Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?  (Przeczytany 11814 razy)

Offline Roszada

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Marzec, 2017, 10:39 »
Początkowo Bóg Izraela był postrzegany jako Bóg plemienny, tylko Izraelitów, może zatem przez swoją stanowczość chciał przymusić inne narody do zwrócenia na Niego uwagi? :-\
Tak by to wyglądało.

Skoro już poganie w I wieku do Niego przyszli, to czemu miałby być taki ostry wobec nich?


Offline Dietrich

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Marzec, 2017, 10:59 »
Początkowo Bóg Izraela był postrzegany jako Bóg plemienny, tylko Izraelitów, może zatem przez swoją stanowczość chciał przymusić inne narody do zwrócenia na Niego uwagi? :-\
Tak by to wyglądało.

Skoro już poganie w I wieku do Niego przyszli, to czemu miałby być taki ostry wobec nich?

Tak, ma to sens. Ale poganie przyszli, bo "mieli głoszone". Czy zatem Kaananejczykom czy innym Amorytom też nie wystarczyło "pogłosić" ?
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec, 2017, 11:32 wysłana przez Dietrich »


Offline Roszada

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #17 dnia: 16 Marzec, 2017, 16:59 »
A nie wiem czy nie próbowali głosić.
Biblia wszystkiego nie opisuje.
Nie znam jej na tyle by wskazać jakiś tekst na poczekaniu. :(
Ale w Niniwie coś tam Jonasz głosił ;)


Offline Roszada

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #18 dnia: 16 Marzec, 2017, 18:08 »
A teraz ciekawostki.
Słowo despota źle się kojarzy, ale w Biblii Bóg też jest nazwany tym terminem: Despotes.
Podobnie jak hegemon (zdaje się) i dynastes. ;)


Offline Startek

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #19 dnia: 16 Marzec, 2017, 18:27 »
Ja ci podam wykładnię: skoro JHWH tak dobrze znał przyszłość i wiedział co wyrośnie z niemowlaków kananejskich (i to wszystkich, bez wyjątku, co do jednego!) to powinien też wiedzieć co wyrośnie z małego Adolfika i Josifka Dżugaszwilego, Stalinem zwanego.
Poza tym JHWH uczepił się akurat kananejczyków i okolicznych narodów, zapominając o wszystkich innych złych ludziach.
Taka wybiórcza sprawiedliwość awansem.

Brzydzę się nim.
  Kaiser mało to w historii pojawialo takich zwyrodnialców  , nie powiesz chyba że to Bóg JHWH namówił Adolfa i Józka Wisarionowicza na taką rzeźnie . Może też Judasza by sprzedał Jezusa . Zresztą będzie  sąd , i Chrystus osądzi sprawiedliwie .  Ci którzy żyli dobrze nie muszą się niczego obawiać , będą żyć  . Dla Boga ci ludzie nie umarli bo ich wskrzesi . Każdy zda relację ze swego życia czy nam się to podoba lub nie . Więc niema się co wyżywać na Bogu   nie nam Jego osądzač ,nas będą sądzić.




Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Marzec, 2017, 19:37 »
 Jak to Friedmann i  Kofta kiedys spiewali ? 

Czy to jest sens  klac , ze ten swiat z kiepskiego zrobiony surowca ?
Bo dobry Bog juz zrobil co mogl , teraz trzeba zawolac fachowca !

 ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) ;) :) 


Offline Roszada

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Marzec, 2017, 19:40 »
Dlatego, że mamy tak różne teksty o Bogu w Biblii pojawiły się w pierwszych wiekach chrześcijaństwa sekty, które albo odrzucały ST, albo uważały, że Bóg ST to inny Bóg niż Ojciec z NT.
Czytało się kiedyś o tym, ale dość dawno, że nazwami z pamięci nie chcę rzucać by nie wprowadzić w błąd. ;)


KaiserSoze

  • Gość
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Marzec, 2017, 19:59 »
(...) nie powiesz chyba że to Bóg JHWH namówił Adolfa i Józka Wisarionowicza na taką rzeźnie . Może też Judasza by sprzedał Jezusa . (...)

Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Powtórzę: jeśli to JHWH kazał pozabijać dzieci Kananejczyków, w Sodomie i w potopie bo miały z nich wyrosnąć potwory (czyli z góry je osądził), to dlaczego był w swoim osądzie tak wybiórczy i nie zabija wszystkich dzieci, z których wyrastają mordercy?


Offline Startek

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Marzec, 2017, 22:10 »
Dałeś mi Kaiser do myślenia ,   ale nie będę  oceniać Boga  , tylko dlatego  że nie rozumiem  jego działania .


Dobry Pasterz

  • Gość
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Marzec, 2017, 22:25 »
Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Powtórzę: jeśli to JHWH kazał pozabijać dzieci Kananejczyków, w Sodomie i w potopie bo miały z nich wyrosnąć potwory (czyli z góry je osądził), to dlaczego był w swoim osądzie tak wybiórczy i nie zabija wszystkich dzieci, z których wyrastają mordercy?

W moim odczuciu Bóg nie osądzał małych dzieci. Odpowiedzialność za ich śmierć ponoszą ich rodzice. A Bóg może to naprawić, tak jak pisał Startek:

Dla Boga ci ludzie nie umarli bo ich wskrzesi.


Blizna

  • Gość
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Marzec, 2017, 22:57 »
W moim odczuciu Bóg nie osądzał małych dzieci. Odpowiedzialność za ich śmierć ponoszą ich rodzice.

W jaki mianowicie sposób?


Offline Startek

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Marzec, 2017, 23:17 »
Małe dzieci nie mogły grzeszyć, dlatego gdy zmartwychwstana na sąd Chrystus spojrzy na nich inaczej niż na ich rodziców .


Offline Wychowany-w-nieprawdzie

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Marzec, 2017, 23:45 »
Witam.A mnie zastanawia dlaczego Bóg skoro taki potężny nie wybił narodów sam tylko kazał mordować izraelitą.Dzieci kobiety w ciąży całe narody.Czego to ich miało nauczyć.?Przecież jeden anioł zabił 185 tysięcy żołnierzy dlaczego kazał ludziom mordować ludzi?

Też kiedyś się nad tym zastanawiałem, ale polecam zapoznać się z najnowszą archeologią biblijną i wtedy będziesz spokojniejszy i takie pytania już się wyjaśnią  :)


Offline listonosz

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 281
  • Polubień: 3498
  • Der bestirnte Himmel über mir...
Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #28 dnia: 17 Marzec, 2017, 05:57 »
Też kiedyś się nad tym zastanawiałem, ale polecam zapoznać się z najnowszą archeologią biblijną i wtedy będziesz spokojniejszy i takie pytania już się wyjaśnią  :)

Masz cos konkretnego na mysli ?


Offline HARNAŚ

Odp: Jehowa "Bogiem wojny" czy 'Bogiem pokoju"?
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Marzec, 2017, 08:10 »
Małe dzieci nie mogły grzeszyć, dlatego gdy zmartwychwstana na sąd Chrystus spojrzy na nich inaczej niż na ich rodziców .
A kto te dzieci , często noworodki , będzie wychowywał skoro rodzice nie zmartwychwstaną , bo już ponieśli wyrok od Jehowy?