Witaj, gościu! Zaloguj się lub Zarejestruj się.

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Autor Wątek: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"  (Przeczytany 20637 razy)

Offline Roszada

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #60 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 12:50 »
@Reskator,masz rację.Jest sprzeczne z dekalogiem w tym miejscu:4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu''. Oddaja pokłon przed obrazami i rzeźbami?Oddają.Czyli łamią dekalog.Całują rzeżby i obrazy. Wolno też katolikom czcić wizerunki Maryji.''

 II Soboru powszechny w Nicei (787 r.), który w zakończeniu znanego sporu co do kultu obrazów świętych orzekł, że według nauczania Ojców i powszechnej Tradycji Kościoła, wierni mogą czcić razem z Krzyżem także wizerunki Matki Bożej, Aniołów i Świętych''.

Fantom pomieszał Dekalog z Tradycją.
Co ma wspólnego Mojżesz z Soborem z 787 r.?

Biblia
Mojżesz pisał o pogańskich bogach.

Tradycja
Sobór pisał o świętych Kościoła.

Specjalnie w jego poście oddzieliłem to.
Bo on skacze od Annasza do Kajfasza. ;D


Offline Roszada

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #61 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 13:26 »
II Sobór Nicejski (787) wskazywał, że obrazy „można” umieszczać w różnych miejscach, ale nie „nakazywał” tego pod sankcjami:

„święte obrazy oraz z innej materii, można przystojnie umieszczać w świętych kościołach Bożych, na świętych naczyniach i szatach, na ścianach i deskach, po domach i przy drogach” (patrz „Eschatologia. Rzeczy ostateczne człowieka i świata” ks. W. Granat s. 338).

Żaden katolik nie popełnia żadnego grzechu, gdy nie ma tego czy tamtego obrazu.
Dziwię się więc czemu tak wielkie armaty wytaczane są na katolików.

Kult świętej osoby i kult obrazu to dwie różne sprawy.
Można ten kult świętych uprawiać nie mając obrazu danej osoby świętej.

Gdyby katolik chciał czcić wszystkich świętych wyłącznie posiadając obraz każdego z nich, to by musiał mieć tych obrazów kilka czy kilkanaście tysięcy w domu czy w kościołach. ;D


Offline sawaszi

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #62 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 14:02 »
Roszada jestem katolikiem (przez chrzest ,komunie ,bierzmowanie i wychowanie w rodzinie katolickiej) .Po poznaniu z dekalogu drugiego przykazania , nie oddaje czci (wiesz jakiej) , - to znaczy że "błądze" w naukach kościoła ? - odpisz mi jak uważasz ? (możesz nie odpisywać). Twoja wola .


Offline Roszada

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #63 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 14:25 »
Roszada jestem katolikiem (przez chrzest ,komunie ,bierzmowanie i wychowanie w rodzinie katolickiej) .Po poznaniu z dekalogu drugiego przykazania , nie oddaje czci (wiesz jakiej) , - to znaczy że "błądze" w naukach kościoła ? - odpisz mi jak uważasz ? (możesz nie odpisywać). Twoja wola .
A któż mnie uczynił sędzią nad Tobą?
Dopóki nie zwalczasz nauk KK, a jedynie sam wątpisz w pewne rzeczy, to Twoja prywatna sprawa.
Ja też w pokoju nie mam obrazów a jedynie krzyżyk.
Jeszcze raz przypomnę Główne Prawdy Wiary KK:
Cytuj
GŁÓWNE PRAWDY WIARY

1. Jest jeden Bóg.
2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza a za złe karze.
3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
4. Syn Boży stał się człowiekiem [tu jest 'ukryta' Maryja], umarł na krzyżu i zmartwychwstał dla naszego zbawienia.
5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
6. Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna.

Poczytaj sobie mój wątek:

https://swiadkowiejehowywpolsce.org/koscioly-chrzescijanskie/katolik-minimalista/msg88176/#msg88176

Może on da Ci więcej światła na te sprawy.
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec, 2017, 14:29 wysłana przez Roszada »


Offline MX

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #64 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 14:29 »


... "Nie będziesz oddawał im pokłonu..." - tzn. cudzym bogom. Jezus, Maryja, Święci nie są bogami. No, ale jak ktoś tak wierzy, jestem bezradny.
Pan Jezus nie jest Bogiem ? Czy chodzi o jakiś inny rodzaj "boga" ?



MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #65 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 14:32 »
Pan Jezus nie jest Bogiem ? Czy chodzi o jakiś inny rodzaj "boga" ?
A kto napisał, że nie jest Bogiem? Chyba fantom. :)
Tusia wyraźnie napisał, że Jezus "nie jest bogiem" fałszywym, czy pogańskim.


Offline sawaszi

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #66 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 14:59 »
Roszada znam zasady wiary - jak to jest powtarzane na każdej mszy (wyznanie wiary)-znasz : "wierzę  w Boga Ojca i Jego Syna Jezusa Chrystusa" itd. Chodzi mi o to - "poświęcone nie jest już 'nieczyste' ,a człowiek (nie każdy) musi mieć coś wizualnego aby się mógł modlić " - taka natura ludzka ?


Offline Roszada

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #67 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 16:27 »
Roszada znam zasady wiary - jak to jest powtarzane na każdej mszy (wyznanie wiary)-znasz : "wierzę  w Boga Ojca i Jego Syna Jezusa Chrystusa" itd. Chodzi mi o to - "poświęcone nie jest już 'nieczyste' ,a człowiek (nie każdy) musi mieć coś wizualnego aby się mógł modlić " - taka natura ludzka ?
No to sam sobie odpowiedziałeś.
Każdy sam jest kowalem swego losu, także religijnego.
W podanym linku podałem co jest obowiązkowe, a co nie.
Nic specjalnie dla Ciebie nie dodam ani nie ujmę. :)


Tusia

  • Gość
Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #68 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 18:45 »
Roszada jestem katolikiem (przez chrzest ,komunie ,bierzmowanie i wychowanie w rodzinie katolickiej) .Po poznaniu z dekalogu drugiego przykazania , nie oddaje czci (wiesz jakiej)

Jakiej czci? Jak ja kocham ten temat, kiedy widzę, że opierasz się na mitach. Przecież jako katolik nie znasz nawet drugiego przykazania:

I. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu...
II. Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy
III. Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić
....

W drugim przykazaniu nie ma ani słowa o oddawaniu czci. Natomiast pierwsze przykazanie zakazuje cześć obcym bogom i służenia im.

« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec, 2017, 18:47 wysłana przez Tusia »


Offline Roszada

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #69 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 19:44 »
Roszada jestem katolikiem (przez chrzest ,komunie ,bierzmowanie i wychowanie w rodzinie katolickiej) .Po poznaniu z dekalogu drugiego przykazania , nie oddaje czci (wiesz jakiej) , - to znaczy że "błądze" w naukach kościoła ? - odpisz mi jak uważasz ? (możesz nie odpisywać). Twoja wola .
No niestety Tusia ma rację, że nie znasz katolickiego podziału przykazań.
Albo żartowałeś, albo, się pomyliłeś, albo rzeczywiście nie znasz, jako katolik tego, co KK naucza. :-\
Ten podział który cytujesz to dziś jest protestancki. :(


Offline sawaszi

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #70 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 19:59 »
No widzisz (nie wiem jak mam odmieniać) Tusiek ok.? -o bo ja taki jakiś nie douczony jestem (wczoraj oderwany od pługa) zwykły parafianin nie uczony w piśmie -jak patrze w górę i widzę chmury to sobie myślem -może spadnie deszcz lub nie -no taki ze mnie prosty człowiek  :) - a cha Roszada to ja niestety z innego przekładu to wyczytałem -hmm. - sory.


Offline MX

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #71 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 19:59 »
A kto napisał, że nie jest Bogiem? Chyba fantom. :)
Tusia wyraźnie napisał, że Jezus "nie jest bogiem" fałszywym, czy pogańskim.
Skoro jesteś adwokatem...
Według mnie nie napisał, bo napisał: "Jezus, Maryja, Święci nie są bogami". Stąd moje pytanie. W kontekście brzmi to jakby nie był napewno fałszywym ale i prawdziwym skoro jest zestawiony z matką i świętymi. A przynajmniej kimś komu w tym kontekście nie należy się cześć.

MX - koniec - MX


Offline Roszada

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #72 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 20:05 »
Cytuj
A przynajmniej kimś komu w tym kontekście nie należy się cześć.
Cześć się każdemu należy:

Rz 13:7 mówi: „Oddawajcie każdemu to, co się mu należy: (...), komu cześć - cześć”.

Flp 2:29 dodaje, że już za życia mamy „otaczać czcią” (BT, ks. Rom., ks. Dąbr., ks. Wu.) godne tego osoby.

Flp 3:17 nadmienia, że mamy być naśladowcami osób takich jak Paweł.
Cytuj
a cha Roszada to ja niestety z innego przekładu to wyczytałem -hmm. - sory.
To jaki Ty masz przekład w którym przykazania są ponumerowane? ;)


Offline MX

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu "Marię"
« Odpowiedź #73 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 20:10 »


Cześć się każdemu należy:
Proszę czytać w kontekście.  Chodzi o cześć jaka się należy Bogu. Dlatego dziękuję ci juz za wypowiedzi odwracające od sedna. Wole jednak jeśli uzna to za stosowne aby wypowiedział się autor bo do niego kierowałem pytanie. 



MX - koniec - MX



Offline Roszada

Odp: "Organizacja" zastąpiła Towarzystwu Marię
« Odpowiedź #74 dnia: 29 Czerwiec, 2017, 20:12 »
Proszę czytać w kontekście.  Chodzi o cześć jaka się należy Bogu. Dlatego dziękuję ci juz za wypowiedzi odwracające od sedna. Wole jednak jeśli uzna to za stosowne aby wypowiedział się autor bo do niego kierowałem pytanie. 
Ty zdaje się oderwałeś się od tematu, bo mówimy o czci innej niż dla Boga.
Myślisz, że on jako katolik ma inne wypowiedzi? Specjalne dla Ciebie?
« Ostatnia zmiana: 29 Czerwiec, 2017, 20:32 wysłana przez Roszada »