Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?  (Przeczytany 15001 razy)

doulos

  • Gość
Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« dnia: 24 Czerwiec, 2017, 11:46 »
W opisie początku stwarzania świata czytamy:

Rodz 1:1 Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię.
Rodz 1:2 A ziemia była pustkowiem i chaosem; ciemność była nad otchłanią, a Duch Boży unosił się nad powierzchnią wód.
Rodz 1:3 I rzekł Bóg: Niech stanie się światłość. I stała się światłość.


Niektórzy komentatorzy biblijni już tutaj widzą początki nauki o Trójcy: w wersecie pierwszym występuje Bóg Ojciec, w wersecie trzecim Syn Boży (jako Słowo - "rzekł Bóg"), oraz w wersecie drugim Duch Święty.

Być może ten fakt jest przyczyną, że autorzy Przekładu Nowego Świata chcąc ukryć Trójcę w swojej Biblii przetłumaczyli werset drugi w następujący sposób:

Rodz 1:2 A ziemia była bezkształtna i pusta i ciemność panowała na powierzchni głębiny wodnej; a czynna siła Boża przemieszczała się tu i tam nad powierzchnią wód

Ale czy tekst hebrajski upoważnia do takiego tłumaczenia? Mamy tam wyrażenie WERUACH ELOHIM, które dosłownie oznacza "i Duch Boży". Również w Septuagincie występuje wyrażenie PNEUMA THEOU "Duch Boga".

Pytanie jakie się więc nasuwa to takie, czy są jakieś przesłanki, że można przetłumaczyć ten werset w sposób w jaki dokonano tego w PNŚ?

P.S. Roszada kazał mi tutaj postować wątki o Przekładzie Nowego Świata, chociaż obydwaj uważamy, że powinien być na forum oddzielny dział przeznaczony na to.


Offline Fantom

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 12:10 »
kazał Ci postować?Ciekawe co tu jest grane.Mogę się tylko domyślić.Sam nie może? Na posyłki jesteś?
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Roszada

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 12:29 »
P.S. Roszada kazał mi tutaj postować wątki o Przekładzie Nowego Świata, chociaż obydwaj uważamy, że powinien być na forum oddzielny dział przeznaczony na to.
Łoj nic nie "kazałem" (kazać to ja mogę jak kazanie powiem :D), tylko wspomniałem, że w dziale Biblia można na biblijne tematy pisać, a więc i o PNŚ.
Poza tym wspomniałem by napisać do M w celu utworzenia działu o PNŚ.

ŚJ zazwyczaj odwołują się do BP w celu obrony swego stanowiska w Rdz. :-\

Gdy Towarzystwo Strażnica uczyło, że Duch Święty to „moc”, to tak oddawało to na podstawie swej Biblii w różnych publikacjach:

„W Księdze Rodzaju 1:2 Biblia mówi, że »nad powierzchnią wód to tu, to tam przemieszczała się czynna moc [‘duch’ (po hebrajsku: ru′ach)] Boża«. Duch Boży był czynną mocą, której Bóg użył do ukształtowania ziemi” („Czy wierzyć w Trójcę?” 1989 s. 20).

 „(...) »czynna moc Boża« przygotowywała ziemię na mieszkanie dla człowieka (...) Rodzaju [1 Mojżeszowa] 1:2-25, NW)” (Strażnica Nr 1, 1993 s. 4).

Gdy Towarzystwo Strażnica stwierdziło w roku 1994, że Duch Święty jest „siłą”, a nie „mocą”, zmieniło swe słowa biblijne.
„Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 1986-2000” (2003) zawiera wyraźne zaprzeczenie poprzedniej nauce podając, że Duch Święty:

„nie jest mocą” (s. 111); „duch święty nie jest mocą Jehowy” (s. 282).

   Później już pisano o Duchu Świętym jako „sile”:

Rdz 1:2 – „czynna siła Boża przemieszczała się tu i tam nad powierzchnią wód” („Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata” 1997).

   Szkoda, że Stary Testament Świadków Jehowy nie został wydany po polsku przed rokiem 1994, bo byśmy w roku 1997, gdy wydano go, mieli ewidentną zmianę w Biblii Towarzystwa Strażnica, a nie tylko w publikacjach komentujących Rdz 1:2.


Biblia Świadków Jehowy tylko jeden raz (!) zamieściła za określenie „Duch Boży” frazę „czynna siła Boża” (Rdz 1:2). Czy nie jest to dziwne, że na jednym wersecie oparta jest cała interpretacja tej organizacji dotycząca Ducha Świętego?
Mało tego, w przypisie do Rdz 1:2 w swej angielskiej Biblii Towarzystwo Strażnica przyznaje, że w wersecie tym jest słowo „duch” (ang. spirit):

“And … active force (spirit).” Heb., weru′ach. Besides being translated “spirit,” ru′ach is also translated “wind” and by other words that denote an invisible active force (New World Translation of the Holy Scriptures – With References 1984).

Być może wstawienie określenia „czynna siła Boża”, już na początku Biblii, w drugim jej wersecie, jest jakimś ‘zagraniem’ psychologicznym ze strony Towarzystwa Strażnica. Zapewne każdy Świadek Jehowy, czytając Pismo Święte, ma później wszystkie wersety o Duchu Świętym dopasowywać do tekstu z Rdz 1:2.


   Owszem trzeba zgodzić się na dwa słowa występujące w tym wersecie (np. „Duch Boży” Rdz 1:2, BT; „tchnienie Boże” Rdz 1:2, BP), ale nie na trzy.
   Termin „czynna” powinien znaleźć się w nawiasie kwadratowym, a Towarzystwo Strażnica nie zastosowało go w tym wypadku.
Jest to narzucanie poprzez tekst biblijny swojego nazewnictwa i jest to wbrew zasadzie tej organizacji, która podaje, że w „nawiasy kwadratowe [ ] ujęto nieliczne słowa objaśniające tekst”.
To samo dotyczy w angielskiej Biblii przypisów do tekstów Ez 11:5, 24, Mi 2:7 (New World Translation of the Holy Scriptures – With References 1984), w których nazwano Ducha określeniem active force (czynna siła).


doulos

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 13:13 »
ŚJ zazwyczaj odwołują się do BP w celu obrony swego stanowiska w Rdz. :-\
Po pierwsze jest tam "tchnienie Boże" a nie "czynna siła/moc Boża", a po drugie to przecież najważniejszy jest tekst biblijny a nie jakieś tłumaczenie, które może być błędne.

Ciekawe jest, że w innych miejscach, gdzie też jest wyrażenie "Duch Boga" PNŚ oddaje poprawnie., np.

Rodz 6:3 Potem Jehowa rzekł: „Duch [RUACH] mój nie będzie bez końca oddziaływał na człowieka

Rodz 41:38 Przeto faraon powiedział do swych sług: „Czy można znaleźć innego męża, takiego jak ten, w którym jest duch Boży [RUACH ELOHIM]?”

2 Sam 23:2 Mówił przeze mnie duch Jehowy [RUACH JHWH] i Jego słowo było na moim języku

Hioba 27:3 kiedy jeszcze jest we mnie cały mój dech i duch Boga [WERUACH ELOHIM] jest w moich nozdrzach


W ostatnim wersecie pada dosłownie to samo hebrajskie wyrażenie co w Rodz 1:2, a mimo to Strażnica oddaje poprawnie. Być może takich miejsc można znaleźć więcej. Taka jeszcze uwaga, że w PNŚ wyrażenie "Duch Boży" napisane jest z małych liter "duch Boży" dlatego, że ŚJ nie uznają Ducha Świętego za osobę boską.

Tak więc wydaje się, że rzeczywiście tłumaczenie "czynna siła Boża" tendencyjne, i zwłaszcza na początku biblii aby można szybko znaleźć :)




Gorszyciel

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 14:24 »
TCHNIENIE/DUCH/WIATR BOGA. Czynna siła odpada wg mnie.


Offline Światus

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 15:29 »
Po pierwsze jest tam "tchnienie Boże" a nie "czynna siła/moc Boża", a po drugie to przecież najważniejszy jest tekst biblijny a nie jakieś tłumaczenie, które może być błędne.

Ciekawe jest, że w innych miejscach, gdzie też jest wyrażenie "Duch Boga" PNŚ oddaje poprawnie., np.

A Ty jak uważasz, dlaczego zmienili tekst?
1. Dlatego, że można było wyciągnąć wniosek o Trójcy a to nie pasowało do doktryny;
2. Dlatego, że tak było poprawnie?

Pytanie pomocnicze; Co byś zrobił, gdyby wszystkie istniejące książki przeczyły twoim poglądom na jakiś temat?
1. Spierałbyś się z autorami;
2. Napisałbyś własną książkę, potwierdzającą Twoje poglądy?  ;)
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Tusia

  • Gość


Offline Asturia

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 16:00 »
jak nawet jest tam Duch Boży to nie znaczy, że w Biblii istnieje czegoś takiego jak dogmat o trójcy, to nic nowego, że trynitarianie szukają każdej okazji, żeby udowodnić ten logiczny dogmat, jakby co nie bronię tłumaczenie NŚ, wiadomo, że manipulują ile się da.


Offline Światus

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 16:12 »
jak nawet jest tam Duch Boży to nie znaczy, że w Biblii istnieje czegoś takiego jak dogmat o trójcy, to nic nowego, że trynitarianie szukają każdej okazji, żeby udowodnić ten logiczny dogmat, jakby co nie bronię tłumaczenie NŚ, wiadomo, że manipulują ile się da.

W skrócie;
"Jeżeli, daj Boże, Pana Boga nie ma, to chwała Bogu; ale natomiast jeśli, nie daj Bóg, Pan Bóg jest, to niech nas ręka boska broni."
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


doulos

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #9 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 17:45 »
Gdy Towarzystwo Strażnica stwierdziło w roku 1994, że Duch Święty jest „siłą”, a nie „mocą”, zmieniło swe słowa biblijne.
„Skorowidz do publikacji Towarzystwa Strażnica 1986-2000” (2003) zawiera wyraźne zaprzeczenie poprzedniej nauce podając, że Duch Święty:

„nie jest mocą” (s. 111); „duch święty nie jest mocą Jehowy” (s. 282).

   Później już pisano o Duchu Świętym jako „sile”:

Rdz 1:2 – „czynna siła Boża przemieszczała się tu i tam nad powierzchnią wód” („Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata” 1997).
Wydaje mi się, że zmienili "moc" na "siła" aby nie mieć masła maślanego typu "moc mocy". Jest bowiem wiele wersetów (zwłaszcza w NT) które mówią o mocy Ducha Świętego (co jest jak najbardziej zgodne z nauczaniem trynitarystów, bo Duch Święty jako osoba boska posiada również moc). A więc mają co najwyżej "moc siły Bożej", co już nie brzmi tak niedorzecznie jak "moc mocy". :)


A Ty jak uważasz, dlaczego zmienili tekst?
1. Dlatego, że można było wyciągnąć wniosek o Trójcy a to nie pasowało do doktryny;
2. Dlatego, że tak było poprawnie?

Pytanie pomocnicze; Co byś zrobił, gdyby wszystkie istniejące książki przeczyły twoim poglądom na jakiś temat?
1. Spierałbyś się z autorami;
2. Napisałbyś własną książkę, potwierdzającą Twoje poglądy?  ;)
Zmienili aby dopasować do swojej ideologii. Ale tego nie powinno się robić.
Teraz do Twojego pytania pomocniczego: Myślę, że nie byłoby takiej sytuacji, że wszystkie książki miałyby te same poglądy.
Ja bym przynajmniej wybrał taką ideologię, że ktoś mnie poprze :)


Offline Roszada

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #10 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 18:00 »
Cytuj
Wydaje mi się, że zmienili "moc" na "siła" aby nie mieć masła maślanego typu "moc mocy"
Tym samym obalili swój koronny argument z NT. :)

tzn. "A oto ja zsyłam na was to, co obiecał mój Ojciec. Wy jednak przebywajcie w mieście, aż zostaniecie przyodziani mocą z wysokości” Łk 24:49.


Lunkaa

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #11 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 18:07 »
Wydaje mi się, że zmienili "moc" na "siła" aby nie mieć masła maślanego typu "moc mocy".
 A więc mają co najwyżej "moc siły Bożej", co już nie brzmi tak niedorzecznie jak "moc mocy". :)


A czepiają się wersetu z Psalmu 110:1 "rzekł Pan do Pana mego" że brzmi niedorzecznie..
(W tych przekładach, w których nie ma imienia Jahwe/Jehowa)


Offline Światus

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #12 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 18:07 »
Zmienili aby dopasować do swojej ideologii. Ale tego nie powinno się robić.
Teraz do Twojego pytania pomocniczego: Myślę, że nie byłoby takiej sytuacji, że wszystkie książki miałyby te same poglądy.
Ja bym przynajmniej wybrał taką ideologię, że ktoś mnie poprze :)

Ano nie powinno  :) Aha. Jakiś czas temu był art. w Strażnicy; Chrystus - MOC Boża.
"Czyż nie wiecie, że ciała wasze są świątynią czynnej siły Bożej?"  :) No dobra, żarty żartami ale warto zwrócić uwagę na "świątynię". Tak mi się kojarzy, że świątynia miejsce przebywania Boga... A skoro to światynia Ducha Świętego to...

Co do książek - mylisz się  :P Nie ma ani jednej książki potwierdzającej naukę niewolnika.
Znajdź w źródłach pozaWTSowych, potwierdzenie, że Jerozolima została zburzona w roku 607  :)
I podchwytliwe pytanie; Ile razy w przekładzie PNŚ, w ST występuje słowo RAJ lub jego odmiana?  ;)
Prawda jest niezmienna i dla wszystkich taka sama. Inaczej nie jest prawdą.


Offline Roszada

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #13 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 18:16 »
Światusie druga część postu nie na temat. :-\
Nic o Duchu.

Teksty biblijne mówią, że zarówno Bóg, jak i Syn i Duch Boży unoszą się nad wodami (Hi 9:8, Ps 77:20, J 6:19, Rdz 1:2). :)

Orygenes (ur. 184) pisał:

Duch Boży (Rdz 1:2) to Duch Święty

"Z zatem Duch Boży, który, jak napisano, ‘na początku’ aktu stworzenia świata ‘unosił się nad wodami’ [Rdz 1:1-2], w moim przekonaniu nie jest różny od Ducha Świętego, tak jak ja to potrafię pojąć i jak wyjaśniając odnośny ustęp Pisma świętego wykazałem...” („O zasadach” 1:3,3).
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwiec, 2017, 18:33 wysłana przez Roszada »


doulos

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #14 dnia: 24 Czerwiec, 2017, 18:37 »
Co do książek - mylisz się  :P Nie ma ani jednej książki potwierdzającej naukę niewolnika.
Moze inaczej, nie ma ksiazki ktora potwierdzala by wszystkie nauki niewolnika, ale sa ksiazki albo tlumaczenia biblli, ktore potwierdzaja niektore nauki niewolnika. Na przyklad spirytysta Greber potwierdza Jana 1:1 w PNŚ :)

Znajdź w źródłach pozaWTSowych, potwierdzenie, że Jerozolima została zburzona w roku 607  :)
Nie ma, ale pewien ŚJ, Rolf Furuli, zrobił doktorat właśnie dowodząc, że ta data jest możliwa

I podchwytliwe pytanie; Ile razy w przekładzie PNŚ, w ST występuje słowo RAJ lub jego odmiana?  ;)
Jest chyba tylko jeden raz w PnP: :)

PnP 4:13 Twoja skóra to raj granatów z najwyborniejszymi owocami, krzewy hennowe wraz ze szpikanardami;

Ale za to w NT jest trzy razy i tyczy się nieba a nie ziemi (Łk 23:43;  2Kor 12:4; Obj 2:7)
Ale nie chcę odbiegać od tematu. Więc jak chcesz to dyskutować, to załóż oddzielne wątki.