Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne  (Przeczytany 25484 razy)

Offline Szarańcza

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #30 dnia: 09 Grudzień, 2017, 22:44 »
Sebastian miewałeś sny na jawie?


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #31 dnia: 09 Grudzień, 2017, 22:50 »
raczej nie miewałem - a jaki to ma związek z tematem?
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Szarańcza

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #32 dnia: 09 Grudzień, 2017, 22:53 »
Widzisz, ma. Ponieważ to co w danym momencie uważasz za rzeczywistość niekoniecznie nią jest. I łatwo to zrozumieć w czasie snu na jawie. Jeśli jednak ich nie miewałeś to nie wiesz o czym mówię.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #33 dnia: 09 Grudzień, 2017, 23:53 »
Na jakiej podstawie wiesz, że istniejesz? Jak definiujesz istnienie?


Tusia

  • Gość
Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #34 dnia: 09 Grudzień, 2017, 23:57 »
Na jakiej podstawie wiesz, że istniejesz?

Bierze mnie właśnie spanie. Wyłączam kompa...


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #35 dnia: 10 Grudzień, 2017, 00:59 »
Na jakiej podstawie wiesz, że istniejesz? Jak definiujesz istnienie?
nie konstruuję żadnej filozoficznej definicji, intuicyjnie zakładam że aktywność (jakakolwiek - np. pisanie tego komentarza) dowodzi istnienia, bo byt istniejący może (chociaż nie musi) być aktywny, natomiast byt nieistniejący musi być nieaktywny.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #36 dnia: 10 Grudzień, 2017, 01:01 »
nie konstruuję żadnej filozoficznej definicji, intuicyjnie zakładam że aktywność (jakakolwiek - np. pisanie tego komentarza) dowodzi istnienia, bo byt istniejący może (chociaż nie musi) być aktywny, natomiast byt nieistniejący musi być nieaktywny.

Słuchaj Sebastian, intuicyjnie to można zakładać bardzo wiele rzeczy.


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #37 dnia: 10 Grudzień, 2017, 01:29 »
Słuchaj Sebastian, intuicyjnie to można zakładać bardzo wiele rzeczy.
wiem, ale nie mam ani wykształcenia filozoficznego ani nawet nie kończyłem żadnej filologii, więc nawet nie próbuję udawać że jestem w stanie Tobie dorównać w dyskusji na tematy filozoficzne.

a tak pół żartem pół serio powiem Tobie, że gdybym nie był najzwyklejszym w świecie księgowym (jakich setki tysięcy czy miliony na tej planecie) ale byłbym jakimś znanym myślicielem to moje "intuicyjne" wnioskowanie "działam więc jestem" albo " wykazuję aktywność więc jestem" być może byłoby umieszczane w podręcznikach filozofii jako bardziej ogólna wersja kartezjańskiego "cogito ergo sum".

ale ponieważ jestem tylko księgowym więc podręczniki nadal będą cytować Kartezjusza a nie mnie :) podsumował skromnie Sebastian :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #38 dnia: 10 Grudzień, 2017, 01:33 »
Moje pytanie nie było zaczepne. Po prostu kwestia bytu absolutnego oceniana przez sam byt bardzo przygodny jakim jest człowiek, jest po prostu niewystarczająca: czy to będzie Bacon czy Kartezjusz ;)


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Grudzień, 2017, 01:39 »
tyle że ja wcale się nie wypowiadałem o istnieniu bytu absolutnego; zostałem zapytany czy jestem pewny że istnieje byt przygodny jakim jest Sebastian i odpowiedziałem że tak, gdyż Sebastian wykazuje aktywność (w tym wypadku internetową) a aktywność dowodzi istnienia.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Grudzień, 2017, 03:17 »
Wg mnie nie dowodzi. Ale to długa rozmowa.


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #41 dnia: 10 Grudzień, 2017, 03:21 »
faktycznie, aktywność internetowa to niefortunny przykład, bo oprócz ludzi w internecie pisują także różne booty a nawet sztuczna inteligencja.

ale ogólnie (pozainternetowo) aktywność jest wskaźnikiem że podmiot istnieje.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #42 dnia: 10 Grudzień, 2017, 10:20 »
Proszę trzymać się tematu wątku.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Roszada

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #43 dnia: 10 Grudzień, 2017, 12:00 »
Takie ciekawostki z apokryfów:

położna sprawdzająca dziewictwo Maryi po urodzeniu Jezusa- uschła jej ręka. Dopiero jak dotknęła się pieluszki Jezusa to ozdrowiała;

nauczyciel który uderzył kijem Jezusa. Rękę mu sparaliżowało,ale został uzdrowiony.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #44 dnia: 10 Grudzień, 2017, 12:25 »
Według mnie wszystkie Biblie są niekanoniczne i odstępcze. Wiem, wiem, niektórych w tym momencie zaatakował wybuch złości, po przeczytaniu tego wyróżnionego zdania. Zatem radzę tym, których zaatakowała nerwica, aby spożyli jakiś środek uspakajający, a po dojściu do normalności zapoznali się z mym uzasadnieniem. Już spoko? No to zaczynam.


Aby ustalić, czy Biblia jest kanoniczna, czy nie, to należy określić kryteria decydujące u uznaniu za kanoniczne. To dość trudne zadanie, gdyż różni, różnie będą ustalać owe kryteria. Mimo tego zapoznajmy się jednym z tych norm określających ramy wyznaczające uznanie kanoniczności.
Cytuj
Kryterium kanoniczności jest jedno i to samo od wieków, a jest nim podane przez nieomylny Nauczycielski Urząd Kościoła nauczanie Chrystusa i apostołów, czyli tzw. tradycja bosko-apostolska (KO 8). Orzeczenie, że jakaś księga jest kanoniczną, sprowadza się do stwierdzenia, iż Jezus i apostołowie uznawali ową księgę za natchnioną. Zatem kanoniczność zakłada natchnienie księgi i tylko księgi natchnione mogą być kanonicznymi, czyli włączonymi do kanonu ksiąg Pisma Świętego. Skoro tak ścisły jest związek pojęć: kanoniczność i natchnienie, to trzeba zauważyć, że natchnienie to fakt nadprzyrodzony, a jego istnienie można poznać jedynie z Objawienia Bożego, zawartego w Piśmie Świętym i Tradycji (przekaz ustny). Inne kryteria kanoniczności:
1) czytanie liturgiczne jakiejś księgi w kościele jako księgi Pisma Świętego – liturgia słowa;                     
2) apostolskie pochodzenie (autorstwo albo wpływ apostoła na autora);                                                   
3) budująca treść, zgodna z nauką proroków i hagiografów Nowego Testamentu. ks. Wiesław Dąbrowa
Moja analiza krytyczna podanego kryterium jest następująca. Urząd Kościoła jest omylny (uzasadnienie według zapotrzebowania). Jezus nie podał spisu ksiąg ST, ani zawartości ich treści. Jeśli chodzi o NT, to żaden z żyjących apostołów, włacznie z ostatnim, nie podali katalogu i zakresu treści. Odnośnie punktu 1) W II wieku były uznawane i czytane w liturgii: Ew.: Barnaby, Egipcjan, Piotra, Ebionitów. Listy: Laodycejczyków (Kol 4:16), Aleksandrejczyków, 2 (listy) Koryntian (Klemensa Rz), Didache, Pasterz Hermasa, Apokalipsa Piotra, Księga Mądrości. Mało wartościowe: Księga Objawienia, Listy: 1 i 2 Piotra, Jakuba, Hebrajczyków, Filemona, Judy, 3 Jana. Odnośnie punktu 2) Żadna Ew. nie była spisana przez apostoła. Paweł był samozwańczym apostołem, gdyż nigdy nie wybrało go grono z dwunastu, tak jak Macieja w miejsce ubytku Judasza (Dz 1:20-26). Odnośnie punktu 3) Wiele można znaleźć nie budujących, jak np.; porzucanie pracy i rodzin, aby zająć się reklamowaniem na rzecz nauk Jezusa, branie przykładu z ptaków, aby się nie uczyć, nie dbać o to co, czy jutro będziemy mieli co jeść, naśladować Jezusa w fanatycznym zachowaniu w wywracaniu stolików, czy stosowaniu wyzwisk (zob 23 rozdz. Ew. Mat).
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień, 2017, 12:28 wysłana przez Stanisław Klocek »