Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?  (Przeczytany 51375 razy)

Offline Roszada

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #15 dnia: 24 Sierpień, 2015, 18:10 »
Janusz gra znawcę ŚJ i najlepsze jest to, że chce pouczać exŚJ jakimi są ŚJ.
To tak jakby 'księdza pacierza chciał uczyć'.

Jak przeczyta kilka roczników Strażnic, starych i nowych, kilka podręczników, starych i nowych.
Pogada z 20 exŚJ, to sobie wyrobi pogląd.
Na razie jest zachwycony nimi. :)


Offline nowa

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #16 dnia: 24 Sierpień, 2015, 18:17 »
Koniecznie trzeba poznać obie strony medalu, spojrzeć z wielu stron na omawianą sprawę, żeby być obiektywnym.

ostracyzm - za SJP, PWM
«wykluczenie z towarzystwa lub środowiska osoby, która mu się naraziła; też: atmosfera niechęci lub wrogości otaczająca taką osobę»

to na pewno dotyczy środowiska ŚJ :-[


Offline M

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #17 dnia: 24 Sierpień, 2015, 18:37 »
Jest tu jakaś spora nieścisłość informacji , sam staram się być precyzyjny w sposobie myślenia , i ustaliłem ze ŚJ nie wykluczają tych którzy chcą się leczyć , mam stały kontakt z jednym z byłych ŚJ  który jest alkoholikiem  i nie obarcza nim religii tylko siebie samego , zresztą - przyznanie się do swojego alkoholizmu a nie obarczanie nim innych jest warunkiem trzeźwienia  . Ciekawe że jego matka będąca ŚJ nadal utrzymuje z nim kontakt i wspiera go w walce z nałogiem , zapytałem czy nie będzie za to wykluczona , odpowiedziała cytuje : ,, Świadkowie Jehowy nie wykluczają za utrzymywanie kontaktów z wykluczonym ,,

Źle ustaliłeś. Byłem starszym zboru i wiem za co się wyklucza. Znam osobiście przypadki osób wykluczonych za nałóg, chociaż były zdecydowane pójść na detoks. A zdanie, które zacytowałeś na końcu ("Świadkowie Jehowy nie wykluczają za utrzymywanie kontaktów z wykluczonym") to zwyczajne kłamstwo, co można łatwo ustalić czytając podręcznik dla starszych zboru lub nawet ogólnodostępne publikacje Świadków Jehowy.


Offline Estrella Despierta

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Sierpień, 2015, 19:04 »
Janusz, dedykuję Ci trzykrotny facepalm for you  :-*
Grow up.


Offline Nemo

  • El Kapitan
  • Wiadomości: 5 517
  • Polubień: 14345
  • Często pod wiatr. Ale zawsze własnym kursem.
Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #19 dnia: 24 Sierpień, 2015, 20:17 »
Ciekawe że jego matka będąca ŚJ nadal utrzymuje z nim kontakt i wspiera go w walce z nałogiem , zapytałem czy nie będzie za to wykluczona , odpowiedziała cytuje : ,, Świadkowie Jehowy nie wykluczają za utrzymywanie kontaktów z wykluczonym ,,
Jak trzeba być naiwnym żeby w to wierzyć. :( (No chyba,że matka mieszka z nim pod jednym dachem). Siostra mojej żony urwała z nią wszystkie kontakty kiedy zostaliśmy wykluczeni. Przez 10 lat zapomniała że ma siostrę, bo za kontakty z moją żoną jej mężuś mógł zlecieć ze stołka starszego, a nawet ona mogła być wykluczona. Osobiście 10 lat byłem członkiem tej destrukcyjnie działającej na więzi rodzinne organizacji religijnej. I wierz mi, że jeżeli ktoś Ci mówi, że za kontakty z wykluczonymi się nie wyklucza, to po prostu Cię okłamuje.
Niemądrym jest być zbyt pewnym własnej wiedzy. Zdrowo jest pamiętać, że najsilniejszy może osłabnąć, a najmądrzejszy się mylić.
Mahatma Gandhi


Offline Roszada

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #20 dnia: 24 Sierpień, 2015, 20:32 »
zapytałem czy nie będzie za to wykluczona , odpowiedziała cytuje : ,, Świadkowie Jehowy nie wykluczają za utrzymywanie kontaktów z wykluczonym ,,

Podstawa do wykluczenia wg książki dla starszych:

Dobrowolne, ustawiczne i nieuzasadnione utrzymywanie kontaktów z wykluczonymi niebędącymi członkami rodziny, wbrew wielokrotnym przestrogom starszych." (Paście trzodę Bożą 2010 s. 61).


Offline M

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #21 dnia: 24 Sierpień, 2015, 20:41 »
Trzeba zwrócić uwagę Roszada, że w tej wytycznej się zabezpieczyli, bo napisali "niebędącymi członkami rodziny". Oczywiście teoria swoje, a praktyka swoje - starsi będą taką osobę napominać raz, drugi, trzeci, a następnie wykluczą ją za "rozpasanie", tj. "bezczelne zachowanie" i brak podporządkowania starszym.


Offline Roszada

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #22 dnia: 24 Sierpień, 2015, 20:42 »
No bo jak mieszka wykluczony z nimi to muszą z nim gadać o pogodzie i zupie. :)


Offline Dietrich

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Sierpień, 2015, 22:11 »
No bo jak mieszka wykluczony z nimi to muszą z nim gadać o pogodzie i zupie. :)

A skąd wiesz, o czym rozmawiają? Miałeś wykluczonego w rodzinie? Byłeś sam wykluczony?

Lepiej niech wypowie się ktoś, kto był na kongresie w Wałbrzychu. Tam był ciekawy wywiad.


Offline Roszada

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Sierpień, 2015, 22:17 »
A skąd wiesz, o czym rozmawiają? Miałeś wykluczonego w rodzinie? Byłeś sam wykluczony?
Znam setki wykluczonych.
Jak piszę swe książki i artykuły o ŚJ to nie rozmawiam o tym z katolikami ale z exŚJ. :-\
A kwestię ŚJ znam osobiście od 1973.
Mam przez ścianę wykluczonych ŚJ a w ławce siedziałem w szkole ze ŚJ.
« Ostatnia zmiana: 24 Sierpień, 2015, 22:19 wysłana przez Roszada »


Offline Szyszoonia

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Sierpień, 2015, 12:10 »
Ja, ex S.J. tez znam to z autopsji.... Od kiedy postanowilam zerwac z ta organizacja i to tylko ze wzgledu na to ze chcialam zyc zgodnie z sama soba (nie jestem przestepca, narkomanem itp) moja rodzina (rodzice, siostra, dziadek) przestali mnie znac. Jak raz ich odwiedzilam, to moja mama ciagle byla na kablu ze starszymi.... Smsy przychodzily do niej jak na infolinii. I poteem dostalam jasno do zrozumienia, ze jako odlaczona osoba nie jestem w moim rodzinnym domu mile widziana,, podobnie jak moje Bogu ducha winne dzieci, ktore nigdy ochrzczone nie byly. Wiec Janusz nie gadaj bzdur, bo nie wiesz o czym mowisz.... Nie zdajesz sobie sprawy ile kryje sie dramatow, ktore pociaga za soba ostracyzm wsrod Swiadkow.


Offline Roszada

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Sierpień, 2015, 13:22 »
Ja, ex S.J. tez znam to z autopsji.... Od kiedy postanowilam zerwac z ta organizacja i to tylko ze wzgledu na to ze chcialam zyc zgodnie z sama soba (nie jestem przestepca, narkomanem itp) moja rodzina (rodzice, siostra, dziadek) przestali mnie znac. Jak raz ich odwiedzilam, to moja mama ciagle byla na kablu ze starszymi.... Smsy przychodzily do niej jak na infolinii. I poteem dostalam jasno do zrozumienia, ze jako odlaczona osoba nie jestem w moim rodzinnym domu mile widziana,, podobnie jak moje Bogu ducha winne dzieci, ktore nigdy ochrzczone nie byly. Wiec Janusz nie gadaj bzdur, bo nie wiesz o czym mowisz.... Nie zdajesz sobie sprawy ile kryje sie dramatow, ktore pociaga za soba ostracyzm wsrod Swiadkow.
Zobacz jak inaczej byłoby gdybyś mieszkała z nimi.
No chyba żeby Ci się kazali wyprowadzić. :-\


Offline Dietrich

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #27 dnia: 25 Sierpień, 2015, 14:50 »
Zobacz jak inaczej byłoby gdybyś mieszkała z nimi.
No chyba żeby Ci się kazali wyprowadzić. :-\

Słyszałem, że na zgromadzeniu w Wałbrzychu była opisywana sytuacja, kiedy to rodzina mieszkając nadal pod jednym dachem z wykluczoną córką ograniczyła kontakty niemal do zera. Nie rozmawiali, nie jedli wspólnie posiłków.
Ciekawe, co by się stało, kiedy trzeba byłoby wezwać pogotowie.
Być może czegoś nie rozumiem, ale dla mnie jest to zbyt szokujące.


Offline M

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #28 dnia: 25 Sierpień, 2015, 15:10 »
Słyszałem, że na zgromadzeniu w Wałbrzychu była opisywana sytuacja, kiedy to rodzina mieszkając nadal pod jednym dachem z wykluczoną córką ograniczyła kontakty niemal do zera. Nie rozmawiali, nie jedli wspólnie posiłków.

I podawali to na zgromadzeniu jako pozytywny przykład? Co te ŚJ...


Offline nowa

Odp: Jeśli ostracyzm ma podstawy biblijne, to dlaczego się go wstydzić?
« Odpowiedź #29 dnia: 25 Sierpień, 2015, 16:50 »
Słyszałem, że na zgromadzeniu w Wałbrzychu była opisywana sytuacja, kiedy to rodzina mieszkając nadal pod jednym dachem z wykluczoną córką ograniczyła kontakty niemal do zera. Nie rozmawiali, nie jedli wspólnie posiłków.
Ciekawe, co by się stało, kiedy trzeba byłoby wezwać pogotowie.
Być może czegoś nie rozumiem, ale dla mnie jest to zbyt szokujące.

Po prostu szok, i to ma nie być ostracyzm, jak sugerował Janusz?
Wszak Chrystus jadał i z grzesznikami, celnikami, wyrzutkami społeczeństwa! Jakim jest nauczycielem dla ŚJ, w czym za nim podążają, w jakim duchu?
Taka sytuacja może doprowadzić człowieka nie tylko do skrajnej depresji, ale i do samobójstwa!
To ma być podążanie za Bogiem?
Szok