Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Śmiem Wątpić  (Przeczytany 56601 razy)

Offline HARNAŚ

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #60 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 18:28 »
Gdzie pisze o tym poczuciu humoru Boga?
Te wymyślne tortury to Egipcjanie zapodawali przez setki lat innym nacjom przy budowaniu piramid czy produkcji cegieł Izraelitom-należało im się i to z nawiązką.
-A co miał im na pustyni zafundować trufle i kawior z szampanem-przecież mieli wejść do krainy mlekiem i miodem płynącym,by to docenić musieli trochę pochodzić po tej piaskownicy za te szemranie
 A co do ubrań pustynia to nie Mediolan wystarczy że się nie niszczą,chciałbym mieć teraz takie ubranie i sandały.
Jeśli nie wytłumaczyć tego specyficznym poczuciem humoru , to pozostaje mi powiedzieć , że to zwyrodnialec z ludzkimi przywarami. Nie chciałbym aby osoba z takim usposobieniem była moim przyjacielem , tym bardziej nie widzę powodu aby ją jeszcze kochać  a tego ode mnie wymaga , wręcz  mi nakazuje samolubny , żądny uwielbienia i bezwzględnego posłuszeństwa Bóg semitów


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #61 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 19:13 »
Jak zaprzeczasz, to podaj gdzie jest napisane że mieli jeść co innego. Ja napisałem stwierdzenie, a Ty jak chcesz je obalać to podaj przykład zaprzeczający mojemu stwierdzeniu. Może nie doczytałem, może przeoczyłem. Różnie bywa. Ale nie przypominam sobie żeby jakieś różnorodne menu mieli. Raczej owiec za sobą po pustyni nie ciągnęli bo i skąd pożywienie dla nich.

Pierwszy raz manna spadła w Wj 16.
Pierwszy raz Bóg powiedział, że za karę podróż Izraela przez pustkowia trwała będzie 40 lat w Lb 14,31-34.
Wniosek: pierwotnie podróż miała trwać krócej i manna miała szybciej zostać zastąpiona mlekiem, miodem i innymi rarytasami.


Offline Lila

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #62 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 19:19 »
Jak na potężnego Boga, to on jest wyjątkowo przewrażliwiony.
Podobno stworzył człowieka na swe podobieństwo, a potem się czepia.


Offline PoProstuJa

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #63 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 20:53 »
Podoba mi się ta coraz bardziej absurdalna dyskusja :D

Zastanawiamy się czy da się przeżyć na mannie :D

Ja to widzę tak.
Izraelici byli uciśnieni. Bo chyba się zgodzimy, że byli?! Pracowali jako niewolnicy, ludzie drugiej kategorii. W pewnym momencie faraon wydał nawet rozkaz żeby zabijać izraelskie noworodki płci męskiej.
Bóg uwalnia więc Izraelitów z niewoli. Do krainy mlekiem i miodem płynącej.
Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, to myślę, że maksymalnie w kilka tygodni byliby na miejscu (doliczając do tego długie postoje na odpoczynek dla dzieci i zwierząt).
Od manny jedzonej przez taki okres chyba nikt by nie umarł?!

Ale Izraelici mieli inny plan - nic im nie pasowało. Już na starcie zrobili sobie złotego bożka. A później oczywiście jedzonko im nie smakowało.
No to Bóg słusznie się wkurzył!

Co do pytania - czy da się jeść mannę 40 lat?
Warto przeanalizować co my obecnie jemy.
W rybach - rtęć, w owocach i warzywach pryskana chemia, metale ciężkie w ryżu, antybiotyki w drobiu, chemia i MOM w szynkach, parówkach, kiełbasach.
Powiem tak - to CUD, że jedząc te świństwa jeszcze żyjemy!
Czy da się tak żyć 40 lat?
Nie wiem, ale wiem, że wszechobecne nowotwory nie są wynikiem przypadku!

Jeśli ktoś by mi zagwarantował za darmo zdrową, odżywczą mannę, pełną witamin i o całkiem niezłym smaku, to chyba bym się skusiła! A do tego przepióreczka! :)
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień, 2017, 21:08 wysłana przez PoProstuJa »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #64 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 21:13 »
Pierwszy raz manna spadła w Wj 16.
Pierwszy raz Bóg powiedział, że za karę podróż Izraela przez pustkowia trwała będzie 40 lat w Lb 14,31-34.
Wniosek: pierwotnie podróż miała trwać krócej i manna miała szybciej zostać zastąpiona mlekiem, miodem i innymi rarytasami.
Udowodnij to. Cytat proszę, że miało być inne menu niż manna i przepiórki. Jak zwykle rozmydlasz temat i uciekasz od odpowiedzi na pytanie Tobie niewygodne. Napiszę jeszcze raz. Mogę się mylić, mogłem coś przeoczyć, mogłem czegoś nie doczytać. Nie jestem wyrocznią w kwestiach biblijnych. Ale podaj mi werset, który wskazuje na to że się mylę. Jak go wskażesz, to przeproszę i napiszę że się myliłem, jak nie wskażesz to proszę o wzajemność. Mam nadzieję że staniesz na wysokości zadania. Ja jestem, w wypadku kiedy wskażesz cytatem biblijnym że się myliłem i miało być inne menu, gotowy przeprosić za wprowadzenie czytelników forum w błąd. A Ty?
Ps: Pogrubienie ostatniego zdania cytatu moje.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień, 2017, 21:34 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline CzarnySmok

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #65 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 21:37 »
Udowodnij to. Cytat proszę, że miało być inne menu niż manna i przepiórki. Jak zwykle rozmydlasz temat i uciekasz od odpowiedzi na pytanie Tobie niewygodne. Napiszę jeszcze raz. Mogę się mylić, mogłem coś przeoczyć, mogłem czegoś nie doczytać. Nie jestem wyrocznią w kwestiach biblijnych. Ale podaj mi werset, który wskazuje na to że się mylę. Jak go wskażesz, to przeproszę i napiszę że się myliłem, jak nie wskażesz to proszę o wzajemność.
Ps: Pogrubienie ostatniego zdania cytatu moje.

Jeżeli cytat z Ks. Wyjścia 16:35: "Izraelici jedli mannę przez czterdzieści lat, aż przybyli do ziemi zamieszkałej" oznacza coś innego niż to, że Izraelici jedli mannę przez czterdzieści lat, będzie to dla mnie kolejny kamyczek do osobistego ogródka, że dla mnie Biblia jest...nie dla mnie. :)
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień, 2017, 21:43 wysłana przez CzarnySmok »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #66 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 21:41 »
Jeżeli cytat z Ks. Wyjścia 16:35: "Izraelici jedli mannę przez czterdzieści lat, aż przybyli do ziemi zamieszkałej" oznacza coś innego niż to, że Izraelici jedli mannę przez czterdzieści lat, będzie to dla mnie kolejny kamyczek do osobistego ogródka, żeby sobie odpuścić Biblię. :)
Dzięki Smoku. Ja jednak czekam na odpowiedź forumowicza który podniósł do mnie zarzut, że nie ma dowodów że Izraelici mieli jeść tylko mannę i przepiórki. Czekam na cytat, że jest napisane że nie mieli tego jeść. Ale to ma być cytat, a nie własne przemyślenia.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień, 2017, 22:18 wysłana przez Nemo »
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Villa Ella

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #67 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 22:00 »
Dzięki Smoku. Ja jednak czekam na odpowiedź forumowicza który podniósł do mnie zarzut, że nie ma dowodów że Izraelici mieli jeść tylko mannę i przepiórki. Czekam na cytat że jest napisane że nie mieli tego jeść. Ale to ma być cytat, a nie własne przemyślenia.
Ha! Byłam pierwsza! No właśnie, chodzi o to, co między innymi było poruszone w filmiku, udostępniony przez Keiser Soze. Obronę dyskusyjnych fragmentów Biblii, przez dodadawanie własnych wniosków. A 40letnia kara nie wpłynęła znacząco na postępowanie Izraelitów. Ciągle popełnili te same błędy i przewinienia. Także później już w ziemi obiecanej. Gdyby biblijny Bóg był konsekwentny w swym postępowaniu, to powinni oni szwędać się po tej pustyni do dnia dzisiejszego. Stąd bardzo podoba mi się hipoteza o eksperymencie. I powtórzę się :dla mnie ten starotestamentowy JHWH, jest taki ludzki! Ma wszystkie nasza niedoskonałości, jest porywczy i niekonsekwentny. To jego pojawianie się w słupie obłoku, promieniejąca twarz Mojżesza (może poparzenia?), dziwne moce Arki Przymierza. Czy jeszcze ktoś poza mną czytał Ericha von Dänikena?
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #68 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 22:10 »
Ha! Byłam pierwsza!
A to zwracam honor  :)

No właśnie, chodzi o to, co między innymi było poruszone w filmiku, udostępniony przez Keiser Soze. Obronę dyskusyjnych fragmentów Biblii, przez dodadawanie własnych wniosków.
To akurat jest norma u zwolenników biblii.

I powtórzę się :dla mnie ten starotestamentowy JHWH, jest taki ludzki! Ma wszystkie nasza niedoskonałości, jest porywczy i niekonsekwentny.
Z tym bym się nie zgodził. Jeżeli to jest prawdą że my pochodzimy od boga, to my przejęliśmy jego charakter, a nie on nasz. Dlatego nie ma się co dziwić wszelkim nieludzkim zachowaniom. "Jaki ojciec, taki syn". Jak mówi ludowe porzekadło.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline HARNAŚ

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #69 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 22:34 »
Mieli wędrować 40 dni , a ich Bóg był tak wspaniałomyślny , że w swym morderczym upodobaniu nie pozabijał ich od razu za narzekanie na warunki . tylko pozwolił im łaskawie 40 lat wędrować po bezkresnych piaskach , aż całe pokolenie wymrze śmiercią naturalną. Obiecałem wam ale jednak wam nie dam Ziemi Obiecanej tylko waszym dzieciom . Oni jedynie będą musieli pozabijać okoliczne narody aby zamieszkać w ich domach i korzystać z ich winnic , bo mi się już nie chce tworzyć dla was nowej  krainy mlekiem i miodem płynącej .
  To naród niewolników , nie aż tak strasznie w niewoli traktowanych skoro po kilku dniach tęsknili za cebulą , czosnkiem itp. Gdy dotarło do nich , że mleczna kraina to lipa, że będą toczyć wojny z królami to wymiękli zwyczajnie po ludzku i chcieli wracać. Swoje życie znali a tu mieli łupić i zabijać.
  Jedyne co do tej pory mógł zrobić to kozę kijem  po grzbiecie poklepać a tu mu teraz każą siłą nowe ziemię podbijać
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień, 2017, 22:38 wysłana przez HARNAŚ »


Offline Villa Ella

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #70 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 22:40 »
Ok. Jaki ojciec taki syn. Powiedzmy, że to my jesteśmy podobni do Boga, a nie Bóg do nas. To może ten Bóg nie jest tak doskonały, za jakiego go uważamy? Może nie powinien tak surowo karać ludzi, jeżeli stworzył ich jako swój obraz? A może to ludzie stworzyli takiego Boga, aby usprawiedliwić swoje złe cechy charakteru i błędne postępowanie?
Żeby nie urazić wierzących, powiem, że nie chcę powiedzieć, że Boga nie ma. Zadaję tylko pytania, które od dawna siedzą w mojej głowie.. Może on istnieje i bliższy jest raczej miłosiernemu Ojcu, o którym opowiadał Jezus i jego uczniowie. Bo nie wiem dlaczego, ale dla mnie Bóg w ST i NT,  wydaje się dwiema innymi istotami. A może Bóg zmienił swe poglądy? Stworzył niedoskonałego człowieka, podobnego sobie i początkowo chciał go "wychować", bo patrząc na niego widział jakby swoje odbicie. Potem jednak zaakceptował ludzkie (i swoje również) słabości i pokochał nas takimi, jacy jesteśmy?
Nie śmiem dyskutować z oczytanymi i mądrym, jak Tusia, Roszada, czy Gorszyciel. Nie moja liga. Nie chcę polemizować z czyjąś wiarą, czy też kogokolwiek przekonywać, czy od wiary odwodzić. Chcę jedynie podzielić się moimi wątpliwościami i przemyśleniami, na co nigdy nie mogłabym sobie pozwolić wśród ŚJ.
Obojętnie czy postąpisz według czyjejś rady, czy według własnego uznania, konsekwencje zawsze poniesiesz  ty sam.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #71 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 07:58 »
Jeżeli cytat z Ks. Wyjścia 16:35: "Izraelici jedli mannę przez czterdzieści lat, aż przybyli do ziemi zamieszkałej" oznacza coś innego niż to, że Izraelici jedli mannę przez czterdzieści lat, będzie to dla mnie kolejny kamyczek do osobistego ogródka, że dla mnie Biblia jest...nie dla mnie. :)

Cytat z Księgi Wyjścia 16,35, pojawiający się w opisie podczas pierwszego zrzucenia manny na ziemię, pojawia się tam oczywiście dlatego, że jest to spisane z perspektywy czasu, to jest autor wyprzedza wydarzenia, bo wie, że jedli ją przez lat 40, a pisze to z perspektywy czasu i po prostu tę informację wtrąca (w utworach prozatorskich występuje tzw. wszechwiedzący narrator). A cytat z Księgi Liczb, na który namiary podałem, opisuje późniejsze znacznie od pierwszego spuszczenia manny na ziemię wydarzenia, podczas których Bóg wypowiedział po raz pierwszy, że za karę będą chodzili 40 lat. Nie byłaby to żadna kara za grzech, gdyby od początku (a manna to sam początek wędrówki) planował dla nich 40-letnią wędrówkę.

Drogi Nemo, mieli jeść mannę, ale nie przez 40 lat. Ostatecznie jedli, jedli i jakoś żyli. A monotonia smaku też widocznie była za karę, choć pojawiały się też jak wiesz przepiórki (na zgubę Izraela, ale i na ich życzenie).
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień, 2017, 08:01 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 508
  • Polubień: 14309
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #72 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 08:37 »
Przypomnę że napisałeś:

Skąd wiesz, że mieli to jeść 40 lat? Pokaż, gdzie jest tak napisane?

Ja Ci odpowiedziałem:

Jak zaprzeczasz, to podaj gdzie jest napisane że mieli jeść co innego. Ja napisałem stwierdzenie, a Ty jak chcesz je obalać to podaj przykład zaprzeczający mojemu stwierdzeniu. Może nie doczytałem, może przeoczyłem. Różnie bywa. Ale nie przypominam sobie żeby jakieś różnorodne menu mieli. Raczej owiec za sobą po pustyni nie ciągnęli bo i skąd pożywienie dla nich.

Nie wycofuj się z prosto zadanego pytania, skoro podniosłeś zarzut. Odpowiedz wersetem biblijnym, a nie na podstawie własnych przemyśleń. Jeżeli podajesz w wątpliwość moje stwierdzenie, to udowodnij że się mylę. Ponowię pytanie. Gdzie jest napisane (poproszę o werset) że nie mieli jeść manny i przepiórek 40 lat. Chcę po prostu potwierdzenia Twojego zanegowania mojego stwierdzenia.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline gangas

Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #73 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 08:39 »
Cytat z Księgi Wyjścia 16,35, pojawiający się w opisie podczas pierwszego zrzucenia manny na ziemię, pojawia się tam oczywiście dlatego, że jest to spisane z perspektywy czasu, to jest autor wyprzedza wydarzenia, bo wie, że jedli ją przez lat 40, a pisze to z perspektywy czasu i po prostu tę informację wtrąca (w utworach prozatorskich występuje tzw. wszechwiedzący narrator). A cytat z Księgi Liczb, na który namiary podałem, opisuje późniejsze znacznie od pierwszego spuszczenia manny na ziemię wydarzenia, podczas których Bóg wypowiedział po raz pierwszy, że za karę będą chodzili 40 lat. Nie byłaby to żadna kara za grzech, gdyby od początku (a manna to sam początek wędrówki) planował dla nich 40-letnią wędrówkę.

Drogi Nemo, mieli jeść mannę, ale nie przez 40 lat. Ostatecznie jedli, jedli i jakoś żyli. A monotonia smaku też widocznie była za karę, choć pojawiały się też jak wiesz przepiórki (na zgubę Izraela, ale i na ich życzenie).

Zastanawiam się co, komu a przede wszyskim PO CO??? chcesz udowadniać. Masz cytaty podane jak krowa na miedzy a nadal mędrkujesz. A to narrator a to wyprzedzanie faktów przecież księga wyjścia to nie proroctwo, tylko opis tego co rzekomo się wydarzyło. Wyluzuj izraelici mieli trafić do krainy Mleczką i Miodkiem płynącej, czyli do Polski ale miłościwy bóg zapomniał widać przez 40 lat poczęstować ich tymi frykasami. Mieli całe menu z Hiltona ale kelnerzy nie nadążyli za nimi z tacami 8-) 8-) 8-)
Jutro to dziś tyle że jutro.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Śmiem Wątpić
« Odpowiedź #74 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 09:43 »
Nie mędrkuję, ale też nie czytam tego jak instrukcji obsługi cepa. Jeśli autor pisze coś po latach, to zawsze wplata tego typu rzeczy i nie dotyczy to tylko Biblii ale każdej książki. Narrator - podobnie jak czytelnik - "wie więcej" niż bohaterowie. To się da pokazać na milionach utworów literackich oraz uczą tego już poloniści w podstawówkach, więc albo mędrkują i literaci się zmówili, żeby w ten sposób wyjaśnić ten passus z Wj albo po prostu tak jest. Nie czytaliście nigdy jakichś kryminałów? Kara 40 lat pojawia się znacznie później niż manna - i to jest fakt. 40 lat to kara za inny zupełnie grzech - znacznie później niż manna. Pokazałem dwa cytaty. Jeśli z nich wg Ciebie nie wynika, to nie wynika i tyle.

Gangasie, nie chcę udowadniać niczego i nikomu. Prostuję tylko pewne oczywistości, które zostały przekłamane podczas łopatologicznej lektury tekstu Pięcioksięgu przez osoby, które zanim się do tego zabrały, wcześniej już były stwierdziły, że nie warto tego czytać i że to same bzdury...

A do Ciebie Nemo: ja nie negowałem Twojego twierdzenia. Zadałem Ci pytania. To Ty postawiłeś tezę, twierdzenie, więc na Tobie spoczywa onus probandi.
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień, 2017, 10:01 wysłana przez Gorszyciel »