Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Autor Wątek: WOSP -Twoje sumienie  (Przeczytany 13741 razy)

Offline niewierzacy

WOSP -Twoje sumienie
« dnia: 13 Styczeń, 2017, 01:57 »
Ten post ma sens jeżeli na spokojnie każdy przyjmie albo też na spokojnie odrzuci argumenty.
Nie jestem wynajętym ani opłacanym hejterem WOŚPu.
Przedstawiam tylko argumenty.
Atmosfera jest gęsta wokół WOŚP, a ja nie zamierzam odciągnąć nikogo od pomagania tylko przedstawienia moralnych aspektów tej konkretnej inicjatywy.
Wiem, że idea pomagania jest szczytna i robiliście to przez wiele lat. Dlatego przedstawiam coś co wydaje mi się, że powinniście wiedzieć. Może mi się wydaję? Oceńcie sami


Chyba każdy po doświadczeniach z WTSem nie chciałbym prezentować niejasnych interesów jakiejkolwiek organizacji.
A może się mylę myśląc, że coś jest nie słuszne choć naprawdę jest w porządku.
Wy rządzicie.
(Aż prosi się powiedzieć: Róbta co chceta :) ).


Przypomnę krótko, że WTS jest obciążany ze względu na to, że inwestował w hitlerowską gospodarkę – środek wojny 1943 rok
https://swiadkowiejehowywpolsce.org/historia-swiadkow-jehowy/1943-rok-ford-produkuje-czolgi-dla-nazistow-watchtower-inwestuje/msg52943/#msg52943


W co inwestuje WOŚP i czy te fakty będą miały znaczenie dla Ciebie?

Czy przez to ma krew na rękach?
Sami oceńcie! To jest Wasze sumienie.


Na początek reportaż





Zapraszam do obejrzenia skrótów, (całe reportaże są w komentarzach pod filmikami z facebooka)


„To ile % wrzucisz w tym roku na ten „mordor” w Woodstocku
gdzie giną ludzie, ukryty pod naklejkami WOŚP?”
https://www.facebook.com/813271302129458/videos/1068027563320496/
   
„Kulisy WOŚP i Festiwalu Woodstock”
https://www.facebook.com/813271302129458/videos/1068072646649321/


„Niestety żyjemy w świecie afer! Teraz mamy kolejną z WOŚP.
Wydawałoby się, że to dobre czerwone serce jak z naklejki, a to biznes jakich wiele!”
https://www.facebook.com/813271302129458/videos/1068021963321056/


Cały wątek jest bardzo głęboki, zaczepia o Czarny Protest i aferę pizzagate.

Piszę, to wszystko gdyż można odnieść wrażenie, że wielu ”wybudzonych”, wychodząc z jednej sekty na „W”, staje się „wyznawcami” innej, 
też sekty na „W”. Ale to może tylko wrażenie…


Jeżeli kogoś zainteresuje temat mogę przedstawić kolejne materiały i dokumenty - to jest tylko zajawka.

A jeśli nie zainteresuje i nie oglądał materiałów filmowych, to na pożegnanie to tylko jedno z 20 przygotowanych pytań:

Czy interesuje Cię po latach bycia w WTSie, kto stoi za kolejna organizacją?


Pozdrawiam
Miłego weekendu :)


gedeon: zmieniłem temat tego wątku
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2017, 10:45 wysłana przez gedeon »
Jesteś odstępcą! - Odstępcą od organizacji, czy od prawdy?
WTS - to okupacja świadomości.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, bo tylko wtedy można wykryć to, co podważyć się nie da.


Offline PoProstuJa

Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Styczeń, 2017, 02:43 »
Nie wiem po co ten wątek na forum ŚJ, ale ok.

Z mojej strony wygląda to tak - kompletnie nie interesują mnie finanse WOŚP i czy ktoś na tym zarabia czy nie.
Mnie interesuje to, że pieniądze ze zbiórek realnie są wydawane na sprzęt medyczny, który JEST w szpitalach i ratuje ludzkie życie.

Politycy dostając ogromne pensje, premie itd. przejadają pieniądze podatników. Mam do Ciebie prośbę niewierzący  - jeśli uważasz, że WOŚP jest złe, to wskaż osobę lub organizację, która LEPIEJ zajęłaby się pozyskiwaniem pieniędzy na zakup sprzętu oraz jego kupno. Czekam....
Może się zgłosisz jako wolontariusz do tej fuchy?


Gorszyciel

  • Gość
Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Styczeń, 2017, 02:51 »
Wg mnie po części obie strony mają rację. Bo z jednej strony fajnie, bo jest ten sprzęt. Z drugiej mi coś osobiście nie gra, że ktoś się dorabia kasy jak lodu na działalności charytatywnej, ale ciężko mi to ocenić, bo gościa osobiście nie znam. Po prostu przeczuwam, że to cwaniak jakich wielu. Ale jak wspomniałem - efekt jest. I nie wiem - czy to, że ktoś robi coś dobrego, ma go usprawiedliwiać ze wszystkiego? Ja nie wiem... Dla mnie to trudne zagadnienie i po części obie strony bym popierał. Mam mętlik.


Offline niewierzacy

Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Styczeń, 2017, 03:41 »

 
Mam do Ciebie prośbę niewierzący  - jeśli uważasz, że WOŚP jest złe, to wskaż osobę lub organizację, która LEPIEJ zajęłaby się pozyskiwaniem pieniędzy na zakup sprzętu oraz jego kupno. Czekam....
 

Proszę bardzo:
Wydolność orkiestry to 54 groszy ze złotówki, a Caritasu to 99 groszy.
http://s.wosp.org.pl/Files/Bilans_Fundacji_2009.pdf strona 75 (14 mln netto gdzie one się podzialy?)
http://www.pch24.pl/owsiak-vs--caritas,11516,i.html

Mówiąc krótko czesc kasy transferowana jest na WOODSTOCK o czym się przekonasz dalej.
Darnczyńczy nie zdają sobie sprawy na co tak naprawdę wpłacają.

Kolejny fakt

Co się stało ze 125 milionami złotych, które mogłyby od co najmniej roku leczyć dzieci. Tego oczywiście nie wiemy, ponieważ Fundacja WOŚP pomimo kilku wyroków WSA w Warszawie, które stwierdzają naruszenie ustawy o dostępie do informacji publicznej, nadal ustawę łamie i nie pokazuje faktur. Wiemy natomiast ile WOŚP rozliczyła.

Dla porządku i precyzji, kwotę trzeba podzielić na dwa finały. W 2015 roku Jurek zebrał 53 109 702,83 zł, w 2016 roku 72 696 501,53 zł. Od pierwszej zbiórki minęły 2 lata, od drugiej rok? Ile i za ile przez ten czas WOŚP kupiła sprzętu? Uwaga! Proponuję usiąść, bo najtwardszych może zwalić z nóg. Do dziś Jurek z wesołą gromadką rozliczył 21 508 576,25 zł, co łatwo można sprawdzić wchodząc na dwie strony z kolejnymi zbiórkami:

http://www.kontrowersje.net/wo_p_przez_2_lata_ze_125_mln_z_rozliczy_a_21_mln_za_kt_re_kupi_a_kup_ek




Więc stawiam pytanie
Ten sprzęt to ma przyklejoną z boku fakturę z numerami seryjnymi czy tylko serduszko?


A tutaj informacja o tym żę Pan Owsiak nie chce pokazac faktur
http://kontrowersje.net/jerzy_o_dosta_trzeci_wyrok_od_wsa_zobowi_zuj_cy_do_pokazania_faktur_i_um_w

Zwróć uwage na ten krótki reportaż
https://www.facebook.com/813271302129458/videos/1068021963321056/

Poniżej skan raportu NIK


Zanim powstał raport NIK bawiący tańczyli przez lata na poliginie - pole minowe,, niewybuchy, granaty. Ja bym nie pusciłby rodziny na takie pole.Raport donosi, że za mało jest ochroniarży jest o tym w materiale filmowym (załącznik)

Zgłasza liczbe uczestnikow 140tys a jest 500 tys lub 750 tys - ochrniarzy wielkorotnie mniej[/size] [/size]- kasa w kieszeni a gina ludzie. Okolo 10 osob - o tylu wiadomo

Wyobraz sobie co by sie stalo gdyby podczas koejki ligowej w pilke nozną zginela jedna osoba.... [/font]


John Fairs, menedżer Prodigy, po występie Brytyjczyków 6 sierpnia na Przystanku Woodstock wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że polski festiwal jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc, w jakich był w czasie 25 lat swojej pracy. Uznał, że impreza w Kostrzynie nie spełnia norm europejskich i przestrzegł innych artystów przed występami na Woodstocku.
http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/prodigy-kontra-owsiak-nie-milkna-echa-sporu-o-woodstock,3184099,art,t,id,tm.html


Zobaczcie reportaze WOŚP - Matka Kurka demaskuje przepływ pieniędzy w WOŚPZadanie specjalne Niewyjaśnione zgony na Przystanku WoodstockZadanie specjalne Przystanek Woodstock bez cenzuryCo wygrał a co przegrał bloger z Owsiakiem

PSSory ze zasypuje materiałami i chętnie odpowiem na wszystkie pytania, ale dostałem niespodziewane pozwolenie od Admina na wątek, a do soboty pożny wieczór mam szkolenie.Postaram się...
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2017, 04:43 wysłana przez niewierzacy »
Jesteś odstępcą! - Odstępcą od organizacji, czy od prawdy?
WTS - to okupacja świadomości.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, bo tylko wtedy można wykryć to, co podważyć się nie da.


Offline niewierzacy

Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Styczeń, 2017, 04:54 »
Wg mnie po części obie strony mają rację. Bo z jednej strony fajnie, bo jest ten sprzęt. Z drugiej mi coś osobiście nie gra, że ktoś się dorabia kasy jak lodu na działalności charytatywnej, ale ciężko mi to ocenić, bo gościa osobiście nie znam. Po prostu przeczuwam, że to cwaniak jakich wielu. Ale jak wspomniałem - efekt jest. I nie wiem - czy to, że ktoś robi coś dobrego, ma go usprawiedliwiać ze wszystkiego? Ja nie wiem... Dla mnie to trudne zagadnienie i po części obie strony bym popierał. Mam mętlik.


Najgorsze jest to że się wszyscy zwolennicy WOSPu bawią oswiadczeniami: -

"Jestes przeciwnikiem WOŚP to nie korzystaj ze sprzętu"
Czy to znaczy ze nasze podatki nie idą na imprezę?


Gdańsk to tylko jedno miasto....
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2017, 04:56 wysłana przez niewierzacy »
Jesteś odstępcą! - Odstępcą od organizacji, czy od prawdy?
WTS - to okupacja świadomości.
Trzeba podważać wszystko, co się da podważyć, bo tylko wtedy można wykryć to, co podważyć się nie da.


Offline M

Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Styczeń, 2017, 07:51 »
Powiem tak - poświęciłem 10 minut czytając Twoje posty i już znalazłem trzy nieścisłości, żeby nie powiedzieć manipulacje które stawiają całość pod znakiem zapytania. Zakładam od razu że nie napisałeś ich specjalnie, a jedynie przepisałeś argumenty przeciwników WOŚP (a w zasadzie z tego co widzę to głównie jednej osoby - redaktora portalu kontrowersje). Miałem się tą sprawą nie zajmować, bo odpowiadanie na tak długie posty to dosyć absorbujące zajęcie, ale mam alergię na wszelkie manipulacje wiec postaram sie krótko odpowiedzieć za parę godzin.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2017, 08:26 wysłana przez M »


Offline Fantom

Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Styczeń, 2017, 07:58 »
nie znam szczegółów,ale chyba Owsiak  musi dostać zgodę od odpowiednich instytucji,które pozwalają na organizwoanie Woodstocku na ''polu minowym''.To nie jest samowolka.
 Owsiak nikogo za wsłosy nie ciagnie na ten koncert.Kto chce ten jedzie.Nie ma przymusu.
Narkotyki?Kto chce ten bierze.Owsiak ich nie sprzedaje innym.Alkohol?Owsiak nikomu go na siłe nie wlewa.Owsiak organizuje imprezę.Od pilnowania porządku sa odpowiednie służby.
 Z tego co wiem to zebrane pieniądze w caości nie idą na sprzęt medyczny.
http://www.wosp.org.pl/fundacja

''A tak w TOK FM odpowiadał na te zarzuty Owsiak:
Nie jest tak, że z pieniędzy które ktoś wrzuca do skarbonki organizujmy Przystanek. Ale odsetki możemy wydać na to, na co chcemy. Jak to się komuś nie podoba, to może nie wrzucać następnym razem.''
http://wpolityce.pl/polityka/182943-na-co-ida-pieniadze-orkiestry-owsiaka-caritas-przeznaczal-na-pomoc-potrzebujacym-99-proc-wplywow-czy-wosp-zaledwie-54-proc

Jak to wygląda w Caritasie? Znów – mała zamiana ról i Pereira miałby mnóstwo powodów do pisania o "wałkach".

10 lat więzienia – tyle grozi księżom, byłym dyrektorom płockiego Caritasu, którzy w latach 2006-2008 wyłudzili od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych co najmniej 1,7 mln złotych.

Kilkadziesiąt tysięcy złotych – tyle, według doniesień "Rzeczpospolitej" z 2010 roku, mogli zarobić pracownicy warszawskiego "Caritasu", którzy fałszowali kwoty wpłat od bezdomnych.

10 tys. zł – a za tyle, jak informowali w tym samym roku dziennikarze "Uwagi" TVN, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej kupiła od kierowanej przez siebie organizacji posiadłość, która podarowana została na cele charytatywne.
http://natemat.pl/88587,nieswiety-caritas-o-czym-zapomina-prawica-porownujac-wosp-do-katolickiej-organizacji
 to na Caritas też chyba nie dajesz niewierzący?
 
Proszę podaj nam fundację,która jest sprawdzona przez Ciebie na którą możemy z czystym sumieniem wpacać pieniądze.
 
Rozumiem,że będziesz miał odwagę chorym dzieciom w szpitalu w oczy powiedzieć,że nie dasz pieniędzy na ratowanie im zdrowia i życia bo Owsiak robi Woodstock i zarabia pieniądze na szemranych interesach.Powiedz im,że przykro Ci,że z tego powodu niektóre z nich będa musiały umierać i nadal trwale chorować.
 Podziel sie z nami reakcja dzieci i ich rodziców.Jak takie dziecko umrze to będziesz miec krew na swoich rękach?
 Na pewno będziesz żle się czuł z tym,jak ktoś z Twojej rodziny będzie korzystać ze sprzętu zakupionego przez WOŚP.
 Sowja drogą to chyba nie ta grupa i nie to forum do poruszania tego tematu.
 O Ojcu Rydzyku i jego IMPERIUM też zamierzasz nas poinformować?

http://biblia.webd.pl/forum/printview.php?t=9083&start=0   o Caritasie
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2017, 08:06 wysłana przez fantom »
''Brak sprzeciwu wobec błędu jest jego zatwierdzeniem, a niebronienie prawdy oznacza jej tłumienie''
 Ignoruję: Tusia,tomek_s


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Styczeń, 2017, 10:11 »
Bilans dzialalności WOŚP przez wszystkie lata jest zapewne dodatni dla społeczenstwa. Na 100% bardziej dodatni niż działalność WTS.

Podobieństwo między WTS A WOŚP jest takie że się przepotwarzyły w KORPORACJE i MASZYNKI DO ROBIENIA PIENIĘDZY.

Porównując wydolność WTS procentową to z zebranych pieniędzy oddaje z pozytkiem może z 5% ucząc analfabetów czytać (a że w niecnym celu to inna histeria :) )

Wośp ma wydolność powyżej 50%. 

Powiadasz że CARITAS ma wydolność prawie 100%. Odpowiedzmy sobie szczerze dlaczego tak jest. Ponieważ ma ,,darmowe" czyli nie uszczuplające kieszeni CARITASU wsparcie KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO.  Przecież nie pobierają opłat za MARKETING WIZUALNY SZEPTO MARKETING WŚRÓD WIERNYCH CZY REKLAMĘ BEZPOŚREDNIO KIEDY KSIĄDZ PO KOLENDZIE MÓWI O CARITASIE.

Wiadomo Kościół Katolicki ma dzięki takiemu wspieraniu dobry PIAR no i wszyscy są zadowolenie WŁĄCZNIE Z ŚJ chodzącymi na rechabilitacje do CARITASU mającego umowę z NFZ...



Offline gangas

Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Styczeń, 2017, 10:28 »
 Tak naprawdę cały ten sprzęt do szpitali powinno zakupić Państwo poprzez NFZ czy inne ministerstwo zdrowia. A nie budować kolejne marmurowe ZUS-y. Owsiak robi to ze swojej corocznej żebraniny i nieźle przy tym zarabia. Stąd tolerancja dla działalności fundacji, oddawany czas antenowy itd. Co prawda Pisiory już go nie nadadzą na TV 1 czy tam 2.
 Pan Owsiak emocjonował się przy pierwszej zbiórce, jak chodziło o jego córkę a teraz to już rutyna. Kto chce - ten da ;)
Jutro to dziś tyle że jutro.


Tusia

  • Gość
Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Styczeń, 2017, 10:46 »
Wg mnie po części obie strony mają rację. Bo z jednej strony fajnie, bo jest ten sprzęt. Z drugiej mi coś osobiście nie gra, że ktoś się dorabia kasy jak lodu na działalności charytatywnej, ale ciężko mi to ocenić, bo gościa osobiście nie znam. Po prostu przeczuwam, że to cwaniak jakich wielu.

Owsiak był pieszczochem III RP. Właśnie dobrze napisałeś, cwaniak jakich wielu. On był przykrywką dla Ministerstwa Zdrowia, które było niewydolne. Poza tym:

Piotr Wielgucki (Matka Kurka) o procesie z J. Owsiakiem w Klubie Ronina (21.07.2014)
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2017, 10:48 wysłana przez Tusia »


Offline Tazła

  • Mistrzyni Ciętej Riposty
  • Wiadomości: 3 356
  • Polubień: 12349
  • Nigdy nie marzyłam o sukcesie. Pracowałam na niego
Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Styczeń, 2017, 11:45 »



   Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz, tam człowiek prawie, widzi na jawie, i sam to powie, że nic nad zdrowie.....

I wtedy ma w d.... kto zbierał, kto kupił sprzęt, czy podły Owsiak, czy ktoś inny. Najważniejsze aby go dowieźli, podpięli i na czas wybronili od damy z kosą. :P

A tak w ogóle to ludzie lubią doszukiwać się sensacji, mają coś w sobie z terenowego Krzysia Kolumba. :D
Szukam osób wątpiących w słuszność organizacji z okolic Wyszkowa ( mazowieckie).


Offline M

Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Styczeń, 2017, 15:10 »
Ok, to lecimy z tym koksem. Na początku zaznaczam, że nie jestem w żadnym wypadku zagorzałym zwolennikiem ani przeciwnikiem zarówno WOŚPu jak i Caritasu. Uważam, że obie te organizacje robią swoje i efekty ich działania są pozytywne. Uważam też, że w obu jest miejsce na nadużycia i takowe najprawdopodobniej w obu się zdarzają. Obie organizacje zatrudniają pracowników, którzy za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie, co jest czymś normalnym i nie powinno nikogo dziwić.

Zarzutów jest dużo i nie sposób odpowiedzieć na wszystkie, bo musiałbym spędzić tutaj cały dzień. Dlatego skupię się głównie na liczbach, którymi posługują się przeciwnicy WOŚP. Nie będę się odnosił do afer związanych z Przystankiem Woodstock bo jak dla mnie śmiesznym jest wytykanie tego co się dzieje na imprezie z 300 tys. uczestników. Wszędzie tam, gdzie zbiera się tyle ludzi będzie dochodziło do wypadków i patologii. Polecam przyjrzeć się dokładniej własnym podwórkom zanim zacznie się wytykać takie rzeczy innym.

TL;DR: Jeśli komuś nie chce się czytać całej analizy, to polecam chociaż zapoznać się z wnioskami na końcu postu.

Na początek odniosę się do popularnego obrazka krążącego w Internecie, którzy wrzucił niewierzący:



Czy podane liczby i wartości procentowe są prawdziwe? Sprawdźmy to! :)

WOŚP:

Bilans fundacji na rok 2009 można pobrać TUTAJ. Na stronie 59 mamy zestawienie przychodów:
  • Przychody z XVII finału z wpłat pieniężnych: 42.191.283,90 zł
  • Przychody z darowizn rzeczowych i celowych: 7.841.055,69 zł (są to m.in. darowizny celowe na zorganizowanie finału czy przystanku Woodstock)
  • Przychody z 1% podatku: 4.473.931,18 zł
W sumie całkowity przychód fundacji na ten rok wyniósł 54.506.270,77 zł, z czego prawie 8 milionów to darowizny rzeczowe i celowe niekoniecznie przeznaczone przez darczyńców na pomoc, ale również np. na Woodstock (to odnośnie argumentu że Woodstock organizuje się z pieniędzy z puszek, co nie jest prawdą).

Teraz wydatki, strona 60. Mamy tutaj trzy kategorie:
  • Sprzęt, programy pomocy i działalność pożytku publicznego: 32.061.204,62 zł*
  • Organizacja XVII Finału: 2.275.545,45 zł
  • Przystanek Woodstock: 2.661.877,57 zł

Jak zatem obliczyć ile procent faktycznie wydano na pomoc? Nie można tego jednoznacznie obliczyć, ponieważ nie wszystkie darowizny wyszczególnione w powyższych przychodach z założenia darczyńców miały na pomoc iść (wspomniane 8 milionów darowizn rzeczowych i celowych). Dlatego najbliższe prawdzie będzie obliczenie stosunku wydatków na sprzęt i programy pomocy (32 miliony w porównaniu do 29 milionów z obrazka powyżej*) do wpływów z finału i z 1 procenta podatków (w sumie 46,5 miliona), co daje nam wynik 68,7%. Przypominam, że na powyższym obrazku czytamy o 53,2%, mamy więc pierwszą manipulację.

* na te 32 miliony składają się również szkolenia medyczne i działalność propagatorska, które wg mnie należy zaliczyć jako "pomoc", ponieważ są to koszty działania przeprowadzane bezpośrednio w celu pomagania ludziom; poza tym przy zaliczaniu kosztów diecezjalnych Caritasów jako "pomoc" biorę pod uwagę wszystkie wydatki "na cele statutowe", wydaje się to uczciwe by ww. koszty w przypadku WOŚP zaliczyć do "pomocy".

Przy okazji warto zaznaczyć, że niektórzy w tym miejscu wytykają, że pewna kwota pieniędzy "wyparowała", chodzi konkretnie o 14 milionów ze strony 75 raportu. Otóż nie, ta kwota nie wyparowała nigdzie, jest to zysk netto po odliczeniu wszystkich wydatków od wszystkich wpływów. Te pieniądze nie trafiły do kieszeni Owsiaka, tylko powiększyły stan konta fundacji, która w kolejnych latach mogła nimi dysponować na realizację swoich celów.

Ile zatem i czy w ogóle coś mogło trafić do "kieszeni Owsiaka"? Również na stronie 75 mamy rubrykę "Usługi obce" o wartości ok. 1 miliona złotych. Są to faktury, które fundacja opłaciła firmom zewnętrznym za wykonywanie różnych usług (przykład: zbudowanie i utrzymanie serwisu internetowego). I jest to jedyne miejsce, w którym Owsiak i spółka mogli (zaznaczam - mogli - nie oznacza to, że to zrobili, aby tego dowieźć trzeba by pozyskać te faktury i sprawdzić na co konkretnie poszły) wyprowadzić pieniądze z fundacji. Zakładając nawet najbardziej pesymistyczny scenariusz że cały milion poszedł do kieszeni krewnych i znajomych szefa (w co osobiście nie wierzę), to nadal jest to niecałe 2% całości.

Caritas:

Autor wklejonego obrazka twierdzi, że Caritas wydaje na pomoc 98,7% zysku. Sprawdźmy jak jest w rzeczywistości. Najpierw pobierzmy Raport Caritas na rok 2009.

Na stronach 64 i 65 możemy znaleźć sprawozdanie finansowe. Przychody:
  • Wpływy finansowe Caritas Polska: 32 300 006,79 zł
  • Wpływy rzeczowe Caritas Polska: 132 495 309,55 zł
  • Wpływy finansowe diecezjalnych Caritas: 232 091 518,00 zł
  • Wpływy rzeczowe diecezjalnych Caritas: 44 694 861,57 zł
Teraz wydatki:
  • Wydatki finansowe Caritas Polska na projekty krajowe: 21 442 013,77 zł
  • Wydatki finansowe Caritas Polska na projekty zagraniczne: 4 809 191,61 zł
  • Wydatki rzeczowe Caritas Polska na projekty krajowe: 134 111 388,11 zł
  • Wydatki rzeczowe Caritas Polska na projekty zagraniczne: 1 238 711,03 zł
  • Wydatki finansowe diecezjalnych Caritas: 229 584 483,99 zł
  • Wydatki rzeczowe diecezjalnych Caritas: 44 614 195,92 zł

Manipulacja powyższego obrazka polega na tym, że do wpływów i wydatków zliczono finanse diecezjalnych Caritas. Ponieważ każda z nich to oddzielna organizacja z własną księgowością posiadająca własne rachunki zysków i strat, to nimi trzeba zająć się osobno. Na obrazku po prostu zsumowano wszystkie koszty diecezjalnych Caritas i uznano je za "pomoc" co jak zobaczymy później jest znaczącym nadużyciem. Najpierw zajmijmy się organizacją matką - Caritas Polska.

Zgodnie z metodologią przyjętą podczas analizy WOŚP bierzemy pod uwagę tylko wpływy finansowe, pomijając rzeczowe (które zresztą jak widać dość ładnie się nawzajem znoszą)*. A więc Caritas Polska w roku 2009 otrzymało z różnych źródeł 32.300.006 zł. Na pomoc ("projekty") wydano 26.251.205,38 zł, co daje nam współczynnik 81,3%. To wynik lepszy od WOŚPU, ale jednak dużo niższy, niż deklarowane 98,7%.

* możnaby polemizować że wpływy materialne w postaci zbiórek (żywności, odzieży, różnych materiałów pierwszej pomocy itp.) również powinny zostać wliczone do powyższej analizy, jednak wtedy porównywanie Caritasu z WOŚPem miałoby jeszcze mniejszy sens, ponieważ WOŚP nie zajmuje się tego typu zbiórkami

Jak wspomniałem powyżej diecezjalne Caritas to oddzielna historia. Według strony Caritasu diecezji jest w Polsce kilkadziesiąt i aby mieć całkowity obraz sytuacji należałoby przeanalizować raporty każdej z nich. Ja wybrałem (nie kierując się niczym szczególnym) dwie: Kielecką i Warszawsko-Praską. W nawiasach podałem z których rubryk pochodzą podane kwoty.

Diecezja Warszawsko-Praska (link do sprawozdania finansowego)
  • Wpływy: 6 638 414,84 zł (A) + 2 558 889,61 zł (E) + 257,49 zł (G) = 9 197 561,94 zł
  • Wydatki na realizację celów statutowych (B): 6 416 992,78 zł
  • Procent wpływów wydanych na pomoc: 66,9%

Diecezja Kielecka (link do sprawozdania finansowego, strony 8, 9)
  • Wpływy (strona 8): 11 354 519,10 zł + 7 071 030,09 + 8 301 886,50 + 65 838,31 zł = 26 446 195,63 zł
  • Wydatki na realizację celów statutowych (strona 9): 8 115 216,09 + 11 354 519,10 zł = 19 469 735,19 zł*
  • Procent wpływów wydanych na pomoc: 73,6%
* kwota ta zawiera różne koszty operacyjne, m.in. 11 milionów zł wynagrodzeń (strona 12, rubryka B.V).



WNIOSKI

Jak widać z powyższych wyliczeń grafika tak chętnie udostępniana przez przeciwników WOŚP w Internecie jest mocno zmanipulowana. Procent wydany przez WOŚP na pomoc został zaniżony, podczas gdy ten sam procent w wypadku Caritas został znacząco zawyżony. Rzeczywistość wygląda tak, że obie organizacje wydają większość, ale nie wszystkie zebrane pieniądze na pomoc potrzebującym, podczas gdy pozostała kwota rozchodzi się na przeróżne koszty prowadzenia tychże organizacji.

Warto też zauważyć, że przeanalizowaliśmy tylko jeden rok. Nie wiem dlaczego wybrano akurat rok 2009 i czy wybierając do analizy inny rok wyniki były by znacząco inne. Na przykład ze sprawozdania WOŚP za rok 2014 wynika, że na pomoc wydano 80-90% zebranych środków (w zależności czy do "pomocy" zaliczamy "Wydatki na działalność propagatorską, informacyjną"), więc jak widać dobór analizowanego okresu może znacząco wpłynąć na wyniki analizy.

Pominąłem też zupełnie fakt, że samo porównywanie WOŚPu do Caritasu jest nadużyciem. Ta pierwsza to prywatna fundacja będąca w zasadzie samowystarczalnym przedsiębiorstwem i nie uzyskuje żadnej pomocy od skarbu państwa (poszczególne miasta mogą decydować się na jej promocję, ale robią to dobrowolnie). Tymczasem Caritas jest organizacją korzystającą ze struktur kościoła, który z kolei jest dofinansowywany przez skarb państwa - co roku przeznacza się na to ponad miliard złotych.
« Ostatnia zmiana: 13 Styczeń, 2017, 17:30 wysłana przez M »


Offline Efektmotyla

  • Pionier specjalny
  • Wiadomości: 1 548
  • Polubień: 4649
  • Wspaniale że znajomi i rodzina się budzą :)
Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Styczeń, 2017, 16:43 »
Pięknie M. Szacun za chęć i zapał do porównywania danych.

Tak jak przewidziałeś wszystkiego nie przeczytałem (postaram się zrobić to potem).

Konkluzja sprawy po wysłuchaniu wszystkiego: Strzeż się zerojedynkowości w ocenie czegokolwiek co nas otacza. Patrzenie na świat w kategoriach dobre złe i nic po środku prowadzi do dychotomi umysłu i rujnuje człowiekowi system nerwowy oraz odbiera radość z życia.

Szacun dla NIEWIERZĄCEGO że też stara się przekonywać do swych racji.


Offline PoProstuJa

Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Styczeń, 2017, 17:44 »
Wybaczcie, że nie czytałam tych długich postów, bo mnie osobiście procenty nie interesują.

Ja nie rozumiem jednego. Dlaczego ktoś uważa, że pan Owsiak ma kompletnie nic na tym nie zarabiać i robić to wszystko gratis? Cała taka zbiórka pieniędzy to ogromne przedsięwzięcie, które wymaga gigantycznych przygotowań. Trzeba dzwonić do instytucji, drukować tony dokumentów, koordynować to wszystko... Czy znasz niewierzący kogoś, kto podjąłby się tej gigantycznej pracy całkiem za darmo?
Owszem, na rzecz WOŚP pracują wolontariusze, ale oni zbiorą w jeden dzień pieniądze do puszki i przeliczą kasę. Ale tym wszystkim trzeba później zarządzać przez kolejne lata, to jest cały sztab ludzi.

Co do Caritasu - ładnie fantom zacytował wieści ile kasy nakradli w nim oskarżeni księża.

Pan Owsiak nikogo nie zmusza, żeby wrzucał pieniądze do puszki. A sprzęt ratujący życie służy i tym, którzy wrzucają do puszki, jak i tym, którzy nie wrzucają.
Ja wrzucam. I mogę Wam podać swój pomysł na wsparcie WOŚP.
Ostatnio z mężem stwierdziliśmy, że mamy bardzo dużo drobniaków po 1, 2, 5 groszy - z tym nie da się nic sensownego zrobić, a przeliczenie tego to męka. Zanieśliśmy więc 5,5 kg bilonu do sztabu WOŚP w szkole. Sztab przeliczył kasę i wyszło z tego około 60 złotych.


KaiserSoze

  • Gość
Odp: WOSP -Twoje sumienie
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Styczeń, 2017, 17:57 »
Może dodam parę słów od siebie
Jak wiecie jestem człowiekiem wielu talentów ;-) a aktualnie jestem księgowym.

Zacznę od tego co to jest spółka z o.o. i po co się ją tworzy. Spółka ma wspólników (właścicieli), którzy za nic nie odpowiadają. Spółka ma też zarząd, czyli prezesa i członków zarządu, który reprezentuje spółkę na zewnątrz i zajmuje się sprawami spółki (czyli zarządza).
Załóżmy że ty i ja zakładamy spółkę. Zyski spółki dzieli się między nas. Kto będzie prezesem? Ten kogo powołamy na to stanowisko. Może ty, może ja, a może ktokolwiek z zewnątrz, mający wiedzę jak zarządzać spółką.

Spółka ma niewątpliwe plusy - wspólnicy nie odpowiadają za jej długi. Sama spółka odpowiada swoim majątkiem, ale ten nie musi być duży. Zarząd może odpowiadać, ale dość łatwo jest pozbyć się odpowiedzialności.

Ale spółka ma też minusy. Spółka płaci podatek CIT (19% albo 15%), a dopiero zysk po opodatkowaniu spółki jest dzielony między wspólników, którzy od wypłat z zysku też płacą podatek. Inaczej mówiąc - zysk w spółce jest podwójnie opodatkowany.

Co zrobić, by korzystać z plusów spółki i nie tracić na minusach? Tu pojawia się optymalizacja podatkowa. Wspólnik zakłada własną małą działalność i co miesiąc wystawia spółce faktury. Za co? Np za wynajem mebli. Duże faktury. Duuużo większe niż warte te meble. Drugi wspólnik wynajmuje jakiś lokal od dajmy na to od firmy Regus (http://www.regus.pl/office-space/warszawa) i za cenę powiedzmy 3x większą podnajmuje spółce. Tym samym wyciąga się ze spółki pieniądze przed jej opodatkowaniem i de facto zarabia więcej.

Ale jak się to ma do fundacji? Otóż w fundacji istnieje ograniczenie co do wysokości zarobków. Nie może ono przekraczać limitów określonych w ustawach. Nie jest to wysoki limit, bo około 12000zł brutto.
Jednak nikt nie zabroni fundacji kupować usługi. Mogą to być dokładnie takie same usługi jak podałem powyżej w przypadku spółki. Jeżeli świadczy je fundator lub osoby z nim powiązane, to są one źródłem dodatkowego zysku dla niego samego.

Zarówno w WOŚP jak i w Caritas występują usługi obce. Owsiak zdaje się sam przyznaje, że są tam wydatki związane z jego fakturami. Zaznaczę tu dość mocno, że takie działanie jest ZGODNE Z PRAWEM i samo w sobie nie jest niczym nagannym.

Tu wtrącę: pan Kijowski podobno będzie miał zarzuty prokuratorskie za wystawione faktury. Listę sam opublikował tu: http://audyt.kijowski.net/index.php/faktury/. Jeśli stawiać zarzuty Kijowskiemu, to należy też Owsiakowi, bo mechanizm jest identyczny, ale odbiór społeczny kompletnie różny.


Przechodząc do sedna: w mojej jako księgowego opinii, w Rachunku Zysków i Strat WOŚPu ewidentnie widać wyprowadzanie pieniędzy na zewnątrz. NIE JEST TO CZYMŚ ZŁYM.

Istnieje jednak różnica między prawdziwymi fundacjami a fundacjami w PL. Na zachodzie fundator wspiera fundację. Dosypuje jej kasy. Nie żyje z fundacji, tylko wręcz przeciwnie, daje jej życie. Zazwyczaj nawet nie odważy się pobierać wynagrodzenia z fundacji. Bo zatrudnianie fundatora mija się z celem istnienia fundacji! W Polsce fundacje stają się maszynkami biznesowymi: fundator jest prezesem, pobiera wynagrodzenie i świadczy usługi fundacji. Niczego nie funduje (prosi o pieniądze innych), wręcz przeciwnie, jest beneficjentem działań fundacji, którą powołał.

To jest sposób na życie. Jeżeli jesteś w stanie ściągnąć z ludzi 50 milionów a wyprowadzisz dla siebie pół miliona, to jest OK. Nie nazywajmy jednak pana fundatora FILANTROPEM a BIZNESMENEM. Filantropem byłby gdyby nie pobierał wynagrodzenia, lub ewentualnie zgodnie z ustawowymi limitami. A tak, jest bardzo przedsiębiorczym biznesmenem, który z pomocy chorym ludziom uczynił sposób na życie. Jego fundacja powinna jednak nosić w nazwie "spółka prawa handlowego" a nie "fundacja"

Podkreślam jeszcze raz i stanowczo: nie jest za ani przeciw Caritas czy WOŚP. Cieszę się że ludzie pomagają innym. Nie analizowałem Caritasu i nie chce mi się. Jako księgowy jednak wiem czym są "usługi obce" w rachunku zysków i strat i rozumiem jakiemu celowi służy wystawianie faktur fundacji. Nie potępiam, nie jestem za - pokazuję mechanizm i uważam, że fundacje w Polsce  (w tym WOŚP) są tak naprawdę działalnościami gospodarczymi prowadzonymi pod szyldem fundacji. I uważam to za moralnie naganne.

Obawiam się jednak, że nie dorośliśmy do tego by to odróżniać.