że jest jedynym żywicielem rodziny? To wcale nie takie rzadkie. Jak to włożyć w biblijne ramy?
Początkowy wzór jest dobry, jednak życie ma wiele zmiennych. Może zdarzyć się wypadek lub ciężka choroba, która wyłączy mężczyznę z funkcji głowy rodziny. Czy jeżeli kobieta przejmie jego rolę i zamienią się miejscami, to w takiej rodzinie nie ma miejsca na Chrystusa? To, że domek z klocków się rozpadnie i niektóre klocki już nie nadają się do ponownej budowy, to nie znaczy, że mam do końca życia mieszkać w ruinie. Po prostu trzeba ponownie wszystko poukładać, w sposób, jaki będzie możliwy.
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...


Tak, Biblia niczego nie narzuca, autor Biblii, czyli Bóg JHWH, ustala pewien porządek rzeczy, Dzieci mają swoje miejsce w domu, Żona ma swoje miejsce w domu, Maż ma swoje miejsce w domu, Pan Jezus w całej tej poukładanej strukturze też ma miejsce właściwe, nadane przez Ojca, czy jest tu coś do interpretacji, czy jest tu w ogóle miejsce do jakiejkolwiek dyskusji?

 
   

Probujesz  uzasadnic i usprawiedliwic  patriarchalizm za pomoca ksiazek , ktore maja  ok. 3000 lat  i glownym Twoim argumentem jest , ze  tak chce  JHWH czyli Bog.
Tylko nie zapominaj , ze  model patriarchalny istnial rowniez w innych spolecznosciach , ktore z Biblia nie mialy nic wspolnego , np. Hindusi , Chinczycy czy plemiona Ameryki Polnocnej i Poludniowej .
Logiczny jest wniosek , ze  przyczyna takiego wlasnie systemu spolecznego nie moze byc  jakis przekaz inspirowany przez JHWH.
Wielu badaczy tej problematyki widzi przyczyne  systemu partriarchalnego w naszej  biologicznosci  , jak juz powyzej pisalem .
Proponuje lekture : R.Dunbar "Nowa historia ewolucji czlowieka" oraz  J. Hartman "Etyka".

Rozumiem twoja irytacje  gdy opisujesz negatywne  przejawy lekcewazenia norm  bo mnie samego rowniez wiele z tych zachowan irytuje .
Tylko prosze , nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka .
Nieustepowanie miejsca w tramwaju czy niewyrzucanie smieci przez rozwydrzone dzieciary  to nie to samo  co rownouprawnienie par homoseksualnych  czy emancypacja kobiet .

Piszesz rowniez : "czy tu jest cos do interpretacji , czy tu jest miejsce do dyskusji ? ".
Oczywiscie , ze tak !
To , ze Biblia  propaguje patriarchalizm  jest oczywiste . Ale to nie oznacza , ze nie mozemy sie temu krytycznie przyjrzec .
Spoleczenstwa to twor dynamiczny i rozwojowy  i nawet , jezeli pewne zasady starozytnych kultur mozemy uznac za cenne  to jednak  zyjemy w innym czasie i innych warunkach  .
Czy moze jednak sadzisz , ze  jakis pasterz owiec i baranow , zyjacy 3000 lat temu na Bliskim Wschodzie  ma nam mowic jak mamy zyc ?






Offline Sebastian

a ja myślę że warto sięgnąć do biblijnej księgi Estery i przyjrzeć się mądrości doradców króla Achaszwerosza. Jak oni uzasadniali potrzebę surowego ukarania królowej Waszti? Otóż, jeśli kobiety dowiedzą sie że ona okazała nieposłuszeństwo królowi (i pozostała bezkarna) to także będą okazywać nieposłuszeństwo swoim mężom. I z dnia na dzień zakwestionowany zostanie cały porządek społeczny.

Owi doradcy już w starożytności dostrzegali że system patriarchalny jest czymś co można zburzyć z dnia na dzień - dostrzegali że jest to nie tylko teoretycznie możliwe ale praktycznie dające zrealizować się - i właśnie dlatego obawiali sie takiego scenariusza. I działo się to w czasach kiedy to facet trzymał kasę, a miejsc pracy dla kobiet praktycznie nie było żadnych.

Faktycznie - gdyby kobiety zbuntowały sie to co mieliby zrobić mężczyźni? Pozabijać je albo uwięzić? Wszystkie na raz - nie da się! A gdyby nawet dało się - to kto im wtedy urodzi dzieci? A kto je po urodzeniu wychowa? wg jakich norm?

Już doradcy Achaszwerosza dostrzegali że starożytny patriarchalny porządek społeczny jest czymś sztucznym i jest na dłuższą metę nie do utrzymania. Jedyny sposób na utrzymanie dawnego porządku to sprawić aby kobieta nawet nie odważyła się pomyśleć że świat może funkcjonować inaczej.

I co ciekawe, Ciało Kierownicze podąża dokładnie tą samą ścieżką, którą poszli doradcy achaszwerosza - metodami które można zastosować w naszej epoce stara się doprowadzić do tego aby kobiety nie mogły nawet pomyśleć o zmianie porządku społecznego.
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec, 2018, 21:55 wysłana przez Sebastian »
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


WIDZĘ MROKI

  • Gość
Każdy ma swoje miejsce, super. Jak to się ma do czasów, gdy kobieta MUSI pracować zawodowo? Kiedy sytuacja kształtuje się tak, że jest jedynym żywicielem rodziny? To wcale nie takie rzadkie. Jak to włożyć w biblijne ramy?
Początkowy wzór jest dobry, jednak życie ma wiele zmiennych. Może zdarzyć się wypadek lub ciężka choroba, która wyłączy mężczyznę z funkcji głowy rodziny. Czy jeżeli kobieta przejmie jego rolę i zamienią się miejscami, to w takiej rodzinie nie ma miejsca na Chrystusa? To, że domek z klocków się rozpadnie i niektóre klocki już nie nadają się do ponownej budowy, to nie znaczy, że mam do końca życia mieszkać w ruinie. Po prostu trzeba ponownie wszystko poukładać, w sposób, jaki będzie możliwy.
pogrubienie dodałem

Absolutnie nie, są różne sytuacje w życiu, to bezsprzeczny fakt, ja gotuję, prasuję, a co nie mogę, do tego odkurzam i czy się to komuś podoba czy nie, uwielbiam piec ciasto i co popełniam przestępstwo, czy coś nie tak, bo to jest rolą kobiety? absolutnie nie, o to mi szło gdy pisałem, że małżonkowie powinni w pełnym zrozumieniu i porozumieniu funkcjonować w związku, a pracuję, no cóż w kopalni, czy ciężko? nie wiem, napiszę, że bezpośrednio w przodku na węglu, myślę że tak, ciężko, ale Żona również pracuje,    nie piszę o teoriach czy pragnieniach że dobrze było gdyby i do tego podpieram się książką jakąś o ewolucji zresztą nowej człowieka, dzięki ewolucję obserwuję na własne oczy, bo chodzę już po ziemi kilka lat, i gdy się wychowywałem pewne rzeczy które dziś są normą wtedy były nie do pomyślenia. 

To co to znaczy, każdy ma swoje miejsce?Mąż, żona i dzieci? Nic z tego nie wynika.
pogrubienie dodałem

Dla Ciebie nie wynika, dla mnie tak, ale to jest moje postrzeganie tematu, Ty masz pełne prawo do innego postrzegania tego, że dzieci mają być posłuszne rodzicom.

Natomiast, Listonosz, jeżeli ów "pasterz owiec i baranów" mówi mi jak mam żyć by było dobrze i stwierdzę że jest do dobre, to będę to czynił. Gdybyś tonął i potrzebował pomocy, to nie przyjmiesz jej, bo to jakiś pasterz owiec i baranów, a Ty jesteś nad nim, tak? :)
Dobrej nocy


Online Gremczak


 jeżeli ów "pasterz owiec i baranów" mówi mi jak mam żyć by było dobrze i stwierdzę że jest do dobre, to będę to czynił. 


A jak ktoś stwierdzi inaczej jak Ty? Będzie uważał ,że nie jest to dobre? Jaki wniosek? Że nie jest to jednoznaczne jak wcześniej twierdziłeś.  nie jest to prawda jak we wcześniejszym poście napisałeś, że nie wymaga dyskusji. Punkt widzenia zależy od siedzenia . To co dla jednego dobre to dla drugiego może być złe. To tak jak w wielu poradnikach. Dotyczy to także biblii.




Dla Ciebie nie wynika, dla mnie tak, ale to jest moje postrzeganie tematu, Ty masz pełne prawo do innego postrzegania tego, że dzieci mają być posłuszne rodzicom.




Dzieci mają swoje miejsce w domu, Żona ma swoje miejsce w domu, Maż ma swoje miejsce w domu, miejsce właściwe, nadane przez Ojca, czy jest tu coś do interpretacji, czy jest tu w ogóle miejsce do jakiejkolwiek dyskusji?


   
I w tym momencie sam sobie zaprzeczasz.Przeczytaj to ze zrozumieniem. Bo skoro Ty inaczej postrzegasz niż ktoś inny. Zastanów się od czego to zależy?Mam nadzieję ,że to Ciebie nie przerasta i potrafisz to dostrzec.
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec, 2018, 23:24 wysłana przez Gremczak »