Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jana 5,23  (Przeczytany 8216 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Jana 5,23
« dnia: 16 Sierpień, 2017, 08:03 »
Werset z Ewangelii wg św. Jana 5,23 brzmi w PNŚ:

aby wszyscy szanowali Syna, tak jak szanują Ojca. Kto nie szanuje Syna, ten nie szanuje Ojca, który go posłał.

Abstrahuję już od sporu na temat słowa szanować/czcić. Tak czy owak mamy tu swego rodzaju zrównanie szacunku do Syna i Ojca. Werset dla ŚJ niewygodny. Nie mogę znaleźć żadnego komentarza WTSu do tego passusu. Czy w ogóle takowy istnieje?


Offline ariel

Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień, 2017, 09:54 »
Gorszycielu, szukasz wypowiedzi oficjalnej, czy też może być spoza oficjalnych przekaźników WTS?
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpień, 2017, 09:56 »
Gorszycielu, szukasz wypowiedzi oficjalnej, czy też może być spoza oficjalnych przekaźników WTS?

Oczywiście najlepsza jest oficjalna. Przecież oni tam na górze gardzą innymi, nawet pochodzącymi od ortodoksyjnych ŚJ i jakby co to się odcinają, "bo to nieautoryzowane". Jeśli oficjalna nie istnieje to możesz podać nieoficjalną ;)


Offline ariel

Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpień, 2017, 10:48 »
Nie śledzę oficjalnych publikacji WTS, bo są zwyczajnie merytorycznie słabe. Natomiast publikacje "nieautoryzowane" bywają bardzo solidne. Jeśli interesują cię kwestie trynitarne, to Stafford jest zupełnie poza skalą, w tym pozytywnym znaczeniu tego słowa. Navas, Foster a nawet Furuli też się bronią w wielu aspektach. Tak czy siak, jak wrócę z pracy to spojrzę, czy omawiają akurat ten fragment i dam Ci znać.
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpień, 2017, 10:49 »
Nie śledzę oficjalnych publikacji WTS, bo są zwyczajnie merytorycznie słabe. Natomiast publikacje "nieautoryzowane" bywają bardzo solidne. Jeśli interesują cię kwestie trynitarne, to Stafford jest zupełnie poza skalą, w tym pozytywnym znaczeniu tego słowa. Navas, Foster a nawet Furuli też się bronią w wielu aspektach. Tak czy siak, jak wrócę z pracy to spojrzę, czy omawiają akurat ten fragment i dam Ci znać.

Nie znam tych komentatorów. Są tacy? Co na ich działalność mówi Centrala?


Offline trampek

Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpień, 2017, 10:50 »
Werset z Ewangelii wg św. Jana 5,23 brzmi w PNŚ:

aby wszyscy szanowali Syna, tak jak szanują Ojca. Kto nie szanuje Syna, ten nie szanuje Ojca, który go posłał.

Abstrahuję już od sporu na temat słowa szanować/czcić. Tak czy owak mamy tu swego rodzaju zrównanie szacunku do Syna i Ojca. Werset dla ŚJ niewygodny. Nie mogę znaleźć żadnego komentarza WTSu do tego passusu. Czy w ogóle takowy istnieje?

Dlaczego niewygodny dla świadków ? Może jest tak prosty , że nie wymaga komentarza ?


Offline ariel

Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpień, 2017, 11:09 »
Centrala na ich temat konsekwentnie milczy :) . Stafford to najgłośniejsze nazwisko, od paru lat nie jest już ŚJ. Jednak swoją najgłośniejszą książkę "Jehovah's Witnesses Defended - an Answer to Scholars and Critics" (trzy wydania) opublikował jeszcze jako Świadek. To praca głównie poświęcona kwestii Trójcy, spełniająca (jeśli chodzi o ten temat) najwyższe standardy rzetelności. Stafford polemizował sporo w necie, a także ma na swym koncie publiczne debaty. Jego przeciwnikiem był m.in. znany trynitarny apologeta dr James White. Można tego posłuchać w necie. Ciekawą osobą jest Edgar Foster, człowiek z wykształceniem teologicznym, znający grekę i łacinę. Prowadził bardzo dobre forum "greektheology", obecnie w zawieszeniu. Krótka, dobra praca zatytułowana "Christology" i sporo fajnych wpisów na blogu. Zdecydowanie w świadkowym świecie mniej oficjalnym dzieje się dużo więcej ciekawych rzeczy niż w ich oficjalnej literaturze.
http://thaleia.pl/
Unitariański serwis apologetyczny. Since 1999..
One God, the Father and one Lord, Jesus Christ...


Offline gorolik

Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Sierpień, 2017, 12:40 »
Wybaczcie, ale musiałem. Bo mi ostatnio ten werset skojarzył się ze słowami z Mt 15:8 "lud ten czci mnie wargami". Tak to wygląda, że na tym wersecie buduje się teologię, czy też pozycję Syna w stosunku do Ojca. Według mnie zupełnie nie o to chodziło Jezusowi, ale o stosowanie w praktyce dnia codziennego tego co uczył, tak somo jak przykazań danych wcześniej przez ojca. A z pewnością nie chodziło mu o uznanie go za Boga równego Ojcu.
A o ten aspekt toczą się boje, zapominając o podstawowych normach moralnych zawartych w słowach Jezusa.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Sierpień, 2017, 12:55 »
To o co mu chodziło?


Offline Roszada

Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Sierpień, 2017, 13:04 »
Wybaczcie, ale musiałem. Bo mi ostatnio ten werset skojarzył się ze słowami z Mt 15:8 "lud ten czci mnie wargami". Tak to wygląda, że na tym wersecie buduje się teologię, czy też pozycję Syna w stosunku do Ojca. Według mnie zupełnie nie o to chodziło Jezusowi, ale o stosowanie w praktyce dnia codziennego tego co uczył, tak somo jak przykazań danych wcześniej przez ojca. A z pewnością nie chodziło mu o uznanie go za Boga równego Ojcu.
A o ten aspekt toczą się boje, zapominając o podstawowych normach moralnych zawartych w słowach Jezusa.
Mędrkować to Ty umiesz, ale wskazać o co chodzi w J 5:23, to już za grosz nie.
A wiara w Boga nie polega na torpedowaniu Bożego Słowa, ani porównywaniu Syna Bożego z szatanem, jak Ty to robisz, mówiąc, że obaj są "bogami" przez małe b.
Tym wiary czyjejś nie zbudujesz najwyżej doprowadzisz do ruiny, tak jak swoją.
Cytuj
Mt 15:8 "lud ten czci mnie wargami"
Coś mi się zdaje, że o sobie piszesz. ;)
Jeśli pijesz tym do innych, to pychę ładną masz, nie ma co. ;D


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Sierpień, 2017, 13:20 »


:D


Nikt

  • Gość
Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Sierpień, 2017, 13:24 »
Wybaczcie, ale musiałem. Bo mi ostatnio ten werset skojarzył się ze słowami z Mt 15:8 "lud ten czci mnie wargami". Tak to wygląda, że na tym wersecie buduje się teologię, czy też pozycję Syna w stosunku do Ojca. Według mnie zupełnie nie o to chodziło Jezusowi, ale o stosowanie w praktyce dnia codziennego tego co uczył, tak somo jak przykazań danych wcześniej przez ojca. A z pewnością nie chodziło mu o uznanie go za Boga równego Ojcu.
A o ten aspekt toczą się boje, zapominając o podstawowych normach moralnych zawartych w słowach Jezusa.
Według mnie właśnie ten werset i cały ten fragment Ewangelii Jana wskazuje na to że Syn robi wszystko to co robi Ojciec a więc wskazuje na równość Syna i Ojca, aż do tego stopnia,  że kto nie czci Syna tak jak Ojca czyli rowniez nie uznaje tego, że Syn robi to co Ojciec i jest mu równy to nie oddaje czci Ojcu .  A to co piszesz goroliku że należy słuchać i wypełniać nauki Syna tak jak i przykazania Ojca owszem .  I właśnie Pan Jezus w tym fragmencie mówi o tym że trzeba wierzyć, że Syn robi to co Ojciec i również przez to Syn jest równy Ojcu . Goroliku wierzysz Jezusowi ?


Offline Roszada

Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Sierpień, 2017, 13:26 »
Towarzystwo podaje:

J 5:23 – „aby wszyscy szanowali Syna, tak jak szanują Ojca. Kto nie szanuje Syna, ten nie szanuje Ojca, który go posłał”.

Chrystus nie tylko „szacunek” dla siebie zestawił z takim samym jak dla Ojca, ale też wymienił wpierw swoją osobę, a dopiero później Boga. Jezus nie powiedział w tym wersecie „aby wszyscy tak jak szanują Ojca również szanowali Syna”, ale bardziej niewygodnie dla  Świadków Jehowy. Towarzystwo Strażnica wielokrotnie cytowało w swych publikacjach przekłady biblijne, które zawierają słowo „cześć”, a nie „szacunek”:
„Toteż Jezus nawoływał, „aby wszyscy czcili Syna, jak czczą Ojca. Kto nie czci Syna, ten nie czci Ojca, który go posłał” (Jana 5:23, NP)” (Strażnica Rok CV [1984] Nr 14 s. 23);
patrz też Strażnica Rok C [1979] Nr 12 s. 2; Strażnica Rok XCVI [1975] Nr 14 s. 21 i Nr 24 s. 17.

Spirytysta Greber a Towarzystwo:

The New Testament – A New Translation and Explanation Johannes Greber, 1937
J 5:23 – so that the honor due the Son shall be given to him by all, just as they are to give the Father the honor due to Him. He who withholds honor from the Son will withhold it also from the Father, by Whom the Son was sent.

New World Translation of the Holy Scriptures – With References 1984
J 5:23 – in order that all may honor the Son just as they honor the Father. He that does not honor the Son does not honor the Father who sent him.

   Towarzystwo Strażnica powyższy tekst oddało podobnie jak spirytysta J. Greber. To znaczy stwierdziło, że należy się Jezusowi „szacunek” (ang. honor), a nie „cześć”.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Sierpień, 2017, 13:28 »
Roszada, ale czy są jakieś komentarze oficjalne WTSu w sprawie tego wersetu?


Nikt

  • Gość
Odp: Jana 5,23
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Sierpień, 2017, 13:40 »
Roszada, ale czy są jakieś komentarze oficjalne WTSu w sprawie tego wersetu?
Wydaje mi się Gorszycielu że ten werset dla SJ niej istnieje . Kiedyś w rozmowie ze SJ gdy przytoczyłem ten werset było tylko krótkie stwierdzenie No właśnie . A gdy zapytalem Czy czcisz Syna tak jak i Ojca to usłyszałem a wy Katolicy nie szanujecie imienia Bożego . Czyli stały punkt programu kończącego większość dyskusji z moim rozmówcą.