Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: Jak Bóg ma na imię ?  (Przeczytany 68319 razy)

Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #240 dnia: 12 Maj, 2017, 20:33 »
Jak chcesz teksty czytać i interpretować jak nawet nie wiesz co to rodzajnik? To, co zrobiłem, to tylko zreferowanie podstawowej sprawy dotyczącej JHWH. Dalej następuje egzegeza jakaś. A jeszcze dalej jest wiara - ale tam nauka się kończy. Oczywiście może być i wiara bez nauki. Ale w takim wypadku po co chcecie o nauce dyskutować w tejże sprawie?
« Ostatnia zmiana: 12 Maj, 2017, 20:34 wysłana przez Gorszyciel »


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #241 dnia: 12 Maj, 2017, 20:34 »
Cytuj
Udowodniłem Ci tylko
Nic mi nie udowodniłeś. :-\
Gdybyś udowodnił, to bym musiał to przyjąć.

Pokazałeś tylko, jak Ty wierzysz.
Ja Ci od początku piszę, że wierzymy w zupełnie innego Boga.
Ty jesteś na etapie Boga ST.

Ja jestem chrześcijaninem i jak chrześcijaństwo wierzę w Boga w Trójcy.
I nie może być między nami porozumienia, skoro wierzymy w innego Boga. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #242 dnia: 12 Maj, 2017, 20:35 »
Roszada, więc naucz się hebrajskiego, to zrozumiesz. Chcesz krótki wykład gramatyczny, który Ci udowodni? Ja nie piszę o wierze, rozumiesz? Gdyby Paweł miał takie podejście jak Ty to dziś chrześcijaństwa by nie było...


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #243 dnia: 12 Maj, 2017, 20:37 »
Roszada, więc naucz się hebrajskiego, to zrozumiesz. Chcesz krótki wykład gramatyczny, który Ci udowodni?
Ale ja nie wierze w hebrajskiego Boga. To był Bóg plemienny Izraelitów, jedynie przez nich czczony i to w tym języku.

Ja tak jak ks. Dąbrowski wierzę, że Bóg chrześcijan to Bóg Septuaginty i NT.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #244 dnia: 12 Maj, 2017, 20:39 »
Czyli odrzucasz tekst hebrajski Biblii? To czemu współczesne przekłady katolickie przekładają tekst hebrajski, a nie LXX? Ja nie pytam w co wierzysz ani nie chce o tym dyskutować, rozumiesz to? Nie obchodzi mnie to. Nie piszę też o swojej wierze.


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #245 dnia: 12 Maj, 2017, 20:43 »
Czyli odrzucasz tekst hebrajski Biblii? To czemu współczesne przekłady katolickie przekładają tekst hebrajski, a nie LXX? Ja nie pytam w co wierzysz ani nie chce o tym dyskutować, rozumiesz to? Nie obchodzi mnie to. Nie piszę też o swojej wierze.
Ja nic nie odrzucam.
Ja piszę o wierze a Ty o filologi. Sam widzisz że się nie dogadamy, na dodatek biorąc pod uwagę innego Boga.


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #246 dnia: 12 Maj, 2017, 20:47 »
Jakiego innego Boga? Nie mówię nic o naturze Boga, a o IMIENIU, które jest Roszada SŁOWEM. Nic nie piszę o treści, która się za nim ma kryć. Mam to gdzieś. Zobacz: masz kolesia, o imieniu Wiesław. Laska mówi na niego "Kochanie", koledzy "Łysy", a w pracy "Stefan" (bo tak). Wg mnie można dociec, które to imię własne bez wnikania kim on jest.


yanco

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #247 dnia: 12 Maj, 2017, 20:51 »
Chłopaki idźta se pobiegać ochłoniecie :) I zastanówcie się o co wiedziecie spór, po co i co wam to da ?


Offline Roszada

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #248 dnia: 12 Maj, 2017, 20:52 »
No wiedziałem, że się nie dogadamy, bo jak pod wieżą Babel mówimy innymi językami. :-\


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #249 dnia: 12 Maj, 2017, 20:54 »
O nic nie wiodę sporu. Po prostu uważam, że to nie jest uczciwe, że w prostej i oczywistej kwestii z powodu religii rozmywa się sprawę. Jahwe to z filologicznego punktu widzenia jedyne imię sensu stricto Boga w Biblii Hebrajskiej. Jest na to niepodważalny dowód filologiczny i tyle. Z punktu widzenia wiary imion ma wiele, ale w Biblii Hebrajskiej z punktu widzenia filologii, która zatrzymuje się na tekście, ma imię własne/właściwe/sensu stricto tylko jedno.


yanco

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #250 dnia: 12 Maj, 2017, 21:17 »
O nic nie wiodę sporu. Po prostu uważam, że to nie jest uczciwe, że w prostej i oczywistej kwestii z powodu religii rozmywa się sprawę. Jahwe to z filologicznego punktu widzenia jedyne imię sensu stricto Boga w Biblii Hebrajskiej. Jest na to niepodważalny dowód filologiczny i tyle. Z punktu widzenia wiary imion ma wiele, ale w Biblii Hebrajskiej z punktu widzenia filologii, która zatrzymuje się na tekście, ma imię własne/właściwe/sensu stricto tylko jedno.
No cóż na mój rozum to o Bogu bez wiary to tak jak kiełbasa z grilla bez ognia . No i bez piwa 😀


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #251 dnia: 12 Maj, 2017, 21:48 »
No cóż na mój rozum to o Bogu bez wiary to tak jak kiełbasa z grilla bez ognia . No i bez piwa 😀

Widzę, że nic nie zrozumiałeś. Nie o Bogu, a o tym jak ma na imię tylko (patrz: tytuł wątku). Skoro można ustalić jak Wiesław ma na imię bez znajomości Wiesława, a na podstawie pewnych tylko danych o Wiesławie, to analogicznie można na podstawie pewnego korpusu hebrajskich tekstów to ustalić o Bogu Hebrajczyków starożytnych. I jest to ustalone. Właściwym imieniem Boga jest Tetragram. Wszystko inne to imienia nie sensu stricto.

Ponadto jak chcesz z wiarą to musisz w kółku wzajemnej adoracji. Nawet jak ja wierzę, to nie argumentuję "bo tak", "bo wierzę", "bo tak naucza Kościół/Ciało Kierownicze". Uważam, że to nic złego tak twierdzić, ale nijak tego nie udowodnisz.


Offline Krystian

Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #252 dnia: 12 Maj, 2017, 22:07 »
Chyba żartujesz. Imię własne jest jedno. To, co podałeś, to nie imiona sensu stricto.

Oczywiście Gorszycielu.
Gdyby Bóg miał wiele imion jak twierdzi Roszada - to wtedy nie ważne jak ma na imię.
Może to być Kryszna,Zeus, albo nie mieć żadnego imienia. Jak się czyta Biblię, to imię zawsze odgrywało istotną rolę. Bóg nie raz zmieniał imię swoim sługom.
Kłamstwo CK:
"Co najważniejsze, czasopismo to umacnia zaufanie do danej przez Stwórcę obietnicy, że zanim przeminie to pokolenie pamiętające wydarzenia z roku 1914, nastanie nowy świat"


Gorszyciel

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #253 dnia: 12 Maj, 2017, 22:09 »
Ja tak daleko w las, Krystianie, nie chcę wybiegać. I tak każdy wierzy, w co chce :)


Tusia

  • Gość
Odp: Jak Bóg ma na imię ?
« Odpowiedź #254 dnia: 12 Maj, 2017, 22:32 »
Gdyby Bóg miał wiele imion jak twierdzi Roszada

Przekład nowego Roszady:

„Odkupiciel nasz to Twe imię odwieczne”; (1 Księga Roszady 63:16)
„mówi Jahwe, Bóg Zastępów to imię Jego”; (3 Księga Roszady 5, 27)
„którego stolica jest wieczna, a imię Święty”; (1 Księga Roszady 57:15)
„niech wychwala Boga w Tym imieniu”; (1 List Roszady do Krystiana 4:16)
„przed Ojcem od którego bierze swe imię wszelkie ojcostwo” (ks. Dąbr., NP); (2 List Roszady do Krystiana 3:14)
„Dlatego Bóg nie wstydzi się nosić imienia ich Boga” tzn. Boga Abrahama, Boga Izaaka, Boga Jakuba; por. Rsz 22:32. (1 List Roszady do Krystiana 11:16; por. Rsz 22:14)
„bo Jahwe ma na imię Zazdrosny...”; (Wyjście Roszady 34:14)
„jakie jest Jego imię (...) odpowiedział Bóg Mojżeszowi: Jestem, Który Jestem”; (Wyjście Roszady 3:13)
„olejek rozlany - imię Twe” - alegoria stosowana do Jahwe lub Chrystusa. (Pieśń Roszady 1:3)
« Ostatnia zmiana: 12 Maj, 2017, 22:35 wysłana przez Tusia »