Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Bóg ma na imię ?  (Przeczytany 68444 razy)

yanco

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #210 dnia: 10 Maj, 2017, 10:43 »
A skąd wiemy, że w I w. n.e. było niewymawialne? Pierwsze jasne wzmianki na temat tego zakazu jakie znam są znacznie późniejsze.

A to zależy co bierzemy pod uwagę. Jeśli konkretny zakaz to pewnie i może do naszych czasów nie dotrwało nic wcześniejszego ale to nie znaczy, że wcześniej normalnie wymawiano imię boże. Pewne sposoby zapisu , ślady korekt , puste miejsca itp. dają podstawy do twierdzenia że imię Boga nie było wymawiane już w czasach Jezusa .


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #211 dnia: 10 Maj, 2017, 10:51 »
Ciekawe, że imienia Jahwe nie wymienia ani Didache (90-100), ani Klemens Rzymski (zm. 101), ani Ignacy Antiocheński (zm. 107) ani Justyn Męczennik (zm. 165).
Ani nawet pisany prawdopodobnie przez Żyda List Barnaby (79-130 [różnie datowany]).

A mają sporo cytatów ze ST.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #212 dnia: 10 Maj, 2017, 12:45 »
A to zależy co bierzemy pod uwagę. Jeśli konkretny zakaz to pewnie i może do naszych czasów nie dotrwało nic wcześniejszego ale to nie znaczy, że wcześniej normalnie wymawiano imię boże. Pewne sposoby zapisu , ślady korekt , puste miejsca itp. dają podstawy do twierdzenia że imię Boga nie było wymawiane już w czasach Jezusa .

Pewne sposoby zapisu , ślady korekt , puste miejsca itp. pochodzą z czasów późniejszych niż I w. n.e. Nie podałeś żadnego dowodu, nawet poszlaki pochodzącej ze źródeł. Podaj jakieś dzieła, rękopisy itp., gdzie rzeczy, o których piszesz mają miejsce.


Offline Światus

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #213 dnia: 10 Maj, 2017, 16:01 »
Panowie Eksperci, Seńores  :)
Jako znający 3 języki tj. 1 w ustach i 2 w butach, mam pytanie.
Czy JHWH jakby nie wymawiać, to nie jest to samo co "Jestem, który jestem", "Będę kim się okażę" lub jedna z pozostałych wersji?
Bo tak sobie myślę, że dla Żydów JHWH znaczyło coś konkretnego, tak jak z pozostałymi imionami. Ale dla pogan Jehowa nie znaczy nic - tylko zbitkę sylab.
Czy warto zrywać relacje z powodu omylnej Strażnicy?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #214 dnia: 10 Maj, 2017, 18:04 »
Panowie Eksperci, Seńores  :)
Jako znający 3 języki tj. 1 w ustach i 2 w butach, mam pytanie.
Czy JHWH jakby nie wymawiać, to nie jest to samo co "Jestem, który jestem", "Będę kim się okażę" lub jedna z pozostałych wersji?
Bo tak sobie myślę, że dla Żydów JHWH znaczyło coś konkretnego, tak jak z pozostałymi imionami. Ale dla pogan Jehowa nie znaczy nic - tylko zbitkę sylab.

Nie jest to takie jasne od czego to pochodzi, ale być może od czasownika HAJA(H) - być.


Offline Krystian

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #215 dnia: 12 Maj, 2017, 17:12 »
Nie trzeba nic zakładać. Dowody mamy w Nowym Testamencie, np. w modlitwach. Wskaż choć jedno miejsce, że podczas modlitwy użył imienia Bożego Jot He Wa He.

a Ty wskaż, że Bóg nie ma imienia i Jego Syn Pan Jezus, go nie znał. To, że go nie używał to normalne.
Nikt z nas do swojego ojca ziemskiego raczej nie mówi po imieniu, bo to brak szacunku.
Ja do swojego Ojca Niebieskiego jak się zwracam, to mówię " Ojcze"
Natomiast świadkowie nie mają chyba szacunku, ponieważ Jego Świętym Imieniem szastają na lewo i prawo, pisząc Jehowa to Jehowa tamto
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #216 dnia: 12 Maj, 2017, 18:21 »
a Ty wskaż, że Bóg nie ma imienia i Jego Syn Pan Jezus, go nie znał.
Pewnie że ma wiele imion tak jak Jezus:

„Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju” Iz 9:5.


Offline Krystian

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #217 dnia: 12 Maj, 2017, 18:51 »
Pewnie że ma wiele imion tak jak Jezus:

„Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju” Iz 9:5.

To nie są imiona własne, tylko tytuły Roszado.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #218 dnia: 12 Maj, 2017, 18:53 »
Zdaje się nie umiesz czytać. Podkreśliłem słowo IMIĘ.
Bóg to nie człowiek, Bóg ma wiele imion: wymień je TY!

Chcesz mnie uczyć, że słowo imię nie oznacza imię?
Ja się tak do Jezusa zwracam.
Ty zdaje się nie.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #219 dnia: 12 Maj, 2017, 18:54 »
Zdaje się, że imię własne Bóg ma jedno.


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #220 dnia: 12 Maj, 2017, 18:57 »
Ja takimi imionami zwracam się do Syna Bożego i mam ich wiele:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/biblia-dyskusje/moja-modlitwa-do-chrystusa-pana/msg74937/#msg74937


Cytuj
Wysłany przez: Gorszyciel
« dnia: Dzisiaj o 18:54 »
Zdaje się, że imię własne Bóg ma jedno

Muzułmanie mówią o zdaje się 100 imionach.
Ja tyle nie znam, ale kilka tak:

   Iz 63:16 - „Odkupiciel nasz to Twe imię odwieczne”;
   Am 5:27 - „mówi Jahwe, Bóg Zastępów to imię Jego”;
   Iz 57:15 - „którego stolica jest wieczna, a imię Święty”;
   1P 4:16 - „niech wychwala Boga w Tym imieniu”;
   Ef 3:14n. - „przed Ojcem od którego bierze swe imię wszelkie ojcostwo” (ks. Dąbr., NP);
   Hbr 11:16 - „Dlatego Bóg nie wstydzi się nosić imienia ich Boga” tzn. Boga Abrahama, Boga Izaaka, Boga Jakuba; por. Mt 22:32.
   Wj 34:14 - „bo Jahwe ma na imię Zazdrosny...”;
   Wj 3:13n. - „jakie jest Jego imię (...) odpowiedział Bóg Mojżeszowi: Jestem, Który Jestem”;
   Pnp 1:3 - „olejek rozlany - imię Twe” - alegoria stosowana do Jahwe lub Chrystusa.
« Ostatnia zmiana: 12 Maj, 2017, 19:12 wysłana przez Roszada »


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #221 dnia: 12 Maj, 2017, 19:33 »
Chyba żartujesz. Imię własne jest jedno. To, co podałeś, to nie imiona sensu stricto.


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #222 dnia: 12 Maj, 2017, 19:40 »
Nie żartuję, tylko wierzymy w innych Bogów. :-\
Dla Ciebie człowiek może mieć kilka imion, np. ja mam Włodzimierz Piotr a Bóg absolutnie nie może mieć innego.
To śmieszne i tworzenie Boga na swoje potrzeby.

Sam, jako filolog, wiesz co Żydzi uważają za imię. Nawet Wiekuisty to imię. Tak Cylkow zdaje się oddaje JHWH.


yanco

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #223 dnia: 12 Maj, 2017, 19:42 »
Chyba żartujesz. Imię własne jest jedno. To, co podałeś, to nie imiona sensu stricto.

Roszada nie żartuje. Bo przecież imię wtedy nie znaczyło to co teraz. Znać imię to znaczyło wiedzieć kim jaki ktoś jest. Imię nie służyło tylko do określenia tożsamości osoby ale do określenia jej całej. A Ty Gorszycielu chcesz za pomocą jednego słowa zdefiniować Boga, kogoś kogo nasze myśli w żaden sposób nie są w stanie ogarnąć. Chcesz zamknąć w ramach jednego słowa kogoś kto nie mieści się w żadnych ramach. Tak jak sam gdzieś napisałeś imię Boga Jahwe pochodzi od słowa być . I tym imieniem Bóg się nazwał . On po prostu Jest. Jest nie do określenia. To imię Boga jest w pewnym sensie uniknięciem określenia go .


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #224 dnia: 12 Maj, 2017, 19:46 »
Przecież wiem. Ale IMIĘ WŁASNE miał jedno. Przytoczyć Ci uczonych katolickich żebyś to w końcu zaakceptował?