Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne  (Przeczytany 25458 razy)

Offline Barszcz

Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« dnia: 03 Grudzień, 2017, 16:17 »
Drodzy,
zaczynam nowy wątek, bo nie znalazłem takiego tematu. A jeśli  temat jest już poruszony, a ja nie znalazłem, to sorry. NIech moderator przeniesie post w odpowiednie miejsce.

A teraz do rzeczy.

Świadkowie uznają obecny kanon biblijny i uznają go za natchnione Słowo Boże i kropka. Oczywiście czasem TS powoływało się na księgi wg nich niekanoniczne, ale zaznaczało, że traktuje je tylko jako źródło wiedzy historycznej. I zawsze było to sześć ksiąg, które są  np. w Biblii Tysiąclecia dodatkowo.

Oczywiście gdy mówimy o Prawdzie przez wielkie P, to ŚJ w ich mniemaniu (nie dyskutujemy teraz o szczegółach) opierają się tylko i wyłącznie na Biblii. Gdy poczytamy w literaturze ŚJ o I wieku n.e. to znajdziemy informacje, że pod koniec pierwszego stulecia przyszło wielkie odstępstwo. Powołują się przy tym na słowa Jana napisane pod koniec jego życia, że odstępstwo to już działa.

To był wstęp podający kontekst tego wątku.
A teraz temat główny...

Wiemy z historii, że obecne ewangelie nie były jedynymi. Niektórzy znawcy mówią, że było ich około 30. Ostateczny kanon biblijny ukształtowany został dopiero w IV n.e. Księgi, czy ewangelie, które nie weszły w skład oficjalnego kanonu, były później traktowane jako odstępcze i heretyckie.  Stąd wniosek, że ostateczny kanon został ustanowiony przez już odstępczych chrześcijan, gdzie po prawdziwych naukach Jezusa nie zostało śladu :)

Wszystko to prowadzi do wniosku, że ŚJ są niekonsekwentni :) Opierają się na Biblii skompletowanej przez odstępców (takich jak my notabene :) )
Będąc w zborze w życiu nie słyszałem np. o Ewangelii Filipa, a przecież dziś wiemy ze 100% pewnością, ze taka była.

No i jeszcze na koniec mała dygresja. Miałem niedawno okazję być w Qumran, tam gdzie znaleziono słynne zwoje znad Morza Martwego. Ciekawe, że mało można znaleźć na temat tych zwojów i ich treści w publikacjach ŚJ. Chyba, że coś się zmieniło, bo od kilkunastu lat nie sięgam po literaturę TW. :)

Zapraszam do kulturalnej dyskusji :)
tel 669 642 630 -SMS only :)


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudzień, 2017, 16:27 »
to prawda, są niekonsekwentni. Dla nich całe rozwiązanie sprowadza się do tego, że duch święty (ten bezosobowy) dopilnował aby w kanonie znalazło się to co powinno. A kwestię że ów duch święty musiał posługiwać się odstępcami dyskretnie pomijają.
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline sawaszi

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudzień, 2017, 16:56 »
Pisz przyjacielu prawdy - ja sam jestem tym zainteresowany (zwojami znad Morza Martwego i naukami Esseńczyków) . Pozdrawiam serdecznie .


Offline wrzesien

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudzień, 2017, 16:56 »



Ciekawe, że mało można znaleźć na temat tych zwojów i ich treści w publikacjach ŚJ. Chyba, że coś się zmieniło, bo od kilkunastu lat nie sięgam po literaturę TW. :)

Zapraszam do kulturalnej dyskusji :)

Na pewno było. Do dzisiaj pamiętam strażnicę o "odkryciach znad morza martwego". Roszada może rozwinie cytaty.

Co do odstępstwa- racja. Wts zawsze przyjmuje te argumenty które mu pasują.


Offline Roszada

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudzień, 2017, 17:36 »
Nie dalej jak wczoraj cytowali apokryf, nie pisząc, że to apokryf:

“Na przykład w Strażnicy Syjońskiej z 1 marca 1902 roku wspomniano: „Co do aparycji Pawła: (...) W Dziejach Pawła i Tekli, (...) spisanych około roku 150 n.e., znajdujemy opis Pawła, który zapewne jest najdokładniejszy i zgodny z tradycją. Czytamy tam, że był on ‚niskiego wzrostu, miał łysą głowę, krzywe nogi, był dobrze zbudowany, brwi mu się zbiegały i miał orli nos’”.” (Strażnica marzec 2018 s. 13).

Temat poruszaliśmy też tu:

Apokryficzne dodatki Towarzystwa Strażnica


https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/apokryficzne-dodatki-towarzystwa-straznica/msg52816/#msg52816

Qumran ŚJ potrzebny jest tylko do jednego.
Do przywołania kilku fragmentów z Septuaginty ze ST z tetragramem JHWH.
Poza tym sami piszą, że ona nie jest natchniona:

Prawdziwi chrześcijanie nie uważają, że Septuaginta, Biblia króla Jakuba, Biblia Wiklifa czy jakiekolwiek tłumaczenie Pisma Świętego powstało pod natchnieniem ducha Bożego” (Strażnica wrzesień 2017 s. 21-22).

   Czyż więc nienatchnione źródło ma gwarantować prawdziwość Biblii i nauki Towarzystwa Strażnica?


Offline sawaszi

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudzień, 2017, 18:18 »
Tylko czy zwykły zjadasz chleba ma możliwość dokładnej analizy tekstów ? .Ludzie lubią iść na łatwiznę i wolą 'gotowca' do zbawienia - a co z nie chrześcijanami ? - o to jest pytanie  :(


Offline Roszada

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Grudzień, 2017, 10:52 »
Dla Towarzystwa Qumran nie jest wygodnym tematem.
Ono potwierdza w judaizmie czasów Jezusa istnienie kilku nauk które nie są wygodne dla organizacji.

Przykładowo: wiarą w duszę nieśmiertelną, piekło, celibat, dziewictwo, pewną odmianę czyśćca, krzyż z Ez 9, księgi deuterokanoniczne. :-\


Offline Barszcz

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Grudzień, 2017, 11:32 »
Bardzo się cieszę, ze taki autorytet jak Roszada dotknął tego tematu.

Pomijając wszystkie teorie spiskowe to i tak temat zwojów z Qumeran jest ciekawy. Badanie tej tematyki pomaga lepiej osadzić pierwszych chrześcijan w kontekście tamtych czasów.
Nie wszystko było tam tak jak w książce "Największy z ludzi" :)
tel 669 642 630 -SMS only :)


Offline Roszada

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudzień, 2017, 12:50 »
Jak czytałem opracowania o Qumran, to mi się jeżył włos na głowie, którego za dużo dziś nie ma. :)

Ile to teorii było:
że Qumrańczycy to protoplaści 'chrześcijan', którym się nie udało;
że Jezus był esseńczykiem;
że Jan Chrzciciel był esseńczykiem (tego się dziś nie wyklucza, jeśli chodzi o jego dzieciństwo na pustyni, później wybrał samotną i samodzielną drogę).

Towarzystwu Qumran nie leży też, bo nie ma o nim w Biblii. :-\

Niektórzy bibliści uważają, że owi kapłani, to byli Qumrańczycy, a nie z saduceuszów:

"A słowo Boże rozszerzało się, wzrastała też bardzo liczba uczniów w Jerozolimie, a nawet bardzo wielu kapłanów przyjmowało wiarę. " Dz 6:7


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Grudzień, 2017, 02:08 »
na temat Qumran krążą różne sensacyjne wieści, m.in. takie że znaleziono jakieś dokumenty wskazujące że Jezus nie zmartwychwstał albo że nie umarł albo inne dziwne wieści.

dodatkowo każdy dziennikarz pisze co mu się podoba, a ponieważ tekst rękopisów z qumran nie jest publicznie znany więc czytelnik nie ma nawet możliwości sprawdzić czy to prawda czy robiony jest w balona.

mówiąc pół żartem pół serio: aż się dziwię, że do tej pory dziennikarze nie ogłosili że Jezus nauczał na temat gender albo że grono apostołów było współtworzone przez kobiety :)

a rosyjscy uczeni nie opublikują jakiegoś apokryfu że Krym "ma być rosyjski i już" :)

no bo sami rozumiecie: skoro można pisać dowolne bzdury to czemu nie takie jak chciałaby polityczna poprawność?!

Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Roszada

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Grudzień, 2017, 18:58 »
Tak masz rację, Qumran miało tyle pseudo hipotez, że już ich nawet nie pamiętam.
Czasem wykluczające się.
Bo jeśli Jezus był esseńczykiem, to równocześnie nie mogli być oni przed-chrześcijanami czy konkurencją dla chrześcijan.


Offline sawaszi

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Grudzień, 2017, 20:50 »
Mnie intryguje i zajmuje (jeszcze) taki 'problem' - gdzie przebywał Jezus z Nazaretu od zaginięcia w synagodze w wieku 12 lat do 29 ? . Ewangelie milczą na ten temat , czy da się to wyjaśnić na podstawie pism , lub przekazów historycznych ? . Kto coś wie na ten temat niech napisze . Pozdrawiam wszystkich badaczy  :)


Offline sawaszi

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Grudzień, 2017, 22:00 »
I jeszcze coś : Esseńczyków zaliczono do "sekty apokaliptyczne" (pewni historycy i badacze) - bo zapowiadali rychłe nadejście Królestwa Bożego na Ziemi i jak to się ma do wierzeń Izraelitów o wyzwoleniu z ucisku i niewoli - kto mi odpowie ? .


Offline Sebastian

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Grudzień, 2017, 22:22 »
ja, ja, ja! Ja odpowiem :) esseńczycy byli sektą apokaliptyczną gdyż zapowiadali objęcie tronu Królestwa Bożego przez Archanioła Michała jesienią roku 1914 :)
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline sawaszi

Odp: Wielkie odstępstwo i księgi niekanoniczne
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Grudzień, 2017, 23:18 »
Ja ja Volcwagen guten maszinen - ja wol  ;D
Ale ja się pytam na poważnie i oczekuję poważnych wypowiedzi .
« Ostatnia zmiana: 08 Grudzień, 2017, 23:26 wysłana przez sawaszi »