Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Czy ŚJ to chrześcijanie?  (Przeczytany 22340 razy)

Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #75 dnia: 11 Lipiec, 2016, 19:18 »
Nie mam potrzeby się zgłaszać do Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego w sprawie tytułów papieskich i Bożych. Mnie przekonuje Pismo Święte, że nawet jeśli rozumieć Pan mój i Bóg mój łącznie(dopuszczam taką możliwość), to ten Pan i Bóg Tomasza ma swojego Boga(Jan 20:17; Ef 1:3,17; Hebr 1:9; Obj 1:6; 3:12 itd).
Mi nie przeszkadza opcja z łącznym czytaniem Jana 20:28, nie jest sprzeczna z moim rozumieniem Pism nt. Chrystusa. Monoteizm prawdziwie biblijny dopuszcza obie interpretacje. Trynitaryzm zwalczjących prawdziwy monoteizm nie pozwala na dwie interpretacje. Zupełnie jak u ŚJ, klapki na oczach umysłu, tylko w drugą stronę.

Chłopino droga ani razu nie przywołałem papieża a ty wyjeżdżasz z nim.
Co ty byś chłopie zrobił gdybym był protestantem?
Byś mi Martina Lutra Kinga przywoływał?
Ty masz swoje prywaciarskie interpretacje antytrynitariańskie i myślisz że nimi zabłyśniesz?
Przecież te wywijasy są dawno znane.
Na Biblie się powołujesz?
Ale to twoja prywatna księga? I co możesz z niej bajki wyciągać i chcesz mnie nimi nakarmić? ;D


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #76 dnia: 11 Lipiec, 2016, 19:20 »
Zupełnie jak u ŚJ, klapki na oczach umysłu, tylko w drugą stronę.
Masz rację taki klapki zauważyłem u ciebie od czasu gdy przestałeś być baptystą, wcześniej nie wiem kim. :)


Offline TomBombadil

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #77 dnia: 11 Lipiec, 2016, 19:23 »
A czy jest potrzeba przekonywania się na siłę? Sługa Boży nie miał się spierać. Lubię słuchać argumentów  które kogoś przekonały,ale niekoniecznie trafiają do mnie . W kwestii Boga i Jezusa ma łączyć nas miłość,nie spór. Nie osądzamy cudzego sługi,bo dojego pana to należy. Pozdrawiam.


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #78 dnia: 11 Lipiec, 2016, 19:27 »
Zazwyczaj antytrynitarze wywołują wojenki.
Cała istota ich trwania i w obronie ich interesu.
Mało ich, to i chcą przetrwać i pokazać się, że żyją.

Ale nie zdzierżą, To kustosze nauki ariańskiej i Braci Polskich z XVII w.


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #79 dnia: 11 Lipiec, 2016, 20:28 »
Prawie mnie przekonałeś, że trzeba rozdzielić słowa Tomasza "Pan mój i Bóg mój":

Pan mój - do Ojca jako pierwszego
Bóg mój - do Syna jako drugiego; jako wymienionego i jako wg twej hierarchii drugiego. ;D

A tam na serio.

Już zaraz zaakceptuje twoja interpretację ale aby mnie przekonać podaj trzy tylko świadectwa takiego rozumienia, to znaczy rozdzielenia tytułów na dwie osoby:

z XVI wieku, najlepiej Braci Polskich
z XII wieku
z VI wieku
jak chcesz to i z II wieku, ale to już bez uwarunkowania

Bo chyba nie jesteś tak naiwny, że pomyślisz, że będę bazował na interpretacji wymyślonej w XXI wieku.
A to nadal aktualne.
Czekam na wieści. ;)


Offline agent terenowy

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #80 dnia: 11 Lipiec, 2016, 21:58 »
Chłopino droga ani razu nie przywołałem papieża a ty wyjeżdżasz z nim.
Co ty byś chłopie zrobił gdybym był protestantem?
Byś mi Martina Lutra Kinga przywoływał?
Ty masz swoje prywaciarskie interpretacje antytrynitariańskie i myślisz że nimi zabłyśniesz?
Przecież te wywijasy są dawno znane.
Na Biblie się powołujesz?
Ale to twoja prywatna księga? I co możesz z niej bajki wyciągać i chcesz mnie nimi nakarmić? ;D
Gdybyś był protestantem miałbym jeden argument mniej. bo Luter czy inni nie byli tytułowani Głową Kościoła czy Ojcem Świętym.
Po drugie, Biblia nie jest prywatną księga żadnego pojedynczego wyznania, w tym tego największego. To księga wszystkich chrześcijan. Takze tych nieortodoksyjnych.
To twój kościół sprywatyzował sobie Biblię i jej interpretację, a jak ktoś miał na jej temat inne zdanie, musiał się liczyć z tym, że Święta Inkwizycja go polubi.
 A po trzecie ja cię nie obrażam, nazywając "chłopiną". Są to wycieczki osobiste, i nadają się do moderacji, czy innych procedur administracyjnych.
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #81 dnia: 11 Lipiec, 2016, 23:08 »
Cytuj
Po drugie, Biblia nie jest prywatną księga żadnego pojedynczego wyznania, w tym tego największego.
Więc tym bardziej nie jest twoją. ;D
Prywaciarskie interpretacje z XXI wieku to jak nowoczesna mitologia. :)


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #82 dnia: 11 Lipiec, 2016, 23:10 »
A po trzecie ja cię nie obrażam, nazywając "chłopiną". Są to wycieczki osobiste, i nadają się do moderacji, czy innych procedur administracyjnych.
Określenie chłopino droga nie łączy cię z rolnictwem. ;)
Tak jak określenie słuchaj stary nie mówi żeś dziadek. ;D


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #83 dnia: 11 Lipiec, 2016, 23:13 »
To twój kościół sprywatyzował sobie Biblię i jej interpretację, a jak ktoś miał na jej temat inne zdanie, musiał się liczyć z tym, że Święta Inkwizycja go polubi.
W przypadku Bóstwa Jezusa jest to pogląd ogólnochrześcijański więc czemu gdaczesz o inkwizycji? :)
Widzę, że jak nie masz argumentów, to tak jak ŚJ, inkwizycja, papież itp
A tak nawiasem mówiąc byłbyś świetnym ikwizytorem, bo wyroki wydajesz na poczekaniu. ;D


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #84 dnia: 11 Lipiec, 2016, 23:16 »
Prawie mnie przekonałeś, że trzeba rozdzielić słowa Tomasza "Pan mój i Bóg mój":

Pan mój - do Ojca jako pierwszego
Bóg mój - do Syna jako drugiego; jako wymienionego i jako wg twej hierarchii drugiego. ;D

A tak na serio.

Już zaraz zaakceptuję twoją interpretację, ale aby mnie przekonać podaj trzy tylko świadectwa takiego rozumienia, to znaczy rozdzielenia tytułów na dwie osoby:

z XVI wieku, najlepiej Braci Polskich
z XII wieku
z VI wieku
jak chcesz to i z II wieku, ale to już bez uwarunkowania

Bo chyba nie jesteś tak naiwny, że pomyślisz, że będę bazował na interpretacji wymyślonej w XXI wieku.
A to nadal aktualne.
Czekam na wieści. ;)
Merytorycznie proszę, jak wyżej.
Nie odpowiadam na żadne zaczepki.
« Ostatnia zmiana: 11 Lipiec, 2016, 23:18 wysłana przez Roszada »


Offline agent terenowy

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #85 dnia: 12 Lipiec, 2016, 10:57 »
Merytorycznie proszę, jak wyżej.
Nie odpowiadam na żadne zaczepki.
Merytorycznie to by było, gdyby frakcja nicejska nie zniszczyła wszystkich dzieł z frakcji wytępionej.
A że zwycięzcy piszą historię - z czego mam ci cytować, skoro ewentualne źródła moich cytatów zamiast obalić argumentami wolano spalić?
Znajdź mi cokolwiek w dziełach Ariusza na dany temat, co wspiera twój punkt widzenia(o ile cokolwiek znajdziesz, wszak poszły z dymem), to może i ja znajdę coś w tym, co pozostało.

Ale żeby nie było że niedobry jestem
"Wtedy odpowiedziałem: 'Spróbuję przekonać was, ponieważ zrozumieliście Pisma,[o prawdziwości] tego, co mówię, mianowicie, że jest, i zostało powiedziane, że ma być inny Bóg i Pan, poddany Stwórcy wszystkich rzeczy. Jest on również zwany Aniołem ponieważ ogłasza ludziom wszystko, co Stwórca wszystkich rzeczy - ponad którym nie ma żadnego innego Boga - pragnie im przekazać"(Justyn Męczennik "Dialog z Żydem Tryfonem" roz. LVI) To nie arianie wymyślili, że Jezus jest innym Bogiem, niż Ojciec, i że jest mu poddany. Justyn i inni wierzyli tak wcześniej.
Dobrze że chociaż jego dzieł nicejczycy nie spalili...

Skoro chciałeś merytorycznie, to proszę o merytoryczne argumenty z ariańskiej strony

Teraz ja czekam na twoje cytaty z dzieł ariańskich(nie neoariańskich), które by poparły choć część twoich teorii. :)
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Offline agent terenowy

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #86 dnia: 12 Lipiec, 2016, 11:11 »
Po następne, połowa doktryn Kościoła Katolickiego nie ma swoich odpowiedników w cytatach wczesnochrześcijańskich, i jakoś z tego problemu nie robisz, tylko to łykasz, bo autorytet Kościoła, itd.
Jak u świadków...
"Wszyscy, którymi kieruje duch Boży, naprawdę są synami Bożymi" (Rz 8:14 NŚ rew.)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #87 dnia: 12 Lipiec, 2016, 12:32 »
Po następne, połowa doktryn Kościoła Katolickiego nie ma swoich odpowiedników w cytatach wczesnochrześcijańskich, i jakoś z tego problemu nie robisz, tylko to łykasz, bo autorytet Kościoła, itd.
Jak u świadków...

A co to są cytaty wczesnochrześcijańskie? Do którego wieku mamy jeszcze wczesne chrześcijaństwo, a od kiedy można powiedzieć, że wczesne już nie jest?


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #88 dnia: 12 Lipiec, 2016, 13:00 »
Skoro chciałeś merytorycznie, to proszę o merytoryczne argumenty z ariańskiej strony
...
Teraz ja czekam na twoje cytaty z dzieł ariańskich(nie neoariańskich), które by poparły choć część twoich teorii. :)
Ja mam ariańskie przytaczac?
Ty mnie pomyliłeś z Purpureusem, sobą i Olczykowskim.

Ja przytoczę np. Nowacjana (200-258):

Bóg (J 20:28)

„Albo czy Chrystus nie jest też Bogiem? W jaki sposób zatem zostało powiedziane do Chrystusa: ‘Pan mój i Bóg mój’ [J 20:28]?” („O Trójcy Świętej” 30:178).

   „Żaden z ludzi nie może twierdzić: ‘Ja i Ojciec jesteśmy jedno’ [J 10:30], jedynie Chrystus wypowiedział to zdanie mając świadomość Bóstwa. W końcu Apostoł Tomasz, pouczony wszystkimi dowodami i okolicznościami, które przemawiały za Bóstwem Chrystusa mówi, odpowiadając Chrystusowi: ‘Pan mój i Bóg mój’ [J 20:28]. Poza tym Apostoł Paweł pisze w swoim liście: ‘Do nich należą ojcowie, a z nich pochodzi Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki’ [Rz 9:5]. I ten sam Apostoł deklaruje, że on ‘nie przez ludzi czy przez człowieka, lecz przez Jezusa Chrystusa’ [Ga 1:1] został ustanowiony apostołem. On utrzymuje, że samej Ewangelii wyuczył się nie od ludzi czy dzięki człowiekowi, lecz przyjął od Jezusa Chrystusa [por. Ga 1:11-12], słusznie zatem Chrystus jest Bogiem” („O Trójcy Świętej” 13:69).

   „Lecz ponieważ tak utrzymujemy, czytamy i wierzymy, tak nie powinniśmy omijać żadnej części niebiańskich pism, oczywiście wobec tego żadną miarą nie winniśmy odrzucać tych znaków, które także w odniesieniu do Bóstwa Chrystusa zostały wyłożone w pismach, abyśmy nie byli odpowiedzialni, że sfałszowaliśmy całość świętej wiary, łamaniem autorytetu pism. I niech w to wierzymy, skoro jest rzeczą jak najwiarygodniejszą, że Jezus Chrystus, Syn Boży jest naszym Panem i Bogiem, ponieważ ‘na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. I Słowo ciałem się stało i zamieszkało w nas’ [J 1:1-2, 14]. I ‘Pan mój i Bóg mój’ [J 20:28]. Oraz: ‘Których ojcowie i z których Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki’ [Rz 9:5]” („O Trójcy Świętej” 30:177).


Offline Roszada

Odp: Czy ŚJ to chrześcijanie?
« Odpowiedź #89 dnia: 12 Lipiec, 2016, 13:02 »
Po następne, połowa doktryn Kościoła Katolickiego nie ma swoich odpowiedników w cytatach wczesnochrześcijańskich, i jakoś z tego problemu nie robisz, tylko to łykasz, bo autorytet Kościoła, itd.
Jak u świadków...
Czy ty rozmawiasz o J 20:28 czy o wszystkich tematach.

Ty człowieku łykałeś w kilku sektach nauki i nie krzycz że ja coś łykam.
Ja w KK w seminarium nauczałem, a nie łykałem.
Prowadziłem poradnię religijną a nie po porady przychodziłem do ciebie. ;)