Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Bóg Biblijny - dyskusja  (Przeczytany 50218 razy)

Offline Martin

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #75 dnia: 15 Wrzesień, 2017, 08:28 »
A tak zamykając temat w kilku zdaniach. Osoby wierzące w trójcę będą się opowiadać za tym że biblia daje dowody na istnienie ww. Osoby nie podzielające tej wiary, znajdą dowody na zaprzeczenie istnienia ww. Idąc dalej. Osoby wierzące będą traktowały biblię jako księgą natchnioną, jako swoistą instrukcję od swojego boga. Osoby niewierzące będą ją traktowały jak zwykłą książkę. I wiecie co. Tak ogólnie, to każdy chyba ma rację. I nawet jakby ten wątek osiągnął 1000 stron, to i tak każdy będzie miał rację. Bo punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.
Nemo, co Ty piłeś? :P
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Sebastian

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #76 dnia: 15 Wrzesień, 2017, 13:24 »
Nemo, co Ty piłeś? :P
pewnie coś zeroprocentowego, bo napisał z sensem...
Cytat: dziewiatka
Sprawa świadków też się rozwiąże po ogłoszeniu pokoju i bezpieczeństwa przyjdzie nagła zagłada i świadka nie będzie spojrzysz na jego miejsce a tu normalny człowiek
:)


Offline Martin

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #77 dnia: 15 Wrzesień, 2017, 17:20 »
Oczywiście. Wielu uczonych uważa Księgę Wyjścia za historiografię. Tak np. robi angielski filolog klasyczny zmarły w 2004 r. Michael Grant. Nie wiem kto to K. Hovinda. Wyskakują mi jakieś bzdury jak to wpisuję w Google (może coś źle szukam; to jakiś słynny biblista?). Takie coś jak czytasz i uważasz, że tak patrzą wszyscy ludzie wierzący na Biblię i Księgę Wyjścia, to się nie dziwię, że to krytykujesz.
A możesz podać przykład żyjącego badacza?
Cytuj
Nie rozumiem tylko co masz na myśli, pisząc relacja historyczna w sensie dosłownym? Kiedy zrozumiesz, że o historii mówimy od XVIII wieku dopiero. Wcześniej mamy historiografię (tzn. dziejopisarstwo), potem kronikarstwo i trochę wcześniej biografistykę (to nie jest typowe opisywanie dziejów). Mówiąc o WSZYSTKIM, co nosi znamiona historyczności do wieku XVII włącznie, nie mamy do czynienia z relacjami historycznymi w sensie dosłownym.
Chodzi mi relację historyczną zgodną w 100% z faktami; opis tego, co rzeczywiście miało miejsce, prawdę historyczną.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #78 dnia: 15 Wrzesień, 2017, 18:18 »
A możesz podać przykład żyjącego badacza?

A Ty mi możesz podać nazwisko badacza żyjącego, który uważa tak, jak Ty mówisz? Żyjący w XX w. uczony to uczony współczesny. Ale jak chcesz to proszę, podaję wybranych spośród żyjących:
James K. Hoffmeier (ur. 1951)
Baruch Halpern (ur. 1953)
Lester L. Grabbe (ur. 1945)
Kenneth Kitchen (ur. 1932)
Nahum M. Sarna (ur. 1923)
Hershel Shanks (ur. 1930)

Chodzi mi relację historyczną zgodną w 100% z faktami; opis tego, co rzeczywiście miało miejsce, prawdę historyczną.

Coś takiego kiedy mówimy o historiografiach starożytnych NIE ISTNIEJE. Wątpię, aby istniało w ogóle... Gdyby istniało, byłoby wspaniale ;)


Offline Martin

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #79 dnia: 15 Wrzesień, 2017, 23:26 »
Israel Finkelstein, Neil Asher Silberman, Ze’ev Herzog, Philip R. Davies, Thomas B. Dozeman, Terence E. Fretheim. Rozumiem, że Ty również nie uważasz Wyjścia za wiarygodne sprawozdanie historyczne? Czy uważasz, że każdy tam opisany fakt miał miejsce?
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #80 dnia: 16 Wrzesień, 2017, 12:21 »
Uważam Księgę Wyjścia za taką samą relację historyczną jak inne starożytne relacje historyczne.


Offline Roszada

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #81 dnia: 16 Wrzesień, 2017, 12:26 »
Uważam Księgę Wyjścia za taką samą relację historyczną jak inne starożytne relacje historyczne.
Dla mnie to historia opisana okiem teologa, a nie ścisłego historyka. :)


Offline Martin

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #82 dnia: 16 Wrzesień, 2017, 15:37 »
To skąd mamy wiedzieć, co z historii w Wyjścia wydarzyło się naprawdę, a co jest radosną twórczością/teologiczną prawdą/zmyśloną opowieścią izraeliskich kapłanów z okresu niewoli babilońskiej?
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline HARNAŚ

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #83 dnia: 16 Wrzesień, 2017, 21:02 »
To skąd mamy wiedzieć, co z historii w Wyjścia wydarzyło się naprawdę, a co jest radosną twórczością/teologiczną prawdą/zmyśloną opowieścią izraeliskich kapłanów z okresu niewoli babilońskiej?
Prawdziwe są tylko miejsca . kłamstwo powtarzane wielokrotnie staje się prawdą ,  a gdy w kłamliwym przekazie przedstawi się nieco prawdziwych okoliczności , wówczas kłamstwo sie uwiarygadnia


Offline Roszada

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #84 dnia: 16 Wrzesień, 2017, 21:10 »
To skąd mamy wiedzieć, co z historii w Wyjścia wydarzyło się naprawdę, a co jest radosną twórczością/teologiczną prawdą/zmyśloną opowieścią izraeliskich kapłanów z okresu niewoli babilońskiej?
A po co Ty sobie tym głowę zawracasz.
Sprawy teologiczne to dla nas. :)
Dla Ciebie pozostaje niewiara. ;)


Offline Martin

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #85 dnia: 16 Wrzesień, 2017, 21:36 »
Toż to kwestia historii, nie tylko teologii. ;) Tutaj też nie powinienem dociekać? :P
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline Roszada

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #86 dnia: 16 Wrzesień, 2017, 22:12 »
Toż to kwestia historii, nie tylko teologii. ;) Tutaj też nie powinienem dociekać? :P
To czytaj historię w opracowaniu świeckim. Były kiedyś takie i są dziś. :-\
A odróżnianie tego co jest teologią a co pełną historią w Biblii zostaw biblistom.
Ja nie mam problemu z tym. :)


Offline Gremczak

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #87 dnia: 17 Wrzesień, 2017, 11:04 »
To czytaj historię w opracowaniu świeckim. Były kiedyś takie i są dziś. :-\
A odróżnianie tego co jest teologią a co pełną historią w Biblii zostaw biblistom.
Ja nie mam problemu z tym. :)
Bo Ty kierujesz się wiarą a wiara to nie fakty i nie rzeczywistość.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #88 dnia: 17 Wrzesień, 2017, 22:42 »
To skąd mamy wiedzieć, co z historii w Wyjścia wydarzyło się naprawdę, a co jest radosną twórczością/teologiczną prawdą/zmyśloną opowieścią izraeliskich kapłanów z okresu niewoli babilońskiej?

To skąd mamy wiedzieć, co z historii podboju Galii przez Cezara (De bello Gallico) wydarzyło się naprawdę, a co jest radosną twórczością/propagandową prawdą/zmyśloną opowieścią samego Cezara, który to dzieło napisał?


Offline Martin

Odp: Bóg Biblijny - dyskusja
« Odpowiedź #89 dnia: 17 Wrzesień, 2017, 22:56 »
To nie jest wątek o podboju Galii przez Cezara. Poza tym Cezar nie napisał, że podbił Galię, bo Morze Liguryjskie się rozstąpiło i zniszczyło armię przeciwników.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."