Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?  (Przeczytany 11855 razy)

Offline Wychowany-w-nieprawdzie



Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #46 dnia: 17 Marzec, 2017, 16:51 »
Taka refleksja  przyszla mi do glowy w czasie sledzenia tego watku .

Aby usprawiedliwic dzialania wojenne "ludu Bozego" czy samego Boga , musimy sie niezle nagimnastykowac a efekt niestety jest dosyc mizerny . Wynika to z przyjetych z gory zalozen ,ze (1) wydarzenia opisane w Biblii naprawde sie wydarzyly , ze (2) Bog nimi kierowal , ze (3) Bog  MUSI  byc sprawiedliwy  i w koncu , ze (4) Jego Slowo zawiera zasady ktore sa ze soba niesprzeczne .
Oczywiscie mozna  gleboko wierzyc , ze te zalozenia odpowiadaja prawdzie i mysle , ze wiekszosc chrzescijan tak wlasnie wierzy . Ale  naprawde nie wiem jak mozna to NIEZBICIE udowodnic . Ja przynajmniej do tej pory takich dowodow nie znalazlem . A wiec dyskusji  czy Bog jest " Bogiem wojny" czy " Bogiem pokoju " chyba jednak nie rozstrzygniemy...

 


Dobry Pasterz

  • Gość
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Marzec, 2017, 16:59 »
To że jest bogiem wojny to jest chyba oczywiste. Prowadził wojny. Nie załatwiał wszystkich spraw pokojowo. Dyskusja dotyczy raczej jak i czy można pogodzić wojny z jego miłością i sprawiedliwością. A nas tym można długo dyskutować :)


Offline Enmebaralugalzagesi

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Marzec, 2017, 17:24 »
Eh, tyle tu ateizmu i rozgoryczenia... Czy to typowe wśród Exów?

Nie wiem, jak można na Boga patrzeć kategoriami, czy to wojna, czy pokój, miłość i kto wie co jeszcze. W Biblii pisze, że Bóg okaże się tym, czym/kim się okaże. W moim rozumowaniu - Bóg będzie taki, jak sobie zażyczy być. Jest ponad człowiekiem w każdym elemencie istnienia. Ma inną percepcje niż my, chociażby z samej możliwości władania nad śmiercią. Czy jak lew zjada gazelę, to jest zły? Nie, dla niego to naturalne. Czy jak człowiek morduje człowieka, to jest zły? Mordowanie kogoś w samej teorii jest złe. A jak morduje by przeżyć? Ma to usprawiedliwienie moralne.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Marzec, 2017, 18:50 »
Eh, tyle tu ateizmu i rozgoryczenia... Czy to typowe wśród Exów?

Nie wiem, jak można na Boga patrzeć kategoriami, czy to wojna, czy pokój, miłość i kto wie co jeszcze. W Biblii pisze, że Bóg okaże się tym, czym/kim się okaże. W moim rozumowaniu - Bóg będzie taki, jak sobie zażyczy być. Jest ponad człowiekiem w każdym elemencie istnienia. Ma inną percepcje niż my, chociażby z samej możliwości władania nad śmiercią. Czy jak lew zjada gazelę, to jest zły? Nie, dla niego to naturalne. Czy jak człowiek morduje człowieka, to jest zły? Mordowanie kogoś w samej teorii jest złe. A jak morduje by przeżyć? Ma to usprawiedliwienie moralne.

 Ani rozgoryczony , ani ateista ! Prubuje tylko , na tyle na ile mi moj rozum dyktuje ocenic sytuacje . Dochodze do wniosku ,ze za duzo mamy elementow niepewnych  i zalozen wzietych z sufitu  abysmy mogli dojsc do jednoznacznych wnioskow .
Gdy cytujesz  Wyj; 3;18 ktory w/g mojej tysiaclatki uzywa slow JESTEM , KTORY JESTEM  i tlumaczysz to na "Bog bedzie taki ,jaki zazyczy sobie byc " to dokonujesz interpretacji tego tekstu. Czy tak go rozumial autor ? Nie wiem . My probujemy z naszym  21-wszo wiecznym umyslem  ten tekst jakos zrozumiec ,ale wyrabiac sobie zdanie o Bogu na podstawie jakis starozytnych tekstow to moim zdaniem  zbyt daleko idace  usilowania .


Offline Startek

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Marzec, 2017, 19:28 »
 Trwa rozważanie czy Jehowa jest Bogiem wojny ,  kogo gościł Abraham w swoim namiocie , zastanawiam się z kim rozmawiał Mojżesz przy płonącym krzaku , kto prowadził Izrael przez pustynię , kto rozswietlał nocą obóz , z kim rozmawiał Mojżesz na górze Synaj ,  później dlaczego Żydzi chcieli kamienować Jezusa , gdy powiedział Ja jestem . W Ewangelii Jana jest opis aresztowania , nim aresztowali Jezusa najpierw padli na twarz i oddali hołd . Ewangelia Jana : Do swej własności przyszedł lecz swoi Go nie przyjęli .  Może tu chodzi o osobę Jezusa w całym tym rozważaniu  o wojnach ?


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #51 dnia: 17 Marzec, 2017, 22:26 »
Jeśli sugerujesz, że Chrystus jest Bogiem z ST, to dopiero wychodzi dylemat.
Bo jak pogodzić działania Boga ST, z miłosierdziem i dobrocią Chrystusową, nadstawianiem policzka i wybaczaniem do 77 razy :(


Offline Startek

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #52 dnia: 17 Marzec, 2017, 22:32 »
Ja nie sugeruję , tylko się zastanawiam , czy  być może chodzi o Jezusa . 


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #53 dnia: 17 Marzec, 2017, 22:39 »
Zgadza się, ja także to rozważam, zresztą wiele pasuje i wiele nie pasuje.
Natomiast, niezależnie od tego, to nawet Ojciec o którym opowiada Pan Jezus
kojarzy się z kimś, kto nie działałby na sposób opisany w ST.
Sprawa więc jest złożona. Widzę że większość aksjomatycznych chrześcijan
nie lubi tych tematów. Uważam to za błąd. Kwitowanie tego dylematu stwierdzeniem, że
nie możemy wszystkiego rozumieć, podczas gdy jednocześnie sami są gotowi toczyć
intelektualne boje o jakąś doktrynę, jest wybiórcze i wygodne, moim zdaniem.
To dziwne i smutne dla mnie, że po nawet 2 tysiącach lat chrześcijaństwa,
nie umiemy odpowiedzieć na najbardziej podstawowe pytania :(

Przynajmniej ja, który również wybudziłem się z WTS, ujęty boskością Chrystusa
i tęsknotą za jego ideą i nim samym, nie znalazłem nikogo,
kto godnie uspokoiłby mój głód duchowy w tych kwestiach :(
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec, 2017, 22:42 wysłana przez Abba »


Offline Startek

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #54 dnia: 17 Marzec, 2017, 23:06 »
Abba , ja to rozważam w kontekście listu do Hebrajczyków 1 rozdziału  .  Organizacja tak zamieszała w naszym myśleniu że trudno we wszystkim się połapać , jestem zdania że nie mamy co szukać w Starym testamencie . Proroctwa starotestamentowe wypełniły sie w osobie Chrystusa  , my natomiast skupmy się na Nowym Przymierzu . Nasza nadzieja droga to Jezus . Organizacja miesza czasy starożytne z nowym przymierzem  , W Nowym Przymierzu jest wszystko jasne i niema możliwości by coś kombinować . Ale w starym można kombinować jak się chce i dlatego mamy to co mamy .



Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #55 dnia: 17 Marzec, 2017, 23:47 »
Ale co tu ma wnieść Nowe Przymierze?
A co takiego z tego zapowiedzianego przymierza osobiście doświadczasz??
Jeśli mogę zapytać.


Offline HARNAŚ

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #56 dnia: 18 Marzec, 2017, 08:14 »
To że jest bogiem wojny to jest chyba oczywiste. Prowadził wojny. Nie załatwiał wszystkich spraw pokojowo. Dyskusja dotyczy raczej jak i czy można pogodzić wojny z jego miłością i sprawiedliwością. A nas tym można długo dyskutować :)
Skoro jest taki sprawiedliwy , brzydzi się wojną i okrucieństwami ,to po co pozwalał na wojny i gwałty . Mógł w swojej wszechmocy sprawić aby jakaś zapadka w główkach okolicznych narodów się otworzyła i zrozumieliby , że żyją w błędzie bez potrzeby wycinania ich w pień. Tylko nie wyciągajcie mi argumentu , że przyglądają mu się aniołowie i zarzuciliby , że stwarza roboty , które po swojemu programuje. Skoro jest najwyższym władcą to przecież nie musi się przed nikim tłumaczyć. Ja gdy w firmie wprowadzam nową strategię , to nie tłumaczę się moim kierowcom tylko informuję , że od nowego tygodnia pracujemy inaczej. Oni też nie biegną do mnie z pretensjami co ja wyrabiam , skoro przekonali się , że zmiany poprawiają ich sytuację finansową. A nawet jeśli gadają po kątach to co mnie to obchodzi? Moje podwórko moje zabawki tym bardziej doskonały bóg, który wszystko co uczynił , jak podaje biblia uczynił dobre.


Offline morwa

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #57 dnia: 18 Marzec, 2017, 09:42 »
To że jest bogiem wojny to jest chyba oczywiste. Prowadził wojny. Nie załatwiał wszystkich spraw pokojowo. Dyskusja dotyczy raczej jak i czy można pogodzić wojny z jego miłością i sprawiedliwością. A nas tym można długo dyskutować :)
Jak dla mnie sprawa jest jasna... Bóg Stworzyciel rodzaju ludzkiego,choć niewidzialny objawiał się ludziom stopniowo poprzez swoje działanie...
Objawiał SIEBIE swoją osobowość swoje plany i zamierzenia.
Biblia pokazuje jak stopniowo Bóg dawał się poznawać ludziom...
Na początku nawet nie znano Jego imienia...

 Wj 6:3 eib "Objawiłem się wprawdzie Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale mojego imienia, JHWH, nie dałem im jeszcze pojąć."
Potem to się zmieniło...
Poprzez JEGO działania opisane w ST poznajemy Boga:
 
MĄDROŚCI- ( dzieło stwórcze)
 SPRAWIEDLIWOŚCI-  (wyroki,zakon"oko 'za oko')
MOCY-  (cuda)

Zwieńczeniem poznawania Boga przez  ludzkość na przestrzeni wieków, jest MIŁOŚĆ, która dominuje w NT a ześrodkowana jest na osobie Pana Jezusa i ofierze za nasze grzechy dzięki czemu zostajemy wyzwoleni z przekleństwa grzechu...  BIBLIA to dzieje odkrywania poznawania STWÓRCY na przestrzeni wieków.
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec, 2017, 09:45 wysłana przez morwa »


Offline Abba

  • Pionier
  • Wiadomości: 779
  • Polubień: 2839
  • Przebudzony, przerażony prawdą o WTS
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #58 dnia: 18 Marzec, 2017, 12:48 »
Jak dla mnie sprawa jest jasna...
(...)
Biblia pokazuje jak stopniowo Bóg dawał się poznawać ludziom...
Na początku nawet nie znano Jego imienia..

I dalej nikt go nie rozumie, tylko trwają dyskusje :)
Poprzez JEGO działania opisane w ST poznajemy Boga:
 
 SPRAWIEDLIWOŚCI-  (wyroki,zakon"oko 'za oko')

Czy istnieje taki podział, na tak objawiającego się Boga?
Według mnie, nie.
Bo jeśli "oko za oko", to dlaczego wybaczono Dawidowi morderstwo, knucie, cudzołóstwo i kłamstwo?

Dlaczego również Manasses, który jest skrajnym przykładem odstępcy i mordercy,
 został ułaskawiony, a przykładowo, taki mężczyzna który zbierał chrust w Sabat, został uśmiercony?
Czy takie działania pozwalają nam przyznać, że poznaliśmy Boga "sprawiedliwości"?

A jeśli piszesz o wyrwaniu z przekleństwa grzechu, to co takiego zrobiło takie małe dziecko, że jest pod przekleństwem?
Nie można było wybaczyć mu, że jego praojciec zrobił jak chciał? Czy to mieści się w Twoim poczuciu sprawiedliwości,
które działa tak samo jak poczucie sprawiedliwości Boga?

Ja nie piszę tego by dyskutować z Bogiem, ale wskazuję, że NIC  nie zostało objawione, jak piszesz.
Same pytania :( a nie POZNANIE.

PS> Startek, ponawiam pytanie o nowe przymierze :) Bo to też ciekawy temat.
 
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec, 2017, 13:01 wysłana przez Abba »


Offline HARNAŚ

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #59 dnia: 18 Marzec, 2017, 12:57 »
Na początku nawet nie znano Jego imienia...

 Wj 6:3 eib "Objawiłem się wprawdzie Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale mojego imienia, JHWH, nie dałem im jeszcze pojąć."

Skoro piszesz , że Jehowa , objawił  się Abrahamowi ,Jakubowi i Izaakowi ale swego imienia im nie objawił , to dlaczego czytasz w strażnicy
i przekładzie nowego świata , że np Abraham modlił się do JEHOWY , skoro tego imienia nie znał? bo bóg wyjawił je dopiero setki lat później