Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?  (Przeczytany 11813 razy)

Offline Roszada

Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« dnia: 15 Marzec, 2017, 18:51 »
Towarzystwo różnie pisze o Jehowie:

*** w08 15.5 ss. 4-5 ***
Aby cieszyć się zażyłą więzią z Jehową, „Bogiem pokoju”, musimy naśladować Jego przymioty, między innymi pokojowe nastawienie (Filip. 4:9).

*** g93 8.11 s. 28 Czy Jehowa jest bogiem wojny? ***
NIEKTÓRZY czytelnicy Biblii od dawna oskarżają Jehowę, że jest żądnym krwi bogiem wojny.

*** g93 8.11 s. 28 Czy Jehowa jest bogiem wojny? ***
Czy Jehowa naprawdę jest bogiem wojny? Czy faktycznie, jak sugerują niektórzy, znajduje przyjemność w mordowaniu niewinnych ludzi?
To prawda, że Biblia otwarcie mówi o surowych wyrokach Jehowy Boga wykonywanych w przeszłości.

*** g93 8.11 s. 29 Czy Jehowa jest bogiem wojny? ***
Jehowa z całą pewnością nie jest żądnym krwi bogiem wojny. Niemniej gdy zachodzi potrzeba, nie cofa się przed wykonaniem wyroku sędziowskiego.

Tak więc jest "Bogiem pokoju", a zarazem jest jakby "Bogiem wojny", ale "nie jest żądnym krwi bogiem wojny".

Dla mnie z obserwacji nauk CK to Jehowa jest tylko Bogiem wojny, bo się cały czas szykuje do tej największej wojny:

*** w13 15.2 s. 17  ***
Obecnie na horyzoncie rysuje się realna wojna. Niestety, ludzie na to nie reagują. Wojnę tę zapowiedziano nie w powieści z gatunku science fiction, ale w natchnionym Słowie Bożym, Biblii. Chodzi o Armagedon — wojnę Boga przeciwko temu niegodziwemu systemowi rzeczy (Obj. 16:14-16).

*** g88 8.8 s. 16 ***
A zatem Boża wojna Armagedonu przeciw widzialnym szatańskim żywiołom politycznym na ziemi zakończy się całkowitym zwycięstwem Jehowy i Jego Króla królów (Objawienie 16:14-16; 19:17-21).

To w końcu Bóg pokoju czy Bóg wojny? :-\


Tusia

  • Gość
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Marzec, 2017, 21:53 »
To w końcu Bóg pokoju czy Bóg wojny? :-\

Ten strażnicowy, to wojny.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Marzec, 2017, 22:33 »
Cała Biblia w swej treści zawiera krętactwa, więc nie ma się co dziwić Strażnicy.  Skoro  inne tak nie uważają, to dlaczego pomijają inne wyznania te fragmenty, które nawiązują do rozrachunku Boga w wyniku Jego wojny, mało tego, zemsty wiecznych tortur? Oto przegląd niektórych fragmentów, najpierw skrajnie nieodpowiedzialnego i przesadnego pacyfizmu.

Bóg pokoju
Łuk 6:29 Temu, kto cię uderzy w policzek, i drugi, a temu, kto ci zabiera płaszcz, i sukni nie odmawiaj.
Rz 12:17
Nikomu za złe nie oddawajcie, ...
1 Ja 4:8 Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością.

Bóg wojny
Łuk 17:26 A jak było za Noego, tak będzie i za dni Syna Człowieczego. (ludobójstwo wielu niewinnych, jak np. dzieci)
Mt 10:34 ... nie przyszedłem przynieść pokój, ale miecz
Ap 6:4 ... dano moc zakłócić pokój na ziemi, tak by mieszkańcy jej zabijali się nawzajem; i dano mu wielki miecz (kto dał ten miecz?)
Rz 12:19 Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę, mówi Pan. 1 Tes 4:6 Pan jest mścicielem tego wszystkiego,...
Ap 16:14 ... zgromadzić na wojnę w wielkim dniu wszechmogącego Boga.
Mat 13:42 i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Ap 20:10 ... I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków.

Skoro Bóg ustalił w swej mocy, miłości i sprawiedliwości "nie oddawać złem za złe", to dlaczego będzie torturował po wsze czasy?


Offline HARNAŚ

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Marzec, 2017, 05:58 »
Może się mylę ale z moich obliczeń wynika , że Szatan zabił tylko 10 osób , dzieci Hioba, natomiast Jehowa niezliczone setki tysięcy, nie wnikam z jakich pobudek , ale czy były to morderstwa uzasadnione ? Mam poważne wątpliwości przynajmniej do kilku tysięcy takich aktów odbierania życia.


Offline bruce lee

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 76
  • Polubień: 220
  • "Deska nie oddaje ciosów".
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Marzec, 2017, 06:32 »
Witam.A mnie zastanawia dlaczego Bóg skoro taki potężny nie wybił narodów sam tylko kazał mordować izraelitą.Dzieci kobiety w ciąży całe narody.Czego to ich miało nauczyć.?Przecież jeden anioł zabił 185 tysięcy żołnierzy dlaczego kazał ludziom mordować ludzi?
"Zawsze bądź sobą, wyrażaj siebie, miej wiarę w siebie,nie poszukuj ludzi sukcesu po to aby stać się kopia ich osobowości".


Offline Startek

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Marzec, 2017, 08:07 »
Znał przyszłość i być może dlatego kazał wytępić inne narody bo wiedział co z nich później wyrośnie .  Mieli zresztą mogli się przyłączyć do Izraela   np. Rachab , Rut , Jebusyci ,  Izraelici nie wszystkich wybili ,  przejęli od nich zwyczaje , składali dzieci w ofierze , oddali cześć ich bogom , a także byli przez nich gnębieni . Myślę że też była inna przyczyna , chodziło też być może żeby została zachowana czystość krwi ,aby mogły się wypełnić proroctwa dotyczące Mesjasza . Być może się mylę ,  ciekawy jestem Katolickiej wykładni .


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Marzec, 2017, 08:18 »
Znał przyszłość i być może dlatego kazał wytępić inne narody bo wiedział co z nich później wyrośnie .  Mieli zresztą mogli się przyłączyć do Izraela   np. Rachab , Rut , Jebusyci ,  Izraelici nie wszystkich wybili ,  przejęli od nich zwyczaje , składali dzieci w ofierze , oddali cześć ich bogom , a także byli przez nich gnębieni . Myślę że też była inna przyczyna , chodziło też być może żeby została zachowana czystość krwi ,aby mogły się wypełnić proroctwa dotyczące Mesjasza . Być może się mylę ,  ciekawy jestem Katolickiej wykładni .

Ja ci podam wykładnię: skoro JHWH tak dobrze znał przyszłość i wiedział co wyrośnie z niemowlaków kananejskich (i to wszystkich, bez wyjątku, co do jednego!) to powinien też wiedzieć co wyrośnie z małego Adolfika i Josifka Dżugaszwilego, Stalinem zwanego.
Poza tym JHWH uczepił się akurat kananejczyków i okolicznych narodów, zapominając o wszystkich innych złych ludziach.
Taka wybiórcza sprawiedliwość awansem.

Brzydzę się nim.


Offline bruce lee

  • Nieochrzczony głosiciel
  • Wiadomości: 76
  • Polubień: 220
  • "Deska nie oddaje ciosów".
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Marzec, 2017, 08:44 »
Znał przyszłość i być może dlatego kazał wytępić inne narody bo wiedział co z nich później wyrośnie .  Mieli zresztą mogli się przyłączyć do Izraela   np. Rachab , Rut , Jebusyci ,  Izraelici nie wszystkich wybili ,  przejęli od nich zwyczaje , składali dzieci w ofierze , oddali cześć ich bogom , a także byli przez nich gnębieni . Myślę że też była inna przyczyna , chodziło też być może żeby została zachowana czystość krwi ,aby mogły się wypełnić proroctwa dotyczące Mesjasza . Być może się mylę ,  ciekawy jestem Katolickiej wykładni .
Chodzi mi o to dlaczego posłużył sie ludźmi a nie bez dusznymi aniołami.
"Zawsze bądź sobą, wyrażaj siebie, miej wiarę w siebie,nie poszukuj ludzi sukcesu po to aby stać się kopia ich osobowości".


Offline Martin

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Marzec, 2017, 09:13 »
Chodzi mi o to dlaczego posłużył sie ludźmi a nie bez dusznymi aniołami.
Dlatego, że nie istnieje. Ani on, ani jego mityczni aniołowie.
"Religia to głupie odpowiedzi na głupie pytania."


Offline A

  • Głosiciel
  • Wiadomości: 258
  • Polubień: 1163
  • Nikt nie lubi, kiedy jego świat rozsypuje się.
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Marzec, 2017, 09:19 »
Dlatego, że nie istnieje. Ani on, ani jego mityczni aniołowie.
A jeżeli nawet istnieje, to na pewno nie on jest za to odpowiedzialny, a ludzie, którzy czynili to w imię Boga.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec, 2017, 09:22 wysłana przez A »
...


Offline Dietrich

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Marzec, 2017, 09:25 »

Powtórzonego Prawa 20:10-14
(10): Jeśli podejdziesz pod miasto, by z nim prowadzić wojnę, [najpierw] ofiarujesz mu pokój,
(11): a ono ci odpowie pokojowo i bramy ci otworzy, niech cały lud, który się w nim znajduje, zejdzie do rzędu robotników pracujących przymusowo, i będą ci służyli.
(12): Jeśli ci nie odpowie pokojowo i zacznie z tobą wojować, obiegniesz je.
(13): Skoro ci je Bóg twój, Jahwe, odda w ręce — wszystkich mężczyzn wytniesz ostrzem miecza.
(14): Tylko kobiety, dzieci, trzody i wszystko, co jest w mieście, cały łup zabierzesz i będziesz korzystał z łupu twoich wrogów, których ci dał twój Bóg, Jahwe. [Biblia Tysiąclecia II]


Offline Roszada

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Marzec, 2017, 09:33 »
A jeżeli nawet istnieje, to na pewno nie on jest za to odpowiedzialny, a ludzie, którzy czynili to w imię Boga.
Masz rację.
Gdyby na przykład ludzie stosowali by się do zasady: "oko za oko", to gdyby nie wyłupywali innym oczu tez by tego oka nie stracili.

Poza tym 'historia opisana teologicznie' i tak odczytana, nie musi się w 100% zgadzać z rzeczywistością. Tę samą historię inaczej odczyta będący z drugiej strony Kananejczyk. On też może np. uważać, że to Bóg Izraela go pokarał, lub że inna przyczyna wystąpiła, np. nie był wierny swemu bogu, czy za mało zgromadził wojska.

Jak pisze, że Bóg mówi: "pójdę zobaczę do Sodomy" to nie znaczy, że odbierano Bogu wszechwiedzę. To taki mały przykładzik.

Ja nie mam osobiście z tym problemów, ale i nie lubię się o to wykłócać.


Offline Stanisław Klocek

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Marzec, 2017, 10:18 »

Powtórzonego Prawa 20:10-14
(10): Jeśli podejdziesz pod miasto, by z nim prowadzić wojnę, [najpierw] ofiarujesz mu pokój,
To nie było tak. To była oszukańcza taktyka agresora podboju mniejszymi stratami. A co się stało z Księgą opisującą wojny Jahwe? Czy nie czasem ją zniszczono (por. Dz 19:19) ze względu na większe bestialstwo niż innych okolicznych bogów? Lb 21:14 br  Dlatego mowa jest w Księdze Wojen Jahwe o Waheb w Sufa, o rwącym potoku Arnon,

Kontekst wskazuje, że Izraelici byli agresorami na rozkaz Boga. Co prawda prosili Amorytów tylko o zgodę przejścia przez ich kraj (21-22), ale Amoryci nie zgodzili się, do czego mieli prawo nie zgodzić się, przecież to ich własność, a mimo tego Izraelici zdobyli wszystkie miasta i miejscowości (25), przywłaszczając je sobie. Można by jeszcze zrozumieć siłowe przejście, ale bez przywłaszczania, tak, jak zapowiadali. Amoryci nie godząc się na przejście, mogli mieć uzasadnione obawy jako pretekst taktyczny podboju ich kraju, co zresztą okazało się prawdą. Zapewne znali stosowanie przez Izraelitów nieuczciwe podstępy zastosowane podczas opuszczania Egiptu, od których pożyczyli złote naczynia w celu kilkudniowego kultu i w ten sposób. Wyj 12:36 bp  Jahwe usposobił Egipcjan łaskawie do ludu, toteż spełnili ich życzenie. Tak to złupili Egipt.


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Marzec, 2017, 10:30 »
Powtórzonego Prawa 20:10-14
(10): Jeśli podejdziesz pod miasto, by z nim prowadzić wojnę, [najpierw] ofiarujesz mu pokój,
(11): a ono ci odpowie pokojowo i bramy ci otworzy, niech cały lud, który się w nim znajduje, zejdzie do rzędu robotników pracujących przymusowo, i będą ci służyli.
(12): Jeśli ci nie odpowie pokojowo i zacznie z tobą wojować, obiegniesz je.
(13): Skoro ci je Bóg twój, Jahwe, odda w ręce — wszystkich mężczyzn wytniesz ostrzem miecza.
(14): Tylko kobiety, dzieci, trzody i wszystko, co jest w mieście, cały łup zabierzesz i będziesz korzystał z łupu twoich wrogów, których ci dał twój Bóg, Jahwe. [Biblia Tysiąclecia II]

No , brzmi to calkiem niezle do czasu gdy nie przeczyta sie dwoch nastepnych wersetow :

(15) Tak postapisz ze wszystkimi miastami daleko od ciebie polozonymi, nie bedacymi wlasnoscia pobliskich narodow.
(16) Tylko w miastach nalezacych do narodow , ktore ci daje twoj Bog Jahwe, jako dziedzictwo niczego nie zostawisz przy zyciu .

A i tak mysle ,ze te zasady  prowadzenia podbojow przez Izrael byly w porownaniu z innymi ludami w tamtych czasach bardzo "humanitarne" .
Wadaje mi sie ,ze trudno oceniac postepowanie starozytnych ludow z perspektywy 21- wiecznej etyki .
Rozwoj zasad etycznych to nieustanny proces i chyba jestesmy dzisiaj o wiele bardziej w tym zaawansowani niz starozytni  Izraelici . Widac to przede wszystkim po stosunku spoleczenstw do takich dzialan  jak wojna , przemoc , wyzysk  czy ucisk slabszych . Uwazamy je wszystkie  za negatywne i destrukcyjne zjawiska .
 
Wyglada na to , ze w momencie pojawienia sie Mesjasza i rozwoju chrzescijanskich idei zmienil sie tez sam stosunek ludzi do Boga.
Izraelici bardziej podkreslali  potege i moc Boga , jego karzaca sprawiedliwosc . Za to chrzescijanie skupili sie na  milosierdziu , wybaczaniu grzechow  , opiekunczosci  i innych "przyjemniejszych" przymiotach .
Czy   byl to ciagle  TEN SAM  Bog ?   Bog  byl moze i ten sam ale koncepcja Jego postrzegania sie zmienila .


Offline Dietrich

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Marzec, 2017, 10:34 »
Przytoczyłem ten cytat z Powtórzonego Prawa, ale nigdy do końca nie byłem pewny, że to załatwia sprawę.

Zawsze zastanawiało mnie: skoro Jehowie nie podobały się fałszywe kulty, gdzie składano np. ofiary z dzieci to dlaczego Izraelici wybijali sprzeciwiające się im narody tych dzieci nie oszczędzając? Przecież to to samo. Tym bardziej, że narody te posiadały własne wierzenia, które uważały za właściwe. 

Jaka różnica czy dziecko zginie spalone w ogniu czy zadźgane mieczem? Chyba tylko taka że złożone w ofierze nie temu bogu co trzeba. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Listonoszu, a tych dwóch kolejnych wersetów właśnie z tego powodu nie przytoczyłem by nie pogłębiać swojej frustracji :)  Nijak mi to nie pasuje.  Sprawiedliwość sprawiedliwością, ale ...
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec, 2017, 10:39 wysłana przez Dietrich »