Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?  (Przeczytany 14982 razy)

Offline para_bellum

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #45 dnia: 27 Czerwiec, 2017, 11:06 »
Nie robił tajemnicy Bóg, tylko ŚJ robią z tego tajemnicę, że Duch Św. to osoba.

Osobą w Biblii w oryginale nie jest nazwany Bóg Ojciec i Syn Boży.
Doulos pisał:Chodzi o to, że jak jestem katolikiem, a katolickie przekłady niestety w większości preferują Pan w 1Kor 10:9 (BT, Dąbr.), a nie Chrystus.

A jak chcesz to wrzuć tu kilka przekładów polskich jak masz na podorędziu. ;)

Może odpowiesz dlaczego Szczepan widzi w niebie tylko Jehowę i Jezusa a ducha świętego nie widzi ?
W Biblii nie ma ani jednego fragmentu świadczącego o tym, ze duch święty to osoba.
Mówienie że duch święty to Bóg rówen i Ojcu i Synowi to już naprawdę sf dla kogoś, kto choć trochę zna Biblię.


Offline Roszada

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #46 dnia: 27 Czerwiec, 2017, 12:33 »
Może odpowiesz dlaczego Szczepan widzi w niebie tylko Jehowę i Jezusa a ducha świętego nie widzi ?
Bo właśnie dzięki Duchowi widzi Ojca i Syna:

On zaś, będąc pełen ducha świętego, wpatrzył się w niebo i ujrzał chwałę Bożą oraz Jezusa stojącego po prawicy Boga, (Dz 7:55)

Bo Ducha Św. jako gołębicę inni widzieli.
Czemu ja ci mam powiedzieć?
Szczepan sam ci powie, jak będzie ci dane go zobaczyć.
A jak nie, to się nigdy nie dowiesz. :(
Bo ty na ziemi a Szczepan w niebie. ;D
Cytuj
W Biblii nie ma ani jednego fragmentu świadczącego o tym, ze duch święty to osoba.
To słabo znasz Biblie. Gorzej niż dzieci którymi się zajmuję.
A są fragmenty mówiące że Ojciec to osoba? Że Syn to osoba?
A znasz tekst, w którym Duch sam mówi o sobie "ja"?
Jak nie znasz to szukaj.
Cytuj
Mówienie że duch święty to Bóg rówen i Ojcu i Synowi to już naprawdę sf dla kogoś, kto choć trochę zna Biblię.
Dla ciebie Duch jest równy Ojcu, bo stanowi część Jego, Jego moc czy siłę.
Ty znasz Biblię?
Widzę że kiepsko. :(

Ja widzę jedno: w jedno "imię Ojca i Syna i Ducha Św", a nie w "imionach Ojca, Syna i Ducha Św."
« Ostatnia zmiana: 27 Czerwiec, 2017, 12:52 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #47 dnia: 27 Czerwiec, 2017, 13:39 »
Może odpowiesz dlaczego Szczepan widzi w niebie tylko Jehowę i Jezusa a ducha świętego nie widzi ?
W Biblii nie ma ani jednego fragmentu świadczącego o tym, ze duch święty to osoba.
Mówienie że duch święty to Bóg rówen i Ojcu i Synowi to już naprawdę sf dla kogoś, kto choć trochę zna Biblię.

SF to to:

Podpis: bracia Króla
 ;D


Offline para_bellum

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #48 dnia: 27 Czerwiec, 2017, 14:04 »
Bo właśnie dzięki Duchowi widzi Ojca i Syna:

On zaś, będąc pełen ducha świętego, wpatrzył się w niebo i ujrzał chwałę Bożą oraz Jezusa stojącego po prawicy Boga, (Dz 7:55)

Bo Ducha Św. jako gołębicę inni widzieli.
Czemu ja ci mam powiedzieć?
Szczepan sam ci powie, jak będzie ci dane go zobaczyć.
A jak nie, to się nigdy nie dowiesz. :(
Bo ty na ziemi a Szczepan w niebie. ;DTo słabo znasz Biblie. Gorzej niż dzieci którymi się zajmuję.
A są fragmenty mówiące że Ojciec to osoba? Że Syn to osoba?
A znasz tekst, w którym Duch sam mówi o sobie "ja"?
Jak nie znasz to szukaj.Dla ciebie Duch jest równy Ojcu, bo stanowi część Jego, Jego moc czy siłę.
Ty znasz Biblię?
Widzę że kiepsko. :(

Ja widzę jedno: w jedno "imię Ojca i Syna i Ducha Św", a nie w "imionach Ojca, Syna i Ducha Św."


Ja znam teksty w Biblii, z których wynikałby - idąc twoim tokiem myślenia -, że np miłość to też osoba .
Ja wiem, ze Szczepan podczas kamienowania był pełen ducha świętego. Pytam dlaczego w niebie go nie zobaczył a zobaczył tylko Jehowę i Jezusa. Już to wskazuje jasno, że Jehowa i Jezus to osoby a duch święty nie.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #49 dnia: 28 Czerwiec, 2017, 07:53 »

Ja znam teksty w Biblii, z których wynikałby - idąc twoim tokiem myślenia -, że np miłość to też osoba .
Ja wiem, ze Szczepan podczas kamienowania był pełen ducha świętego. Pytam dlaczego w niebie go nie zobaczył a zobaczył tylko Jehowę i Jezusa. Już to wskazuje jasno, że Jehowa i Jezus to osoby a duch święty nie.

Miłość to osoba. Zobacz Miłość z Psyche:



Gorszyciel

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #50 dnia: 28 Czerwiec, 2017, 07:55 »

Ja znam teksty w Biblii, z których wynikałby - idąc twoim tokiem myślenia -, że np miłość to też osoba .
Ja wiem, ze Szczepan podczas kamienowania był pełen ducha świętego. Pytam dlaczego w niebie go nie zobaczył a zobaczył tylko Jehowę i Jezusa. Już to wskazuje jasno, że Jehowa i Jezus to osoby a duch święty nie.

Miłość to też osoba. Poniżej Miłość i Psyche:



doulos

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #51 dnia: 30 Czerwiec, 2017, 16:41 »
TCHNIENIE/DUCH/WIATR BOGA. Czynna siła odpada wg mnie.
a jak jest siła po hebrajsku?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #52 dnia: 30 Czerwiec, 2017, 21:09 »
a jak jest siła po hebrajsku?

Siły w pojęciu Newtonowskim oczywiście nie ma w biblijnej hebrajszczyźnie. Mamy słowo NEBURA(H) - zob. : Ps 147,10 (siła konia), Hi 41,4 (siła krokodyla); Sdz 8,21 lub Ps 90,10 (siła człowieka). Można to też przekładać na "dzielność" w niektórych kontekstach. Bardzo często Septuaginta tłumaczy to jako DYNAMIS/DYNAME.


doulos

  • Gość
Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #53 dnia: 30 Czerwiec, 2017, 22:04 »
Tego słowa GEBURAH (?) nie znałem, więc wchodzi do mojego słownictwa. Ja w moich poszukiwaniach znalazłem następujące określenia siły czy mocy: CHAYIL, KOACH, MAAMATS, THOQEPH. Co można powiedzieć o każdym z tych pojęć?


Offline Kyuubi

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #54 dnia: 15 Grudzień, 2020, 09:48 »
Co ciekawe w Bibli Świadków Jehowy PNŚ w Rodzaju 1:2 mamy tak:

Rodzaju 1:2
Ziemia była bezkształtna i pusta, a nad otchłanią wód panowała ciemność. Nad wodami przemieszczała się czynna siła Boża.

A w innych tak:
Rodzaju 1:2
(2): A ziemia była bezładną pustką. Ciemność zalegała nad bezmiarem wód, a duch Boży unosił się nad wodami. [Biblia Paulistów, Rdz 1]

I co z tym faktem w Języku Hebrajski w "czynna siła Boża" występuje hebrajskie słowo weruaH elohim (rûªH  élöhîm) i tłumacze Przekładu Nowego Świata oddają ten zwrot jako "Czynna Siła Boża". Ale w innym wersecie mamy te same Hebrajskie Słowa rûªH élöhîm ale oddają to juz jako "Duch Boży"

Wyjścia 35:31
I napełnił go duchem Bożym, dając mu mądrość, zrozumienie i wiedzę, dzięki czemu będzie mistrzem w każdym rodzaju rzemiosła.

Wyjścia 31:2
Jehowa dalej mówił do Mojżesza:  „Wybrałem* Becalela+, syna Uriego, syna Chura z plemienia Judy+.  Napełnię go duchem Bożym, dając mu mądrość, zrozumienie i wiedzę, dzięki czemu będzie mistrzem w każdym rodzaju rzemiosła.


Tutaj właśnie występuje ten sam zwrot co w Rdz 1:2: rûªH élöhîm    

Wyjscia 35:31
http://bibliaapologety.com/WLC/Wj35.htm
Wyjscia 31:2
http://bibliaapologety.com/WLC/Wj31.htm

Przypadek ? raczej nie. Zabieg celowy który nie klei sie z ich własną doktryna ;)

Skoro w rodzaju maja czynna siła Boża i tak tłumacze przekładu nowego świata tłumacz zwrot:rûªH élöhîm to dlaczego w dwóch innych miejscach mimo ze występują te same słowa juz dają "Duch Boży"

Druga sprawa w PNŚ mamy przypis w Rdz 1:2 Przypis: Lub „przemieszczał się duch Boży”.
Co z tego skoro i tak uczą ze to Czynna Siła Boża to po co ten przypis chyba dla picu
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień, 2020, 09:51 wysłana przez Kyuubi »


Offline Technolog

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #55 dnia: 15 Grudzień, 2020, 10:32 »

Skoro w rodzaju maja czynna siła Boża i tak tłumacze przekładu nowego świata tłumacz zwrot:rûªH élöhîm to dlaczego w dwóch innych miejscach mimo ze występują te same słowa juz dają "Duch Boży"

Druga sprawa w PNŚ mamy przypis w Rdz 1:2 Przypis: Lub „przemieszczał się duch Boży”.
Co z tego skoro i tak uczą ze to Czynna Siła Boża to po co ten przypis chyba dla picu
Serio to jest taki problem?
Paź mieszkał na zamku. Paź miał zamek w kufajce. Zamek w kufajce pazia i zamek w drzwiach zamku gdzie mieszkał paź często się zacinał.

Zablokowanie się na tym, ze duch musi być osobą (jak w bajce o Kapcerku) powoduje później takie rozkminy.
« Ostatnia zmiana: 15 Grudzień, 2020, 10:34 wysłana przez Technolog »


Offline Kyuubi

Odp: Rodzaju 1:2 - "Duch Boży" czy "czynna siła Boża"?
« Odpowiedź #56 dnia: 21 Grudzień, 2020, 22:53 »
Serio to jest taki problem?
Paź mieszkał na zamku. Paź miał zamek w kufajce. Zamek w kufajce pazia i zamek w drzwiach zamku gdzie mieszkał paź często się zacinał.

Zablokowanie się na tym, ze duch musi być osobą (jak w bajce o Kapcerku) powoduje później takie rozkminy.

tutaj chodzi ze to same słowo w jednym wersecie jest tlumaczano tak a w drugim wersecie juz inaczej a tam wystepuje to same słowo i to nie jest wporządku.