Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?  (Przeczytany 20317 razy)

Tusia

  • Gość
Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #45 dnia: 18 Styczeń, 2018, 09:50 »
Barszczu, nie chcę cię martwić, ale zaburzenia pamięci świeżej,

Dory cierpiała na brak pamięci krótkotrwałej  ;D


Offline Barszcz

Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #46 dnia: 18 Styczeń, 2018, 09:58 »
no to się dowiedziałem... :D
tel 669 642 630 -SMS only :)


Offline Roszada

Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Styczeń, 2018, 10:36 »
I Braci Polski i ŚJ nazywa się dość często arianami. Od Ariusza (256-336).

Jednak ani jedni ani drudzy w pełni nie nawiązują do nauki Ariusza.

Bracia Polscy zaprzeczają preegzystencji Mesjasza, w którą wierzył Ariusz (wierzył w stworzenie Mesjasza ale nie poza czasem ale 'w czasie'). Bracia Polscy twierdzili, że Chrystus istniał tylko od momentu poczęcia.

ŚJ zaś zaprzeczają osobowości Ducha Św., w którą Ariusz wierzył, jak sami piszą:

   „Ariusz zaprzeczał, jakoby Syn miał tę samą naturę (esencję, substancję), co Ojciec. Utrzymywał, ze Syn rzeczywiście jest synem, a zatem miał początek. Ducha Świętego uznawał za osobę, lecz innej natury niż Ojciec albo Syn, a przy tym za niższego od Nich. Mówił wprawdzie o ‘Triadzie’, czy też ‘Trójcy’, ale iż składa się ona z osób, które nie są sobie równe, przy czym Ojciec nie był stworzony” (Strażnica Rok CVI [1985] Nr 3 s.21).

Kiedyś ŚJ robili z Ariusza swego protoplastę:

   „[Ap] 2:12. Aniołowi. - Posłannikiem, którego poselstwo miało wielkie znaczenie dla Kościoła podczas powstania i rozwijania się papiestwa, był Aryusz”.

   Pierwszym aniołem był wg nich Apostoł Paweł (Ap 2:1), drugim Apostoł Jan (Ap 2:8), a np. siódmym C.T.Russell (Ap 3:14), założyciel Towarzystwa Strażnica. Te koncepcje opisali dokładnie w „Dokonanej Tajemnicy” na stronach 25-6, 30 i 59-75 [Tę naukę niektóre grupy badaczy Pisma Św. podtrzymują do dziś].
« Ostatnia zmiana: 23 Styczeń, 2018, 10:39 wysłana przez Roszada »


Offline robbo1

Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #48 dnia: 23 Styczeń, 2018, 12:28 »
Oczywiście,że unitarianizm jest pod pewnymi ,i tylko pewnymi względami do nas podobny,my do niego.
Nie obce jest nam stanowisko ,które przedstawiał Miguel Seruet.
Podobnie jest z poglądami [naukami] ,które przedstawiał Faustyn Socyn i wyrosły na nim "socynianizm".


Offline Roszada

Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #49 dnia: 23 Styczeń, 2018, 18:58 »
ŚJ nie mają nic wspólnego z Servetem, bo ten uczył o przedwieczności Logosu.
Również Bracia Polscy wypaczali naukę Serveta w tej kwestii.

M. Czechowic odrzucił preegzystencję Jezusa w roku 1569, a inny z Braci Polskich, zaliczany do dyteistów, S. Farnowski (zm. 1616) bronił jej aż do swej śmierci.
   Natomiast Piotr z Goniądza (zm. 1573), pierwszy propagator unitarianizmu w Polsce, również do końca swych dni wierzył w preegzystencję Jezusa. Dał temu wyraz w swym dziełku polemicznym przeciw herezji ebionitów pt. O Synu Bożym iże był przed stworzeniem świata, a iż jest przezeń wszytko uczyniono przeciw fałesznym wykrętom ebiońskim (Węgrów 1570). Takich jak on było wielu w początkach Braci Polskich, jednak zostali oni później zmarginalizowani przez skrajnych unitarian, a ich poglądy zanikły.
   Naukę o preegzystencji Chrystusa Piotr z Goniądza przyjął od M. Serveta, z którego pismami, jak napomknęliśmy, zetknął się w Padwie.
   Współcześni unitarianie wspominają, że Jezus według M. Serveta preegzystował:

„W obu przypadkach, to jest w kwestii sposobu poczęcia Chrystusa i jego przedwieczności, różniły się znacznie zdania S. Budnego i autorów Katechizmu od opinii M. Serweta, dla którego Jezus był przedwiecznym. Synem Boga, Bogiem-aniołem, który jednakże nie pośredniczył w stwarzaniu” (patrz artykuł pt. Wpływ metodologicznych podstaw serwetiańskiej egzegezy biblijnej na doktrynę religijną Braci Polskich w XVI wieku, zamieszczony na www.jeszua.pl [Autor tego artykułu, A. Nangast, zastrzega się, że inny unitarianin dochodzi do odmiennych wniosków na temat omawianej nauki M. Serveta! Jednak cytowany poniżej Sz. Budny potwierdza, że M. Servet wierzył w preegzystencję Logosu.]).

„Podobnie sprawę ujmował Serwet, dla którego Chrystus, jako Syn Boga istniał »odwiecznie«[141], nie pełniąc jednocześnie funkcji platońskiego pośrednika Absolutu w dziele stwarzania. (...)
[141]Serwet wyraził taką opinię, pisząc: Ten sam Chrystus jest i był odwiecznie Bogiem. Por. M. Serwet, O błędach..., s. 77” (jw.; ten fragment z dzieła M. Serveta pt. „O błędach trójcy ksiąg siedem” zamieszczony jest też na www.braciapolscy.com w opublikowanych kilku rozdziałach z jego pisma).

   Trzeba też dodać, że Bracia Polscy nie byli zgodni ze sobą i jednolici w poglądach, szczególnie w XVI wieku. Prócz wyżej wymienionych spraw (preegzystencja Jezusa, poczęcie Jego poprzez Józefa) spierali się też o to, czy modlić się do Jezusa i czy Go czcić, czy Duch Święty jest osobą, itp.
   To, że Bracia Polscy zmieniali poglądy i kłócili się o wprowadzane nauki świadczy o tym, iż te wykładnie nie miały nic wspólnego z wierzeniami chrześcijan z I wieku.
   Oto przykładowo jak Sz. Budny zwalczał poglądy (dotyczące preegzystencji Jezusa i poczęcia z Ducha Świętego) swego współbrata Piotra z Goniądza, M. Serveta i innych Braci Polskich:

   „Goniądz przeto, nauczywszy się tego z ksiąg Michaela Serweta, tak o tym rozumie, iż »był przed wieki niejaki Duch, przez którego – prawi – Bóg wszystkie rzeczy stworzył, którego Jan ś. Logiem, to jest Mową zowie. Gdy przeto – powieda – miał się Syn Boży w żywocie panny zacząć, tedy on to isty Duch przedwieczny zstąpił w żywot onej panny i był miasto nasienia męskiego, że co pierwej był Duchem, tedy się zstał ciałem, to jest człowiekiem (...)« Toć jest Serwetowe, Goniędzowe, Farnowijusowe i inych niektórych o Synu Bożym i jego poczęciu mnimanie, w którymem też i ja przez kilka lat był i długom się o nie zastawiał, bo zda się rozumowi barzo podobne i z niektórymi miejscy Pisma wielce zgodne, jak gdzie Chrystus mówi: »Zstąpiłem z nieba. Jeszcze Abraham nie był, ja jestem« etc. (...) Otóż jeśliby Syn Boży z Ducha urodził, tedyby musiał być duchem, a nie człowiekiem. (...) Fałsz przeto jest, co twierdzą serwecyjani, żeby się Syn Boży nie z nasienia, ale z Ducha wiecznego jako z materyjej począł” (O przedniejszych chrystyjańskiej wiary artykulech, to jest o Bogu jedynym, o Synu Jego i o Duchu Świętym Sz. Budny, Łosk 1576, s. 75-76; tekst zamieszczony na www.apologeta.nazwa.pl/teologia/Budny%20-%20O%20Przedniejszych.pdf).

Wskazane linki już nie działają, bo polscy unitarianie wymierają. :-\
« Ostatnia zmiana: 18 Sierpień, 2018, 11:48 wysłana przez Roszada »


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #50 dnia: 15 Sierpień, 2018, 20:52 »
Napisałeś, że Franciszek Stankar pod koniec życia powrócił do katolicyzmu.
Interesuję się trochę historią Braci Polskich w XVI wieku i jakoś się z taką informacją nie zetknąłem. Raczej z tym, że miał epizod unitarianski ale wrócił do kalwinizmu.
Czy można prosić o źródło?
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #51 dnia: 15 Sierpień, 2018, 21:14 »
Napisałeś, że Franciszek Stankar pod koniec życia powrócił do katolicyzmu.
Interesuję się trochę historią Braci Polskich w XVI wieku i jakoś się z taką informacją nie zetknąłem. Raczej z tym, że miał epizod unitarianski ale wrócił do kalwinizmu.
Czy można prosić o źródło?
Pewnie wyczytałem to na stronach sympatyków Braci Polskich, które przytaczam (właścicielem czy współwłaścicielem był Olczykowski, ale jemu chyba pasja przeszła), a które już nie istnieją, nad czym boleję:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/koscioly-chrzescijanskie/bracia-polscy/msg121417/#msg121417

Jakoś nie chce mi się wierzyć, bym aż takie literówki popełnił. :-\
Nie chce mi się wierzyć bym miał strita w oczach i zamiast kalwinizm widział katolicyzm. Dwie pierwsze litery i dwie ostatnie takie same. :-\

edit.
Na wiki podają, że wcześniej był księdzem katolickim, następnie Bratem Polskim, a później kalwinistą.
« Ostatnia zmiana: 15 Sierpień, 2018, 22:36 wysłana przez Roszada »


Offline Roszada

Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #52 dnia: 15 Sierpień, 2018, 22:40 »
Jak będziesz miał źródła to przywołaj, może zweryfikuję.

Artykuł, z którego pochodzi mój cytat, jest z roku 2013. Nie pamiętam więc za wiele. :-\


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #53 dnia: 16 Sierpień, 2018, 10:45 »
Na wiki podają, że wcześniej był księdzem katolickim, następnie Bratem Polskim, a później kalwinistą.
Kolejność była raczej taka:
1. najpierw ksiądz katolicki
2. potem przystaje do Reformacji (w wydaniu helweckim/ obecnie tzw. kalwińskim)
3. bierze udział (a raczej jest sprawcą) w głośnej wówczas dyskusji teologicznej o pośrednictwie Chrystusa
4. potem przyłącza się do Braci Poslkich
5. potem wraca do kościoła reformowanego

Gdyby pod koniec życia wrócił do rzymskiego katolicyzmu to raczej by o tym głośno było, bo takie przypadki nie były za częste.
Jeden z Braci Kasper Wilkowski pod koniec XVI wieku wrócił właśnie do katolicymu i było to głośne wówczas wydarzenie.

Co do Stankara jeszcze to zrobiłem jakiś czas temu taką notatkę na podstawie kilku ksiązek o Braciach i nie tylko i wychodzi mi że Kalwin ostrzegał przed Stankarem jako heretykiem w 1560. Wskazuje to na związki z Braćmi P.
https://unitarianin.wordpress.com/2014/01/31/bracia-polscy-chronologia-xvi-wieku/

Stankar był jednym z tłumaczy wydanej w 1563 Biblii Brzeskiej.
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień, 2018, 10:53 wysłana przez szymonbudny »
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #54 dnia: 16 Sierpień, 2018, 11:15 »
Ale życiorysu tej osoby tam nie ma, prócz dwóch wzmianek.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #55 dnia: 16 Sierpień, 2018, 11:45 »
Ale życiorysu tej osoby tam nie ma, prócz dwóch wzmianek.
Dzięki naszej rozmowie to sie może zmienić. :)
Z tego co widziałem to była nawet osobne "stronnictwo" w ramach ruchu reformacyjnego w Polsce - "stankaryści".
Byc może więc rzekoma przynależność Stankara do BraciP to było to własnie.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #56 dnia: 17 Sierpień, 2018, 20:42 »
A ja pamiętam jak byłem na jednym wykładzie Klaudiusza S. i jak udowadniał, że Bracia Polscy to tacy protoplaści ŚJ.
A ja bym powiedział, że podobieństw ŚJ do Braci Polskich jest w zasadzie niewiele.
Podobieństwa:
Główne to chrystologia ŚJ - zbliżona jest do chrystologii mniejszości Braci z samego początku ich istnienia.
Dość szybko w ogromnej większości BP porzucili preegzystencję

Różnice:
W zasadzie jest ich cała masa
- Głównym w moim odczuciu był stosunek BP do edukacji. Bracia Polscy była to elita intelektualna. W XVI wieku wykształceni duchowni katoliccy przystępowali masowo do Reformacji. A z tej wykształconej elity najwybitniejsze jednostki zainicjowały dyskusję wokół trójjedyności Boga i ja odrzuciły. Zakładali oni masowo zbory, szkoły, drukarnie.
- Bracia Polscy to nie była sekta, stosująca jakieś psychomanipulacje. Nie wykluczano tam ze zborów za takie bzdury jak palenie papierosów czy spożywanie kaszanki.

Podobny do dzisiejszego stosunku do ŚJ był niestety stosunek ówczesnych duchownych katolickich (i niestety ewangelickich) do Braci Polskich.
Katolicy jedyne co zdołali wyprodukować to niemerytoryczne paszkwile.
Kardynał Hozjusz kreowany dziś na koryfeusza ekumenizmu był jednym z najbardziej zajadłych przeciwników BP i całej Reformacji Kościoła.
Ewangelicy niestety w tej kwestii zazwyczaj nie byli lepsi i nie zdołali podjąć rzuconej rękawicy.
Temat Trójcy przerósł (wówczas - ale czy tylko?) zarówno katolików jak i ewangelików.

Całkowitym blędem jest traktować XVI i XVII wiecznych Braci Polskich jak współczesnych Świadków J.
To w ogóle nieporównywalne zjawisko.

Spora część tłumaczy Biblii Brzeskiej to byli Bracia Polscy.
A poza tym kilku z Braci podjęło niezależnego tłumaczenia:
- Szymon Budny
- Marcin Czechowic
- Jan Crell
itd

Ich tłumaczenie było wybitne jak na owe czasy. Zarówno ich znajomość języków jak i metodologia (tłumaczenie z greki/hebrajskiego a nie z łaciny) była wybitna.
Szymon Budny był w zasadzie jednym z twórców wielu słów języka polskiego, uzywanych do dzisiaj.
O nim jak i o Niemojewskim, Marcinie Czechowicu, Socynie i innych uczą się do dziś nasze dzieci w szkołach.
O Świadkach J. raczej nikt nie będzie pamiętał za niedługo.

W XVII wieku kolejne pokolenia Braci wydało tak wybitne postaci jak Andrzej i Benedykt Wiszowaty, Jonasz Szlichtyng, Jan Wolzogen.
Ich tekstami zaczytywali się filozofowie i teologowie zachodniego świata.

Doprawdy zbyt wielu podobieństw pomiędzy ŚJ a Braćmi Polskimi nie dostrzegam.
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline Roszada

Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #57 dnia: 17 Sierpień, 2018, 20:49 »
Cytuj
Całkowitym blędem jest traktować XVI i XVII wiecznych Braci Polskich jak współczesnych Świadków J.
To kto był z tamtych czasów odpowiednikiem ŚJ? :)
Kto inny...

Kto miał centralę, jak Raków, kto uczelnię?
Podobieństw by się trochę znalazło. :)
Nawet podkreślanie, że ich wszyscy prześladują.
Jakiś tam znany epizod z krzyżem był.
Poza tym ŚJ w początkach też nie mieli wykluczania za kaszankę. To dopiero lata 50. XX w.
Na ŚJ trzeba spoglądać również przez pryzmat ich początków.
Też były dyskusje, by sformalizować nauki.
BP nie było dane dotrwać w Polsce do dalszego etapu... rozwoju.


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #58 dnia: 17 Sierpień, 2018, 21:24 »
To kto był z tamtych czasów odpowiednikiem ŚJ? :)
Kto inny...

Kto miał centralę, jak Raków, kto uczelnię?
Podobieństw by się trochę znalazło. :)
Nawet podkreślanie, że ich wszyscy prześladują.
Jakiś tam znany epizod z krzyżem był.
Poza tym ŚJ w początkach też nie mieli wykluczania za kaszankę. To dopiero lata 50. XX w.
Na ŚJ trzeba spoglądać również przez pryzmat ich początków.
Też były dyskusje, by sformalizować nauki.
BP nie było dane dotrwać w Polsce do dalszego etapu... rozwoju.
Jaką centralę? Bez przesady. Bracia Polscy byli rozsiani po całym kraju. W Rakowie była szkoła, drukarnia. Ale funkcjonowały ośrodki w Lublinie, Zamościu, Pnczoiwie, Wilnie, Nieświeżu, Łosku itd itd. Raków był może najbardziej znanym ośrodkiem ale nie jedynym.
Jaka uczelnię mają świadkowie bo nie wiem? Chyba nie masz na mysli ich szkółki Betel?
Szkola Braci Polskich w Rakowie to była szkoła w pełnym tego słowa znaczeniu. Z nauką przedmiotów a nie właściwej interpretacji Biblii.

Bracia nie mieli żadnych ciał kierowniczych ani jakiejś ścisłej hierarchii.
Prześladowano ich jako antytrynitarzy ale przecież prześladowano również - może w większej skali np. anabaptystów.


A rzymscy katolicy nie mają centrali w Watykanie?, uczelni?, nie sa przesladowani? itd itp
W taki sposób to wiele religii jest podobnych do siebie.
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień, 2018, 21:26 wysłana przez szymonbudny »
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]


Offline szymonbudny

  • Pionier
  • Wiadomości: 857
  • Polubień: 643
  • https://unitarianin.wordpress.com
    • https://unitarianin.wordpress.com
Odp: Bracia Polscy czy podobni do Świadków Jehowy?
« Odpowiedź #59 dnia: 17 Sierpień, 2018, 21:56 »
Aczkolwiek trzeba przyznać, że antytrynitaryzm zarówno wówczas jak i dziś wywołuje gorączkę u dyskutantów ;)
Wszyscy, którzy wierzą, że Jezus jest Chrystusem, są dziećmi Bożymi. I każdy, kto kocha Ojca, kocha też Jego dzieci. [1J 5:1 PNŚ 2018]