Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?  (Przeczytany 16270 razy)

Offline Safari

W odpowiedzi na wcześniejszy wątek. Jestem ciekawa Waszych odpowiedzi!
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Roszada

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Marzec, 2017, 18:03 »
Jak się nie chce wierzyć, to jakikolwiek by był można ręką machnąć. :-\
Trudno sobie wyobrazić na poczekaniu. :)


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Marzec, 2017, 18:39 »
Mnie nie jest trudno to sobie wyobrazic , poniewaz bylem wierzacy  i ta wiare prawie calkowicie stracilem . Jezeli  gdzies ona jeszcze jest to tli sie bardzo niklym plomykiem.
To co w znacznym stopniu przyczynilo sie do utraty mojej wiary , to zauwazenie  w pewnym momencie, jak "ludzkie" sa wszelkie wyobrazenia dotyczace Boga .
Wszelkie koncepcje  dotyczace Boga , wszelkie religie , opisuja Go ze swojego , bardzo ograniczonego kontekstem historycznym i kulturowym , punktu widzenia . Nie zauwazam w tych opisach nic "boskiego", nic co wskazywaloby na ponadludzkie zrodlo  wiedzy i madrosci . Bog opisywany przez religie jest niedostepny , niezrozumialy , posiadajacy wykluczajace sie cechy charakteru , dzialajacy  zgodnie z  zasadami , ktorych nie jestem w stanie zaakceptowac . I dlatego moja wiara wygasla . Ten " nikly plomyk "  o ktorym pisalem na poczatku ,  bierze sie stad , ze mam swiadomosc ograniczonosci mojego umyslu , a wiec  byc moze sie myle...


Offline Safari

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Marzec, 2017, 21:19 »
W moim wypadku to ... musiałby być dokladnie taki, jak opisany w Biblii :D

"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Safari

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Marzec, 2017, 07:44 »
Niezwykle ciekawe jest to, że zadałam odwrotne pytanie do postawionego wcześniej i wierzący nie mają potrzeby na nie odpowiadać. :)

Dlaczego?

Dlaczego ateiści udzielali się w wątku dla nich, i powstały wielkie dyskusje, a tutaj cisza.
To bardzo ciekawe i zastanawiające :) 

Nie przeszkadza mi to, ani sztucznie nie próbuję rozdmuchać wątku - jak dla mnie może on pozostać taki krótki ;)  Obserwuje tylko.
"Faith, if it is ever right about anything, is right by accident" S.Harris


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Marzec, 2017, 09:26 »
Ja uważam, że aby wierzyć w istnienie Boga, gdyby był, to by wszyscy wierzyli jakikolwiek by był. Przecież wierzący wierzą w obydwa bogi, tego Dobrego i tego złego - szatana. Niewierzący nie wierzą w żadnego, nie dlatego, że jest taki czy owaki, ale dlatego, iż nie istnieją żadne przejawy ich działalności, które by potwierdzały ich istnienie.
« Ostatnia zmiana: 30 Marzec, 2017, 09:30 wysłana przez Stanisław Klocek »


Offline todd

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Marzec, 2017, 22:15 »
A ja gdzie bym nie spojrzał to widzę podpis: Ręczna robota Boga.
Rozwiązania problemów są proste, droga do nich jest trudna.


Offline Martin

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Marzec, 2017, 22:40 »
Niezwykle ciekawe jest to, że zadałam odwrotne pytanie do postawionego wcześniej i wierzący nie mają potrzeby na nie odpowiadać. :)

Dlaczego?

Dlaczego ateiści udzielali się w wątku dla nich, i powstały wielkie dyskusje, a tutaj cisza.
To bardzo ciekawe i zastanawiające :) 

Nie przeszkadza mi to, ani sztucznie nie próbuję rozdmuchać wątku - jak dla mnie może on pozostać taki krótki ;)  Obserwuje tylko.
Tak à propos, kiedyś w Internecie oglądałem pewną debatę z rodzaju "ateista vs wierzący". W sumie nic szczególnie ciekawego, dyskusja jakich wiele. Interesująca była, natomiast, końcówka. Prowadzący zadał pytanie, brzmiące mniej więcej: "Co by zmieniło twój światopogląd?". Odpowiedź ateisty: "dowody", odpowiedź wierzącego: "nic". To chyba rzuca pewne światło na zauważony przez Ciebie paradoks. ;)
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Marzec, 2017, 05:03 »
Niezwykle ciekawe jest to, że zadałam odwrotne pytanie do postawionego wcześniej i wierzący nie mają potrzeby na nie odpowiadać. :)

 



Pytanie , ktore postawilas  spelnia warunki tzw. falsyfikowalnosci , o ktorej  pisal Karl Popper .
Proponowal on , w stosunku do teorii naukowych , aby  naukowiec postawil sobie pytanie : Jakie warunki musza byc spelnione abym przyznal , ze moja teoria jest falszywa .
Takie podejscie do sprawy ma  w/g Poppera pomoc uniknac dogmatyzmu w nauce .

Gdy zastosujemy ta metode do "teorii istnienia Boga" , oznacza to ,ze wierzacy musi szukac dowodow  , ktore przecza jego wierze .
Ze zwyklego , ludzkiego punktu widzenia jest to bardzo trudne  i niewiele osob sie na to zdobywa .  Wiekszosc szuka raczej potwierdzenia  i wzmocnienia swojej wiary...


Offline pies berneński

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Marzec, 2017, 07:23 »
W moim wypadku to ... musiałby być dokladnie taki, jak opisany w Biblii :D
A tego nie rozumiem.Jak,to się stało,że zostałaś śj? Chyba,że po lekturze biblii postanowiłaś być ateistką.Wybacz,ale nie doczytałem,czy byłaś śj.
Tematu wątku niestety,ale też nie rozumiem. Bardziej,by dla mnie zrozumiałe było coś takiego:
 Jaki musiałby być Bóg,aby wierzący stał się buntownikiem.
Ale chyba,to nie ten kierunek.
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline HARNAŚ

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Marzec, 2017, 08:49 »
 Ten biblijny sprawił , że przestałem w niego wierzyć. Gdy odrzucam wiarę to już wtedy bez różnicy jaki On będzie bo i tak mnie do siebie nie przekona. Okrutny, mściwy,złośliwy czy kochający , opiekuńczy nie ma to znaczenia jak Go przedstawią pisarze . Gdy nie wierzę to nie za to jaki jest, dobry czy zły tylko czy mi się objawia lub się ze mną komunikuje. Gdyby był najgorszy a zwróciłby się do mnie to bym uwierzył.


Offline pies berneński

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Marzec, 2017, 09:26 »
Ten biblijny sprawił , że przestałem w niego wierzyć.
Wyczuwam paradoks,bo zarazem Ten biblijny sprawił,że w niego uwierzyłeś.
Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że się starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić.


Offline HARNAŚ

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #12 dnia: 31 Marzec, 2017, 09:34 »
Wyczuwam paradoks,bo zarazem Ten biblijny sprawił,że w niego uwierzyłeś.
Wtedy nie miałem wiedzy  :). To nie Bóg biblijny sprawił , że w niego uwierzyłem tylko rodzice , którzy studiowali ze mną książki o Bogu i przekonywali mnie , że istnieje , ten biblijny nic nie sprawił ani wtedy ani teraz gdy nie wierzę.


Offline Startek

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #13 dnia: 31 Marzec, 2017, 10:03 »
Roszada napisał że musi się coś zdarzyć , by ateista mógł uwierzyć Boga . Niestety jest to prawda , Bóg jako tako nas nie potrzebuje , dał nam wolną wolę żyjemy sobie wierzymy w Niego lub nie . Ale to my potrzebujemy Boga , dzisiaj możemy się wymądrzać i produkować na różne sposoby jacy to jesteśmy , i co z tego , tyle z tego że jutro panowie w czarnych garniturach z firmy Hades , Kala , lub z Zieleni Miejskiej u sypią nad nami kopczyk z krzyżem lub palikiem jak kto woli . Tyle z tej naszej mądrości pozostaje  smutne ale prawdziwe , niestety.


Offline HARNAŚ

Odp: Jaki musiałby być Bóg aby wierzący przestał w niego wierzyć?
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Marzec, 2017, 10:07 »
dzisiaj możemy się wymądrzać i produkować na różne sposoby jacy to jesteśmy , i co z tego , tyle z tego że jutro panowie w czarnych garniturach z firmy Hades , Kala , lub z Zieleni Miejskiej u sypią nad nami kopczyk z krzyżem lub palikiem jak kto woli . Tyle z tej naszej mądrości pozostaje  smutne ale prawdziwe , niestety.

Dlatego na mogile musi być krzyż , żeby mieli chociaż jak wieniec  powiesić :'(