Temat zastępczy od ważniejszego czyli śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Zgadzam się z Tobą. Dlatego tym bardziej dziwię się dlaczego Towarzystwu Strażnicy tak bardzo zależy, by forsować absurdalnie idee pala.
Może dlatego właśnie, aby odwrócić uwagę od spraw najważniejszych, od tego że przeczą podstawowej nauce Biblii, o zbawieniu człowieka.
„
Najważniejszym celem przyjścia Syna Bożego na ziemię nie było zbawienie ludzkości "(Strażnica nr 20 z 15 października 1990 str. 13).
Cóż powiedzieć, wobec powyższego, spór o kształt krzyża wydaje się nieistotny.
PS.
I tak na marginesie, wydaje się, że walka z krzyżem u Świadków ma głębokie uzasadnienie, są oni bowiem wrogami krzyża, to nie jest zastępczy temat:
Towarzystwo Strażnica o naszej relacji do niego:
„
Narzędzie, na którym Jezus zawisł i skonał, z pewnością nie zasługuje na bałwochwalczą cześć, raczej
powinno budzić odrazę” (Strażnica Nr 10, 1995 s. 20).
Biblia o krzyżu (narzędziu na którym zawisł Jezus) i naszej relacji do niego:
„Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał
chlubić z czego innego, jak tylko
z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa” Gal 6,14
Kościół Katolicki nie czci krzyża dla niego samego, ale czci Chrystusa. Krzyż jest znakiem, odnosi nas do czegoś co się na nim dokonało, i tylko taki ma sens, co pisze św. Paweł w Biblii, że chlubi się z krzyża.
Katolickie rozumienie tajemnicy krzyża, i cześć jaką się mu oddaje (a dokładnie Chrystusowi) wyrażają dobrze słowa:
"Bez Boga Krzyż nas przygniata; z Bogiem daje nam odkupienie i zbawienie. (...) Weź krzyż! Przyjmij go, nie pozwól, aby przygniotły cię wydarzenia, ale z Chrystusem zwyciężaj zło i śmierć! Jeżeli z Ewangelii Krzyża uczynisz program swojego życia, jeżeli pójdziesz za Chrystusem aż na krzyż, w pełni odnajdziesz samego siebie!”
Podczas spotkania z młodzieżą na placu św. Jana na Lateranie, 2 kwietnia 1998 r.
"Krzyż to znaczy: oddać swe życie za brata, aby wraz z jego życiem ocalić własne. Krzyż znaczy: miłość silniejsza jest od nienawiści i od zemsty, lepiej jest dawać, aniżeli brać, angażowanie się jest skuteczniejsze od czczego stawiania żądań. (...) Krzyż znaczy: miłość nie zna granic – rozpocznij od tych, którzy są najbliżej ciebie, i nie zapominaj o tych, którzy są najdalej”. Wiedeń, 1983 r.