Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Bóg Biblijny - dyskusja  (Przeczytany 50121 razy)

Offline Gremczak

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #120 dnia: 21 Wrzesień, 2017, 23:45 »
. Jest wyjątkowa pod innymi względami.

.
Każda książka jest pod jakimś względem wyjątkowa.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #121 dnia: 22 Wrzesień, 2017, 18:20 »
Każda książka jest pod jakimś względem wyjątkowa.

No i po co wyrywasz z kontekstu? Problem sprawia Ci przeczytanie ze zrozumieniem kilku zdań, że nie załapałeś o co mi chodzi?


Offline Martin

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #122 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 14:22 »
Biblii nie pisał Bóg, a ludzie. Nie uważam, że akurat w kwestii historyczności winna być wobec tego wyjątkiem. Jest wyjątkowa pod innymi względami. A historycznym jest źródłem jak każde inne.

A tak nawiasem, to ileż to razy już w historii nauki okazało się, że Biblia mówi "X", a archeologia mówi "nieprawda, że X". A potem kopali, kopali i mówią: "a jednak X". Od razu jednak dodają: "ale nie Y". I tak w kółko. Jakoś archeolodzy z Mahabharatą czy Awestą nikt tak nie robi, żeby za wszelką cenę udowadniać coś w stylu "Mahabharata/Awesta nie jest historyczna". Moim zdaniem jest tak na pewno dlatego, że to Biblia wywarła największy wpływ na kulturę europejską, w której się też nauka nowożytna narodziła.
No, ale to w sposób oczywisty podważa jej wiarygodność jako Słowa Bożego. Skoro Bóg dopuścił, by w Biblii zawarte zostały błędne poglądy, zmyślone historie, legendy, to co to mówi o jego mądrości? Jak mam zaufać w kwestii zbawienia i życia komuś, kto nie chce/nie może stworzyć doskonałej książki, chociaż, podobno, jest Stwórcą wszechświata? Jak mam uwierzyć, że miały miejsce cuda, skoro nie miały miejsca wydarzenia, które są opisane w Biblii, a do cudownych nie należą (wędrówka Izraelitów, podbój Kaananu)?

A legendarny charakter exodusu czy podboju Kaananu został o wiele lepiej udokumentowany, niż tylko: "Biblia mówi 'X', a archeologia mówi 'nieprawda, że X'. A potem kopali, kopali i mówią: 'a jednak X'. Nie jest tak, że jakiś szalony archeolog nie potwierdził historii opisanej w PŚ i cały świat nauki od razu to przyjął za pewnik.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Gremczak

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #123 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 14:53 »
No i po co wyrywasz z kontekstu? Problem sprawia Ci przeczytanie ze zrozumieniem kilku zdań, że nie załapałeś o co mi chodzi?
A gdzie tu wyrwanie z kontekstu?
Przecież sam mówisz o,że jest wyjątkowa pod innymi względami.
Nic nowego nie odkryłeś.
Przecież każda książka ma swoją wyjątkowość.
Czy negujesz to?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #124 dnia: 24 Wrzesień, 2017, 23:30 »
No, ale to w sposób oczywisty podważa jej wiarygodność jako Słowa Bożego. Skoro Bóg dopuścił, by w Biblii zawarte zostały błędne poglądy, zmyślone historie, legendy, to co to mówi o jego mądrości? Jak mam zaufać w kwestii zbawienia i życia komuś, kto nie chce/nie może stworzyć doskonałej książki, chociaż, podobno, jest Stwórcą wszechświata? Jak mam uwierzyć, że miały miejsce cuda, skoro nie miały miejsca wydarzenia, które są opisane w Biblii, a do cudownych nie należą (wędrówka Izraelitów, podbój Kaananu)?

A legendarny charakter exodusu czy podboju Kaananu został o wiele lepiej udokumentowany, niż tylko: "Biblia mówi 'X', a archeologia mówi 'nieprawda, że X'. A potem kopali, kopali i mówią: 'a jednak X'. Nie jest tak, że jakiś szalony archeolog nie potwierdził historii opisanej w PŚ i cały świat nauki od razu to przyjął za pewnik.

1) Bóg nie stworzył Biblii. Napisali ją ludzie pod natchnieniem (a natchnienie to po łacinie inspiratio) Boga. To trochę co innego. Nie musisz Biblii ufać w sposób bezwzględny - ona tego nigdzie nie oczekuje. Możesz sobie ufać w kwestii zbawienia i życia komu lub czemu sobie tam chcesz.

2) Przecież podałem Ci nazwiska licznych uczonych innych niż Hovinda, którzy należą do świta nauki i którzy nie uważają, że exodus to legenda. To nieprawda, że archeolodzy i historycy wykluczają wyjście z Egiptu i model podboju Kanaanu.


Offline Gremczak

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #125 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 00:24 »
. Skoro Bóg dopuścił, by w Biblii zawarte zostały błędne poglądy,zmyślone historie, legendy, to co to mówi o jego mądrości? Jak mam zaufać w kwestii zbawienia i życia komuś, kto nie chce/nie może stworzyć doskonałej książki, chociaż, podobno, jest Stwórcą wszechświata?   
Np. taki Bóg egipski Horus.
Urodził się 25 grudnia jako syn dziewicy.
Jego narodziny zwiastowała gwiazda.
Został przywitany przez trzech królów.
Nauczał w wieku 12 lat. 
W wieku 30 lat został ochrzczony.
Miał 12 apostołów.
Uzdrawiał ludzi.
Był nazywany pasterzem ,barankiem, synem bożym.
Zdradzony przez Tyfona.
Został ukrzyżowany.
 Po 3 dniach zmartwychwstał.

To dokładnie jak Jezus.
Tylko zmienione imię
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień, 2017, 00:33 wysłana przez Gremczak »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #126 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 11:27 »
Np. taki Bóg egipski Horus.
Urodził się 25 grudnia jako syn dziewicy.
Jego narodziny zwiastowała gwiazda.
Został przywitany przez trzech królów.
Nauczał w wieku 12 lat. 
W wieku 30 lat został ochrzczony.
Miał 12 apostołów.
Uzdrawiał ludzi.
Był nazywany pasterzem ,barankiem, synem bożym.
Zdradzony przez Tyfona.
Został ukrzyżowany.
 Po 3 dniach zmartwychwstał.

To dokładnie jak Jezus.
Tylko zmienione imię

Tak? A masz na to jakieś źródła poza National Geographic, w którym wypowiadał się uczony z Mozambiku?


Offline Gremczak

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #127 dnia: 25 Wrzesień, 2017, 22:19 »
Tak? A masz na to jakieś źródła poza National Geographic, w którym wypowiadał się uczony z Mozambiku?
Wcale nie korzystałem z tych źródeł.
Poznaj różne mitologie i legendy.
 A nie czepiłeś się jednej i na niej bazujesz. :)
A jest ich wiele.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień, 2017, 22:33 wysłana przez Gremczak »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #128 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 07:50 »
Wcale nie korzystałem z tych źródeł.
Poznaj różne mitologie i legendy.
 A nie czepiłeś się jednej i na niej bazujesz. :)
A jest ich wiele.

No to jak poznałeś tę? Tak się składa, że znam pewną polską egiptolog i sam się trochę mitologią egipską interesuję i ani to co czytałem ani ona nie potwierdza tego, że to, co piszesz, znajduje potwierdzenie w jakichkolwiek źródłach egipskich...


Offline Gremczak

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #129 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 22:35 »
No to jak poznałeś tę? Tak się składa, że znam pewną polską egiptolog i sam się trochę mitologią egipską interesuję i ani to co czytałem ani ona nie potwierdza tego, że to, co piszesz, znajduje potwierdzenie w jakichkolwiek źródłach egipskich...
Widocznie korzystała tylko z tych co zostały opublikowane oficjalnie.Nie biorąc pod uwagę ,że wiele informacji najprawdopodobniej nie ujrzy światła dziennego, bo nie jest z pewnych względów wygodne dla kogoś.Prywatnie to możemy o tym porozmawiać. Być może kiedyś się spotkamy.


Offline Martin

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #130 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 22:36 »
Np. taki Bóg egipski Horus.
Opowiastka o podobieństwie Horusa do Jezusa to raczej internetowa bajka. Ale mamy dobrze udokumentowanych innych bogów, którzy zmarli i zmartwychwstali. Jednym z nich jest Ozyrys - jego kult wywodzi się z Egiptu, poprzedza chrześcijaństwo, rozkrzewił się w całym basenie M. Śródziemnego. Ci, którzy ochrzcili się z wiarą w jego śmierć i zmartwychwstanie, są zbawieni w życiu po życiu - dokładnie tak samo, jak z Jezusem. Z racji geograficznego położenia Egiptu i Judei, prawdopodobne jest, że ten element chrześcijaństwa został zapożyczony właśnie z kultu Ozyrysa. Inne bóstwa, o których opowieści zawierały zmartwychwstanie, to np. Adonis, Romulus, Zalmoksis, Isztar.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #131 dnia: 26 Wrzesień, 2017, 22:38 »
Widocznie korzystała tylko z tych co zostały opublikowane oficjalnie.Nie biorąc pod uwagę ,że wiele informacji najprawdopodobniej nie ujrzy światła dziennego, bo nie jest z pewnych względów wygodne dla kogoś.Prywatnie to możemy o tym porozmawiać. Być może kiedyś się spotkamy.

Więc na pewno Ty wiesz lepiej bo znasz egipski i masz dostęp do tajnych, niedostępnych dla mojej znajomej egiptolog źródeł. Szkoda, że muszę wierzyć tylko na słowo...


Offline Gremczak

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #132 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 00:04 »
Więc na pewno Ty wiesz lepiej bo znasz egipski i masz dostęp do tajnych, niedostępnych dla mojej znajomej egiptolog źródeł. Szkoda, że muszę wierzyć tylko na słowo...
A skąd to wytrzasnąłeś ,że ja znam egipski?
To nie są tajne.
Tylko oficjalnie nie opublikowane, lub pewne fragmenty ujrzały światło dzienne a inne nie, bo są nie wygodne. Tak samo jest z archeologią.     Ich prywatne zbiory z wykopalisk,   zdjęcia  czy nagrane filmiki mogły by pokazać więcej informacji,ale po co człowiek ma to  wiedzieć, ma wiedzie tylko to na co mu pozwolimy.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #133 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 07:46 »
A skąd to wytrzasnąłeś ,że ja znam egipski?
To nie są tajne.
Tylko oficjalnie nie opublikowane, lub pewne fragmenty ujrzały światło dzienne a inne nie, bo są nie wygodne. Tak samo jest z archeologią.     Ich prywatne zbiory z wykopalisk,   zdjęcia  czy nagrane filmiki mogły by pokazać więcej informacji,ale po co człowiek ma to  wiedzieć, ma wiedzie tylko to na co mu pozwolimy.

Czyli mam wierzyć dlatego, że masz dostęp do wiedzy tajemnej, zakrytej przed egiptologami, które ktoś "w podziemiu" przełożył na język polski / angielski? A może chodzi o to, że egiptolodzy z teologami katolickimi, protestanckimi i prawosławnymi są w spisku i nie chcą ujawniać tych informacji, żeby chrześcijaństwo nie upadło i żeby świat nie pogrążył się w anarchii. A Ty do wszystkiego masz dostęp, tyle, że nie możesz nic opublikować, bo dopadnie Cię Opus Dei? W takim razie Ci wierzę ;D


Offline Gremczak

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #134 dnia: 27 Wrzesień, 2017, 08:30 »
Czyli mam wierzyć dlatego, że masz dostęp do wiedzy tajemnej, zakrytej przed egiptologami, które ktoś "w podziemiu" przełożył na język polski / angielski? A może chodzi o to, że egiptolodzy z teologami katolickimi, protestanckimi i prawosławnymi są w spisku i nie chcą ujawniać tych informacji, żeby chrześcijaństwo nie upadło i żeby świat nie pogrążył się w anarchii. A Ty do wszystkiego masz dostęp, tyle, że nie możesz nic opublikować, bo dopadnie Cię Opus Dei? W takim razie Ci wierzę ;D
Czy Ty będziesz w coś wierzył czy nie to Twoja sprawa.Widocznie nie zdajesz sobie sprawy na jak wielką skalę rozwinięta jest manipulacja.